Recenzia - Čítačka kníh Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015)

Recenzia - Čítačka kníh Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015)

Určite poznáte staré známe - Kniha je najlepší priateľ človeka. Kým pre niekoho môže ísť len o obyčajný výrok, nájdu sa nepochybne aj takí, ktorí týmto citátom doslova žijú a kniha je pre nich neodmysliteľným spoločníkom v každej chvíli.

Pokiaľ patríte k druhej skupine ľudí, ste na správnom mieste. Tentokrát sme totiž testovali elektronickú čítačku kníh Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015), vďaka ktorej si môžete zobrať svoje obľúbené knihy so sebou kamkoľvek pôjdete.

Prvý dojem 

Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015)

Ak radi a veľa čítate, určite ste už neraz zažili situáciu, kedy sa vám vaša obľúbená kniha kvôli väčším rozmerom nevmestila do tašky. Väčšinou to končí vyložením najmenej potrebnej veci, aby sme získali dostatočné miesto pre knihu. 🙂 

Amazon Kindle Paperwhite 3 balenie

Balenie Amazon Kindle.

Takéto situácie už však viac nemusíte zažívať. Práve kvôli zabezpečeniu čo najvyššej komfortnosti vznikla elektronická čítačka kníh, ktorá vám umožní prečítať si vašu obľúbenú knihu cestou do práce, na dovolenku či v kaviarni. Navyše, do čítačky je možné vložiť viacero kníh naraz, a vy si tak môžete nosiť vašu vlastnú knižnicu so sebou. 

Čítačka Amazon Kindle Paperwhite 3 patrí k najpopulárnejším a zároveň aj k najlepším čítačkám, ktoré na trhu nájdete. Už na prvý pohľad nás zaujala špičkovým E-ink displejom, ktorý vďaka 300 ppm predbehne každú konkurenciu. Bola navrhnutá tak, aby maximálne simulovala papierovú knihu. Musíme uznať, že tento zámer výrobcom vyšiel naozaj dokonale. Vaše oči nie sú namáhané a aj napriek tomu je text veľmi dobre čitateľný a ostrý.

Čítačka kníh Amazon Kindle Paperwhite v balení

V balení nájdete len samotnú čítačku, USB kábel a mini manuál.

Displej čítačky je špecificky jemný a kontrastný. Funkcia adaptívneho osvetlenia, ktorá reaguje na aktuálne svetlo vždy zabezpečí výborný jas podľa momentálnych svetelných podmienok. Výsledkom je tak automaticky skvelá čitateľnosť aj za zhoršených podmienok, bez nutnosti manuálneho nastavovania. Uhlopriečka displeja je šesťpalcová a samotné rozlíšenie je 1440 × 1080 px.

Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015) predný pohľad

Čítačka prstov Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015) - predná časť

Všetko pre vaše pohodlie

Už pri prvom uchopení do rúk nám bolo zrejmé, že táto čítačka bola vyrobená s ohľadom na čo najväčší komfort svojich užívateľov. O displeji sme vám už čo to prezradili, poďme sa teda pozrieť aj na rozmery čítačky a taktiež i na jej zadnú stranu. 

Čítačka s rozmermi 169 mm x 117 mm x 9,1 mm padne presne do rúk. Prekážkou nie je ani jej primeraná hmotnosť, ktorá dosahuje 205 gramov. 

Zárukou čo najlepšieho držania čítačky je jej zadná pogumovaná strana. Vďaka tejto vlastností sa nemusíte obávať, že vám čítačka vykĺzne z rúk. Navyše, aj predný rámček nachádzajúci sa okolo Edispleja je pogumovaný. Tento druh plastu je však príjemný nielen na dotyk, ale aj na pohľad. Po vizuálnej stránke čítačka vyzerá naozaj dobre, má minimalistický nenápadný dizajn a len márne by ste na jej vzhľade hľadali nejaké negatívum. Jednoducho povedané, nemá čím uraziť a hodí sa naozaj každému. 

Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015) príslušenstvo

Ak sa rozhodnete pre túto čítačku, budete si musieť zvyknúť na to, že akékoľvek jej ovládanie je realizované na dotykovom displeji. Na čítatčke nájdete len jedno tlačidlo, ktoré slúži na jej zapínanie a vypínanie. Ak ste už niekedy vlastnili čítačku, ktorá bola vybavená mechanickými tlačidlami, môže sa stať to, že pred kúpou modelu Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015) vás bude odrádzať práve jej 100 %-tné dotykové ovládanie. Z vlastných skúseností ale musíme povedať, že táto skutočnosť pri používaní čítačky nepredstavuje naozaj žiadne obmedzenie. 

Pri tomto produkte nás pri testovaní prekvapila spoľahlivá a rýchlo odozva displeja. V porovnaní so svojimi predchodcami je čítačka rýchlejšia a na naše požiadavky reagovala s úplnou presnosťou.

Užívateľské prostredie a jazyk

Pri prvom spustení vás čítačka vyzve zvoliť jazyk. Slovenčinu by ste však pri tomto modeli hľadali zbytočne. Na výber máte z nemčiny, angličtiny a pár iných jazykov. Ako najvhodnejšia voľba sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou javí angličtina či nemčina. Nemajte však hlavu v smútku, pokiaľ tieto jazyky neviete. Ovládanie čítačky je tak jednoduché a intuitívne, že ho zvládne každý, aj bez znalosti niektorého zo spomenutých jazykov. 

Amazon Kindle Paperwhite 3 presná časť

Slovenčinu by ste v tejto čítačke hľadali márne.

Podarilo sa nám ale zistiť, že oficiálnou cestou síce nie je možné nainštalovať slovenčinu či češtinu, avšak neoficiálne to predsa len ide. Samozrejme, je potrebné počítať s tým, že pri neoficiálnej ceste v prípade poškodenia strácate nárok na záručnú opravu čítačky. 

Funkcie

Čítačka Kindle je vybavená množstvom zaujímavých a užitočných funkcií. 

Naozaj praktickou funkciou je možnosť zmeny veľkosti písma podľa potreby. Okrem veľkosti je možné meniť taktiež i font písma, riadkovanie, bočné a horné okraje.

Ako skvelý doplnok vnímame i prehľad naposledy prečítaných kníh, ktorý nájdete na úvodnej strane. Navyše, s touto čítačkou máte vždy informácie o tom, kde sa pri čítaní práve nachádzate. Vaše e-knihy si môžete zobraziť s úvodnou obálkou alebo sa rozhodnúť pre jednoduchý, no prehľadný zoznam. 

Pokiaľ si z kníh robíte radi výpisky zaujímavých citátov či výrokov, s touto čítačkou si prídete na svoje. Umožňuje vytvárať vlastné poznámky pod čiarou, robiť výňatky z kníh, o ktoré sa následne môžete podeliť so svojimi priateľmi na sociálnej sieti. Vynikajúcou funkciou je aj integrovaný výkladový slovník, ktorý sa vám nepochybne zíde pri čítaní odbornej literatúry. 

V tejto čítačke nájdete nové písmo Kindle Bookerly, ktoré je vydareným spojením tých najlepších písiem z tlačených kníh, pričom je plne prispôsobené pre digitálne zariadenia.  

Pamäť a podporované formáty

Čítačka Amazon Kindle disponuje vnútornou pamäťou s veľkosťou 4 GB, čo pre vás ako používateľa znamená naozaj veľké množstvo kníh na jednom mieste. Do čítačky si knihy môžete stiahnuť prostredníctvom bezdrôtového internetového pripojenia Wifi. Dôležité je však to, aby všetky knihy patrili medzi podporované formáty -  PDF, MOBI, AZW, DOC, HTML, DOCX, PRC, TXT.

Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015) konektor

Dizajn je minimalistický.

Práve možnosť viacerých kníh na jednom mieste považujeme za naozaj veľké plus. Predstavte si, žeby ste si všetky tieto knihy chceli vziať so sebou na dovolenku. S najväčšou pravdpeodobnosťou by ste pre ne potrebovali ďalší kufor, čo by bolo teda naozaj ťažko realizovateľné. 

Pri tejto čítačke považujeme za menšie mínus nemožnosť rozšírenia pamäti prostredníctvom pamäťovej karty. Je však potrebné povedať, že pamäť 4 GB vám poslúži na stiahnutie tisícky kníh, teda je dostatočne veľká. 

A čo výdrž? 

Za zmienku nepochybne stojí aj úctihodná výdrž, ktorá je pri dennodennom využívaní čítačky v dĺžke cca 30 minút pri vypnutom Wifi pripojení približne 6 týždňov. 

V číslach to znamená nasledovné:

 • Priemerná výdrž batérie - 3 až 6 týždňov
 • Počet otočení stránok na jedno nabitie - cca 12 000
 • Dĺžka nabíjania - cca 4 hodiny

Technické parametre

Pozrite si aj súhrn nasledujúcich technických parametrov elektronickej čítačky, ktoré by ste pred jej kúpou mali určite poznať. 

Špecifikácia

Technológia displeja

 E-ink

Rozlíšenie

​1440 × 1050

Podporované formáty

PDF, MOBI, AZW, DOC, HTML, DOCX, PRC, TXT

Vnútorná pamäť

4 GB

Bezdrôtové pripojenie

Wi-Fi

Cena 

Ak ste sa už po nejakej tej čítačke obzerali, určite vám neušiel fakt, že za tie najlacnejšie varianty zaplatíte približne od 50 € a vyššie. Naopak, tie najdrahšie varianty sa pohybujú pri sume cca 300 €. 

Čítačka Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015) vás vyjde približne na 125€, teda možno o nej povedať, že patrí k lacnejšej strednej cenovej kategórii. Za slušné peniaze tak získate spoľahlivého spoločníka na každú chvíľu. 

Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015)

Čítačka má nenápadný, minimalistický dizajn. 

Video

Rozbaľovanie

Prvé zapnutie

Ako funguje

Výhody a nevýhody

Páči sa nám

 • smile-o
  kompaktné rozmery
 • smile-o
  nízka hmotnosť
 • smile-o
  jednoduchá prenosnosť
 • smile-o
  minimalistický dizajn
 • smile-o
  intuitívne ovládanie
 • smile-o
  dostatočne veľká pamäť
 • smile-o
  kvalitný displej
 • smile-o
  skvelá čitateľnosť za akýchkoľvek svetelných podmienok

Páči sa nám

 • frown-o
  nemožnosť rozšírenia pamäte pomocou pamäťovej karty
 • frown-o
  anglické menu bez slovenského jazyka

Naše hodnotenie

thumbs-o-up

S čítačkou elektronických kníh Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015) sme boli pri jej testovaní nadmieru spokojní. Možno o nej suverénne povedať, že má všetko, čo by dobrá čítačka kníh mala mať. 

V prvom rade disponuje kvalitným displejom, ktorý vám zaručí bezproblémovú čitateľnosť kdekoľvek sa budete nachádzať. Navyše, pri čítaní vzbudzuje dojem, že pred sebou máte klasickú knihu a tak je zážitok z čítania naozaj dokonalý. V rukách sa drží dobre a pohodlne, nešmýka sa a nekĺže. Má i množstvo zaujímavých funkcií, ktoré si pri jej používaní nepochybne zamilujete. 

V porovnaní s ostatnými zariadeniami tohto typu si vás získa aj priaznivou cenou, za ktorú môže byť vaša. Vďaka kompaktným rozmerom, ale i slušnej pamäti a skvelým funkciám si odteraz môžete nosiť vlastnú knižnicu s tisíckami kníh vo vašej kabelke či taške kdekoľvek sa vyberiete. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok