Pyrolitické či katalytické čistenie: Ako fungujú samočistiace rúry na pečenie?
Pomocníci v kuchyni v podobe spotrebičov, ktoré zjednodušia samotnú prípravu pokrmov kuchári a gazdinky vždy vítajú. Kuchynské roboty, mixéry, krájače a množstvo nových technológií, ktoré sú tu od toho, aby rôzne úlohy v kuchyni uľahčovali. Samočistiace rúry do tejto kategórie patria taktiež.
Čistenie rúry pre niekoho predstavuje skutočnú nočnú moru. Mastnota, usadené nečistoty alebo pripálený tuk sú občas náročným protivníkom. Mať doma rúru na pečenie, ktorá sa vyčistí sama znie teda veľmi lákavo.
Na trhu je dostupných niekoľko riešení samočistiacich rúr na pečenie, pričom môžu využívať odlišné technológie čistenia. Najčastejšie počuť o rúrach, ktoré na samočistenie využívajú horúcu vodnú paru. No zaujímavou možnosťou sú aj rúry využívajúce unikátne pyrolitické alebo katalytické čistenie.
Prečo mať doma samočistiacu rúru?
Samotná rúra na pečenie si vyžaduje pravidelnú údržbu. Ak je rúra znečistená môže to negatívne vplývať na kvalitatívne vlastnosti pečenia. Pri pečení je totiž bežné, že sa na stenách, dne i dvierkach rúry usádzajú nečistoty. Či už ide o výpary, čiastočky pokrmov alebo tuk.
Znečistenie rúry spôsobuje tvorbu dymu počas pečenia. Taktiež vzniká nepríjemný zápach spáleniny. Zanesené steny od usadenín redukujú účinnosť výhrevného telesa a zhoršujú rozvádzanie tepla. Prečo sa teda oplatí mať doma rúru so samočistiacou funkciou?
- Možnosť pravidelnej údržby vďaka integrovanej funkcii.
- Jednoduché a nenáročné čistenie.
- Pravidelnou údržbou predlžujete životnosť rúry a jej materiálov.
- Čistenie rúry je možné aj bez chemických prípravkov.
Katalytické čistenie
Čistenie katalýzou je jednou z novších technológií údržby vnútorného priestoru rúry na pečenie. Takéto rúry disponujú vo vnútri smaltovaným povrchom s poréznou úpravou a obsahujú špeciálne katalytické vložky. Mastnotu, tuky a nečistoty vstrebávajú a katalytické čistenie prebieha v zásade počas každého pečenia pri teplotách od 150 až po 220 °C.
Ide tak o samočistiacu funkciu, ktorá prebieha pri každom jej použití. Niektoré modely sú vybavené aj samostatným programom s katalytickým čistením. Vtedy sa rúra po dobu 30 až 90 minút nahreje na teplotu okolo 250 °C a po skončení postačí nechať rúru vychladnúť a nečistoty zotrieť mokrou handrou. Pred aktiváciou programu z rúry vyberte mriežky i rošty.
Oproti pyrolýze nie je čistenie tak hĺbkové a niektoré časti je potrebné dočistiť manuálne. Odporúča sa taktiež používanie špeciálnych čistiacich prostriedkov pre lepší účinok. Z pohľadu životnosti je najväčšou nevýhodou katalytických vložiek (katalyzátorov) ich životnosť. Schopnosť absorbovať tuk a mastnotu majú vložky s ohľadom na frekvenciu používania približne 4 až 5 rokov. Ak sú katalytické vložky upchaté, prejavovať sa to môže spaľovaním mastnoty, zápachom a dymom.
Pyrolitické čistenie
Z hľadiska účinnosti predstavuje pyrolitické čistenie najvyššiu úroveň údržby. Princíp čistenia je založený na produkovaní vysokých teplôt a spaľovaní nečistôt. Interiér rúry na pečenie sa pri tomto procese zohrieva na teplotu 400 až 500 °C. Vďaka tomu všetky pripáleniny, usadeniny a zvyšky jedla odpadnú zo stien a premenia sa na popol. Nie je nutné používať žiadne chemické prípravky. Následne stačí nečistoty len namokro zotrieť.
Oproti katalytickému čisteniu trvá proces dlhšie, pokojne aj 2 či 3 hodiny. Vhodné je spúšťať takýto čistiaci program v čase, kedy rúru neplánujete používať. Prípadne je možné u takýchto modelov nastaviť čas, kedy sa má takýto program spustiť. Zvyčajne sú pyrolýzou vybavené drahšie – prémiové rúry na pečenie.
V čase prebiehajúceho čistenia sa dvierka rúry automaticky uzamykajú, aby nedošlo k náhodnému otvoreniu. Pred spustením pyrolitického programu z rúry vyberte mriežky či rošty. Pred aktivovaním je vhodné manuálne utrieť vnútorné sklo i vnútorný priestor a odstrániť tak už uvoľnené usadeniny a nečistoty. Väčšou nevýhodou je jedine vyššia energetická spotreba takéhoto cyklu, no nie je potrebné ho spúšťať po každom jednom pečení.
Samočistenie rúry horúcou parou
Dlhodobo dostupnou metódou čistenia pripálených nečistôt je horúca vodná para. Týmto spôsobom dokážete efektívne rozpúšťať usadeniny i mastnotu, čoho dôkazom sú parné čističe alebo parné mopy. V rúre, ktorá disponuje touto metódou čistenia môže fungovať tento proces dvoma spôsobmi.
Tým jednoduchším technologickým riešením je, že do plechu nalejete približne pol litra až liter vody a spustíte program. Existujú aj špeciálne čistiace prostriedky pre vyšší účinok. Voda sa v takomto prípade zohrieva na teplotu okolo 90 °C. Následne spôsobuje, že nečistoty sa uvoľňujú a zmäkčujú sa. Po skončení cyklu je potrebné dočistenie za pomoci vlhkej handričky. Takýto proces je vhodné spustiť po každom alebo minimálne po dvoch až troch cykloch pečenia. Pripálené nečistoty sa totiž týmto spôsobom odstraňujú horšie.
Druhým spôsobom je, že niektoré samočistiace rúry disponujú samostatným programom pre parné čistenie, pretože disponujú integrovanou funkciou pary (parný generátor). Tú môžete používať aj pri príprave pokrmov, ale zároveň aj počas údržby. U rôznych výrobcov sa môžete stretnúť s odlišnými názvami, napr. AquaClean alebo EcoClean.
Odporúčania na záver
- Pred výberom rúry so samočistiacou funkciou zvážte aj to, aké máte finančné možnosti. Pyrolitické čistenie je najúčinnejšie, no vybavené sú ním skôr drahšie modely. Cenovo najdostupnejšie sú rúry s parným čistením alebo katalýzou.
- Aj v prípade samočistiacich programov je dôležitá pravidelná údržba. Samotné umývacie cykly je potrebné spúšťať v pravidelných intervaloch. Riaďte sa vždy odporúčaniami výrobcov.
- Pri využívaní programu parného čistenia je odporúčané používať vhodné čistiace prostriedky, ktoré umocnia účinok horúcej pary a prispejú k lepšiemu rozpúšťaniu nečistôt.
- Katalytické čistenie nijakým spôsobom nepôsobí na sklenené dvierka. Tie je potrebné dočisťovať manuálne. Katalytické vložky sú zvyčajne umiestnené v bočných stenách. Strop i dno rúry je potrebné v niektorých prípadoch dočisťovať mechanicky.
- Po skončení pyrolitického a katalytického čistenia rúru nechajte vždy vychladnúť a až následne nečistoty stierajte vlhkou utierkou.
Pridajte komentár ku článku