Recenzia: Fotoaparát FujiFilm INSTAX Mini 9

Fotoaparát FujiFilm INSTAX Mini 9
 • instantný fotoaparát
 • 60 mm f/ 12,7
 • 2 AA 1.5 V
 • cena od 69 €

Pamätáte si ešte na časy kompaktných fotoaparátov na film? Výsledné fotografie sme získavali až po minutí celého filmu a po tom, čo sme si ich nechali vyvolať vo fotoslužbe. Dnes už drvivá väčšina z nás na tieto časy spomína len s nostalgiou, aj keď, samozrejme, nájdu sa i takí fotografi, ktorí si tento spôsob fotografovania vychutnávajú aj v súčasnej dobe.

Pokiaľ k nim nepatríte a na fotografie nechcete čakať niekoľko dní, máme pre vás alternatívu. V uplynulých dňoch sme testovali instantný fotoaparát FujiFilm INSTAX Mini 9. Pýtate sa, čo znamená prívlastok "instantný"? Tento fotoaparát vám dokáže vami nasnímanú fotografiu poskytnúť takmer okamžite. 

Prvý dojem z fotoaparátu Fujifilm Instax Mini 9

fotoaparát Fujifilm Instax Mini

Začať túto recenziu niečím iným ako samotným dizajnom hádam ani nie je možné. Pretože práve svieži dizajn je to, čo pri pohľade na tento výnimočný fotoaparát upúta ako prvé. FujiFilm sa vyznačuje štýlovým vzhľadom a pokiaľ budete uvažovať nad jeho kúpou, vybrať si môžete až z piatich veselých farebných prevedení. Rozhodnúť sa môžete pre ružovú, kráľovsky modrú, bledomodrú, hráškovú a popolavú bielu. Nejde teda len o obyčajný fotoaparát, ale aj o štýlový doplnok. Je zrejmé, že týmto kúskom výrobca mieril na mladú generáciu. 

FujiFilm INSTAX Mini 9 je nástupcom vydareného modelu INSTAX Mini 8, z ktorého aj vychádza. Vzhľadom na túto skutočnosť tak možno konštatovať, že základ tohto zariadenia je viacmenej zhodný s predchádzajúcim modelom, avšak našli sme tu aj niekoľko výrazných vylepšení. Poďme ale pekne po poriadku. 

fotoaparát Fujifilm Instax Mini balenie

Fotoaparát dostal rozmery 116 x 118.3 x 68.2 mm, ktoré sa niekomu môžu zdať priveľké, no podľa nás sú tak akurát. Rovnako je to aj s hmotnosťou, ktorá bez batérii a filmu dosahuje 307 gramov. Konštrukcia fotoaparátu je pevná a silná, no pokiaľ sa z neho chcete tešiť čo najdlhšie, odporúčame dokúpenie ochranného puzdra. 

fotoaparát Fujifilm Instax Mini obsah balenia

Na zadnej strane tohto fotoaparátu nenájdete žiaden digitálny displej, akoby ste možno očakávali. Nachádza sa tu otvor, do ktorého sa vkladá špeciálny film. Taktiež tu nájdete aj malý číselník, ktorý poskytuje informácie o počte snímok. Začína písmenom S, pričom maximálny počet je 10. 

Ak fotoaparát obrátite na prednú stranu, čaká tu na vás tlačidlo určené pre spúšť i tlačidlo slúžiace na vysunutie objektívu. Na bočnej strane sa nachádza kryt na baterky, ktoré sú zdrojom energie. Pre toto zariadenie si vystačíte s dvoma alkalickými batériami AA 1.5 V, ktoré poskytnú dostatočnú výdrž až pre 100 záberov. Výsledné snímky z fotoaparátu vychádzajú prostredníctvom drážky na vrchnej strane. 

fotoaparát Fujifilm Instax Mini zadná strana

Na zadnej strane fotoaparátu sa nachádza miesto pre film a informačný číselník označujúci počet snímok. 

