Pulzný oxymeter - Malý prístroj, ktorý vám môže zachrániť život

Čo je pulzný oxymeter

Saturácia krvi kyslíkom, alebo aj jednoducho povedané okysličenie krvi, je dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia.

Kým kedysi vám tento dôležitý zdravotný indikátor dokázal zmerať iba lekár, dnes si ho vďaka prístroju nazývanému pulzný oxymeter viete odmerať aj vy sami. A to dokonca v pohodlí vášho domova. 

V dnešnom článku vám prezradíme, na čo všetko pulzný oxymeter slúži a prečo je dobré mať ho v každej domácnosti. Prinášame vám aj výber TOP 3 pulzných oxymetrov za ceny dostupné pre každého.

Čo je pulzný oxymeter?

Pulzný alebo pulzový oxymeter je malé zariadenie, ktoré sa pripína na prst. Meria ukazovateľ SpO2 - teda hladinu a pulz kyslíka v krvi a dokáže odhaliť prípadné problémy s okysličením krvi.

Funguje na princípe pulznej oxymetrie, ktorá vychádza zo zistenia, že absorpcia svetla hemoglobínom je závislá od jeho oxygenácie.

Prístroj využíva zdroj svetla, ktorý je zabudovaný v jeho vnútri. Najčastejšie ide o dve elektroluminiscenčné LED diódy vydávajúce svetlo vo vlnových dĺžkach, najlepšie rozpoznateľných okysličené a neokysličené molekuly hemoglobínu. 

Lúč preniká tkanivami a následne sa vracia späť na detektor merajúci intenzitu svetla. Aj z tohto dôvodu by sa mal pulzný oxymeter umiestňovať na dobre prekrvené miesta, ako prst alebo ušný lalôčik (1).

Prečo je okysličená krv pre organizmus dôležitá? 

Krv ako taká je pre organizmus životne nevyhnutná tekutina. Má viacero dôležitých úloh, ako napríklad transport živín a stopových prvok či odvádzanie odpadových produktov, ako kyselina mliečna či oxid uhličitý. 

Na to, aby v tele fungovalo všetko tak, ako má, je nevyhnutný zdravý krvný obeh, ktorý zahŕňa okysličenie a odkysličenie krvi.

Okysličenie prebieha v pľúcnych vlásočniciach, odkiaľ je krv vedená najprv do ľavej predsiene srdca a následne do pravej komory. Z komory putuje do aorty, odkiaľ je pomocou tepien použitá na zásobovanie orgánov, svalov a kostí. 

Po tom, čo krv odovzdá bunkám kyslík, odkysličí sa a obsahuje už aj oxid uhličitý. Takto odkysličená krv putuje do pravej srdcovej predsiene a do pľúc, kde dochádza k jej opätovnému okysličeniu. 

Okysličená krv poskytuje telu všetky dôležité živiny a energiu, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie buniek a orgánov.

Pulzný oxymeter skúsenosti

Aká je normálna hladina SpO2?

Normálna hladina kyslíka v krvi sa u zdravého človeka pohybuje okolo 92 až 100%. Možno si pod tým predstaviť 92% až 100% červených krviniek v krvi, ktoré práve prepravujú kyslík (2).

Málo kyslíka môže predstavovať závažný problém. 

Ak je hladina kyslíka v krvi nízka, telo nemôže správne fungovať. Objavuje sa dýchavičnosť, kašeľ, ale aj zmätenosť, zmena farby kože, rýchly tep, strata vedomia. Nízka hladina kyslíka v krvi je označovaná ako hypoxémia.  

Podľa odporúčaní lekárov je potrebné vyhľadať pomoc v prípade, že hladina kyslíka v krví klesla pod 90 %.

Čo znamenajú jednotlivé namerané hodnoty SpO2?

Pri meraní hodnoty kyslíka v krvi sa môžete stretnúť s nasledovnými hodnotami: 

 • 92 - 100% - normálne hodnoty,
 • 85 - 92% - nedostatok kyslíka, ktorý telo kompenzuje dýchavičnosťou, ale aj zvýšeným krvným tlakom
 • 75 - 85% - pri takejto hodnote sa môžu objaviť pocity eufórie, odvaha, silné reči, ktorých následkom môže byť podcenenie vlastných síl
 • 60 - 75% - takéto hodnoty bývajú sprevádzané celkovou slabosťou, úzkosťou, bolesťami hlavy, vracaním. 
 • hodnoty pod 60% - hrozí bezvedomie (3).


Tip od experta

Normálne hladiny u dospelého človeka sú od 92 do 100% nasýtenia červeného krvného farbiva kyslíkom. A keď začne klesať a začne aj cítiť človek subjektívne, že sa mu ťažšie dýcha, že sa zadýcha trebárs cestou z obývačky na toaletu a včera sa ešte nezadýchal, a zároveň je nižšia hodnota, tak treba konzultovať operačné stredisko záchrannej služby. 

 

Viliam Dobiáš, lekár, prezident Slovenského červeného kráža

Pre koho je pulzný oxymeter určený?

Pulzný oxymeter je zariadenie určené pre ľudí, ktorí si potrebujú pravidelne merať hodnoty SpO2. Tu patria:

 • Starší ľudia - starnúce pľúca a srdce môžu viesť k nedostatočnému príjmu a prísunu kyslíka. 
 • Ľudia pohybujúci sa vo vysokohorskom prostredí - nadmorská výška môže vplývať na okysličenie krvi a znižovať ho. 
 • Zaneprázdnení ľudia - dennodenný kolotoč povinností bez oddychu môže viesť k spotrebe väčšieho množstva kyslíka mozgom, ako je jeho obsah v krvi
 • Ľudia s pľúcnymi ochoreniami

Pulzný oxymeter ako pomoc pri koronavíruse

O pulznom oxymetre sa masívne začalo hovoriť až po prepuknutí pandémie koronavírusu. Dôvod je prostý. 

Ochorenie COVID-19 predstavuje formu pľúcneho ochorenia, ktoré býva sprevádzané horúčkou, kašľom, bolesťami kĺbov a svalov, stratou chuti a čuchu, ale aj dýchavičnosťou. Ochorenie často spôsobuje pokles hladiny kyslíka v krvi, a to dokonca o závratné až kritické hodnoty.

Hodnota hladiny kyslíka v krvi u ľudí pozitívnych na COVID-19 sa neraz pohybuje len okolo 50%, čo predstavuje už naozaj závažné riziko. 

Vďaka pulznému oxymetru tak možno zmerať hladinu kyslíka v krvi rýchlo a jednoducho kedykoľvek a kdekoľvek, a v prípade jej poklesu tak vyhľadať lekársku pomoc. 

Ako sa používa pulzný oxymeter? 

Použitie pulzného oxymetra je naozaj jednoduché a nezaberie vám viac ako minútu vášho času. 

Pred použitím by ste si mali vyčistiť ruky a na nechtoch by sa nemal nachádzať lak. Prst sa vkladá do otvoru nechtom nahor a následne sa stlačí tlačidlo pre začatie merania. Niektoré modely sa aktivujú automaticky po vložení prsa do otvoru. 

Počas merania je dôležité nehýbať sa a pre čo najpresnejšie výsledky sa odporúča držať oxymeter v úrovni hrudníka alebo srdca.

Zobrazenie výsledkov prebieha do pár sekúnd. 

Ako používať pulzný oxymeter?

TOP 3 pulzné oxymetre na domáce použitie

Ak uvažujete nad zaobstaraním pulzného oxymetra do domácnosti, pozrite si náš výber troch spoľahlivých modelov od overených výrobcov. 

Beurer Pulzný oxymeter PO 60 BT

Pulzný oxymeter Beurer PO 60 BT je aktuálne podľa portálu Heureka.sk najpredávanejším oxymetrom s vysokou spokojnosťou zákazníkov. 

Ide o model vhodný na ambulantné, ale aj domáce využitie. Vďaka svojim kompaktným rozmerom a nenáročnosti dokonale poslúži aj na cestách. Umožňuje teda rýchle zistenie hladiny kyslíka v krvi kdekoľvek sa nachádzate. 

Okrem ukazovateľa SpO2 meria i srdcovú frekvenciu. Funguje za pomoci využívania dvoch svetelných lúčov, ktoré dopadajú na prst vložený v prístroji. 

Výhodou tohto modelu je možnosť prepojenia prístroja s počítačom alebo chytrým telefónom, a to pomocou bluetooth. Následne je možné sledovať všetky namerané hodnoty v intuitívnej aplikácii Beurer HealthManager app, ktorá ponúka i analýzy nameraných dát. 

Oxymeter ponúka pamäť na 100 nameraných hodnôt. 

Dodáva sa spolu s puzdrom na opasok, remienkom na krk a návodom na použitie. 

Výhody

 • jednoduché ovládanie
 • presnosť merania
 • bluetooth
 • praktické puzdro

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

110 €

Hodnotenie

JUMPER JPD-500F pulzný oximeter s obrazovkou OLED a Bluetooth

Zo strednej cenovej kategórie sme pre vás vybrali pulzný oxymeter JUMPER JPD-500F, ktorý sa aktuálne predáva za sumu pohybujúcu sa okolo 56 €. 

Aj tento prístroj slúži na meranie saturácie krvi kyslíkom a zaznamenáva tiež tepovú frekvenciu. Presnosť sa pohybuje v rozmedzí od 70% ~ 100%, ± 2%. 

Používanie tohto prístroja sa v súčasnosti odporúča najmä ľudom s koronavírusom, keďže toto ochorenie negatívne vplýva na hladinu kyslíka v krvi. Prístroj je však nápomocný aj pri iných pľúcnych ochoreniach, taktiež u starších ľudí, ale aj u osôb pohybujúcich sa vo vysokohorskom prostredí a vo vysokých nadmorských výškach.

Prístroj sa jednoducho používa a namerané hodnoty je možné odčítať už do 7 sekúnd od začatia merania. Stačí vložiť prst do prístroja, stlačiť tlačidlo na spustenie prístroja, počkať 5 až 7 sekúnd a odčítať výsledok. Normálna hodnota SpO2 by sa mala pohybovať od 92% do 10%. 

Oxymeter je vybavenými viacerými praktickým funkciami, ktoré uľahčujú jeho použitie, ako napríklad automatické vypnutie, štyri smery zobrazenia, ale aj oznámenia o slabej batérii či o nevhodnom meraní.

Aj tento model ponúka bluetooth prepojenie. Spustenie aplikácie, ako aj jej používanie, je však pomerne komplikované. 

Výhody

 • jednoduché použitie
 • rýchle meranie
 • presné výsledky
 • praktické funkcie

Nevýhody

 • aplikáca

Orientačná cena

56 €

Hodnotenie

IMDK C101A3, Pulzný oximeter

Tretím produktom je pulzný oxymeter IMDK C101A3, ktorý dostanete už za 19 €. 

Ide o zdravotnícku certifikovanú pomôcku, ktorá slúži na meranie hladiny a pulzu kyslíka v saturácii, teda ukazovateľ SpO2. Poskytuje údaje o okysličení krvi a tiež o tepovej frekvencii. 

Rozsah sýtosti merania je o niečo menší, konkrétne 70-99%, no vzhľadom na to, že lekársku pomoc je nutné vyhľadať už po poklese nasýtenia pod 90%, je postačujúci. 

Oxymeter sa jednoducho a ľahko obsluhuje. Do otvoru sa vloží prst a spustí meranie. Výsledky sú na displeji zobrazené najneskôr do 7 sekúnd. 

Dvojfarebný OLED displej ponúka veľmi dobrú čitateľnosť údajov a taktiež 6 režimov zobrazenia výsledkov v ľubovoľnom smere. Veľmi užitočnou funkciou je aj nastavenie alarmu a bzučiaku, ktoré sa ozvú pri nameraní zlých hodnôt.

Oxymeter je napájaný dvoma AAA batériami (nie sú súčasťou balenia), ktoré vďaka nízkej spotrebe energie zariadenia vydržia dlhú dobu. 

Tento pulzný oxymeter na rozdiel od dvoch predchádzajúcich nie je vybavený funkciou bluetooth, čo sa však vzhľadom na jeho cenu dá očakávať. 

Výhody

 • certifikovaná zdravotná pomôcka
 • jednoduché použitie
 • rýchle meranie
 • možnosť nastavenia alarmu

Nevýhody

 • bez funkcie Bluetooth

Orientačná cena

20 €

Hodnotenie


Na záver

Pulzný oxymeter by mal byť súčasťou každej domácej lekárničky. Táto malá drobnosť nezruinuje vašu peňaženku, no v prípade potreby vám dokáže zachrániť život.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar