Ritualcoffee.eu: Všetko pre milovníkov kávy - Recenzia

Ritual Coffee skúsenosti

Káva nie je nápoj, ale objatie, ktoré potrebuje na začiatok svojho dňa nejeden z nás. Vôňa čerstvej kávy vznášajúca sa po byte dokáže spríjemniť každé ráno, bez ohľadu na to, či vás čaká pracovný kolotoč povinností alebo máte pred sebou deň voľna. Káva skrátka dokáže vždy správne nakopnúť.

Milujem kávu a u mňa doma sa pije na hektolitre. Rada skúšam nielen netradičné chute, ale tiež hľadám nové a nové spôsoby, ako si tento nápoj pripraviť inak a ešte viac si ho tak vychutnať. Pri jednom takomto mojom hľadaní som narazila aj na zrnkovú kávu.

Každý milovník kávy mi dá nepochybne za pravdu, keď poviem, že ten najväčší pôžitok pri pití kávy vám dokáže dať práve kvalitná zrnková káva. Existuje viacero druhov a aj tu platí, že je dôležité vedieť si správne vybrať. Ja som sa rozhodla pre zrnkové kávy od Ritualcoffee.eu, ktoré spĺňajú hneď niekoľko vlastností, ktoré by kvalitná zrnková káva rozhodne mala mať. A ako mi chutili? 

Ritual Coffee recenzia

Z eshopu Ritualcoffe.eu som testovala 4 druhy zrnkovej kávy. 

Káva skúsenosti

Na zadnej strane obalu sa nachádzajú informácie o pôvode kávy, dátum upraženia i minimálna trvanlivosť. 

Nie je káva ako káva. A to si už určite neraz zažil na vlastnej koži každý pravý kávopič. V jednej kaviarni vám ju pripravia tak, v inej zas onak a úplne inak vám chutí káva pripravená doma. Nemusí pritom ísť vždy len o spôsob prípravy, ale dôležitú úlohu zohráva i kvalita kávy. 

To, že mnou testované Kávy od Ritual Coffee spĺňajú všetko, čo by kvalitná zrnková káva mala mať, som už čo to naznačila. No o ktoré konkrétne vlastnosti ide? 

 • Balenie s jednocestným ventilom  

Balenie je pri káve nesmierne dôležité. Kvalitná zrnková káva by mala byť zabalená v obale s jednocestným ventilom, ktorý má na starosti odvádzanie prebytočného vzduchu von a zároveň zamedzí, aby sa vzduch dostal dnu. Chýbať by nemala ochranná atmosféra. Takto zabalená káva vydrží čerstvá oveľa dlhšie. 

 • Farba zŕn

Kávové zrná by nemali byť ani príliš tmavé, ani príliš svetlé. Tmavé zrná totiž signalizujú prepraženie, kým svetlé zrná zas s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú dopražené. 

 • Neporušený tvar zŕn 
 • Nenapodobiteľná kávová aróma 
 • Čerstvosť mletia 


Ritual Coffee balenie

Dôkazom kvality tejto zrnkovej kávy je aj  jednocestný ventil na obale. 

Skúsenosti Ritual Coffee

Ventil odvádza prebytočný vzduch von a zároveň zabraňuje preniknutiu vzduchu do vnútra. 


Recenzie zrnkových káv z Ritual Coffee

Ritual Coffee Classy
Ritual Coffee Classy skúsenosti

Ide o vlastnú zmes Ritual Coffee.

Classy Ritual Coffee recenzia

Pozostáva z Arabík z viacerých krajín doplnených o Robustu. 

Kávu Ritual Coffee CLASSY som ochutnala ako prvú a ak by som zo všetkých testovaných káv mala vybrať tú najlepšiu, bola by ňou pre mňa práve CLASSY. 

Ide o vlastnú zmes výrobcu, ktorá pozostáva z Arabík z viacerých krajín - Brazília, Peru a Panama. Pre kávy typu Arabica je charakteristický nižší obsah kofeínu. Táto kombinácia je doplnená troškou monzúmovej Robusty pochádzajúcej z Indie. 

Hneď po otvorení tejto kávy na mňa z balenia doslova vyskočila sladká aróma kávy miešajúca sa s vôňou čokolády, ktorá bola ešte intenzívnejšia po zomletí zŕn. Hotová káva má tmavú farbu pripomínajúcu horkú čokoládu, ktorú z nej cítiť aj chuťovo pri prehĺtaní, teda najvýraznejšie na koreni jazyka. Sladkastú chuť lieskových orechov možno zachytiť hneď po odpití si z kávy na špičke jazyka. Nechýba ani korenistá príchuť, ktorá celkovo ešte viac podčiarkuje jedinečnú chuť.

Káva je spracovaná metódou "washed", pri ktorej je najväčší dôraz kladený na kávové zrno. Táto metóda si vyžaduje bezchybné znalosti pestovania kávy, pretože správnym pestovaním možno tvoriť požadovanú chuť. 

Káva je dostupná v balení s obsahom 200 gramov a predáva sa za sumu cca 5,50 €. Je ideálnou voľbou pre každého, kto rád experimentuje, mieša a skúša vždy niečo nové. V Ritual Coffee je definujú ako "Naša zmes pre tvoj každodenný kávový rituál a vychutnanie si dňa".

Výhody

 • kvalitné balenie
 • čokoládová aróma
 • výnimočná chuť
 • zmes viacerých druhov

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

od 5,50 €

Hodnotenie

Každá miska je jedinečný a originálny unikát.

2. Ritual Coffee Brazilia - 100% Arabica Cerrado

Ritual Coffee Brasilia
Ritual Coffee Brasilia skúsenosti

Brazílska Arabica je mnohými považovaná za jeden z najkvalitnejších druhov kávy.  

Ritual Coffee Brasilia recenzia

Je pestovaná vo vyšších nadmorských výškach, čo pozitívne vplýva na jej kvalitu. 

Viete, kde môžete nájsť jedny z najväčších plantáží kávy odrody Arabica? V Brazílii. Tá býva často označovaná aj za najlepšiu kávovú oblasť, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Leží totiž na subtropickom, rovníkovom a miernom pásme, vďaka čomu má vynikajúce podmienky na rast a pestovanie kávovníkov. 

Druhá testovaná káva pochádza práve z Brazílie, konkrétne zo Savany. Ide o región obrovských rozmerov nachádzajúci sa na centrálnej plošine. Pestovanie v nadmorskej výške 1100 až 1500 metrov nad morom zaručuje vysokú kvalitu kávy. Nadmorská výška totiž ovplyvňuje dozrievanie kávovej čerešne, pričom dôležitú úlohu zohráva aj konkrétna vlhkosť vzduchu a teplota. 

Ritual Coffee Brasilia je 100% Arabica, vyznačujúca sa nižším podielom kofeínu. Odroda Yellow Bourbon, teda žltý burbón, patrí medzi kávovú špičku, pre ktorú je charakteristická nižšia acitida - kyslosť. Ak preferujete kávu s minimálnou kyslosťou, žltý burbón je stvorený práve pre vás. Okrem nízkej kyslosti sa môžete tešiť na horkosladkú čokoládovú chuť s orieškovým vánkom.

Káva vznikla suchou metódou "dry". Toto spracovanie je pomerne jednoduché a finančne menej náročné a patrí medzi najstaršie metódy spracovávania kávy. Dôležitú úlohu tu hrá proces sušenia, ktorý prebieha vzduchom a slnkom. Kávové zrná spracované dry metódou majú zvyčajne výrazné, silné telo. 

Balenie Ritual Coffee Brasilia s obsahom 200 gramov stojí približne 5,50 €. Táto káva si ma získala svojou tmavou farbou, ale i čokoládovou chuťou so štipkou medu. 

Výhody

 • nízka kyslosť
 • menší obsah kofeínu
 • čokoládová chuť
 • balenie s ventilom

Nevýhody

 • bez zistených nedostakov

Orientačná cena

od 5,50 €

Hodnotenie

3. Ritual Coffee Costarica - 100% Arabica Tarrazu San Rafael

Ritual Coffee Costarica skúsenosti
Costarica Ritual Coffee

Kvalitná káva vypestovaná v regióne Tarrazu. 

Káva Ritual Coffee Costarica

 Káva je dostupná v 200 gramovom balení za cenu pohybujúcu sa okolo sumy 6 €. 

Podobné postavenie na kávovom trhu ako Brazília má aj Kostarika. Káva pestovaná v tejto krajine má na svoj rast vynikajúce podmienky a to aj vďaka sopečnej pôde, ktorá jej dodáva jedinečnú plnú chuť.

Najpopulárnejšou kostarickou kávou je káva vypestovaná v regióne Tarrazu a my sme mali tú česť ochutnať ju. 🙂 Káva je v Tarrazu robená s láskou a región je známy svojou kávovou históriou, ale i súčasnosťou. To, že ide o kvalitu nám bolo jasné hneď po otvorení balenia, z ktorého sa okamžite začala šíriť výrazná kávová sladkastá aróma.

Čo sa týka chuti, príjemným prekvapením pre mňa bola acitida, ktorú ja osobne veľmi v káve nemusím, no pri tomto druhu mi jej prítomnosť v kombinácii s hnedým cukrom vôbec nevadila. Kyslosť je však individuálnou otázkou a závisí od toho, čo pri káve preferujete. 

