Šediny v 30-tke sú úplne normálne 

Prečo vlasy šedivejú

Chytá vás pri pohľade do zrkadla zúfalstvo a najradšej by ste si v momente vyšklbali všetky na sivo svietiace vlasy, ktoré kazia vašu dokonalú frizúru? A to ste ešte poriadne neprekročili ani 30 rokov. 

Verte, že v tom nie ste sami a podobné pocity zažíva množstvo ľudí. Prvé šediny v 30-tke totiž nie sú žiadnou výnimkou či niečím neobvyklým.

Ako vznikajú šedivé vlasy?

Šedivenie vlasov je prirodzený jav, ktorému sa s pribúdajúcim vekom nevyhne nikto. Dochádza k nemu prirodzenou stratou pigmentu - melanínu, ktorý je základnou pigmentovou zložkou vlasov.

Vo vlasoch rozoznávame dva typy pigmentov (melanínov) - eumelanín a feomelanín. Feomelanín zafarbuje vlasy do červena, eumelanín na čierno až hnedo. Tmavé vlasy preto obsahujú omnoho viac melanínov ako tie svetlé, a preto aj šedivejú zvyčajne pomalšie. Obe farbivá sa vo vlasoch miešajú v rôznom pomere s keratínom, ktorý tvorí hlavnú stavebnú jednotku vlasov.

Melanín produkujú pigmentové bunky, tzv. melanocyty. Zníženie tvorby melanínu je dôsledkom poklesu dôležitých enzýmov, ktoré sú zodpovedné za ochranu vlasového folikulu pred peroxidom vodíka. Šedivé vlasy sa začnú objavovať v prípade, ak tieto pigmentové bunky odumrú.

K odumieraniu melanocytov vo vlasových bunkách dochádza prirodzene s pribúdajúcim vekom. Vlas tak postupne obsahuje čoraz menej pigmentových buniek, a tak stráca farbu, až je nakoniec úplne sivý, biely či dokonca priesvitný. 

Čím rýchlejšie vo vlasoch melanocyty ubúdajú, tým je proces šedivenia rýchlejší a vlasy belšie. Príčinou šedivých vlasov je teda strata ich prirodzeného farbiva. 

Kedy hovoríme o predčasnom šedivení

V akom veku sa objavujú prvé šedivé vlasy?

Priemerný vek, v ktorom sa u človeka začínajú objavovať prvé šedivé vlasy, je okolo 30 rokov. Šediny v 30-tke preto nie sú ničím výnimočným a netreba sa nimi znepokojovať.

Muži sa vo všeobecnosti so šedivením vlasov stretávajú o niečo skôr ako ženy. U mnohých žien sa prvé šedivé vlasy môžu objaviť až vo veku 35 rokov. 

Najrýchlejšie šedivejú Ázijci. U ľudí s tmavou pleťou a Afroameričanov sa prvé šediny môžu objaviť až okolo 40-tych narodenín. Vo veku okolo 50 rokov má už väčšina ľudí značné množstvo šedivých vlasov.

Šedivenie vlasov je však našťastie pomalý proces a kým má človek šedivé všetky vlasy, prejde od objavenia sa prvých šedín minimálne 10 rokov. 

Stretnúť sa so šedivými vlasmi je možné aj v mladom veku. A to najmä v prípade, ak mali šedivé vlasy v mladosti aj rodičia. Vek, v ktorom naše vlasy začnú šedivieť je totiž z veľkej časti ovplyvnený genetikou. 

Kedy hovoríme o predčasnom šedivení?

O neprirodzenom, skorom šedivení, môžeme hovoriť v prípade, ak sa vo veku 20 rokov u človeka vyskytuje výrazné množstvo šedivých vlasov. 

Pár šedivých vlasoch v 20-tke teda nepredstavuje problém. No ak máte sivé vlasy v mladom veku, mali by ste sa zamyslieť nad možnou príčinou. A to najmä v prípade, ak vaši rodičia šediveli omnoho neskôr.

Príčinou výrazných šedín v mladom veku môže byť životný štýl, dlhodobý stres, ale aj choroba. 

Ako zastaviť šedivenie vlasov

Faktory, ktoré urýchľujú šedivenie vlasov

Šedivenie vlasov je do veľkej miery dané dedičnosťou, a preto ak vaši rodičia šediveli v mladom veku, s najväčšou pravdepodobnosťou sa tomu nevyhnete ani vy.

K rýchlejšiemu šediveniu vlasov však môžu prispieť aj stres, nedostatok vitamínov, fajčenie či zdravotné problémy. 


Fajčenie

Pravidelné fajčenie znižuje tvorbu melanínu vo vlasoch. Fajčiari majú preto až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť rýchleho šedivenia vlasov, než nefajčiari. Tento zlozvyk navyše zapríčiňuje aj predčasnú stratu vlasov.


Stres

Poznáte výrok "Ošedivel zo šoku"? Takéto ošedivenie zo dňa na deň vám síce nehrozí, ale napriek tomu dlhodobý stres môže prispieť k šediveniu vlasov. Ako totiž ukázal výskum Nature medicine na myšiach - stres vyčerpáva kmeňové bunky vlasových folikulov.


Zdravotné problémy

K šediveniu vlasov prispievajú aj niektoré ochorenia, napríklad ochorenie štítnej žľazy a hypofýzy. Vo veľkej miere kvalitu vlasov a pokožky ovplyvňujú aj autoimunitné ochorenia. 

Na mieru šedivenia vlasov môžu mať vplyv nasledujúce choroby: 

  • Hashimotova choroba (autoimunitné ochorenie spojené so zníženou funkciou štítnej žľazy), 
  • Gravesova-Basedowova choroba (autoimunitné ochorenie spojené so zvýšenou funkciou štítnej žľazy), 
  • perniciózna anémia (chudokrvnosť z nedostatku vitamínu B12),
  • celiakia (autoimunitné ochorenie, kde sa po konzumácií lepku, objaví zápal tenkého čreva) - už krátko po nasadení bezlepkovej diéty šedivenie vlasov ustúpi,
  • endokrinná nerovnováha - vyrovnanie hladiny hormónov môže mať za následok stmavnutie vlasov už počas niekoľkých mesiacov.

Nedostatok vitamínov

K rýchlejšiemu šediveniu vlasov podľa odborníkov môže prispieť aj nedostatok vitamínu B12, vitamínu D3, medi, železa a jódu. Nedostatok vitamínu D3 alebo B12 vedie k strate melanínu.

Nedostatkom vitamínu B12 trpia najčastejšie vegetariáni a vegáni, či ľudia so žalúdočno-črevnými problémami. K správnej zásobe vitamínu D3 pomáha pravidelný pohyb na slnku. 

Vitamínová bomba pre vlasy

Dá sa šedivenie vlasov spomaliť? 

Šedivenie je prirodzená súčasť starnutia. V prípade, ak sa už objavili prvé šedivé vlasy, nie je možné proces šedivenia zastaviť.

Ak je spúšťačom šedivenia starnutie, genetika či autoimunitné ochorenie, nie je možné toto šedivenie zvrátiť. 

Ak však za vaším šedivením stojí nezdravý životný štýl, stres a fajčenie, už malá zmena životného štýlu, môže šedivenie vlasov výrazne spomaliť.

Starostlivosť o šedivé vlasy

Prvé šedivé vlasy môžete ľahko prekryť tónovačom alebo farbou na vlasy. V prípade, ak nie ste stotožnené so šedinami, vlasy si môžete farbiť v každom veku a to aj vtedy, ak ich už máte všetky šedivé.

Šedivé vlasy ale rozhodne nie sú niečo, za čo by ste sa mali hanbiť. Pri správnej starostlivosti sa aj prirodzene šedivé vlasy môžu stať vašou korunou krásy a dodať vám noblesu. Základom je, aby ste ich nosili s hrdosťou a správne sa o ne starali. 

Sivé vlasy majú o niečo vyššiu tendenciu byť suché, krepovatieť či neželane sa strapatiť. Bez správnej starostlivosti môžu pôsobiť mdlo a fádne. Použitie šampónu určeného špeciálne na šedivé vlasy rýchlo skrotí aj jemné šedivé vlasy a dodá im lesk. Okrem toho vlasom raz týždenne doprajte aj špeciálnu starostlivosť v podobe výživnej masky. 

Šedivé vlasy sú poróznejšie a ľahko do nich preniká nečistota, farba, dym a rôzne chemické látky. V dôsledku toho môžu šedivé vlasy nabrať škaredý žltý odtieň. Pre prirodzené zosvetlenie, odstránenie tohto odtieňa a rozžiarenie vlasov môžete vyskúšať aj šampón s fialovými pigmentami. Nepoužívajte ho však častejšie ako dvakrát do mesiaca. V opačnom prípade by šedivé vlasy mohli chytiť fialový odtieň.

Ako zastaviť šedivenie vlasov

NÁŠ TIP: Zdravie a krásu vašich vlasov môžete podporiť aj kvalitným vitamínovým doplnkom. Nahliadnite do našej recenzie vitamínov na vlasy a zistite viac o ich účinkoch a fungovaní. 

Na záver

Šedivé vlasy sú prirodzenou súčasťou starnutia. Základom sviežeho a šarmantného výzoru aj so šedivými vlasmi je ich prijatie. 

Len v prípade, ak sa so svojimi šedinami zmierite, ich môžete nosiť s hrdosťou. A to či už sa u vás objavia prvé šedivé vlasy v 30-tke, alebo až v 40-tke. Navyše, aj aktuálne módne trendy, vďaka ktorým sa mnohé aj mladé ženy dávajú zafarbiť na sivo, noseniu prirodzených šedín len prajú. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar