Recenzia Matchaday: Životabudič pre telo a myseľ v zelenom prášku matcha

Matcha čaj Kasai Matchaday
 • práškový matcha čaj z Japonska 
 • 100 % prírodné ingrediencie bez cukru a neznámych chemikálií 
 • výrazná chuť, vôňa aj farba
 • cena od 12,80 

Ranný rituál je to, čo robí každý začiatok dňa o niečo krajším. Ak ste milovníkmi čajov alebo hľadáte nový spôsob, ako dodať telu energiu, rozhodne by ste mali dať priestor čaju matcha. Nejde totiž len o obyčajný čaj, ale skutočnú dávku vitamínov a antioxidantov z lístkov špeciálneho čajovníka. Svoje telo nabudíte odlišne, ako keď vypijete šálku kávy či energetický nápoj. 

Nehovoriac o tom, že čajový rituál je sám o sebe totiž považovaný za magický. V Japonsku veria, že čajový rituál má pozitívne účinky na energiu, zdravie, sústredenie aj dobrú náladu. Pitím matcha čaju dokonca viete znížiť aj pocity úzkosti, ktoré skľučujú v modernej dobe snáď každého. 

Testovali sme čaje značky Matchaday, ktorá od roku 2018 predáva na Slovensku pravé japonské matcha čaje. Aký je skutočne ich čaj?

Matchaday1
matchaday

Vzorky produktov matcha čaju od značky Matchaday. 

Matchaday_príprava

Príprava čaju matcha.

 O produkte

Matcha čaj od značky Matchaday je vysokokvalitný čaj z provincie Kagoshima z japonského ostrova Kjúšu. Pestuje ho malá rodinná farma, ktorá sa už niekoľko generácií zaoberá ekologickým pestovaním toho najkvalitnejšieho čaju.

Pravý japonský matcha čaj je 100 % organickým produktom s BIO certifikáciou. Pestuje sa bez pesticídov a chemických hnojív. Dostanete produkt bez akýchkoľvek prísad, farbív či iných látok, ktoré by znehodnotili jeho kvalitu. Svojmu telu tak dodáte všetky potrebné živiny z čaju v tej najčistejšej forme.

Účinky matcha čaju:

 • konštantný príliv energie bez výkyvov,
 • zlepšuje sústredenie a bdelosť mysle vďaka kombinácií kofeínu a l-theanínu,
 • ničí škodliviny v tele pre vysoký obsah antioxidantov, 
 • omladzuje a znižuje známky starnutia, pričom rozžiari pokožku a dodá jej lesk,
 • navodzuje pocit pokoja, znižuje stres aj úzkosť,
 • umožňuje rýchlejšie spaľovanie kalórií tým, že antioxidant EGCg a kofeín spolupracujú, aby prirodzene zrýchlili metabolizmus.
rituál prípravy matcha

Príprava matcha čaju je rituálom, ktorým si môžete vylepšiť podľa seba.   

 Zloženie matcha čajov

Matcha je druh zeleného čaju, ktorý sa vyrába z lístkov rastliny Camellia sinensis. Celé čajové lístky sú pomleté a následne je machta predávaný v práškovej podobe. Je to 100 % organický produkt, ktorý neobsahuje žiadne prísady, konzervanty ani farbivá. 

Pestuje sa však inak ako klasický zelený čaj. Pri pestovaní matcha sú čajovníky v tieni po dobu 3 - 4 týždňov pred zberom. Tento proces spôsobuje, že rastliny produkujú viac kofeínu a t-heanínu, čím je zloženie živín v matcha čaji jedinečné.

Kľúčové látky v matcha čaji sú: 

 • vitamín A, B1, B2, B3, C
 • antioxidanty
 • kofeín a l-theanín
 • chlorofyl a vláknina.

V matcha čaji sa nachádza minimálne 10x viac účinných látok ako v bežnom zelenom čaji. Je bohatý na vitamín A, B1, B2, B3, C, ale aj draslík, železo, vápnik, vlákninu, ktoré vám už pri jednej šálke denne poskytnú dostatočné množstvo vitamínov na konkrétny deň.  

Matcha má vysoký obsah antioxidantov, vrátane katechínov a flavonoidovČajové flavonoidy znižujú zápal, majú antimikrobiálne účinky a zabraňujú tvorbe zubného kazu. Katechíny sú neuveriteľne silné a prospešné antioxidanty, pričom špecificky EGCg pomáha pri chudnutí a podporuje zdravý mozog a srdce. Celkovo antioxidanty neutralizujú voľné radikály a znižujú oxidačný stres. 

V čaji sa nachádza kombinácia kofeínu s l-theanínom, ktorá prináša stabilnú energiu 3 až 6 hodín. T-heanín navyše podporuje relaxáciu pri zachovaní bdelosti, priaznivo vplýva na stres a pomáha upokojiť myseľ bez vedľajších účinkov. Vysoký obsah chlorofylu a vlákniny pôsobí na telo detoxikačne. 

Oxidačný stres je dôsledok nerovnováhy medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi. Reagujú so zdravými bunkami, narúšajú ich DNA a bunky sa nestíhajú dostatočne rýchlo obnovovať. To môže viesť ku chronickým ochoreniam, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, poruchy zraku a podobne.

Matcha čaj prášok

Zelený matcha prášok Kasai.

Deatil matcha prášok

Detail na prášok matcha v šálke.

 Balenie a príprava

Čaje Matchaday sa predávajú v praktickom uzatvárateľnom vrecku, ktoré poskytuje ochranu pred svetlom, kyslíkom a vlhkosťou. Logo na obale produktu je veľmi minimalistické a príjemné na pohľad. Skôr ako obal zaujme práve obsah balíku, ktorý je plný kvalitného práškového matcha čaju. Kvalitu čaju možno spozorovať aj na základe autentickej farby prášku, ktorá je sýto zelená. Produkt si môžete zakúpiť v rôznych veľkostiach - 30 g, 50 g a 100 g. 

Príprava čaju nie je zložitá a ľahko sa ju naučíte. V skutku si tak vytvoríte vlastný čajový rituál, ktorý môžete mať ráno, ale pokojne aj v neskorších hodinách, ak potrebuje nabiť pozitívnou energiou. Existuje niekoľko metód, ako si ho môžete pripraviť matcha čaj. My sme sa zhodli pre klasickú prípravu, kedy čaj zalejete 60 až 75 °C vodou. Druhou možnosťou bolo pripraviť si matcha čaj s rastlinným mliekom, aby sme skúsili rozdiel v chuti.  

Budete potrebovať približne 2 g čaju na 1-2,5 dl vody alebo mlieka. Množstvo si zvolíte podľa preferencií. Ak chcete čaj silnejší, pokojne môžete pridať viac prášku. Pomocou lyžičky alebo bambusovej naberačky dáte do hrnčeka čajový prášok a zalejete ho malým množstvom vody. Následne ho rozmiešate tak, aby vám nezostali žiadne hrudky a čaj bol hladký až našľahaný. Dosiahnete to bambusovým šľahačom alebo ručným šľahačom mlieka. 

Matcha čaj_set

Klasická príprava zeleného matcha čaju.

Ako prvý sme testovali čaj s názvom Kasai, ktorý je je 100 % organickým produkt určený pre najnáročnejších zákazníkov. Ide o čaj najvyššej ceremionálnej kvality z lístkov z prvého zberu, o čom svedčí už na prvý pohľad jeho farba a vôňa. Pridali sme malé množstvo vody, rozmiešali prášok, aby nezostali žiadne hrudky a následne doliali vodou. 

Rovnaký postup sme opakovali aj pri druhej vzorke, čaji Jimen. Nejde síce o prvý zber, ale pri spracovaní lístkov sú zachované tie najvyššie štandardy kvality. 

Kasai mal príjemnú, ale jemne trpkú chuť, preto sme si ho dosladili medom, aby sme potlačili horkosť. Jimen nám prišiel jemne slabší, ale nič to nemenilo na jeho solídnej chuti. 

Mali sme chuť skúsiť aj niečo odlišné, preto sme sa rozhodli pre prípravu matcha čaju v kombinácii s mliekom. My sme použili našľahané teplé rastlinné mlieko, ale nie je to podmienkou. Najprv sme čaj rozmiešali v malom množstve vody a následne doliali mliekom. Oba varianty boli chuťovo zaujímavé, ale pri sójovom matcha latte z čaju Jimen nebolo takmer cítiť trpkosť, ale v popredí bola jemné chuť mlieka s prírodným práškom. Kasai bol opäť výraznejší aj pri tejto príprave. 

