Bankovníctvo ako ho nepoznáte: nový účet Revolut

Veľa cestujete po zahraničí a šomrete nad nevýhodnými konverznými kurzami? Ak ste odpovedali kladne, máme pre vás riešenie na mieru pre svetobežníkov. A nemáme namysli vopred pripravenú hotovosť ani štandardné platobné karty. Predstavujeme vám Revolut, startupovú vychytávku s miliónmi spokojných klientov po celom svete.

O čo vlastne ide? Bez obáv, odpoveď na túto (a mnoho ďalších) otázok sa dozviete v texte. Hneď na začiatok vám však prezradíme celú pointu – s pomocou Revolutu ušetríte na zahraničných menách. Nemalú sumu.  

Hektický životný štýl a stres často vedú k porušovaniu dopravných predpisov zo strany niektorých vodičov, čo môže vyústiť až do nepredvídateľnej dopravnej situácie či dokonca nehody. 

Čo to vlastne je a ako to vzniklo?

Revolut by sa dal v skratke charakterizovať ako mobilný bankový účet. V praxi ide o elektronickú aplikáciu (a kartu), pomocou ktorej môžete platiť v zahraničí za veľmi výhodných podmienok. Čo to znamená vysvetlíme, na úvod si však povedzme čosi o pozadí vzniku tohto šikovného riešenia. Ak však chcete prejsť rovno k veci, skočte na ďalšiu časť článku, nebudeme vám to mať vôbec za zlé.

Projekt sa zrodil v júli 2015 v Spojenom kráľovstve. Stojí za ním dvojica Nikolaj Storonskij a Vlad Jacenko, ktorých vízia sa dá zhrnúť takto - vytvoriť férovú platformu, pomocou ktorej môže človek riadiť svoje financie a výdavky po celom svete. Čo to ale znamená?

Citujme Storonského, jedného zo zakladateľov: „Veľa som cestoval po svete a pravidelne som utrácal stovky libier v bankových poplatkoch za platby v cudzích menách. Ako človek s finančným zázemím som vedel, že to nie je správne a koľko by ma to malo v skutočnosti stať. Chcel som teda nájsť kartu umožňujúcu výhodné medzimenové platby. Povedali mi, že to nie je možné, no ja som sa rozhodol svoj cieľ dosiahnuť.“ S odstupom hodnotíme, že sa mu to naozaj podarilo.

Výsledkom je Revolut – kombinácia predplatenej platobnej karty a mobilnej aplikácie. V apríli 2018 Revolut získal investíciu 250 miliónov dolárov a za 3 roky existencie sa hodnota firmy vyšplhala na 1,7 miliardy dolárov.

Ako to celé funguje?

Veľmi jednoducho. Stiahnete si mobilnú aplikáciu, za pár minút si zaregistrujete účet a ste pripravení fungovať. Zároveň vám odporúčame hneď si aj podať žiadosť o vydanie platobnej karty VISA či MasterCard  (to vás bude stáť 5,99 €), aby ste benefity tejto služby mohli využívať naplno.

Najvyšší čas na to, aby sme si povedali, čo užitočné vlastne s Revolutom môžete robiť. Najväčšou devízou je možnosť uskutočňovať zahraničné platby (kartou aj prevodom) za medzibankové kurzy – rozumej stredové, tie najvýhodnejšie. Okrem toho môžete tiež vyberať prostriedky z bankomatov a zopár ďalších vychytávok, ktoré si opíšeme neskôr.

Peniaze možno na virtuálny účet, resp. kartu dostať týmito spôsobmi:

 • prevodom z inej karty

 • bankovým prevodom

 • SEPA úhradou

 • od iného Revolut užívateľa

Revolut bankový účet

Najväčšia výhoda celej platformy je teda zrejmá – platby v zahraničí za rozumné kurzy. Pri úhradách klasickou bankovou kartou si totiž jej vydavateľ účtuje nemalé poplatky. Z jednoduchého dôvodu, chce totiž čo najviac zarobiť. Práve medzibankové kurzy, ponúkané Revolutom, sú náplasťou na tento problém.

Aby sme teda funkčný princíp uviedli cez príklad: na kartu si nabijete eurá a platíte v zahraničnej mene – tých je k dispozícií momentálne viac než 150. Či už hradíte hospodský obed v českých korunách, alebo kupujete nový smartfón v Tokiu. A kurzy (takmer) vôbec neriešite.

Ako sme už spomenuli, okrem toho môžete s pomocou Revolut karty aj vyberať peniaze z bankomatov v zahraničí, do výšky 200 € mesačne úplne zadarmo. V prípade, že veľa cestujete a často v zahraničí aj platíte, určite tomuto projektu venujte zvýšenú pozornosť.

V závislosti od frekvencie vašej platobnej aktivity totiž môžete ušetriť aj stovky eur ročne. A to vôbec nie je na zahodenie.

Aké sú najväčšie výhody účtu Revolut: 

 • funguje cez mobilnú aplikáciu a k nej pridruženú kartu

 • platíte v zahraničnej mene za výhodné medzibankové kurzy a do určitej hodnoty bez sprostredkovateľských poplatkov

 • mien je k dispozícií viac než 150 (vrátane eura, českej koruny, doláru, libry)

 • s Revolutom môžete nielen platiť kartou, ale aj vykonávať online transakcie a medzibankové prevody

 • je ho možné využívať aj na lokálne bezkontaktné úhrady

 • existujú tri varianty účtu (Standard, Premium, Metal – viď nižšie)

 • poskytuje alternatívu k tradičným bankám a PayPalu, bez poplatkov a byrokracie

 • ide o ideálne riešenie pre tých, ktorí často cestujú

Typy Revolut účtov

Už sme naznačili, že existujú tri typy účtov. Jeden bezplatný – Standard – a dva spoplatnené, Premium a Metal. Poďme si o nich povedať čosi viac a porovnať si, koľko stoja a čo je v cene zahrnuté.

Standard0 €/mes.

 • bez mesačného poplatku za vedenie účtu
 • bezplatný nákup 24 cudzích mien do hodnoty 6 000 € mesačne
 • bezplatný výber v zahraničných bankomatoch do výšky 200 € mesačne

Premium: 7,99 €/mes.

 • bezplatný nákup 24 cudzích mien bez mesačného limitu
 • bezplatný výber v zahraničných bankomatoch do výšky 400 € mesačne
 • možnosť nakupovať až 5 kryptomien a uhrádzať nimi
 • poistenie (na ošetrenie v zahraničí, zmeškanie letu, batožinu)
 • prednostná zákaznícka podpora

Metal: 13,99 €/mes.

 • bezplatný nákup 24 cudzích mien bez mesačného limitu
 • bezplatný výber v zahraničných bankomatoch do výšky 600 € mesačne
 • možnosť nakupovať až 5 kryptomien a uhrádzať nimi
 • poistenie (na ošetrenie v zahraničí, zmeškanie letu, batožinu)
 • prednostná zákaznícka podpora (ešte nad štandard Premium účtu)
 • 0,1% vrátených platieb v rámci Európy a 1% mimo zo všetkých kartových úhrad

Ideálne riešenie pre cestovateľov – bezpečné a praktické

Už sme spomenuli, že Revolut je parádnou voľbou pre ľudí, ktorí často cestujú do zahraničia a potrebujú tam platiť. Poďme si spomenúť niektoré z ďalších benefitov, ktoré cestovatelia určite ocenia.

Revolut karta

Okrem výhodných kurzov a absencii poplatkov (alebo ich minimálnej výške) je nespornou výhodou aj mobilita platformy.

Celá je ovládateľná cez aplikáciu a s pomocou karty. Nie je teda potrebné navštevovať žiadnu pobočku, podstupovať byrokratické úkony a podobne. Potrebujete platiť? Nech sa páči. Je nevyhnutný prevod? Raz-dva je to hotové.

Tvorcovia Revolutu mysleli aj na bezpečnosť. Ak dôjde k strate či odcudzeniu vašej platobnej karty, prostredníctvom aplikácie ju viete okamžite zablokovať. Našli ste ju? Ak ste si ešte nenechali poslať novú, tak ju viete hneď aj odblokovať.

Šikovnou funkciou je tiež geolokalizácia. V jednoduchosti ide o to, že ak platba prebehne na inom mieste, než na ktorom sa momentálne nachádzate, Revolut ju okamžite zablokuje a upozorní vás na ňu. Nemusíte sa tak báť zneužitia.

Nad svojimi platbami máte maximálnu možnú kontrolu. Ak sa vám nepozdávajú niektoré formy úhrad, viete ich zablokovať – bezkontaktné, online, výbery z bankomatu – je to len a len na vás.

V neposlednom rade sa vám zíde aj zabudovaná analytická funkcia. Prostredníctvom nej si dokážete pozrieť svoje celkové výdaje, vrátane súm, mien a lokalít. Táto vychytávka vám určite pomôže pri plánovaní ďalších ciest.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar