Všetko, čo treba na dobrú masáž v pohodlí domova

čo treba na dobrú masáž

Kto by nemiloval masáž? Dokonale uvoľní telo po náročnom dni na nohách, uľaví od bolesti, zbaví svalového napätia. Vďaka masáži zrelaxuje nielen telo, ale aj vaša myseľ.

Aj keď sa môže zdať, že masáži rukami odborníka sa nič nevyrovná, nemusí to tak byť. Aj masáž v pohodlí domova môže mať pre naše telo terapeutický účinok.

V dnešnom článku vám prezradíme, ako na domácu masáž a čo všetko na ňu budete potrebovať. 

V čom je masáž prospešná pre naše telo?

Masáž ako takú možno pokojne označiť za jednu z najstarších liečebných metód, ktorú podľa prvých dostupných písomných zmienok praktizovali Egypťania už približne 5000 rokov pred našim letopočtom. 

Kvôli svojim priaznivým účinkom sa zachovala až dodnes. A niet sa čomu čudovať. Masáž totiž na ľudský organizmus vplýva naozaj blahodárne a môže byť riešením na množstvo problémov.

Viete, aké sú hlavné benefity masáže?

  • Podpora imunitného systému - masáž stimuluje krvný, ale aj lymfatický obeh a tým zlepšuje prirodzenú obranyschopnosť nášho tela
  • Úľava od bolestí pohybového aparátu, ale aj od bolestí hlavy - masáž je veľmi nápomocná pri bolestiach chrbta, krku, kĺbov. Dokáže však pomôcť aj pri bolestiach hlavy, za ktoré je zodpovedné stuhnuté svalstvo v oblasti ramien či krku a lopatiek. 
  • Pomáha pri nespavosti - dobrá, kvalitná masáž vám dokáže pomôcť aj pri nespavosti a dokonale si pri nej oddýchnete aj psychicky. 
  • Relaxačné účinky - ľudia veľmi často vyhľadávajú masáž aj kvôli jej relaxačným účinkom. Uvoľní napätie a upokojí i myseľ. 
  • Zrýchlenie metabolizmu - masáž môže byť vynikajúcim podporným prostriedkom aj pri snahe redukovať telesnú hmotnosť. 
  • Preventívne účinky - masáž má i preventívne účinky, pretože vďaka nej môžete predísť problémom či poraneniam pohybového aparátu. 

Tip od experta

Tlakom masáže sa uvoľňujú výlučky potných a mazových žliaz, podporuje sa látková premena. Okrem prekrvenia svalov sa zmierňuje ich únava a dochádza k celkovej relaxácii nervovej sústavy, čo sa prenesie aj na iné orgány. Zlepšenie kvality kože však dosiahnete len pri pravidelnej a komplexnej starostlivosti."


MUDr. Iveta Hasová. dermatologička

Čo by ste mali vedieť predtým, než sa pustíte do masáže

Aj masáž má isté pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Iba tak totiž dosiahnete želané účinky. 

Na čo si treba dať pozor?

Masírujte vždy v teplom prostredí

Je veľmi dôležité, aby v priestore, kde bude masáž vykonáva bolo príjemné teplo.

Masírovanú osobu prikryte teplým uterákom, tak, aby jej nebola zima, pretože svalstvo by bolo stiahnuté a neuvoľnilo sa. 

Pozor na zdravotný stav masírovanej osoby

Aj keď sa masáž môže javiť ako dobrý nápad za každých okolností, nemusí to tak byť. Dôležitú úlohu zohráva aj zdravotný stav danej osoby. 

Pri niektorých chorobách totiž môže masáž viac ublížiť ako pomôcť. Ide najmä o osteoporózu, zápal žíl či napríklad aj rôzne kožné ochorenia. 

Masáž nie je dobrým nápadom ani v prípade choroby a horúčky. 

Olej nenanášajte priamo na telo

Olej nikdy nenanášajte priamo na telo, ale naneste si ho najprv na ruky a rozohrejte ho v dlaniach. 

Teplota oleja na masírovanie je totiž nižšia ako teplota tela a nanesením priamo na pokožku by ste mohli spôsobiť telu masírovanej osoby teplotný šok, v dôsledku čoho by sa stiahlo svalstvo. 

Keď menej je viac

Ak s masírovaním začínate, myslite na to, že menej je viac.

Pri masírovaní preto nikdy nevyvíjate extrémny tlak a určite nemasírujte celou váhou vášho tela.

Vyhraďte si dostatok času

Na masáž si vyhraďte dostatok času a nikde sa neponáhľajte. Nezabúdajte tiež navodiť príjemnú atmosféru, ktorá masírovanej osobe ešte viac umocní pôžitok z masáže. 

Stlmte svetlo, zapnite relaxačnú hudbu a môžete tiež zapáliť sviečky.

Všetko čo treba na dobrú masáž

Čo všetko treba na domácu masáž?

Nie vždy je možné zveriť sa do rúk odborníka. Kvalitnú masáž si však môžete dopriať i doma. Čo budete potrebovať?

Priestor na masírovanie

V prvom rade je dôležité mať na masírovanie dostatočný priestor. Bez problémov vám poslúži i vaša posteľ, no pokiaľ to s masírovaním myslíte skutočne vážne, odporúčame si zaobstarať masážny stôl.

Vyberať môžete zo skladacích, pevných alebo elektrických masážnych stolov.

Na domáce použitie vám veľmi dobre poslúži napríklad taký skladací masážny stôl, ktorý po dokončení masáže jednoducho poskladáte a odložíte na svoje miesto. 

Takýto stôl môžete zohnať už za sumu okolo 130 €. 

Plachty a uteráky

Teraz, keď už máte jasno v tom, kde budete masáž praktizovať, potrebujete plachtu a uteráky. 

Plachta je určená na prikrytie stola alebo napríklad aj postele, kde budete masírovať. Mala by byť z dobre savého materiálu.

K dostatiu sú jednorázové plachty využívané najmä profesionálmi pre zabezpečenie maximálnej hygienickosti, no doma vám môže veľmi dobre poslúžiť aj textilná plachta, ktorú jednoducho operiete. 

V ponuke však nájdete i kožené plachty, ktoré sa veľmi ľahko udržiavajú. 

Uteráky vám zas poslúžia na prikrytie masírovanej osoby alebo aj ako podložka pod hlavu. 

Kvalitný masážny prípravok

Teraz prichádza na rad výber vhodného masážneho prostriedku. Siahnuť môžete po masážnom oleji, emulzii, kréme či géle alebo aj po esenciálnom oleji. 

Odporúčame voliť kvalitný prípravok (podľa možností) s prírodným zložením. Pri jeho výbere si okrem zloženia všímajte tiež jeho účel a spôsob použitia. 

Môžete vyberať z viacerých druhov masážnych prípravkov - relaxačných, aromaterapeutických, regeneračných či proti bolesti. 

Nezabudnite ani na efekt masážneho prípravku, teda či očakávate chladiaci alebo naopak zahrievací pocit počas masáže. 

Masážne pomôcky a prístroje

Masážne pomôcky umožňujú masáž aj iným spôsobom, ako len rukami. Vďaka niektorým si masáž budete môcť urobiť aj sami, pri iných zas budete potrebovať ruky svojho blízkeho. 

Na trhu v súčasnosti nájdete naozaj veľké množstvo rôznych masážnych pomôcok, ako napríklad masážne loptičky, valčeky, gule, ale i rozličné drevené pomôcky. 

Veľmi obľúbené sú masážne banky, ale i čoraz viac populárnejšie masážne pištole.

Ako na masáž chrbta doma?

Masírovať môžete rôzne časti tela, vrátane chrbtice, ktorej bolesti strpčujú život pomerne veľkej časti populácie. 

Ako pri masáži chrbta doma postupovať?

V prvom rade je dôležité mať všetko podstatné, čo na masáž potrebujete - teda priestor, podložku, osušku, uterák, masážny prípravok a, samozrejme, i čas. 

Masáž vykonávajte v teplom prostredí. Chrbát masírovanej osoby musí byť v rovnej polohe. 

Naneste si na ruky masážny prípravok, ohrejte v dlaniach a masírovanie môže začať. 

Masáž chrbta by mala prebiehať v dvoch fázach. Prvá fáza masáže by mala byť jemná, mierna a upokojujúca. Docielite tým uvoľnenie svalstva a taktiež prípravu na nasledujúcu druhú masáž. 

Telo najprv zahrejte krúživými pohybmi. Pri masírovaní začínajte od hornej časti zadku a následne postupujte smerom nahor až ku krku. 

Po krúživých pohyboch prichádzajú na rad pohyby pripomínajúce miesenie cesta. 

Pri masírovaní vykonávajte pomalé, ťahavé dotyky a určite zbytočne nepritláčajte. Prechádzajte po svaloch a mäkkých tkanivách.

Majte na pamäti, že zle vykonanou masážou môžete masírovanej osobe ublížiť. Nikdy to teda s tlakom nepreháňajte. 

V nasledujúcom videu sa môžete pozrieť, ako taká domáca masáž prebieha krok za krokom. 

Na záver

Dobrú masáž si môžete dopriať i doma. Potrebujete iba priestor, správnu atmosféru, vhodný prípravok na masírovanie a partnera, ktorý sa na to ochotne podujme. 

Tak čo, vyskúšate? 🙂 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar