Recenzia - Notebook Lenovo YOGA 510-14AST

notebook Lenovo YOGA 510-14AST
 • konvertibilný notebook
 •  FULL HD, 14" IPS 1920 x 1080
 • RAM 8GB DDR4
 • 2jadrový procesor AMD A9–9410 
 • cena od 390€

V súčasnej dobe možno notebook zaradiť medzi najpoužívanejšiu elektroniku. Využívame ho na prácu, štúdium, ale aj zábavu či relax. Do popredia sa dostáva čoraz viac, pričom tlačí do úzadia i kedysi obľúbené stolové počítače.

A niet sa čomu čudovať. Notebook je pre mnohých totiž omnoho praktickejším riešením. Jeho používanie si nevyžaduje neustále pripojenie k elektrickej sieti, má kompaktné rozmery a tak je manipulácia s ním naozaj jednoduchá. Navyše, môžete si ho so sebou vziať kamkoľvek sa vyberiete. 

Ak sa momentálne obzeráte po vhodnom notebooku, nasledujúca recenzia bola napísaná práve pre vás. Tentokrát sme totiž otestovali notebook Lenovo YOGA 510-14AST. A ako naše testovanie dopadlo? 

Prvý dojem z notebooku Lenovo YOGA 510-14AST

Lenovo Yoga 510 krabica zpredu

Balenie je uz tradične minimalistické.

Lenovo Yoga 510 krabica
Lenovo Yoga 510 zakrytá klávesnica
Lenovo Yoga 510 logo
Lenovo Yoga 510 detail na symboly

Posledné roky v oblasti technológií platí akýsi nepísaný trend. Čím menšou hrúbkou zariadenie disponuje, tým lepšie. A ani notebook Lenovo YOGA 510-14AST nie je výnimkou. Prvé, čo nás pri jeho vybalení z krabice zaujalo, bola práve jeho štíhla konštrukcia. Notebook dostal tenké a ľahké prevedenie, ktoré mu dodáva elegantný a nadčasový vzhľad. Rozmery 336 mm (š) x 21 mm (v) x 232 mm (h) a nízka hmotnosť 1,75 kg sú zárukou toho, že pri tomto zariadení za otázkou prenosnosti rozhodne trápiť nemusíte. 

Už na prvý pohľad notebook pôsobí pevným dojmom. Je vyrobený z tvrdených plastov, pričom jeho konštrukcia umožňuje dokonca i preklopenie displeja cez hranu, na druhú stranu, čo s najväčšou pravdepodobnosťou vysvetľuje prítomnosť slova Yoga v názve tohto notebooku. Výnimočný pánt a dotykový displej vám tiež umožnia otočenie až o 360 stupňov. Tento notebook sa tak vyznačuje vysokou flexibilitou a svojmu používateľovi umožní využívanie vo viacerých režimoch. Notebook, stojan, stan alebo tablet? Stačí si iba vybrať. 

Lenovo Yoga 510 otvorený 180

Dominantou notebooku je, už spomínaný, krásny 14" Full HD displej s rozlíšením 1920 x 1080, ktorý je ideálny na hranie, ale aj sledovanie obľúbených filmov.

Jeho súčasťou je aj IPS technológia, ktorá je charakteristická pre drahšie zariadenia. Môžete od nej čakať široké pozorovacie uhly a verné zobrazenie farieb. Desaťbodová viacdotyková technológia zaručuje bezproblémové dotykové ovládanie, plynulosť, a čo je dôležité, aj vysokú presnosť. 

Lenovo Yoga 510 sklopenie

Veľkou výhodou notebooku je použitie ako tablet.

Lenovo Yoga 510 zlomený displej

Ako plus vnímame aj antireflexovú povrchovú úpravu displeja, ktorá je akýmsi kompromisom medzi lesklým a matným displejom. Takýto displej redukuje rôzne odlesky osvetlenia, čo nepochybne oceníte najmä pri práci vonku, no zároveň má aj kvalitný obraz. 

Po vizuálnej stránke je teda všetko v tom najlepšom poriadku. Poďme ale ďalej. 

notebook Lenovo YOGA 510-14AST

Notebook Lenovo Yoga 510-14AST ponúka široké možnosti prisôsobenia

Spoľahlivý výkon na zábavu, ale i prácu

V tele tohto notebooku nájdete dvojjadrový procesor  AMD A9–9410, pracujúci na frekvencii 2.9 GHz, TB až 3.5 GHz. Tento procesor je pomerne rýchly a vhodný aj na hranie 3D hier. O niečo horšie je na tom však grafická karta AMD Radeon R4, ktorá má zdieľanú pamäť, teda ohromný grafický výkon od nej nemožno očakávať. Nesklame, no na druhej strane však ani neprekvapí. Pomerne slušná výbava je doplnená 8 GB operačnou pamäťou RAM.

Lenovo Yoga 510

O bezproblémové a rýchle spustenie operačného systému Windows 10 54 bit a plynulý chod viacero aplikácii naraz sa zodpovedne stará pevný disk s kapacitou 256 GB SSD. Vzhľadom na šírku notebooku, sa už vopred dalo očakávať, že optickou mechanikou nebude disponovať, a to je aj pravda. 

Lenovo Yoga 510 predný displej

Jednoducho a zároveň aj ľudskou rečou povedané, notebook Lenovo YOGA je ideálnym spoločníkom na každodennú prácu, ale aj zábavu a poskytne vám výkon schopný uspokojiť aj o niečo náročnejšieho používateľa. Samozrejme, pokiaľ hľadáte špičkové zariadenie pre rôzne náročné napr. grafické úlohy a podobne, odporúčame poobzerať sa po vyššej cenovej kategórii. 

Rýchlejšie nabíjanie ako kedykoľvek predtým

Tento notebook je ideálnou voľbou pre všetkých tých, ktorí hľadajú prenosené zariadenie, schopné poskytnúť dostatočnú výdrž.

Batéria dostala kapacitu 35 Wh, čo v preklade znamená približnú výdrž až 8,5 hod. na jedno nabitie. V porovnaní s ostatnými zariadeniami tohto typu ide o naozaj slušný výkon. Ak už aj dôjde k vybitiu batérie, notebook dosiahne opätovné nabitie na 100% už za 2,5 hodiny. Táto špičková rýchlosť je výsledkom funkcie rýchlonabíjania, ktorou sa tento model môže pochváliť. Dôležitým faktom je bezpochyby aj to, že rýchlosť nabíjania je pri tomto modeli o 40% vyššia ako pri ostatných notebookoch.

Čistý zvuk

Pokiaľ patríte k používateľom, pre ktorých je dôležitý nielen obraz, ale aj zvuk, s notebookom Lenovo YOGA 510-14AST si prídete na svoje. 

Notebook dostal kvalitné stereo reproduktory, vybavené známou technológiou Audio by Harman®. Pre zvuk vychádzajúci z tohto zariadenia je charakteristická čistota a ostrost. Kvalitný obraz v kombinácii so zvukom premení každé sledovanie multimédií na dokonalý akusticko-vizuálny zážitok. 

Lenovo Yoga 510 audio Harman

O zvuk sa stará spoločnosť Harman.

Konektivita

Konektivite notebooku Lenovo Yoga nie je čo veľmi vytknúť a možno povedať, že zariadenie spĺňa súčasné požiadavky. 

Notebook je vybavený troma USB portmi, z ktorých je jeden starší typu 2.0 a ďalšie dva sú moderného typu 3.0. Niekomu môže síce chýbať USB typu C, no aj napriek tejto skutočnosti je konektivita naozaj slušná. Samozrejmosťou je aj HDMI port, slúžiaci na prenos HD zvuku i obrazu do televízie či externých monitorov. 

Lenovo Yoga 510 detail porty
Lenovo Yoga 510 detail

Už relatívne starý VGA konektor pre pripojenie k starším monitorom pri tomto modeli nenájdete. Nájdete tu ale klasiku v podobe 3,5 mm audio jacka na pripojenie slúchadiel či externých reproduktorov. 

Aby ste neostali odrezaní od sveta, k internetu sa môžete pripojiť prostredníctvom bezdrôtovej technológie Wifi. Široké možnosti konektivity poskytuje i Bluetooth vo verzii 4.0.

Spoľahnúť sa môžte aj na prítomnosť čítačky pre pamäťové karty.

Technické parametre

Špecifikácia

Operačný systém

Windows 10 Home

Procesor

AMD A9–9410

Operačná pamäť

8 GB DDR4

Pevný disk

256 GB SSD

Grafická karta

AMD Radeon R4

Cena notebooku Lenovo Yoga 510-14AST

Spoločnosť Lenovo patrí už niekoľko rokov k popredným výrobcom počítačov. Všetky zariadenia tejto značky v sebe spájajú kvalitu za výhodnú cenu, čo ich robí dostupnou voľbou pre veľké množstvo používateľov. A inak to nie je ani pri zariadení Lenovo Yoga 510-14AST, ktoré dostanete už za cenu približne 390€

Video

Rozbaľovanie

Ako funguje

Výhody a nevýhody

Páči sa nám

 • elegantná dizajn
 • štíhla konštrukcia
 • viac režimov
 • výdrž batérie
 • kvalitný zvuk
 • pekný obraz
 • konektivita
 • prijateľná cena

Nepáči sa nám

 • grafická karta
 • absencia optickej mechaniky môže byť pre niekoho mínus
 • absentujúci VGA konektor
Lenovo Yoga 510 klávesnica

Naše hodnotenie notebooku Lenovo Yoga 510-14AST

Notebook Lenovo Yoga 510-14AST je ideálnym spoločníkom na prácu, zábavu, oddych a svojim výkonom i výbavou určite nesklame.

Počas testovania nás notebook príjemne prekvapil svojim špičkovým obrazom i zvukom. Sledovanie multimédií tak bolo naozaj dokonalé. Rovnako dobre to šlo aj pri hraní rôznych hier. Čo mu však môžeme vytknúť je už spomínaná grafická karta so zdieľanou pamäťou, ktorá je však vzhľadom na cenu zariadenia akceptovateľná. 

Notebook si hravo poradí nielen pri zábave, ale zvládne aj chod viacerých aplikácii naraz, vďaka čomu je skvelým parťákom aj na prácu. V skratke, Lenovo Yoga 510-14AST možno označiť za spoľahlivé zariadenie, ktoré sa len tak nezľakne akejkoľvek úlohy. Navyše, dostanete ho za naozaj dobrú cenu. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar