Recenzia - GoPro Hero 6

Vyznávate aktívny životný štýl, ste neustále v pohybe a svoje zážitky si radi uchovávate a delíte sa o ne s vašimi blízkymi? Ak ste si práve povedali, že toto sa na vás hodí úplne presne, dnešná recenzia by sa vám mohla páčiť. Testovali sme totiž kameru GoPro Hero 6, s ktorou zachytíte najlepšie okamihy života v tej najvyššej kvalite.  

Prvý dojem 

kamera GoPro Hero 6 balenie

Po minuloročnom vydarenom modeli GoPro Hero 5 výrobca prišiel aj tento rok s aktualizáciou a na trh priniesol zariadenie GoPro Hero 6. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že GoPro Hero 5 a GoPro Hero 6 sa od seba navzájom ničím neodlišujú, opak je však pravdou. Po vizuálnej stránke je síce týchto odlišností naozaj minimálne, tie najväčšie zmeny sa však udiali vo vnútri. Táto novinka láka najmä špičkovým záznamom 4K 60FPS a FullHD 240FPS. Stojí však naozaj za to? 

kamera GoPro Hero 6 balenie

Podobných zariadení tohto typu je na trhu už naozaj veľa, čo v konečnom dôsledku znamená, že je čoraz obtiažnejšie zaujať. A to najmä v dobe, kedy pribúda veľké množstvo akčných kamier z Číny, ktoré navyše dostanete v porovnaní s GoPro za naozaj výhodnú cenu.

Pri GoPro totiž platí, že pri kúpe neplatíte len za vlastnosti a výkon, ale aj za samotnú značku. Je však potrebné mať na pamäti aj to, že aj napriek tomu, že si priplatíte, môžete sa spoľahnúť na zodpovedný výkon. 

kamera GoPro Hero 6 balenie

Pri konštrukcii kamery výrobcovia vsadili na osvedčený dizajn. Je vyrobená z tvrdého plastu, pričom je pre pohodlné držanie bez kĺzania pogumovaná. Na prednej strane nájdete objektív a malý čiernobiely displej, na ktorom sa zobrazujú užitočné informácie. Vrchná strana ponúka tlačidlo spúšte.

Tlačidlo na zapnutie kamery a rýchle prepínanie módu sa nachádza na boku kamery. Ak kameru obrátite, čaká na vás krásny 2" dotykový displej, ktorý reaguje na požiadavky s najväčšou presnosťou. Na stlačenie tlačidiel budete potrebovať vyvinúť nejakú tú silu, na druhej strane si však môžete byť istí, že sa vám v taške kamera len tak sama nezapne. 

Priehradku na batériu a microSD kartu nájdete na spodnej strane kamery, nechýba USB-C a konektory na micro hdmi.  

kamera GoPro Hero 6 pohľad

Vlastný čipset

Ak si porovnáme GoPro Hero 5 a GoPro Hero 6, najzákladnejší rozdiel medzi nimi spočíva v procesore. Najnovší model Hero 6 je vybavený vlastným čipsetom GP1, ktorým sa GoPro Hero 5 ešte pochváliť nemohla.

Práve táto kvalitná výbava je zárukou toho, že nový model je dvakrát rýchlejší ako jeho predchodca, čo vnímame za naozaj veľké plus. 

kamera GoPro Hero 6 vrchná strana

Vďaka vlastnému čipsetu, kamera umožňuje aj nahrávanie až v 4K rozlíšení a 60FPS, pričom minuloročný model dokázal nahrávanie len v 4K rozlišení a 30 FPS. Ďalšou vychytávkou je aj nahrávanie FullHD videa v 240 PFS a v rozlíšení 2,7K ponúka nahrávanie v 120 snímkach za sekundu.

Nový procesor je tiež zárukou kvalitnejšieho obrazu a taktiež zbiera užitočné dáta, ako napríklad z GPS alebo gyroskopu a následne nazbierané dáta odosiela do GoPro aplikácie. Tá dokáže vytvoriť bezchybné videá, s minimálnym ľudským zásahom. 

Čo všetko dokáže GoPro Hero 6? 

Kamera GoPro v sebe ukrýva množstvo skvelých funkcií. Pri jej používaní si nepochybne obľúbite možnosť hlasového ovládania. Stačí, ak poviete napríklad "GoPro, start recording" a začne sa automatické nahrávanie. Mikrofón je dostatočne citlivý, čo znamená, že funguje naozaj spoľahlivo. Táto vlastnosť sa vám môže zísť v prípade, že ste nadšencom cyklistiky a kameru sa chystáte nosiť umiestnenú na helme. Takéto ovládanie je zároveň aj omnoho bezpečnejšou alternatívou ako zapínanie kamery počas jazdy na bicykli. 

kamera GoPro Hero 6 akčná kamera

Za zmienku stojí nepochybne aj fakt, že kamera GoPro Hero 6 je vodeodolná, a to dokonca aj bez obalu, do hĺbky 10 metrov. Ak sa rozhodnete dokúpiť si pre kameru špeciálne puzdro, môžete sa s ňou pustiť do hĺbky až 60 metrov. GoPro Hero 6 je tak vhodnou voľbou aj pre všetkých nadšencov vodných športov. 

kamera GoPro Hero 6 príslušenstvo

Aby ste si vaše zážitky nenechávali len pre seba, vami natočené videá môžete vďaka prítomnosti HDMI konektora premietať aj na televízii. S funkciou 5GHz Wi-Fi prekopírujete všetky súbory do vášho telefónu až trikrát rýchlejšie ako pri predchodcovi. Používanie kamery bezpochyby uľahčí aj jednoduchý dotykový zoom a vylepšené užívateľské prostredie.

Ak uvažujete nad touto kamerou, mali by ste tiež vedieť, že GoPro Hero 6 ma snímač s rozlíšením 12 Mpx a rozlišné preferencie fotografií/videa. Fotografie môžu mať formát RAW alebo JPEG a formát videa NTSC alebo PAL.

Kamera GoPro Hero 6 vodeodolnosť

GoPo Hero 6 je bez použitia puzdra vodeodolná do hĺbky 10 metrov. S použitím puzdra je to až 60 metrov. 

Prvotriedna kvalita obrazu

Testovanie kamery GoPro Hero 6 sme si naozaj užili a musíme skonštatovať, že jej najväčším triumfom v boji s konkurenciou naďalej ostáva vynikajúci obraz. Výsledné médiá ulahodia aj oku tohto najnáročnejšieho používateľa.

Ak sa s obrazom radi hráte, možnosť nastavenia šírky záberu sa stane vašou obľúbenou vlastnosťou. Voliť môžete širokouhlý s efektom rybieho oka, široký a úzky obraz. Určite vás poteší aj perfektná stabilizácia videa. Tá je však, na naše sklamanie, stále len softvérová. V prípade, že si zvolíte čo najvyššie rozlíšenie, na stabilizáciu môžete zabudnúť. Avšak treba povedať, že konečný výsledok je aj napriek tejto skutočnosti naozaj výborný. 

kamera GoPro Hero 6 zadná strana

Ani natáčanie za zhoršených svetelných podmienok nie je pre GoPro Hero 6 žiadnou prekážkou. Niekoľko nočných režimov v spolupráci s možnosťami manuálneho nastavenia pokročilých preferencií napomáha k slušnej kvalite. Pre všetkých fajnšmekrov je prítomná i pokročilá konfigurácia režimov časozberného videa či fotografie, ale aj série snímok a videosekvencií.

Zo 4K videa pri 60 FPS môžete získať až 8 Mpx fotografie. Je ale potrebné rátať taktiež s tým, že 4K/60fps video nedokáže plynule prehrať každé zariadenie. Pre spomalenie záberov vám poslúži Full HD video s 240 FPS. 

Batéria

kamera GoPro Hero 6 batéria

Vo väčšine prípadov sa výrobcovia snažia pri ďalšej generácii zariadení vylepšiť všetko to, v čom mali predchodcovia nejaké rezervy. Zdá sa však, že GoPro pozabudol na kapacitu batérie. Tá je totiž totožná pri oboch modeloch a dosahuje 1220 mAh, čo veruže nie je žiadna sláva. Môže to byť pre vás obmedzujúce napríklad v prípade, že za dobrodružstvom budete chcieť vyraziť do hôr, kde vašu kameru nebudete mať kde nabiť.  

O výdrži batérie treba povedať, že závisí od toho, čo aktuálne robíte. Ak si vyberiete maximálne rozlíšenie a zapnuté rozpoznávanie hlasu alebo budete posielať video cez Vi-Fi rátajte s tým, že batéria sa vybije naozaj rýchlo. Pri natáčaní videa v 4K a 60 FPS je výdrž približne 45 minút. Pri Full HD to bolo počas nášho testovania o niečo viac, cca 1 hodinu a 30 minút.

Aby ste výdrž batérie predĺžili čo najviac, môžete siahnuť aj po niektorom z aktívnych šetrení, ako napríklad automatické vypnutie pri nečinnosti či vypínanie LCD počas nahrávania. Samotné nabitie batérie na plný stav trvá približne hodinu, čo pri takejto nižšej výdrži taktiež nie je žiaden oslňujúci výkon. Ostáva nám teda iba dúfať, že výrobcovia na tomto nedostatku do budúcnosti popracujú. 

Kamera goPro Hero 6 obraz

Technické parametre

Špecifikácia

Typ snímača

CMOS

Celkové rozlíšenie 

12 Mpx

Rozlíšenie videa

4096 x 3072 px

Typ podporovaných kariet

micro SD/SDHC/SDXC

Typ stabilizátoru

elektronický

Cena 

Aj keď sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou bude zdať cena v porovnaní s ostatnými zariadeniami tohto typu privysoká, netreba zabúdať na to, že ide o naozaj kvalitné zariadenie s bechybným obrazom.

Nie nadarmo sa na našom trhu radí k tým najpredávanejším kamerám, pričom o jej populárnosti svedčia aj pozitívne skúsenosti tých, ktorí jej neodolali. Ak neodoláte ani vy a rozhodnete sa pre jej kúpu, pripravte si približne 430€

Video

Rozbaľovanie

Ako funguje a kameruje GoPro Hero 6

Výhody a nevýhody

Páči sa nám

  • pevná a odolná konštrukcia
  • kompaktné rozmery
  • nenáročný dizajn
  • obraz v špičkovej kvalite
  • vodeodolnosť aj bez potreby použitia puzdra
  • prepojenie so smarfónom
  • vhodná do akýchkoľvek podmienok
  • hlasové ovládanie

Nepáči sa nám

  • vyššia cena
  • výdrž batérie
kamera GoPro Hero 6 balenie

Naše hodnotenie

Kameru GoPro Hero 6 možno svedomito označiť za špičku medzi tým, čo aktuálny trh ponúka. Získa si vás nielen výborným obrazom v prvotriednej kvalite, ale aj množstvom praktických funkcií, ktoré jej používanie premieňajú na ešte väčší zážitok. Spoľahnúť sa na ňu môžete za šera, tmy, vo vode, na snehu - v skratke, nebojí sa ničoho. Ak by sme ale mali možnosť niečo na nej zmeniť, bola by to určite batéria, ktorá by si pri takomto kvalitnom produkte rozhodne zaslúžila lepšiu kapacitu. 

Ako to už býva zvykom, za kvalitu sa zvykne priplácať a inak to nie je ani v tomto prípade. Jedným dychom však zároveň treba dodať aj to, že túto investíciu rozhodne nebudete považovať za vyhodené peniaze. GoPro sa stane vašim spoločníkom pri všetkých vašich aktivitách i cestách, a umožní vám zdieľať nezabudnuteľné zážitky s vašimi blízkymi. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar