4 tipy pre efektívne vianočné upratovanie

vianočné upratovanie

Ako sa skončili detské časy, vianočnú pohodu vystriedal stres z neustáleho neporiadku. Tento rok to tak byť nemusí. Prečítajte si 4 overené tipy, ako upratovať účinnejšie a ako vymeniť vysávač za ovládač na televízor.

1. Nech žije systém

Hlavným faktorom neporiadku v domácnosti je, že veci nemajú svoje miesto. Pri veľkých sviatkoch, ako sú Vianoce alebo rodinné oslavy, sa to obzvlášť prejavuje. Všade je viac oblečenia, viac jedla, viac riadov. Práve preto buďte prezieraví a myslite dopredu. 

Upracte si chladničku vopred a nechajte si v nej čo najviac voľného miesta. Taktiež odporúčame preorganizovať skrine. Ak dostanete pod stromček oblečenie alebo čokoľvek iné, hneď budete mať miesto na uskladnenie. To isté platí o knihách a drogérií, keďže bývajú dosť populárnym vianočným darčekom. Po Štedrom dni už len všetko zapadne na miesto a máte upratané.

Ďalším spôsobom ako chaosu predísť, je organizácia smetí. Pred najrušnejšími dňami si všetky koše naraz vyprázdnite a budete sa doma cítiť čistejšie. 

Týmito jednoduchými krokmi sa dokážete pripraviť na potenciálne príčiny neporiadku a systematicky im zabrániť.

2. Spolupráca je kľúčom k úspechu 

Niektorí ľudia si zvyknú vravieť, že záruka perfektne čistého domova, je upratať si všetko sám a po svojom. Iní chcú deťom a partnerom dopriať vianočnú idylku, a preto všetky povinnosti naložia na seba. Sú však aj takí, ktorí neustále vymýšľajú nové a nové miesta, ktoré treba upratať a zamestnaná je celá rodina. 

Ani jeden z týchto typov nie je ideálny. Po prvé, do vianočného upratovania by mali byť zapojení všetci. Aj malé deti by mali byť naučené, že rodina si má pomáhať a nenechať všetko na pleciach jednej osoby. Dobré je aj pripomenúť, že čím viac ľudí sa zapojí, tým skôr bude všetko spravené.

Po druhé, je normálne, že ostatných členov domácnosti bude upratovanie otravovať. Zatiaľ čo vy máte vidinu čistučkého bytu, oni to vidia ako povinnú jazdu, do ktorej ich rok čo rok nútite. Dobrou radou je vytvoriť si dopredu plán a každému na začiatku zadeliť úlohy. Potom, čo všetci plán odsúhlasia, sa už ale nesmie zmeniť. Nenúťte ich upratovať veci navyše a nechajte ich naplánovať si čas po svojom. Týmto spôsobom zabránite svojej prepracovanosti a taktiež námietkam zo strany blízkych.

3. Všetko naraz a máte pokoj

Naťahovať upratovanie na týždeň, a potom začať všetko odznova. To je scenár nejednej domácnosti. Tento spôsob nie je práve efektívny. Stále vám totiž v hlave bliká kontrolka, že by ste mali upratovať a celý proces sa spomaľuje. Najjednoduchšie je vybrať dva dni tesne pred Vianocami, kedy celá rodina ostane doma a pustí sa do roboty. Výhodou vianočného upratovania sú výhodné ceny v obchodoch, takže viete nakúpiť čiastiace prostiedky za akciové ceny. Stačí si pozrieť aktuálnu ponuku drogérií a vybrať si tú najlepšiu ponuku. Na začiatku sa spraví plán, pustí sa hudba a o pár hodín môže byť všetko hotovo.

Nápady, ako sa motivovať? 

  • Fyzické odškrtávanie splnených úloh.

  • Jedlo je osvedčená odmena. Keď bude všetko z plánu splnené, oslávite začiatok Vianoc pizzou alebo iným obľúbeným jedlom. Nakoniec sa z upratovania môže stať aj celkom príjemná tradícia

  • Zaznamenajte progres. Odfoťte každú miestnosť pred a po uprataní. Budete motivovaní upratať čo najprecíznejšie.

  • Výhodou vianočného upratovania sú výhodné ceny v obchodoch, takže viete nakúpiť čiastiace prostiedky za akciové ceny. Stačí si pozrieť aktuálnu ponuku drogérií a vybrať si tú najlepšiu ponuku.

4. Stojí ten poriadok za to?

Môže to znieť ako klišé, no hodnoty Vianoc naozaj nie sú postavené na čistote okien a podlahy. Za udržaním čistej domácnosti stojí námaha, premáhanie a často nevôľa rodinných príslušníkov. Niekedy si vytvárame privysoké nároky a trpí tým celá vianočná atmosféra.

A prečo vlastne? Bojíte sa, ako budú reagovať príbuzní? Je to zbytočné. Na návštevy sa nechodí kvôli čistej kuchyni, ani kvôli koláčom, ale kvôli stretnutiu. Vy predsa tiež nechodíte kontrolovať utretý prach na parapete v cudzej domácnosti. 

Dajte si tento rok vianočný darček a nestresujte sa pre zbytočnosti. Prehliadajte kúty, ktoré ste celý rok neupratali. Oni ešte mesiac vydržia. Radšej ten čas strávte na čerstvom vzduchu, oddychom alebo s rodinou. Pokojne aj všetko naraz. 

Nájsť správnu rovnováhu medzi upratovaním a relaxom nie je vždy jednoduché. Nech už ale vaša predvianočná príprava dopadne akokoľvek, skúste si svoje zlepšenia a prešľapy uvedomiť, zapísať a o rok to možno bude zas o čosi lepšie. 


O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.

Pridajte komentár ku článku

avatar