Bez týchto technologických vychytávok sa v roku 2018 nezaobídete

technologické vychytávky 2018

Rok sa s rokom stretol a znova sme o niečo starší a taktiež skúsenejší. Okrem našich skúseností idú dopredu aj vedomosti a technológie. Vďaka tomu sme za posledné desiatky rokov vymenili počítače za notebooky, tie za tablety a smart telefóny, v ktorých máme v súčasnosti ukrytý celý náš život.

Na týchto nových technológiách, ktoré nám uľahčujú všetky denné aktivity, spríjemňujú náš voľný čas či pomáhajú v nevyhnutných situáciách, dennodenne pracuje nespočetné množstvo technologických nadšencov, vedcov a výskumníkov, aby nám vždy priniesli najčerstvejšie pokroky tejto doby. 

Pozrite si zoznam tých, ktoré by v našej výbave nemali v roku 2018 chýbať:

Osobný virtuálny asistent

virtuálny asistent

Nemusíte byť Bill Gates ani Mark Zuckerberg, aby ste si mohli dovoliť súkromného asistenta. Ten virtuálny, od spoločností Google alebo Amazon, je vám k dispozícii 24 hodín denne. Ovláda sa vašim hlasom a kedykoľvek vám prezradí napríklad to, aké je vonku počasie, koľko je hodín, pustí obľúbeného umelca, vyhľadá populárne reštaurácie v okolí či pripomenie dôležitý míting.

Navyše, s funkciou “text-to-speach” vám prečíta novinky zo sveta či prehľadá celý internet, aby našiel odpovede na vaše otázky. Vyznávači kultu technologického jablka Apple, si budú musieť ešte pár dní počkať. Osobný asistent s operačným systémom iOS, Apple HomePod, mal uzrieť svetlo sveta už koncom minulého roka, no jeho predstavenie bolo posunuté na nasledujúce mesiace. 

Na to, aby ste svojho asistenta získali aj vy, nemusíte prehľadávať pracovné ponuky, dá sa zaobstarať na webových stránkach vyššie uvedených značiek či v predajniach na to určených.

Dron

drony s kamerou

Návrat do detstva alebo zábava pre dospelých - to je dron, bezpilotné lietadlo/helikoptéra ovládaná na diaľku.

Okrem primárnej funkcie, ktorú drony vo všeobecnosti plnia, a to prevoz zásielok, materiálov či dokonca špionáž, majú aj zábavnú funkciu a sú vo väčšine prípadov používané na zachytenie nezabudnuteľných momentov z vtáčej perspektívy prostredníctvom zabudovanej kamery, ktorou disponuje väčšina modelov. Ak ste vášnivý kameraman, fotograf amatér či cestovateľ, dron sa stane vašim najlepším priateľom kamkoľvek sa vyberiete. 

Na trhu existuje niekoľko značiek, ktoré sa venujú predaju dronov. Medzi najznámejšie a najkvalitnejšie môžeme určite zaradiť GoPro, ParrotDJI.

So samotným lietaním však opatrne, k plnej obsluhe drona musíte mať špeciálne povolenia. 

Fitness náramky

fitness náramky

Keď nabudúce budete sedieť v kaviarni alebo sa len tak prechádzať po nákupnom centre, rozhliadnite sa okolo seba a uvidíte niečo, čo ste pred desiatimi rokmi nemohli ani len tušiť. Mnoho ľudí vo veku 25+ bude mať na ruke pripnutý nenápadný prístroj, ktorý sa náramne podobá na klasické digitálne hodinky. Dokáže však oveľa viac.

Fitness náramky už nie sú iba pre vrcholových športovcov a dokonale poslúžia každému, kto sa starostlivosť o svoje zdravie rozhodol vziať do vlastných rúk. Takéto smart náramky nemerajú iba čas a o vašom tele vám s radosťou prezradia takmer všetko. Za pomoci aplikácie sú šikovne prepojené s vašim smart zariadením a umožňujú takzvane “trackovať” každý váš deň.

Počítajú kroky, spálené kalórie, merajú tep či kvalitu spánku. A to sú len základné funkcie. Drahšie a technologicky náročnejšie kúsky napríklad monitorujú tvrdý a mäkký spánok, vďaka čomu vás zobudia v správny moment, upozornia vás na nedostatok kofeínu či iných, telu prospešných látok. 

Ak vám vizuálne prevedenie fitness náramkov nie je po chuti, vyskúšajte nenápadnejšie verzie, ktoré si môžete pripnúť na nohavicový pás či podprsenku.

Smart watches

smart hodinky

Pri hodinkách ešte ostaneme. Tie “smart” už sú svetu známe, no ich popularita narastá a cena klesá. Vďaka tomu sú dostupnejšie aj širokej verejnosti.

Smart hodinky dokážu fungovať v dokonalej symbióze s vašim mobilným zariadením, a tak umožňujú prijímať hovory, odosielať sms správy, dostávať upozornenia zo sociálnych sietí, pripomínať dôležité pracovné stretnutia či nadchádzajúce udalosti. Niektoré modely, ako napríklad Apple Watch, vám umožnia dokonca zaplatiť za váš nákup, a to za pomoci NFC systému. 

Mnoho modelov zo širokej ponuky chytrých hodiniek taktiež disponuje rovnakými funkciami ako fitness náramky. Nemusíte teda nosiť viacero prístrojov naraz, stačí vám ten, ktorý budete používať častejšie.

Smarthome systém

smarthome

Ak môžeme mať smart zariadenie, prečo nie aj smart byt alebo dom? Vďaka novej technologickej vychytávke bude o bezpečnosť vášho bydliska vždy postarané. Základom každého smarthome systému sú senzory, ktoré sú rozmiestnené v jednotlivých miestnostiach a sú ovládané iba vašim mobilným zariadením. 

To umožňuje napríklad zapínanie/vypínanie svetiel, regulovanie teploty v miestnosti, klimatizácie či dokonca pozorovať všetko, čo sa deje vo vašom dome, prípadne byte, keď ste na služobnej ceste alebo na dovolenke s rodinou. Okrem týchto funkcií, o ktorých sa nám pred niekoľkými rokmi ani nesnívalo, dokážete pomocou aplikácie jednoducho nastaviť to, kedy sa dom odomkne, zamkne a vyvetrá.

Táto funkcia je ideálna pre rodičov, ktorí vďaka smarthome systému dokážu vchodové dvere kedykoľvek odomknúť, napríklad aj v okamihu, keď sa deti vracajú samé zo školy alebo krúžku. 

Koľko vás Smarthome bude stáť?

Za šikovné riešenie pre váš dom si poriadne priplatíte. Cenu nemožno presne odhadnúť, pretože záleží od konkrétnych funkcií, ktoré si zvolíte. Základné vybavenie vás bude stáť niekoľko stoviek eur a cena bude narastať spolu s vašimi požiadavkami na systém. Výsledne sa môže v mnoho prípadoch vyšplhať až na niekoľko tisícok. To je však vzhľadom na dlhodobú investíciu a návratnosť celkom pochopiteľné.

lightbulb-o

Tip: Premýšľate čím v roku 2018 obdarovať svojho partnera či partnerku? Pripravili sme pre vás prehľad tých najlepších darčekov. Presvedčte sa sami.

Na čo sa môžeme ešte tento rok tešiť?

Okrem vyššie spomínaných špeciálnych technologických kúskov sa na trh chystá aj niekoľko noviniek. Medzi ne možno zaradiť napríklad zariadenie s názvom Halberd, ideálne pre tých z nás, ktorí často zabúdajú. Halberd dokáže zablokovať váš počítač, telefón, tablet či iné zariadenie kedykoľvek sa od neho vzdialite. Vďaka tomu sa k vašim citlivým údajom iná osoba tak ľahko nedostane.

Pre zábudlivcov, ale aj starostlivých rodičov, je tu ešte jedna novinka. Malinký prístroj Nutale, vám vďaka zabudovanému GPS trackeru pomôže nájsť všetko, čo potrebujete. Rovnako vám dokáže zistiť, kde sa nachádza vaše dieťa či domáci miláčik. Premiéra vyhľadávača Nutale je naplánovaná v polovici tohto roka.  

Rovnako bude rok 2018 aj rokom 3D tlačiarní, ktoré sa stanú cenovo dostupnejšími a šikovnejšími ako kedykoľvek pred tým. Domáce gazdinky zasa ocenia rozšírenú ponuku robotov vo všetkých podobách - dokonalých kuchynských pomocníkov, vykonávačov domácich prác či technických majstrov. 

Aj keď čoraz častejšie siahame po notebookoch či mobilných zariadeniach, svoj návrat zažijú aj televízie. Tie sa objavia s nespočetným množstvom šikovných riešení a vylepšení, aby priniesli čo najautentickejší obraz skutočného sveta priamo do vašich obývačiek. Na tieto novinky si však ešte pár mesiacov počkáme.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar