Veľkosť uhlopriečky televízora vám napovie aj pri ďalších parametroch

Najčastejšia výmena televízora nastáva najmä z dôvodu zmeny veľkosti obrazovky. Iné hodnoty parametrov zvažujete, ak chcete televízor s menšou uhlopriečkou a úplne odlišné riešite zase pri televízore s väčšou veľkosťou obrazovky. Ak preferujete určitý typ, je nutné tomu prispôsobiť aj ďalšie požiadavky, inak sa totiž oberáte o maximálny zážitok z pozerania.

Pokiaľ túžite po enormnej obrazovke televízora, možno ste si ani neuvedomili, ako veľmi sa nebude hodiť do priestorov vašej obývačky. Takýto typ nie je totiž vhodný úplne všade a pokiaľ máte záujem o model s väčšou veľkosťou uhlopriečky, mali by ste si zistiť, aké parametre bude rozmernejšia obrazovka vyžadovať, čo uprednostniť a na čo sa nesmie zabudnú.

Výpočet veľkosti uhlopriečky

Neviete si predstaviť, aký rozmer predstavujú jednotlivé veľkosti určené v palcoch? Niektorí predajcovia určujú aj údaj v centimetroch, pri niektorých to ale nenájdete. Výpočet to však nie je vôbec náročný. Pod uhlopriečkou televízora možno rozumieť rozmer z ľavého rohu v hornej časti smerom k pravému dolnému rohu. Všeobecne platí, že údaj v palcoch je nutné vynásobiť číslom 2,54, ktoré predstavuje premenu 1 palca na centimeter, čím získate skutočný rozmer priamo v centimetroch. Uhlopriečka o veľkosti 55 palcov tak bude predstavovať zaokrúhlených 140 cm.

Adekvátnosť umiestnenia

Veľké rozmery televízora vplývajú aj na celkový interiér obývačky. Ak máte miestnosť s menšími rozmermi, mohutné zariadenie nielenže nebude vhodné aj vzhľadom na vzdialenosť, ale bude aj veľmi rušivým prvkom.

Pri umiestnení televízora nestačí ovládať iba údaj o veľkosti uhlopriečky, ale je nutné si vopred zmerať priestory, kam zariadenie umiestnite a zvážiť jeho reálne rozmery. V prípade, že neplánujete televízor zavesiť na stenu, upriamte sa aj na výber stojana. Ten je kľúčový najmä pri zväčšujúcej sa veľkosti uhlopriečky, myslite preto na jeho veľkosť aj hĺbku.

Veľkosť uhlopriečky televízora vám napovie aj pri ďalších parametroch

Nezabudnite sa pri väčšom televízore upriamiť aj na rozmery stojana.
(Georgejmclittle / Shutterstock.com)

Vhodná pozorovacia vzdialenosť

S väčšou veľkosťou uhlopriečky sa zväčšuje aj vzdialenosť, ale platí aj, že čím kvalitnejší obraz budete sledovať, tým môžete byť bližšie. Za predpokladu, že uvažujete o televízore s 55 palcami, pri bežných televíznych kanáloch rátajte s odstupom aspoň 4 metre, pri programovej ponuke v HD kvalite bude postačujúca vzdialenosť zase 2,2 m. Odporúčaná optimálna pozorovacia vzdialenosť pri väčšej uhlopriečke ako napríklad 75 palcov, bude pri SD programoch 5,6 m, kým pri HD verzii zase 3 metre. Rozdiely vo vzdialenosti medzi rôznou kvalitou televíznych programov sú viac ako viditeľné.

V prípade, že sa nebudete touto vzdialenosťou zaoberať a voliť optimálnu možnosť, môžete výraznejšie zvýšiť riziko zhoršenia zraku či bolestí hlavy. Za predpokladu, že budete sedieť priveľmi blízko, budete vidieť skladbu obrazu a v opačnom prípade zase z neprimeranej diaľky nebudete môcť postrehnúť detaily.

Veľkosť uhlopriečky televízora vám napovie aj pri ďalších parametroch

Nezabúdajte, pri výbere televízora je kľúčová aj optimálna pozorovacia vzdialenosť.
(Vasyl Shulga / Shutterstock.com)

Možnosti rozlíšenia

Vybrať si veľkú uhlopriečku s kvalitným rozlíšením nemá zmysel, ak máte sledovať výlučne len bežnú ponuku slovenských televíznych kanálov s SD rozlíšením. Nielenže by daný televízor nevyužil naplno svoj potenciál, ale tie nedostatky by vás pri tomto rozlíšení len odrádzali. 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixelov) je v súčasnosti naozaj populárne rozlíšenie ako pri LED televízoroch, tak aj pri technologickejších OLED verziách. Nájdete ale aj Full HD, no to sa vyskytuje skôr už len pri menších uhlopriečkach vhodných do malých priestorov. Často si však takéto rozlíšenie vyberiete aj vtedy, keď pôjde o druhú alternatívu do domácnosti určenú skôr do spálne či kuchyne.

Kým najnižšie HD rozlíšenie nájdete už len pri lacných modeloch s maximálnou uhlopriečkou 32 palcov, Full HD (1920 x 1080 pixelov) sa v bežnej ponuke televízorov vyskytuje väčšinou do uhlopriečky 43 palcov. Pri rozlíšení 4K Ultra HD sa odporúča siahnuť po uhlopriečke aspoň o veľkosti 55 palcov a platí aj to, že čím vyššie bude rozlíšenie televíznej obrazovky, tým viac detailov získate. Zodpovedať tomu musí ale aj nárast vo veľkosti uhlopriečky.

Výber televízora by však nemal závisieť len od veľkosti uhlopriečky. Na konečnú voľbu totiž vplýva viacero parametrov, ktoré v mnohých prípadoch často od seba závisia a ak zmeníte jeden, ovplyvníte tým aj druhý. Či už ste nadšencom pokrokových technológií alebo si zvolíte zlatú strednú cestu, prípadne siahnete po druhom zariadení do ďalšej miestnosti, výpredaj televízorov predstavuje širokú škálu modelov od bežného štandardupo vyššie triedy zariadení určené pre toho najnáročnejšieho diváka.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar