Starostlivosť o domáci bazén: Všetko, čo potrebujete vedieť

bazén

Relax v domácom bazéne je čoraz vyhľadávanejší. Zdroj: www.unsplash.com

Domáce bazény sa aj vďaka prijateľnej cene stávajú čoraz populárnejšími. Okrem výbornej dostupnosti vám kúpa bazénu oproti návšteve kúpaliska prinesie aj množstvo ďalších benefitov. Do vody môžete ísť relaxovať kedykoľvek bez pomyslenia na cenu vstupného či náklady na cestovné, a to všetko z pohodlia domova.

U detí sa navyše nemusíte báť alergických reakcií a kožných problémov – čistotu a kvalitu vody máte totiž vo vlastných rukách. Ak si neviete rady s výberom správneho bazéna alebo sa obávate, že nezvládnete jeho údržbu, čítajte ďalej a všetky potrebné informácie sa dozviete z nasledujúceho článku.

Zapustené alebo nadzemné bazény

Bazény určené na domáce použitie je možné rozdeliť do dvoch základných kategórií – zapustené a nadzemné.

Zapustený pozná väčšina z nás najmä z filmov – ide o vybetónovaný bazén umiestnený pevne v zemi a obložený obkladačkami alebo kamennými platňami. Súčasťou zapustených bazénov býva zvyčajne aj výsuvný prístrešok kvôli búrkam a zazimovaniu. Problémom pri tomto riešení nie je len miesto, ale aj nákupná cena a rozsah úsilia, ktoré by projekt vyžadoval. 

Z tohto dôvodu je pre väčšinu ľudí lepšie siahnuť po nadzemnom bazéne. Jeho nákupná cena je v porovnaní so zapusteným veľmi nízka a v neposlednom rade väčšina ľudí ocení aj rýchlu montáž, v prípade potreby aj demontáž celého telesa. Ak budete potrebovať miesto na záhrade či pri dome mimo sezónu využiť rozumnejšie, pri nadzemnom bazéne nebudete mať žiaden problém.

kúpanie

Vyberte si bazén podľa predstáv - zapustený alebo nadzemný. Zdroj: www.unsplash.com

Tento typ je možné rozdeliť na tri kategórie v závislosti od ich spracovania.

Prvou z nich je konštrukcia s nafukovacím prstencom, pričom telo tvorí pevné 3-vrstvové PVC. Ide zároveň o najobľúbenejšie a najpredávanejšie bazény. Medzi hlavné výhody patrí jednoduchá demontáž a možnosti uskladnenia, keďže je to v podstate veľká nafukovačka. Zároveň predstavuje najlepšie riešenie pre rodiny s deťmi, pretože prstenec je mäkký a nemôže sa stať, že sa pri vchádzaní alebo vychádzaní z bazéna niekto pošmykne a udrie o ostrú hranu.

Konštrukcia z trubkového rámu v kombinácií so stenami opäť z 3-vrstvového PVC je známa svojou pevnosťou a využíva sa najmä u bazénov s väčšími rozmermi. Ak sa teda bojíte o trvácnosť nafukovacieho prstenca, táto verzia nadzemného bazéna môže byť pre vás ideálna.

Keby ani trubkový rám nestačil, výrobcovia si pripravili bazén so stenami z  oceľového galvanizovaného plechu, ktoré sú extrémne pevné a zároveň odolné voči korózii. Je určený zväčša pre tých, ktorým by vyhovoval aj zapustený bazén, ale odradila ich zložitosť výstavby alebo finančné hľadisko. Tieto bazény sa totiž postavia a ďalej už nepremiestňujú. Výhodou je, že mimo sezónu ich stačí len zazimovať.

domáci bazén

Pred výstavbou bazéna si vyberte vhodnú konštrukciu. Zdroj: www.pixabay.com

Kam bazén umiestniť?

Ak už ste sa rozhodli pre kúpu jedného z nadzemných bazénov, ďalšia otázka sa týka jeho umiestnenia. Základnou podmienkou by mala byť slnečná oblasť ďalej od vysokých stromov, aby nevytvárali nad bazénom nežiadaný tieň a voda nebola nadmerne znečistená od padajúceho lístia.

Myslite aj na to, že čistiace zariadenia vyžadujú pripojenie do elektrickej siete a v neposlednom rade musíte zabezpečiť prívod vhodnej vody do bazéna a odvod odpadovej. Snažte sa bazén umiestniť na také miesto, že aj v prípade poškodenia bude mať unikajúca voda kam odtiecť a nepoškodí sa váš majetok.

Z hľadiska podložia je pre umiestnenie ideálna čo najrovnejšia betónová alebo trávnatá plocha.  Ak by ste však bazén položili priamo na ňu, steblá trávy alebo ostré hrany povrchu betónu by mohli časom pretrhnúť telo bazéna. Preto je podeň vhodné umiestniť vrstvu z piesku hrubú maximálne 2 cm a na ňu položiť geotextíliu.

dom a bazén

Ideálne je bazén umiestniť na slnečnú časť pozemku. Zdroj: www.pixabay.com

Starostlivosť o bazén počas sezóny

Potom, ako sa vám podarilo bazén umiestniť na vhodné miesto a zložiť, si môžete s rodinou a priateľmi vychutnávať letné radovánky. Nezabudnite však na to, že domáci bazén vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Zamedzíte tak nepríjemnému zápachu či dokonca zdravotným problémom spojeným s nečistotou vody.

čistenie

Bazén vyžaduje pravidelnú údržbu. Zdroj: www.pixabay.com

Piesková filtrácia

Základom dobrého zážitku z kúpania je čistá voda. Piesková filtrácia patrí k systémom neodmysliteľne spojeným s kvalitou vody. Funguje na naturálnom princípe pretekania vody cez kremičitý piesok, takže vďaka nej nemusíte používať toľko chemických prípravkov. Ideálne je zvoliť systém pieskovej filtrácie vybavený viacerými vrstvami piesku rôznej zrnitosti.

Ten zachytí aj menšie nečistoty a pomáha udržiavať stále pH vody. Pri väčšej intenzite používania, ale aj ako prevenciu, je vhodné doplniť pieskové filtre o koagulát. Je to látka, ktorá zachytáva veľmi malé čiastočky a počas čistenia filtra bude spolu s nimi odplavená.

Piesková filtrácia je z hľadiska používania finančne nenáročná, avšak aby fungovala čo najefektívnejšie, pieskové náplne by ste mali raz za dva týždne preplachovať a raz za dva roky vymeniť za nové. V prípade, že bazén používate naozaj intenzívne alebo dochádza k väčšiemu znečisťovaniu vody, interval prania náplní alebo ich výmenu skráťte podľa potreby. Je tiež vhodné každý deň kontrolovať priechodnosť celého systému.

kúpanie

Plnohodnotný oddych si užijete len v čistej vode. Zdroj: www.pixabay.com

Bazénový vysávač

Podobne slúži aj ďalšie zariadenie, ktoré sa dokonca priamo pripája do systému pieskovej filtrácie a využíva jej saciu silu. Pieskový vysávač dokáže odsať hrubé nečistoty z dna a stien bazénu a na rozdiel od bežného vysávača nevyžaduje vašu pozornosť – jednoducho ho vložíte do vody a ďalej už pracuje sám.

Pripája sa cez skimmer, ktorý prostredníctvom čistiaceho sitka naťahuje vodu priamo z hladiny. Vďaka kombinácií týchto zariadení sa vyhnete problémom s rozmočeným lístím a hmyzom.

robot

Bazénový vysávač vyčistí bazén aj bez vašej prítomnosti. Zdroj: www.pixabay.com

pH vody

Ďalšie faktory ovplyvňujúce kvalitu vody síce nemusia byť viditeľné na prvý pohľad, avšak o to viac by ste si na ne mali dať pozor. pH, ktorá určuje, či je voda kyslá, alebo naopak zásaditá, odporúčame kontrolovať raz do týždňa, a to použitím kvapkového alebo indikátorového testera. Vyhovujúca je hodnota v rozmedzí 7,0 – 7,4.

"Ak sa hodnota pH pohybuje pod úrovňou 7, hovoríme o vode zásaditej. Ak sa v bazéne dlhodobo vyskytuje zásaditá voda, dochádza k únave plastových materiálov a farby postupne začnú blednúť. Ak sa hodnota pH vody nachádza nad 7,5, hovoríme o kyslej vode. Takáto voda stráca dezinfekčné účinky a dráždi oči a pokožku. Ak nameriate pH vody nad 8, dochádza k vylučovaniu solí a vápnika, voda sa začne zakaľovať a vznikajúci vodný kameň poškodiť technické zariadenie bazénu," odporúčajú na svojej stránke špecialisti na predaj bazénov Albixon.

Uhličitanová rovnováha alebo aj alkalita

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj hodnotu alkality môžete zistiť pomocou indikátorového testera, pričom by sa mala pohybovať v rozmedzí 8-120 ppm. Prečo by vás ale mala zaujímať? V prípade, že sú namerané hodnoty príliš nízke, znamená to, že pH vody nie je stabilné a bude mať časté výkyvy. Privysoká hodnota na druhej strane znamená tendenciu pH neustále sa vracať k vyšším hodnotám. Alkalitu udržíte v norme pomocou chemických prípravkov.

čistý bazén

Dbajte na udržiavanie správnej alkality pomocou prípravkov. Zdroj: www.pixabay.com

Tvrdosť vody TDS

Tvrdosť vody určuje množstvo rozpustných vápenatých a horčenatých katiónov a meria sa kvapkovým testerom. Na rozdiel od predchádzajúcich parametrov sa nezvykne meniť s časom. Mali by ste ju teda kontrolovať najmä po dopustení väčšieho množstva vody do bazéna. Jej optimálna hodnota v závislosti od jednotiek je 18-250 ppm, respektíve 10-14 dGH.

Dlhodobé pôsobenie príliš tvrdej vody na bazén spôsobuje usádzanie vodného kameňa na stenách a potrubiach a v krajných prípadoch môže viesť až k zlyhaniu jedného z filtračných systémov.

pohoda bazen

Po dopustení vody vždy skontrolujte tvrdosť vody. Zdroj: www.pixabay.com

Akým spôsobom sa proti nej brániť? Príkladom môže byť použitie vody zo studne s tvrdosťou 45 dGH. V takom prípade odporúčame aplikovať kyselinu chlórovodíkovú. Ešte predtým, ako ju nalejete do bazéna, odpojte filtráciu a uistite sa, že nepríde do kontaktu s kovovými časťami. Ak do 10m3 vody s touto tvrdosťou nalejeme 3l HCl, tvrdosť vody sa zníži približne až na 20 dGH.

Netreba sa pritom báť o jej kvalitu po takomto ošetrení – kyselina s vodou reaguje a rozkladá sa na zdravotne nezávadné zlúčeniny. Už 30 minút po aplikácii sa v bazéne môžete kúpať.

Pozitívnym vedľajším efektom pri použití HCl je aj odstránenie vodného kameňa. Ak však potrebujete tvrdosť upraviť menej výrazne, siahnite po stabilizátore tvrdosti.

Okrem magnézia a vápnika však môžu spôsobovať problémy aj ióny železa a mangánu. Prejaví sa to tak, že sa voda po nasadení dezinfekcie prefarbí do hneda. Aj na tento problém však existuje prípravok.

bikiny bazen

Ak potrebujete tvrdosť vody upraviť výrazne, voľte stabilizátor tvrdosti. Zdroj: www.pixabay.com

Ako postupovať, ak je voda výrazne znečistená?

V prípade, že ste dlhodobo neustrážili správne vlastnosti vody, a preto došlo k jej nenávratnému znečisteniu, vypustite ju a postupujte tak, akoby ste bazén znovu pripravovali na sezónu.

Vyčistite dno, steny a filtre a nezabudnite prepláchnuť aj pieskovú náplň. Potom napustite novú vodu, skontrolujte všetky jej hodnoty a podľa potreby ich upravte do príslušných odporúčaných noriem.

čistenie bazéna

Pri správnom čistení sa budete môcť z vody radovať celé leto. Zdroj: www.pixabay.com

Ako bazén správne zazimovať?

Tak ako sa niektoré zvieratá pripravujú na zimný spánok, musíte aj vy pripraviť na zimu svoj bazén. V prvom rade je potrebné odstrániť z vody a povrchu bazéna všetky nečistoty prostredníctvom rovnakých spôsobov, ktorými ste sa o bazén starali počas sezóny. To zahŕňa aj vyčistenie sitka a prepláchnutie pieskového filtra.

V prípade, že nemáte bazén s nafukovacím prstencom a plánujete ho počas zimy nechať vonku, znížte hladinu vody tak, aby siahala približne 10 cm pod skimmer. Buľvu vratnej trysky nahraďte štupľom vratnej trysky alebo znížte hladinu vody 10 cm pod vratnú trysku a buľvu s krúžkom demontujte a uskladnite.

Následne odpojte hadice a čerpadlo a odstráňte z nich všetku vodu – ideálne pomocou vysávača určeného na mokré vysávanie.

Čerpadlo má na vypustenie prebytočnej vody výpustné štuple. V závislosti od konkrétneho modelu bazéna nastavte na šesťcestnom ventile pozíciu Zima alebo ho otočte medzi polohy Odpad a Zatvorené. Tepelný ohrev vody, čerpadlo a všetky ostatné technologické časti vybavenia bazéna je potrebné na zimu uskladniť do miestnosti, v ktorej teplota nebude nikdy pod 0 °C.

Do zvyšnej vody, ktorú ste nechali v bazéne, nalejte prípravok určený na prezimovanie. Bazén samotný je vhodné na jeseň prikryť krycou plachtou, aby sa doň nedostali nečistoty, avšak po zamrznutí vody v zime plachtu odstráňte a nechajte ho odkrytý počas celej zimy.

Na jar po odznení mrazov ho môžete až do začiatku sezóny opäť prikryť. Ak potrebujete, aby bol bazén zakrytý aj v zime, siahnite po špeciálnej krycej plachte stavanej na nízke teploty.

Kombík odporúča

Kombík radí

Vyberáte si bazén na nadchádzajúcu sezónu? Otestovali sme 6 bazénov, aby sme vám pomohli lepšie sa rozhodnúť. Pozrite sa, ktorý obstál najlepšie. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

2
Pridajte komentár ku článku

avatar
NOMISU
Komboš
NOMISU

Článok by bol super keby tam neboli výrazné chyby ! Keď je PH pod 7 tak je voda kyslá a nie zásaditá ako je písane v článku .. a nad 7,5 je zase zásaditá a nie kyslá .. Ďalej v článku píšete : Ak však potrebujete tvrdosť upraviť menej výrazne, siahnite po stabilizátore tvrdosti. a pod obrázkom je zase veta: Ak potrebujete tvrdosť vody upraviť výrazne, voľte stabilizátor tvrdosti. Zdroj: http://www.pixabay.com

NOMISU
Komboš
NOMISU

Prejaví sa to tak, že sa voda po nasadení dezinfekcie prefarbí do hneda. Aj na tento problém však existuje prípravok. Aký ?? nieje písané .. použil by som Prejasnovač/ vločkovač a filtroval vodu až kým sa nevyčistí.