Táto káva je vyrobená mokrou metódou, ktorá je vo všeobecnosti považovaná za náročnejší spôsob spracovania ako suchá metóda. Úsilie však stojí za to, keďže konečný výsledok je omnoho kvalitnejší a to aj preto, že všetky nedozreté či nejakým spôsobom poškodené zrná sú vyradené. 

Na všetkých testovaných kávach sa na zadnej strane obalu nachádzajú aj dôležité informácie, ako dátum upraženia. Každý, kto sa čo i len trochu vyzná do zrnkovej kávy totiž dobre vie, že čerstvosť praženia je základným kritériom kvality kávy. Siahnuť by ste mali vždy po čerstvo upraženej káve, resp. takej, ktorá nebola upražená viac ako pred pol rokom (odporúčame však aj kratší čas). V opačnom prípade vás totiž môže nemilo prekvapiť prázdna chuť. Za všetkým stojí oxidácia kávy, ktorá začne prebiehať už cca 40. deň po upražení. 

Ritual Coffe Costarica v 200 gramovom balení vás vyjde na 6 €. 

Výhody

 • kvalitná káva
 • zaujímavá chuť
 • spracovaná mokrou metódou

Nevýhody

 • kyslosť kávy nemusí každému vyhovovať

Orientačná cena

6 €

Hodnotenie

4. Ritual Coffee Cuba - 100% Arabica Serrano

Ritual Coffee Cuba
Ritual Coffee Cuba skúsenosti

Káva pochádza zo strednej Ameriky a je určená pre všetkých milovníkov pravej horkej kávy.

Ritual Coffee Cuba recenzia

Kombinuje v sebe netradičné chute - tabak, vlašské orechy a kakao.

Poslednou testovanou kávou je Ritual Coffee Cuba 100% Arabica Serrano, ktorá má spomedzi všetkých testovaných káv najvyššiu cenu za 200 gramové balenie, konkrétne 7,50 €. 

Káva pochádza zo strednej Ameriky a je určená pre všetkých milovníkov pravej horkej kávy. Káva totiž v sebe kombinuje chuť kakaa, vlašských orechov a tabaku. A podľa výrobcu je tak dobrá ako kubánske cigary a rum. 

Aj práve kvôli nevšednej kombinácii som si na chuť tejto kávy musela zvykať o niečo dlhšie. Hneď po našom prvom zoznámení som nadobudla pocit, že ide skôr o kávu pre takých tých mužných chlapov s drsným výrazom a cigarou v ruke. 🙂 Samozrejme, to nemusí byť pravidlom a káva môže ulahodiť aj nežnejšiemu pohlaviu. 

Ani na tejto káve, tak ako na ostatných, nechýbajú informácie o dátume praženia a spôsobe skladovania. Aby si káva zachovala svoju kvalitu čo najdlhšie, mali by ste ju skladovať na suchom a tmavom mieste. Najväčšími nepriateľmi kávy sú totiž svetlo a vzduch. A ani teplota blížiaca sa k nule niekde v chladničke nemusí byť pre kávu tá najideálnejšia. 

Pokiaľ už zrnkovú kávu nameliete, z vlastných skúseností ju odporúčam spotrebovať do pätnástich minút, aby ste ste si jej chuť i arómu mohli vychutnať na maximum. 

Výhody

 • netradičné spojenie
 • dochuť vlašských orechov
 • intenzívna chuť kakaa
 • kvalitné balenie

Nevýhody

 • cena
 • chuť tabaku nemusí vyhovovať každému

Orientačná cena

od 7,50 €

Hodnotenie

Video

Ritual Coffee kávy

Zrnká všetkých štyroch káv majú podobnú hnedú farbu, ktorá značí ich kvalitné vypraženie. 

Zrnkové kávy Ritual Coffee

Pomletá káva Ritual Coffee CLASSY.

Káva ritual Coffee skúsenosti

Na zdravie. 🙂 

Moje celkové hodnotenie

Lenka Riganová

Testovanie zrnkových káv z eshopu Ritual Coffee bolo pre mňa unikátnym zážitkom pre všetky moje zmysly. 

Každá z káv je netradičná a originálna, sprevádzaná inou chuťou i arómou. Dokonale vypražená, kvalitne zabalená a pripravená spríjemniť deň každému, kto si ju dopraje. 

Za mňa sú tieto kávy jedným z toho najlepšieho, čo na našom trhu v súčasnosti dostať. Odporúčam všetkým pravým milovníkom kávy i tým, ktorí radi experimentujú a skúšajú nové príchute alebo so zrnkovou kávou ešte len začínajú. 

Káva Ritual Coffee

Káva je proste láska a preto je potrebné s láskou pristupovať aj k jej príprave.  

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar