Recenzia: Kutuskutus.sk – prírodné oleje a mydlá z Bali

Kutus kutus e-shop
 • 100 % prírodné oleje a mydlá
 • 90 g mydlo, 100 ml olej
 • čistiace, hydratačné, liečivé účinky
 •  od 7 €/mydlo, od 40 €/olej

Starostlivosť o pokožku a pleť je v ideálnom prípade každodenným rituálom, ktorý si vytvárame a vylepšujeme objavovaním nových produktov. Koža je najväčší orgán a denne je vystavená rôznym vonkajším vplyvom, ktorých negatívne účinky sa snažíme eliminovať práve dôslednou výživou, hydratáciou a regeneráciou. 

Koža je tiež miestom mnohých nervových zakončení, ktorých stimulácia pomáha s odstránením bolesti. Pri pretlaku produktov sa čím ďalej tým viac zaujímame o ich zloženie a nie je nám jedno, čo vo svojich denných rituáloch používame. 

Indonézsky ostrov Bali bol mojím domovom 2 roky. Vďaka štúdiu indonézštiny som mala možnosť spoznať do hĺbky miestnych ľudí, zažiť na vlastnej koži obrady a pocítiť energiu, ktorá je pre “ostrov bohov” taká príznačná. Jednou z vecí, ktorá ma sprevádzala, bolo neuveriteľné prírodné bohatstvo a tradície, ktoré ľudia využívajú v každodennom živote. 

Aj z tohto dôvodu je napriek modernej medicíne na Bali stále silno zakorenené tradičné liečiteľstvo. Život na Bali do veľkej miery ovplyvňuje systém protikladov, ktorý sa nazýva sekala a niskala. Sekala, čiže to hmatateľné, predstavuje v oblasti medicíny konzervatívnu liečbu poranení lekárom. Niskala predstavuje to nehmatateľné, kedy nachádza uplatnenie liečba tradičného liečiteľa. Za miestnymi liečiteľmi, ktorí sa nazývajú Balian, cestujú ľudia z celého sveta. Možno si spomínate na Ketuta zo slávneho filmu Jedz, modli sa a miluj, ktorého navštívila Julia Roberts. 

Tradičná medicína a holistický prístup využíva staroveké vedomosti a lokálne dostupné suroviny, ktoré majú rôzne indikácie. Z nich sa vyrábajú tinktúry, krémy, maste, oleje, ktoré stimuláciou konkrétnych bodov tela pomáhajú bojovať so zdravotnými ťažkosťami. 

Lokálne suroviny a ich liečivú silu využíva aj značka Kutus Kutus.

kutus kutus recenzia

Video

O e-shope Kutuskutus.sk

Priamo z Bali až na Slovensko priniesol produkty značky Kutus Kutus e-shop Kutuskutus.sk. Nejde o e-shop, kde strávite hodiny klikaním a hľadaním produktov. Po otvorení stránky prichádza prekvapenie, v ponuke sú totiž len 4 produkty: 

Produkty sa dajú zakúpiť samostatne alebo ako set olejov a mydiel

Roky majú rovnaké zloženie podľa tradičnej receptúry, ktorú vyvinul jeden výnimočný muž.  

Bambang Pranoto vymenil prácu v medzinárodnej spoločnosti za pokojnejší život v oblasti Gianyaru, ktorá patrí medzi autentickejšie časti ostrova bez turistov s množstvom ryžových polí, vodopádov a hustých tropických lesov. 

Práve ryžové pole sa mu stalo osudným. Nešťastnou náhodou spadol do rokliny a ako následok zranení mu ochrnuli obe nohy. Začal sa však intenzívnejšie venovať meditácii a prišiel na myšlienku vytvorenia receptúry na bylinný olej. Postupným kombinovaním rastlín vytvoril zloženie oleja, ktorý používal na svoje nohy každý deň až sa úplne zotavil. Zdravotný stav sa zlepšil aj ľuďom z jeho okolia, a tak sa olej začal šíriť ďalej. 


Čo znamená Kutus Kutus? 

Rozmanitosť Indonézie sa prejavuje aj vo veľkej jazykovej diverzite. Okrem oficiálneho jazyka sa na ostrovoch používajú aj lokálne jazyky, preto aj ostrov Bali má svoj vlastný. 

Slovo “kutus” znamená v balijskom jazyku 8. Indonézii dominuje islam, zatiaľ čo Bali je jediný ostrov s hinduistickým náboženstvom, od ktorého sa odvíjajú aj rôzne filozofie rozšírené v miestnej spoločnosti. Číslo 8 symbolizuje hojnosť, niektoré pramene však používajú aj interpretáciu rovnováhy tela, mysle a duše.

Kutus kutus balenie produktov

Produkty z e-shopu Kutuskutus.sk dorazili bezpečne zabalené vrátane informačných materiálov o výrobe a účinkoch. 

Objednávanie, možnosti platby a doručenie tovaru

E-shop má prehľadne spracovaný systém na objednanie olejov a mydiel. Doručenie kuriérom na Slovensko stojí 4 eurá, pri objednávke nad 40 eur je doručenie zdarma.

Môžete si zvoliť platbu na dobierku za príplatok 1 euro, platbu kartou cez platobnú bránu alebo prevodom na bankový účet, alebo zaplatiť v hotovosti pri osobnom odbere. 

Kutus kutus balenie produktov
Kutus kutus produkty
kutus kutus oleje

Oleje Kutus Kutus - Minyak Balur a Tanamu Tanami

Kutus Kutus mydlá

Mydlá Kutus Kutus - Tanamu Tanami a Kalila Kalila

Olej Minyak Balur - 100 % prírodný, liečivý olej

kutus kutus minyak balur olej

Vlajková loď značky je olej Minyak Balur, vyrobený zo 100 % prírodných zložiek. Receptúra pozostáva z 69 liečivých rastlín, korenín a éterických olejov, ktoré sú spracované tradičným spôsobom.

Výber byliniek vychádza z dvoch zaujímavých filozofií:

 • "Päť častí stromu života", ktorá znamená, že všetky časti stromu - korene, stonky, listy, kvety aj ovocie - musia spoločne nažívať v synergii.

 • "Dvoch prírodných prvkov", teda vody a ohňa. Tieto 2 prvky vesmíru dotvárajú proces výroby oleja Kutus Kutus. 

Hlavné zložky oleja sú aníz, kurkuma, agarové drevo, aloe, listy archangeliky, zederach indický, badián, zázvor, citrónová tráva, jávske chilli, klinček, čierna rasca, olivový a kokosový olej, listy avokáda a feniklu, egrešovec a zmes éterických olejov. Celá zmes nádherne prevonia pokožku. 

Olej má praktickú pumpičku na dávkovanie, zobrala som si ho so sebou aj na cestu vlakom a olej ostal bezpečne vo fľaštičke. Stačí použiť malé množstvo a rozotrieť ho na bolestivé miesta. Môže sa používať na chrbticu od krku až po kostrč, na chodidlá, svalovú bolesť. Pomerne rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva mastný film na pokožke.

Olej je možné použiť aj na masáž, napríklad boľavej krčnej chrbtice. Rozmasírovanie stuhnutého krku bolo zároveň príjemným aromaterapeutických zážitkom vďaka prenikavej korenistej vôni oleja. 

Ak trpíte kožnými problémami, alebo alergiou na niektorú z byliniek, radšej sa poraďte s lekárom o vhodnosti použitia. 

kutus kutus minyak balur konzistencia oleja

Olej má praktickú pumpičku na dávkovanie. 

Výhody

 • 100 % prírodné zloženie
 • príjemná korenistá vôňa
 • praktické dávkovanie vhodné aj na cesty
 • stačí použiť malé množstvo, olej tak dlho vydrží

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Mydlo Kalila Kalila - zo zvyškov z výroby oleja Minyak Balur

mydlo kalila kalila

Mydlo príjemne prevonia pokožku a je vhodné aj namiesto sprchového gélu.

Zo zvyškových surovín, ktoré sa používajú na výrobu oleja Minyak Balur, vzniklo telové mydlo s rovnako príjemnou vôňou. Zloženie je teda identické ako olej.

Veľmi oceňujem filozofiu značky, ktorá sa snaží vyrábať s nulovou tvorbou odpadu. Na Bali je odpad problém, najmä používanie plastu, no pokiaľ ide o prírodné suroviny, fascinovalo ma, ako ich dokážu využívať. 

Mydlo Kalila Kalila som používala najskôr iba na umývanie rúk, no zmenila som názor a veľmi rýchlo nahradil sprchový gél. Jeho typická vôňa ma vždy preniesla do obdobia, keď som žila na Bali. Krásne prevoňal celú pokožku a po večernom sprchovaní vôňou nasiakla aj nočná košeľa. 

Mydlo má veľmi dobrú penivosť, používala som ho aj na umývanie tváre, alebo pri holení nôh, kedy zvyknem mať nohy posiate červenými bodkami od podráždenia žiletkou. Nohy ma nesvrbeli ako zvyčajne. 

Výhody

 • 100 % prírodné zloženie z byliniek
 • univerzálne použitie na odstránenie nečistôt
 • príjemná vôňa, ktorá prevonia pokožku 
 • dobrá penivosť

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Olej Tanamu Tanami - obsahuje vzácny tamanový olej

Olej Tanamu Tanami

Hlavnou zložkou oleja je vzácny tamanový olej. Dopĺňa ho kokosový a olivový olej a zmes byliniek.

Hlavnou zložkou je vzácny tamanový olej, ktorý sa získava lisovaním orechov tropického stromu tamanu. V Indonézii tento strom kvitne len 2-krát ročne. Používanie oleja v tradičnom liečiteľstve má dlhú históriu. Zloženie dopĺňa ešte olivový a kokosový olej a zmes byliniek Jejamuan

Olej Tanamu Tanami je výnimočný obsahom mastných kyselín, ktoré mu dodávajú hojivé a hydratačné vlastnosti. Okrem toho má množstvo prírodných antioxidantov, antibakteriálne, antimikrobiálne a protiplesňové účinky. 

Vôňa je trochu odlišná od Minyak Balur, no rovnako príjemne korenistá a po použití na pokožke dlho vydrží. Keďže v popise som objavila informáciu o účinkoch na liečbu šupinatej pokožky, hojenie rán a jaziev, vyskúšala som ním natrieť aj na suché chodidlá a ošetriť odreniny od tenisiek, ktoré mi vznikli po dlhšej športovej aktivite.

Účinok na suchú pokožku musím pochváliť, dokonca ma chodidlá nesvrbeli. Odreniny sa zacelili v štandardnom čase, takže neviem posúdiť, či je to pôsobením oleja, alebo prirodzeným hojením.

Zaujímalo by ma ešte jeho použitie napríklad na spálenú pokožku, to ale v aktuálnom počasí nie je možné skúsiť. Opatrní pri používaní by mali byť ľudia, ktorí majú alergiu na orechy. 

Jednu nevýhodu vnímam v balení s plastovým štupľom, ktorý sa ťažko vyťahuje. Bez neho by som si netrúfla fľaštičku niekam vziať, obávala som sa, že by sa olej vylial, čo by bola veľká škoda. 

Olej Tanamu Tanami konzistencia

Olej má trochu nepraktické zatváranie. Podobné množstvo ako na fotke vydrží na ruky a chrbát.

Výhody

 • 100 % zloženie z prírodných olejov (najmä tamanového) a byliniek
 • príjemná vôňa
 • ľahko sa rozotiera a pekne vsiakne do pokožky
 • hydratuje suchú pokožku

Nevýhody

 • trošku ťažšie otváranie

Mydlo Tanamu Tanami - zo zvyšných surovín z výroby oleja Tanamu Tanami

mydlo tanamu tanami

Mydlo má jemný peelingový efekt. Vhodné na čistenie celého tela a tváre.

Zloženie mydla je identické ako v prípade oleja, keďže sa vyrába zo zvyškov, ktoré vznikajú pri výrobe oleja Tanamu Tanami. Mydlo môžete pokojne používať na celé telo, vonia rovnako krásne ako druhé mydlo z ponuky. 

Moja pleť sa počas dňa dosť mastí, večer si preto musím dávať obzvlášť záležať na čistení. Mydlo Tanamu Tanami som používala aj na čistenie tváre ako súčasť večernej rutiny pred použitím nočného krému a výsledky boli výborné.

Použiť ho môžete na normálnu aj citlivú pokožku a vďaka obsahu mastných kyselín je vhodné na ošetrenie suchých miest. 

Sprcha s použitím mydla je ako wellness rituál, korenistá, no nevtieravá vôňa sa nesie celým bytom.

Rovnako ako vôňu mydla som si obľúbila pocit jemnosti, keď sa po sprche utriem. V iných recenziách som sa dočítala o účinkoch mydla na suché ruky počas zimy, čo sa chystám onedlho otestovať. 

Výhody

 • krásna vôňa
 • jemný peelingový efekt
 • zjemňuje pokožku
 • vhodný aj na čistenie tváre
 • univerzálne použitie pre normálnu, suchú aj citlivú pokožku

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

 Ceny produktov

Keďže v e-shope Kutuskutus.sk nájdete len 4 produkty, nie je problém zorientovať sa v cenách. 

Olej Minyak Balur stojí 40 eur a mydlo Kalila Kalila s rovnakým zložením 7 eur. Olej Tanamu Tanami 45 eur a mydlo Tanamu Tanami zo zvyšných surovín 10 eur. 

E-shop však ponúka aj zľavy na jednotlivé produkty a výhodné sety. Ušetriť tiež môžete na poštovnom pri objednávke nad 40 eur. 

 Moje celkové hodnotenie

Používanie produktov Kutus Kutus bolo ako návrat na Bali. Každé otvorenie fľaštičky s olejom ma svojou typickou vôňou prenieslo na zelený ostrov ďaleko v Juhovýchodnej Ázii. 

Oceňujem 100 % prírodné zloženie všetkých produktov, ktoré sú dotiahnuté do posledného detailu. Krásny príbeh značky podporuje aj snaha minimalizovať tvorbu odpadu z výroby olejov, ktorá vyústila do vzniku mydiel. Oleje sú vhodné na každodenné používanie, pokožku vyživujú, hydratujú a zvláčnia. Rovnako aj mydlá, ktoré vďaka výbornej penivosti nahradia sprchové gély. V tuhej forme sú tiež vhodné na cestovanie a máte istotu, že sa vám v batožine nič nevyleje. 

Aj keď pre pocítenie účinkov na zlepšenie zdravotného stavu alebo úľavy od ťažkostí je potrebné olej používať dlhšiu dobu, i za krátky čas sa stali súčasťou mojej kúpeľňovej poličky a zapadli do rituálov starostlivosti o pokožku tela i pleť. 

Ak ste nemali možnosť ostrov navštíviť, e-shop Kutuskutus.sk vám v peknom balíčku pošle voňavý kúsok priamo k vám domov. Produkty i e-shop môžem len odporúčať. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar