Okuliare na virtuálnu realitu RETRAK Utopia 360° - Recenzia

RETRAK Utopia 360° VR Headset
 • okuliare na virtuálnu realitu
 • pre smartfóny so šírkou 5,8 - 8 cm
 • akčné tlačidlo
 • cena od 11 

Azda každý kto len trochu sleduje technologické trendy zachytil stúpajúci záujem o virtuálnu realitu. V súčasnosti sú najpopulárnejšie dva prístupy. Na jednej strane máme výkonné virtuálne helmy, ktoré poskytujú vysokokvalitný audiovizuálny zážitok, no tieto helmy sa spolu s počítačom potrebným na ich výkon, neraz cenami pohybujú nad tisíc eur. 

Druhá možnosť ako si virtuálnu realitu vyskúšať je však oveľa lacnejšia, a stačí na ňu priemerne výkonný telefón a špeciálne “okuliare”, do ktorých sa vloží telefón a po krátkom nastavení sa môžete ponoriť do (pochopiteľne menej realistického) virtuálneho sveta.

Jednými z takýchto okuliarov sú aj Utopia 360°, na ktoré sa pozrieme v tejto recenzii. 

Okuliare na virtuálnu realitu Retrak Utopia recenzia

Preverené užívateľmi

produkty preverené užívateľmi

Okuliare na virtuálnu realitu pre vás testoval Silvester Buček, ktorý sa hrám venuje už vyše 10 rokov, a to nielen v rámci voľného času, ale aj na odbornej úrovni.

Školí pedagógov v otázke hier vo vzdelávaní, podieľa sa na ich spoluvytváraní, sleduje všetky horúce trendy a v oblasti gamingu nič len tak neujde jeho pozornosti.  

RETRAK Utopia 360° VR Headset balenie

Okuliare sú dodávané v malej krabici. 

 Funkcie 8/10

Tak ako všetky podobné okuliare, aj model Utopia 360° neobsahuje žiadnu elektroniku. Podstatnú časť zážitku sprostredkuje chytrý telefón. 

Okuliare samotné umožňujú úpravu ostrosti obrazu a tiež nastavenie vzájomnej vzdialenosti pravej a ľavej šošovky.

Predný kryt sa dá čiastočne odsunúť, vďaka čomu môže mať telefón odkrytú kameru a virtuálna realita sa tak ľahko môže premeniť na rozšírenú.

Na vrchu okuliarov sa nachádza tlačidlo na kontakt s telefónom, aby ste nemuseli otvárať celé zariadenie, ak telefón vyžaduje kliknutie na obrazovku.

Niektoré verzie Utopia 360° sa predávajú aj s bluetooth ovládaním, to však nebolo súčasťou testovacieho balíka.

Okuliare na virtuálnu realitu na smartfón Utopia recenzia
Okuliare na virtuálnu realitu na smartfón skúsenosti

Vankúšiky sú z príjemného materiálu, ktorý sa neodlupuje ani po dlhšej dobe. 

 Konštrukcia 5/10

Okuliare sú z ľahkého plastu, čo na jednej strane robí ich nosenie pohodlnejším, na druhej strane si to však odnáša samotná kvalita prevedenia. 

Jedna z najpodstatnejších častí okuliarov - teda miesto, kde sa vkladá telefón je pomerne krehké. Samotné vkladanie je nepraktické a už počas prvého dňa testovania sa kúsok držiaku ulomil (na funkciu okuliarov to však nemalo vplyv).

Najväčším konštrukčným problémom zariadenia je tlačidlo na kontakt s telefónom. Toto tlačidlo, ktoré treba pri spúšťaní VR minimálne raz stlačiť (v realite to programy vyžadujú častejšie) je veľmi krehké a vykývané od rozbalenia. Počas testovania sa mi tiež stalo, že gumička, ktorá má zabezpečovať samotný kontakt odpadla. Bez nej je celá táto funkcia zbytočná. Ostatné nedostatky sú pomerne drobné, problém s tlačidlom však ťahá celé okuliare dole.

Retrak Utopia VR headset recenzia

Miesto, kde sa vkladá telefón je pomerne krehké.

 Komfort počas používania 9/10

Z hľadiska pohodlia okuliarom nie je príliš čo vytknúť. Pásky na hlavu majú primeranú pružnosť a vďaka spomínanej ľahkosti sa okuliare len tak "neprenosia".

Všetky dôležité ovládacie prvky sú pohodlne prístupné a pokiaľ sa nestratí gumička z ovládacieho tlačidla, tak okuliare kvôli ovládaniu nie je dôležité dávať vôbec dole.

Vankúšiky na tvár sú tiež príjemné, ani po dlhšom nosení som nemal žiadne otlačeniny či špinu z koženky.

Azda jedinou drobnou výčitkou je nemožnosť používať dioptrické okuliare, to však nie je pri tomto type zariadenia žiadna výnimka.

Retrak Utopia VR headset skúsenosti

Z hľadiska komfortu počas nosenia som bol s okuliarmi maximálne spokojný.

 Cena

Cena virtuálnych okuliarov býva rôzna, pričom sa zvykne líšiť v závislosti od funkcií, náročnosti, prevedenia a ďalších iných faktorov.

Na trhu nájdete tie najšpičkovejšie zariadenia za ceny okolo niekoľko stoviek € a, samozrejme, pre tých menej náročných sú k dostatiu okuliare na virtuálnu realitu za doslova pár €. Presne do tejto kategórie možno zaradiť aj RETRAK Utopia 360° VR Headset, ktoré sa predávajú za cenu pohybujú sa okolo 11 €. 

Okuliare na virtuálnu realitu použitie

Ovládanie okuliarov je nenáročné a možno si ho osvojiť behom chvíle.

Výhody a nevýhody Retrak VR okuliarov

Výhody

 • cena
 • pohodlné
 • veľmi dobre sedia
 • nízka hmotnosť
 • jednoduché ovládanie

Nevýhody

 • nekvalitné prevedenie plastov
 • obtiažne vkladanie smartfónu
 • vypadávajúci krúžok z kontaktného tlačidla

Pozrite si i videoukážku okuliarov Utopia 360° 

 Môj celkový dojem a hodnotenie   7/10

Okuliare na virtuálnu realitu Utopia 360° sú vo svojej kategórii jedno z najlacnejších zariadení na trhu. Aj napriek niekoľkým problémom, ako napríklad menej kvalitné plastové prevedenie, obtiažnejšie vkladanie smartfónu do vnútra či vypadávajúci krúžok z kontaktného tlačidla, ponúkajú všetky zásadné funkcie virtuálnych okuliarov. 

Tak ako všetky ostatné virtuálne okuliare, aj tieto nie sú na dlhodobý “pobyt” vo virtuálnej realite, ale skôr na zoznámenie sa s princípom. Môžu skvele poslúžiť ako zábavka pre niekoho, koho zlákala virtuálna realita a rád by o nej vedel viac a vyskúšal si ju na vlastnej koži.

Na rozdiel od klasických virtuálnych heliem okuliare nemajú príliš praktické využitie a ide vyslovene o hračku, ktorú sa ale za cenu dvoch obedov určite oplatí vyskúšať.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

2
Pridajte vašu recenziu

avatar
Peter
Komboš
Peter

Tieto okuliare na virtuálnu realitu mám doma a môžem povedať, že sú len takou zábavkou za pár eur a vyhotovením zodpovedajú cene.

Čo sa vám na produkte páči?
+ cena
Čo sa vám na produkte nepáči?
- žiadne profesionálne funkcie nečakajte
Jiří
Komboš

Velmi hezký článek