Jednoduché ovládanie

FujFilm pri svojich produktoch stavia na jednoduchosť a inak to nie je ani pri modeli Instax Mini 9.

Celé ovládanie možno zhrnúť do troch nenáročných krokov. Fotoaparát spustíte prostredníctvom tlačidla umiestneného na hornej strane. Následne je potrebné volič expozície nastaviť do optimálnej polohy, ktorá korešponduje s oblohou a stlačiť spúšť. Výslednú fotografiu tu máte takmer po uplynutí 90 sekúnd.

Dôkazom toho, že nejde o obyčajný fotoaparát je aj prítomnosť hi-key režimu. Ten je určený pre fotografie plné svetelných tónov a malého kontrastu medzi tieňmi a svetlom. 

Za výhodu, ale zároveň aj nevýhodu tohto fotoaparátu považujeme blesk s dosahom od 60 - 270 cm, ktorý sa v zhoršených svetelných podmienkach spustí automaticky. Pri nedostatku svetla vám blesk pomôže vytvoriť pekné fotografie. A teraz prichádza na rad nevýhoda. Pri testovaní tohto fotoaparátu sa nám blesk spúšťal stále a to aj vtedy, keď sme mali pocit, že máme dobré svetelné podmienky. Ako mínus teda považujeme to, že blesk nie je možné vypnúť. Niekedy totiž fotografie nepotrebujú byť zbytočne presvetlené a to, čo na nich malo byť pôvodne zakryté, sa vďaka blesku stáva výraznejším. 

Objektív 

fotoaparát Fujifilm Instax Mini predná strana

Základ instantného fotoaparátu FujiFilm Instax 9 tvorí monofokálny objektív Fujinon, s ohniskovou vzdialenosťou 0,6 m a so svetelnosťou F12, skladajúci sa z dvoch optických členov. 

Toto šikovné zariadenie patrí do skupiny strednoformátových fotoaparátov, čo znamená, že fotka pokrýva celu plochu záznamového média. O svetelnosti možno povedať, že nie je práve najideálnejšia, avšak je celkom slušne kompenzovaná už spomínaným integrovaným bleskom a rovnako aj vysokou citlivosťou Instax Mini ISO 800 materiálu.

Fotografie nasnímané týmto zariadením majú rozmer 62×46 mm.

Určite vás zaujíma aj výsledná kvalita fotografií. V prvom rade je dobré poznamenať, že Fujifilm Instax 9 rozhodne nie je fotoaparát určený na hlavné fotografovanie. Nieže by kvalita fotografií bola zlá, fotky sú pomerne slušnej kvality, avšak nejde o fotoaparát, s ktorým by ste mohli nafotiť napríklad aj 30 fotografií a potom vybrať tú najlepšiu. Teda mohli, ale potrebovali by ste dostatok filmu, ktorý veruže nie je tou najlacnejšou záležitosťou. 

FujiFilm Instax Mini 9 je teda ideálnym spoločníkom, resp. akýmsi doplnkom napríklad na dovolenku, výlet, svadbu alebo nejakú oslavu, kde si vyfotíte tie najkrajšie, kľúčové momenty. Práve takéto príležitostné fotenie možno s najväčšou pravdepodobnosťou označiť za hlavných účel instantných fotoaparátov. 

fotoaparát Fujifilm Instax Mini otváranie

FujiFilm INSTAX Mini 9 a jeho vylepšenia

Ako to už býva zvykom, pri každom novom nástupcovi, ktorý vychádza z úspešného modelu sa výrobcovia snažia vychytať a zlepšiť všetky muchy predchodcu. Aj fotoaparát FujiFilm Instax preto dostal vylepšenie v podobe selfie zrkadla a makropredsádky. 

Selfie zrkadlo malých rozmerov nájdete umiestnené hneď na objektíve. Vďaka nemu tak budú vaše selfie o niečo dokonalejšie, pretože budete vidieť to, čo práve fotíte. Samozrejme, nebolo by na škodu, ak by toto zrkadlo bolo o niečo väčšie. 

A čo prídavná makropredsádka? Vo všeobecnosti je makropredsádka určená na na skrátenie minimálnej vzdialenosti k zaostreniu. Súčasťou tohto modelu je makropredsádka schopná skrátiť minimálnu vzdialenosť zo 60 cm na 35 cm. Táto možnosť sa vám pri používaní fotoaparátu nepochybne zíde.  

fotoaparát Fujifilm Instax Mini balenie

Prevádzkové náklady

Kúpa tohto fotoaparátu ani zďaleka nepredstavuje konečnú investíciu. Za každú fotografiu si totiž musíte zaplatiť.

Na trhu nájdete viacero filmov vhodných do tohto fotoaparátu. Cena za film, s ktorým vytvoríte 10 fotografií sa pohybuje približne okolo sumy 10 €. Jedna fotografia vás teda bude stáť v prepočte 1 €. Odporúčame však siahnuť po väčšom, výhodnejšom balení 20 ks, ktoré dostanete za cenu cca 17 €

Technické parametre

Špecifikácia

Objektív

60 mm f/ 12,7

Ostrenie 

0,6 m – nekonečno

Rýchlosť uzávierky

1/60 sec.

Veľkosť výslednej fotografie

62×46 mm

Napájanie

2×AA 1.5 V

Cena fotoaparátu FujiFilm Instax Mini 9

Ak sa rozhodnete pre kúpu instantného fotoaparáta FujiFilm Instax Mini 9, pripravte si približne 70 €. Samozrejme, netreba zabúdať aj na dodatočné, už spomínané náklady, na samotné fotografie. 

Video

Rozbaľovanie

Ako sa fotí s Fujifilm Instax Mini

Výhody a nevýhody

Páči sa nám

 • štýlový vzhľad
 • nielen fotoaparát, ale aj zaujímavý doplnok
 • bohatá farebná škála
 • selfie zrkadlo
 • vytlačené fotografie takmer okamžite
 • jednoduché ovládanie
 • prenosnosť
 • šnúrka na ruku

Nepáči sa nám

 • automatický blesk
 • vyššia cena filmu
 • kvalita fotografií
fotoaparát Fujifilm Instax Mini bočná strana

Naše hodnotenie fotoaparátu FujiFilm INSTAX Mini 9

Po otestovaní fotoaparátu FujiFilm INSTAX Mini 9 sme mali zmiešané pocity. Na jednej strane je tento fotoaparát naozaj štýlovým, unikátnym kúskom, ktorý zaujme svojim prevedením hneď na prvý pohľad. Jeho najväčším lákadlom je pritom to, že z výslednej fotografie sa môžete tešiť už v priebehu 90 sekúnd.

Na druhej strane je tu však jeho praktickosť alebo lepšie povedané skôr nepraktickosť, ktorá tkvie v jeho obmedzenosti pri fotografovaní. Nie každý si totiž môže dovoliť spraviť denne 10 snímok, za ktoré zaplatí 10 €. Skrátka, pred kúpou tohto fotoaparátu je potrebné myslieť na to, že je určený na príležitostné zachytenie tých najkrajších momentov.

Ak sa teraz pýtate, či odporúčame kúpu tohto zariadenia, naša odpoveď je áno. Koniec koncov ide o naozaj podarenú "štýlovku", s ktorou nepochybne zažiarite kamkoľvek sa vyberiete. 🙂 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Mia
Komboš
Mia

Po tomto fotaku som dlho tuzila, az som si ho nakoniec kupila. Je to veka stylovka, skoda len tych drahych filmov. Daju sa ale zohnat aj lacnejsie, napriklad na Aliexpresse a inych podobnych strankach.

Čo sa vám na produkte páči?
+ je chutnýýý, doslova na zjedenie :D:)
Čo sa vám na produkte nepáči?
- cena filmov