Matcha Latte

Matcha latte pripravené z rastlinného mlieka a prášku matcha. 

 Cena

Značka Matchaday ponúka 3 varianty čajov matcha. Okrem Kasai a Jimen, ktoré sme mali možnosť otestovať, má v ponuke ešte Mizu. Produkt si môžete zakúpiť v rôznych baleniach - 30 g, 50 g a 100 g. Ak chcete s čajom začať, možno je vhodnejšie otestovať menší variant. Prirodzene, o niečo výhodnejšie je väčšie balenie čaju. 

 • Najdostupnejší je Mizu, za ktorý zaplatíte 12,80 € pri 50 gramovom balení. 
 • Balenie matcha čaju Jimen vás vyjde 19,90 €. 
 • Kasai je prémiový čaj, za 50 g balenie si priplatíte 32,40 €. 

Výhody a nevýhody

Výhody

 • vysoká kvalita produktu
 • bez pridaných farbív a chemikálií
 • 100 % prírodný produkt
 • množstvo prírodných aktívnych látok
 • výrazná rastlinná chuť produktu
 • priamo z ekologickej farmy v Japonsku

Nevýhody

 • balenie produktu nie je až tak atraktívne
 • naberanie prášku z balíka je mierne nepraktické

Skúsenosti zákazníkov

„Jednoznačne odporúčam, profesionálny prístup a výborné produkty. Aj napriek vyššej cene sa oplatí z obchodu objednať, keďže získaná hodnota za to stojí :).“  Andrej

S matchou je to veľakrát skúška-omyl, nakoľko je na trhu veľa predajcov, takže som rada, že som objavila tento obchod. S vyrobkom som velmi spokojná, farba aj chuť zodpovedá vysokej kvalite, určite si odtiaľto budem objednávať aj ďalej. Ďakujem." Lucia

„Manžel nahradil kávu čajom matcha JIMEN, ktorý pije každé ráno a vždy keď potrebuje životabudič už niekoľko rokov. Má veľmi lahodnú chuť a krásnu zelenú farbu, mixérikom sa dá veľmi rýchlo napeniť a vznikne akoby lahodné "kapučíno" , aj keď je zalievané vodou. Za nás odporúčame, svoju kvalitu si držia po celý čas nášho nakupovania.“ Katarína


matchaday_napoj

Matcha čaj Kasai má výraznú rastlinnú chuť. 

príprava_čaju-matcha

Príprava matcha čaju.

 Naše hodnotenie

Matcha čaj od značky Matchaday je druh vysokokvalitného zeleného čaju, ktorý zaujme chuťou, arómou a primárne účinkami. Oslovilo nás práve to, že čaj je 100 % prírodný produkt, ktorý je bez akýchkoľvek umelých látok, ktoré by znižovali jeho kvalitu.

Pre telo je prospešný v mnohých ohľadoch, preto ho určite nemožno vnímať len ako zdroj kofeínu. Je plný antioxidantov, podporuje imunitný systém a obsahuje tiež niekoľko druhov vitamínov a minerálov, čo vnímame ako pozitívum. 

Čaj je chutný, nezaťažuje žalúdok a pôsobí priaznivo na trávenie. Aj pri pití na lačný žalúdok je príjemný a nespôsobuje žiadne ťažkosti.

Ochutnali sme dostali 2 druhy čajov od značky Matchaday a pripravili z nich dva druhy nápojov.

Kasai je čaj najvyššej ceremoniálnej kvality, čo je ihneď cítiť na výraznejšom chuťovom profile. Chuť čaju je výrazná a bohatá, ale zároveň aj mierne trpká. 

Jimen má jemnejšiu chuť a osobne nám chutil viac práve on, či už v kombinácii s vodou alebo mliekom. 

Pri prieskume trhu vám môže prísť cena za čaj vyššia v porovnaní s konkurenciou. Dostanete však kvalitný produkt, za ktorý sa oplatí priplatiť. Rozdiel pocítite nielen na chuti, ale aj na vôni. Nedostatky vidíme len v balení produktu, ktoré nie je ničím odlíšené, ale na druhej strane oceňujeme praktickosť balenia.

O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte vašu recenziu

avatar