Vianočné pečenie: 15 receptov na voňavé koláče i nepečené rýchlovky
Vianoce sa blížia, a s nimi aj momenty, keď otvoríme dvere a čaká nás domov prevoňaný škoricou, vanilkou a čerstvo upečenými dobrotami, ktoré stelesňujú čaro sviatočného času. Vtedy sa kuchyňa mení na útulnú cukráreň plnú sladkých očakávaní a lásky, ktorá sa skrýva v každom kúsku koláča.
Tento čas pripomína rodinné recepty plné tradície – od jemných lineckých koliesok cez voňavé perníky až po delikátne kokosové guľky, ktoré obohatia vianočný stôl a prinesú do domova príjemné spomienky.
Pripravili sme pre vás vianočné recepty, ktoré potešia každého – od osvedčených klasík starých mám cez bezlepkové verzie až po rýchle nepečené sladkosti. Či už ste fanúšikom tradičného pečenia alebo rýchlych, no výnimočne chutných nepečených dobrôt, určite nájdete inšpiráciu, ktorá dodá vášmu sviatočnému stolovaniu tú pravú vianočnú atmosféru.
Recepty sme pripravili v spolupráci s blogerkou a autorkou kuchárskych kníh Luciou Súkeníkovou.
1. Ihneď mäkké medovníky v 3 verziách
Viete, čo majú všetky 3 druhy medovníčkov spoločné? Je to JEDEN a ten istý recept. Ak nemáte čas zarábať si 20 druhov cesta a napriek tomu chcete mať pri stromčeku na vianočnom stole pestro. Preto som skúsila tento medovníkový recept (ktorý mám už asi 100 rokov od babky a asi 10 rokov od mamy v mobile) urobiť v 3 verziách a tak upiecť z jedného cesta 3 druhy medovníkov. Aby ste mali z každého druhu dostatok, odporúčam urobiť dvojitú dávku.
Na 1 dávku potrebujeme:
- 500 g hladkej múky
- 160 g práškového cukru
- 1 kávovú lyžičku mletej škorice
- 1 kávovú lyžičku sódy bikarbóny
- 1/4 lyžičky mletých klinčekov
- 2 vajcia
- 125 g masla
- 125 g tekutého medu
Najskôr zmiešame suché suroviny, teda múku, cukor, škoricu, klinčeky a sódu bikarbónu. Potom pridáme vajcia, maslo, med a vypracujeme kompaktné cesto, ktoré sa nelepí a dobre sa s ním pracuje. Toto cesto potom zabalíme do fólie (alebo ja celú misku obalím mikroténovým vreckom) a necháme aspoň 24 hodín odležať v chlade (pokojne aj dlhšie), aby sa prepojili všetky chute a medovníčky boli naozaj vynikajúce.
Asi 30 – 40 minút pred plánovaným vykrajovaním si cesto vyberieme a necháme pri izbovej teplote zmäknúť. Po častiach ho vyvaľkáme na pomúčenej doske na asi 0,7 mm plát a vykrajujeme tvary. Ak chceme mať medovníčky mäkké, nemali by sme podsýpať veľa múky, len toľko, koľko je nevyhnutné, aby sa nám nelepilo cesto k doske. Takisto by sme nemali voliť veľmi malé tvary vykrajovačiek, malé medovníky sa rýchlo upečú a môžu zostať tvrdé.
Hotové medovníky poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C asi 8 – 10 minút. Plnené medovníčky môžeme piecť o niečo dlhšie, predsalen sú hrubšie. Hneď po upečení medovníky potrieme rozšľahaným vajičkom a necháme vychladnúť.
Prvý druh – klasika, ktorá je vhodná aj na zdobenie. Odmenou za státie pri sporáku vám budú mäkké a krehké medovníčky, po ktorých sa len tak (v ústach) zapráši.
Druhý druh – srdiečko so slivkovým lekvárom a orechom. Vykrojte ľubovoľný tvar, niečím malým okrúhlym (ja som použila vrchnák z fľaše) urobte jamku a tú potom naplňte slivkovým lekvárom. Ozdobte kúskom orecha a upečte.
Tretí druh – plnené slivkovým lekvárom namáčané v čokoláde. Vykrojte ľubovoľný tvar (odporúčam pravidelný), do stredu dajte trochu lekváru a prikryte druhým rovnakým tvarom. Kraje pozatláčajte a upečte. Po vychladnutí ich môžete obaliť v čokoládovej poleve a ozdobiť cukrovými guľôčkami.
Čokoládová poleva:
- 80 g čokolády na varenie
- 1 lyžička kokosového oleja (alebo slnečnicového)
Čokoládu s olejom rozpustíme nad parou a dobre miešame. Ak je priveľmi hustá, prilejeme ešte olej.
2. Vianočka
Mäkučká a vláčna vianočka ako stvorená na raňajky s teplým kakaom… jedna báseň! Po chuťovej stránke naozaj vydarená, čo sa pletenia týka, návod nájdete na youtube, možností je viac, nájdite si taký, ktorý sedí vám.
Na kvások potrebujeme:
- 250 g vlažného mlieka
- 1 PL cukru
- 1/2 kocky droždia
Z týchto surovín necháme vzísť kvások, ku ktorému potom pridáme:
- 500 g hladkej múky
- 50 g mäkkého masla
- 120 g kryštálového cukru
- štipku soli
- 1 celé vajce
Na potretie:
- žĺtok a mandle na posypanie
Vypracujeme hladké cesto, prikryjeme utierkou a necháme vykysnúť asi 30-40 minút. Potom cesto vyberieme, odvážime a rozdelíme na 6 rovnakých častí (váha cesta : 6). Bochníky ešte necháme podkysnúť a potom z nich rukami vytvarujeme dlhé valčeky, ktoré zapletáme. Na záver vianočku potrieme žĺtkom a posypeme mandľami. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 st. asi 30 minút (podľa potreby).
Tip: ak máte vo vianočke radi hrozienka, pridajte ich priamo do cesta, ideálne ak boli predtým namočené v rume. Pri šúlaní a zapletaní dbajte na to, aby boli skryté v ceste, inak by vám pri pečení zhoreli.
3. Londýnske rezy
Hoci tento zákusok vyzerá náročne, opak je pravdou. Sama som bola prekvapená, ako rýchlo som ho mala pripravený a upečený. Žiadne zdĺhavé predpekanie, všetko naraz sa hodí do rúry. A netreba naň ani veľa surovín, stačí zopár základných ako maslo, múka, cukor, vajcia, džem a navyše aj orechy. Ja skladujem orechy v mrazničke.
Počas dlhých zimných večerov orechy čistíme a potom ich navreckujem po 100 g do vreciek a zamrazím. Orechy pred pečením stačí vybrať, vysypať na tanier a ony sa rýchlo rozmrazia aj pri izbovej teplote. Zároveň si vtedy môžete vybrať aj maslo, aby zmäklo a dalo sa s ním ľahko pracovať. Po chvíľke sa môžeme pustiť do pečenia. Recept je na klasický veľký plech.
Na spodný plát potrebujeme:
- 300 g polohrubej múky
- 120 g práškového cukru
- ½ prášku do pečiva
- 200 g masla izbovej teploty
- 5 žĺtok
Na potretie:
- 1 pohárik kyslého džemu (odporúčam ríbezľový)
Na vrchnú „škrupinku“ potrebujeme:
- 5 bielok
- 150 g práškového cukru
- 1 vanilkový cukor
- 200 g nahrubo zomletých orechov
V miske zmiešame všetky suché suroviny, teda múku, práškový cukor a prášok do pečiva. Potom pridáme žĺtky a maslo, vypracujeme krehké maslové cesto, ktoré zabalíme do potravinovej fólie a dáme odpočívať do chladu aspoň na ½ hodiny. Po polhodinke ho vyberieme, rovnomerne roztlačíme na plech, ktorý sme si vymastili tukom a vysypali hrubou múkou. Ak sa nám nechce špiniť prsty, môžeme ho vyvaľkať valčekom na papieri na pečenie a ten potom celý preniesť na plech. Keď je cesto rovnomerne rozprestreté a pripravené, potrieme ho džemom. Nešetríme ním.
Teraz si pripravíme orechovú „škrupinku“. Orechy zomelieme nahrubo, používam mixér a nemeliem úplne na prach, ale snažím sa nechať rovnomerne veľké kúsky. Bielky vo veľkej mise zasypem cukrom, vanilkovým cukrom a vyšľahám tuhý sneh. Potom opatrne primiešam aj orechy, ale treba robiť opatrne, aby sa nám sneh nerozbil. Túto zmes nanesiem na lekvárom potretý základ, uhladím a dám piecť do vyhriatej rúry na 180 °C na asi 25 – 30 minút. Škrupinka by mala mať bledučko karamelovú farbu, vtedy je koláč hotový. Necháme ho vychladnúť a potom nakrájame na želané tvary a podávame.
TIP: Aby sa škrupinka dobre krájala a nelámala, použite zubkovaný nôž (ako na chlieb).
4. Margot linecké koláčiky
Toto je pre mňa objav roka, chutia fantasticky! A miznú ako prvé! Zo základného cesta som vykrojila vločky, upiekla a zlepovala som maslovým krémom s margotkou. Postup je jednoduchý.
Na linecké koláčiky potrebujeme:
- 300 g hladkej múky
- 200 g masla
- 100 g práškového cukru
- 1 vanilkový cukor
- štipku citrónovej kôry
- 1 žĺtok
Na krém potrebujeme:
- 140 g nastrúhanej Margotky + na ozdobu
- 100 g masla
- 1 PL práškového cukru
- pár kvapiek rumu
Najskôr zmiešame suché suroviny, potom pridáme maslo, žĺtok a vypracujeme nelepivé cesto. Zabalíme ho do fólie a odložíme do chladu aspoň na 1h. Potom ho vyberieme, v rukách prehnetieme, aby zmäklo, rozvaľkáme na 0,4 cm plát a vykrajujeme. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C asi 5 – 7 minút (treba sledovať).
Na krém som zmiešala postrúhanú margotku spolu s maslom, cukrom a rumom. Touto zmesou som zlepovala linecké, potom som ich poliala čokoládovou polevou a na vrch ešte natrúhala zvyšok Margotky. Tento krém výjde na cca 22 hotových koláčikov.
NÁŠ TIP: Nalaďte sa na pokojné Vianoce bez stresu a objavte 12 tipov, ako si naplno si vychutnať sviatočnú atmosféru.
5. Opitý Izidor
Notoricky známy tradičný koláč, ktorý poznajú všetci milovníci kombinácie – kakao, orechy, rum. Nebudem vám klamať, že upiecť ho je brnkačka, ale zase nie je to ani nič komplikované. Ideálne je, keď si v jeden deň pripravíte korpus (napríklad večer) a na druhý deň dokončíte plnky. A samozrejme, rumom netreba šetriť za žiadnych okolností.
Na korpus potrebujeme:
- 6 vajec (rozdelených na žĺtky a bielky)
- 250 g zmäknutého masla
- 220 g práškového cukru
- 180 g mletých orechov
- 100 g polohrubej múky
- 2 lyžice kakaa
- 1 prášok do pečiva (používam s vínnym kameňom)
- štipku soli
- ríbezľový džem
- rum
V mixéri vyšľaháme bielky so štipkou soli na tuhý sneh. Potom vyšľaháme žĺtky s maslom a práškovým cukrom do peny. Vo vedľajšej miske zmiešame mleté orechy, múku, kakao a prášok do pečíva na jednofarebnú hmotu bez hrudiek, ktorú po lyžiciach zašľaháme do maslovej zmesi. Na záver pridáme sneh z bielkov. Na plech rozprestrieme papier na pečenie a zmes naň opatrne rozotrieme. Pečieme na 180 °C cca 20 minút. Necháme úplne vychladnúť. Vychladnutý korpus pokvapkáme rumom a rozotrieme naň ríbezľový džem. Potom budú nasledovať plnky.
Na plnku č. 1 potrebujeme:
- 200 g mletých vlašských orechov
- 3 kopcovité lyžice práškového cukru
- 100 ml rumu
Všetky suroviny jednoducho zmiešame a rozotrieme na korpus s džemom. Ide to trošku ťažšie, preto rozotierajte po troške, aby ste nepokazili korpus. Koláč dajte zachladiť, kým si nepripravíte ďalšiu plnku.
Na plnku č. 2 potrebujeme:
- 4 vajcia
- 150 g cukru
- 300 g zmäknutého masla
- 2 lyžice kakaa
Nad parou vyšľahajte celé vajcia s cukrom do peny. Trvá to asi 15 minút. Nechajte vychladnúť a potom primiešajte maslo a kakao. Aj túto zmes nechajte vychladnúť, aby sa krém neroztekal. Potom ho rovnomerne rozotrite na prvú plnku. Dajte zachladiť.
Poleva:
- 200 g čokolády na polevu
- 50 g Cery
Nad parou rozpustite Ceru a čokoládu. Polevou potrite povrch zákusku a dajte ho zachladiť. Krájajte horúcim nožom. Ak chcete „vzorku“ ako mám ja na foto, potrite povrch koláča polevou, ale zopár lyžic si nechajte v miske. Koláč dajte zachladiť, keď bude poleva tuhá, nad parou rozpustite zvyšok polevy a pokvapkajte rovnomerne po povrchu. Potom dajte znova zachladiť.
6. Punčové rezy
Oku lahodiace výborné punčové rezy. Vždy som si myslela, že tento koláč je strááášne komplikovaný. No zistila som, že jeho príprava je veľmi ľahká a dokonca sa dá ešte aj viac uľahčiť. Našla som si svoju zlatú strednú cestu a tú ponúkam aj vám v tomto recepte. Uľahčenie spočíva v troch veciach. Nerobím žiadny komplikovaný rozvar, nekupujem potravinovú farbu a tiež v tom, že vrchnú ružovú polevu som urobila z polotovaru. Ja viem, dá sa to aj inak, ale toto je tak jednoduché a chutné a zase – nerobím to každý deň. Možno časom vymyslím aj niečo viac domáce, ale nateraz som spokojná s touto verziou. Ak sa vám pozdáva, vyskúšajte.
Budeme robiť 3 pláty a na každý plát potrebujeme:
- 3 celé vajcia
- 105 g kryštálového cukru
- 1 PL oleja
- 1 PL vody
- 120 g polohrubej múky
- ⅓ balíčka prášku do pečiva
Na polievanie korpusu potrebujeme:
- rum a (domáci) jahodový/malinový sirup
- ríbezľový džem – na potretie
Na vrchnú ružovú polevu potrebujeme:
- 3 balíčky punčovej polevy v sáčku
Tento recept je skvelý v tom, že je veľmi rýchly (treba ale počítať s tuhnutím), nezašpiníme si pritom veľa riadu a výsledok naozaj stojí za to. Takže – zapneme si rúru na 180 °C.
Do misky rozbijeme 3 vajcia, pridáme cukor a šľaháme, kým nevznikne penová hmota (asi 5 min). Potom k nej pridáme lyžicu oleja a vody. Premiešame. V druhej miske si odvážime múku a primiešame tretinu prášku do pečiva. Spoločne to premiešame, aby sa prášok dostal všade. Potom túto zmes pridáme k vyšľahaným vajciam a zapracujeme. Všetko robím v kuchynskom robote.
Plech klasických veľkých rozmerov si vysteliem papierom na pečenie a cesto opatrne roztiahnem po celej ploche. Vznikne nízky pás cesta. Vložíme ho do vyhriatej rúry a pečieme asi 5 – 7 minút (treba sledovať, keď je zlatisté, vyberám). Keďže je plát tenký, nebude sa piecť dlho. Kým sa pečie prvý plát, do tej istej misky opäť rozklepnem vajíčka, pridám cukor, vymiešam do peny, pridám vodu, olej a naváženú zmiešanú múku s práškom do pečiva. Vypracujem cesto, upečené cesto aj s papierom preložím na mriežku, na plech dám čistý papier na pečenie a opäť rozotriem cesto na tenko. Toto isté zopakujem aj tretí raz. Naozaj to ide šup-šup.
Pláty nechám vychladnúť. Potom z nich strhnem papier na pečenie. Vezmem si čistý plech, na ktorom rezy dokončím, ideálne je, ak má nižšie okraje. Na spodok si položím prvý plát (bez papiera). Dobre ho pooblievam rumom a sirupom. Potriem džemom a uložím druhý plát. Ten takisto pooblievam rumom a sirupom a potriem džemom. Priložím tretí plát, priložím aj papier na pečenie (môže byť aj použitý pri pečení plátov), položím druhý plech a dobre zaťažím (kuchárskymi) knihami aspoň na 12 hodín (ideálne cez noc).
Po uplynutí času plech s knihami odstránim a na rovnú plochu koláča nalejem polevu pripravenú podľa návodu (na jeden balíček dávam 2 PL vody a rozmiešam). Robím polevu naraz z 3 balíčkov, čo mi pokryje rozmer klasického veľkého plechu. Takto pripravený koláč dám odpočívat a stuhnúť do chladničky. Keď je poleva zasušená, obrežeme okraje, koláč nakrájame a podávame.
7. Kokosové ježe
Na cesto potrebujeme:
- 6 vajec
- 250 g práškového cukru
- 100 g kryštálového cukru
- 300 g hrubej múky
- 1 prášok do pečiva
- 50 g mletých orechov
- 2 dl horúcej vody
- štipku soli
Na polevu potrebujeme:
- 240 ml mlieka
- 200 g kryštálového cukru
- 80 g kakaa
- 200 g masla
- kokos
Kryštálový cukor rozpustíme v širšom hrnci s hrubým dnom na karamel. Zalejeme 2 dl vody a miešame. Necháme vychladnúť.
Žĺtky vymiešame s práškovým cukrom a pomaly k nim prilievame vychladnutú cukrovú vodu. Vo vedľajšej miske zmiešame múku, prášok do pečiva a orechy. Túto múčnu zmes potom pomaly pridávame k žĺtkom.
Z bielok a štipky soli vymiešame tuhý sneh. Ten potom postupne zľahka zapracujeme do cesta. Hotovú zmes nalejeme do plechu vystlaného papierom na pečenie, odporúčam plech s čo najväčšími rozmermi, cesta je dosť veľa. Cesto pečieme na 180 °C do zlatova, potom ho necháme vychladnúť a nakrájame ho na ľubovoľné tvary – kocky, obdĺžniky.
Kým nám cesto chladne, pripravíme si krém, v ktorom budeme kocky z cesta namáčať. Do širšieho hrnčeka nalejeme mlieko, pridáme maslo, kakao a cukor a pomaly zahrievame, kým sa maslo a cukor nerozpustia. Necháme mierne vychladnúť. Do tejto zmesi potom namáčame jednotlivé kocky a tie následne obalíme v strúhanom kokose.
8. Citrónové pečiatkové sušienky
Na cesto potrebujeme:
- 400 g hladkej múky
- 100 g práškového cukru
- 1 vanilkový cukor
- 1 balíček citrónového cukru
- 1/2 prášku do pečiva
- štipku soli
- 1 vajce
- 250 g mäkkého masla
Všetky suroviny dobre zapracujeme a odložíme na minimálne 30 minút do chladničky, môžete aj na dlhšie. Potom vyvaľkajte cesto na pomúčenej doske a robte pečiatky. Ak pečiatky nemáte, môžete použiť embosovaný valček (s vypuklými vzormi) alebo krištáľový pohár po babičke, ktorý má zo spodu vzor. Pečieme na 180 °C 9 minút.
Nepečené vianočné koláčiky
Ak nestíhate tieto Vianoce piecť, mám pre vás inšpiráciu aj na rýchle nepečené dezerty. Stačí vám zopár základných typicky vianočných surovín ako kokos, orechy, či rum a trošku času. O pár chvíľ máte na stole výborné vianočné koláčiky a nik nezistí, že sú nepečené.
9. Nepečená kokosová roláda
Na kakaovú hmotu potrebujeme:
- 260 g keksov
- 240 g zomletých ovsených vločiek
- 4 PL kakaa
- 4 PL práškového cukru
- 1 – 2 dcl uvarenej kávy (prilievame postupne)
- 1 dcl amaretta
- niečo navyše – potravinová fólia
- kokos na obaľovanie
Na bielu hmotu potrebujeme:
- 200 g zmäknutého masla
- 150 g práškového cukru
- 200 g kokosu (odporúčam biokvalitu kvôli chuti)
Keksy aj vločky si zomelieme na múku, presypeme do misy a pridáme kakao a cukor. Všetko dobre zmiešame. Potom pridáme amaretto a 1 dcl kávy. Zapracujeme do cesta, ak je suché a lámavé, pridávame ešte kávu (ak chceme koláč bez kofeinu, použijeme napr. uvarené Caro). Konzistencia cesta musí byť mäkká, poddajná, no nelepivá. Ak je príliš suché cesto, roláda sa bude pri vaľkaní, rolovaní aj pri krájaní lámať. Okrem toho sa na ňu neprichytí ani kokos na obaľovanie.
Hnedé cesto vyvaľkáme na potravinovej fólii, ktorú predtým posypeme kokosom. Snažíme sa vyvaľkať obdĺžnik, ktorý potom potrieme bielou plnkou. Tú pripravíme jednoducho tak, že maslo s cukrom vymixujeme do peny a potom primiešame kokos. Kvôli vôni a chuti odporúčam trošku zainvestovať a siahnuť po strúhanom kokose v biokvalite. Uvidíte, že to je veľký rozdiel. Biokokos je sladký, obsahuje väčšie kúsky a aj vôňa je fantastická.
Keď máme teda bielu vrstvu natretú na hnedej, za pomoci potravinovej fólie cesto zvinieme do rolády, začneme čo najtesnejšie, aby sme nemali neskôr v reze veľké otvory. Postupne rolujeme a na záver dobre utlačíme, v prípade potreby ešte obalíme v kokose, stiahneme a odložíme na chladné miesto. Potom krájame na cca 1cm plátky, ukladáme na misu a podávame.
10. Grilážky
Táto nepečená cukrovinka vyzerá úplne nevinne. No nenechajte sa zmiasť. Je prudko návyková a u nás v rodine platí, že pri jednom kúsku neostanete! Preto ak si dávate pozor na líniu, ani ich nerobte… Vyhnete sa tak výčitkám, le na druhej strane – prídete o veľa. 🙂
Potrebujeme:
- 250 g cukru
- 250 g masla
- 1 salko (obyčajné, nekaramelové)
- 250 g vlašských orechov
- tortové oblátky
Vopred si pripravte všetky suroviny, aby ste nemuseli odbiehať od tvorby karamelu. Polovicu orechov nasekajte nahrubo, druhú polovicu na jemnejšie (nie však na úplný prach). Salko otvorte. Oblátky si vyberte z obalu. Maslo nakrájajte na kocky.
Keď je všetko hotové, navážte si 250 g cukru a nasypte ho do širšieho hrnca s hrubším dnom. Na miernom ohni si za stáleho miešania rozpustite cukor. Odteraz sa od hrnca nepohnite, aby vám cukor nezhorel. Keď sa začne rozpúšťať, stále ho miešajte vareškou a ak sa vám zdá, že je trošku rýchly (prihára), stiahnite oheň. Nechajte cukor úplne rozpustiť, nenechávajte ani malé hrudky, neskôr by ste si na nich v grilážkach mohli poškodiť chrup. Keď je cukor úplne rozpustený a má mierne hnedú farbu, pridajte maslo.
Možno sa vám bude zdať, že tieto dve masy nikdy nepojíte, no nezúfajte. Stále miešajte a raz sa to stane. Potom do tejto zmesi primiešajte salko a spoločne povarte asi 3 – 5 minút. Keď bude zmes spojená a jednoliata, pridajte orechy (aj väčšie, aj menšie) a dobre premiešajte. Vypnite oheň a ešte miešajte asi 3 minúty. Nechajte chvíľočku (1 – 2 minútky) postáť, aby zmes mierne stuhla a dala sa ľahšie natierať.
Pripravte si oblátku – navrstvite na ňu časť plnky, prikryte druhou, opäť potrite plnkou a dajte oblátku. Na vrchnú oblátku navrstvite záťaž – ja zvyknem dať plech a kuchárske knihy. Podobne postupujte aj s ďaľšími oblátkami, prípadne urobte viacvrstvové oblátky. Nezabudnite zmes dobre zaťažiť a nechať odpočívať aspoň do druhého dňa. Potom môžete grilážky nakrájať a ak chcete, tak aj časť namočiť v čokoláde. U nás na to nezvýšil čas… 😀
11. Rumové guľky z BB pudingu
Potrebujeme:
- 250 g BB pudingu (1 škatuľka)
- 125 g zmäknutého masla
- 200 g práškového cukru
- 200 g mletých orechov
- rum podľa chuti a konzistencie cesta
- višne v alkohole (podľa počtu guliek)
- kokos na obaľovanie
Orechy zomelieme, maslo nakrájame na menšie kúsky a všetko spolu aj s pudingovým práškom dáme do misky. Prilejeme rum podľa toho, ako intenzívne rumové guľky chceme mať a tiež podľa konzistencie – aby sa nám s cestom dobre pracovalo a dobre premiešame. V ruke vytvarujeme placku, do ktorej vložíme višňu v alkohole a vytvarujeme guľôčku. Tú potom obalíme v kokose a vložíme do košíčka. Tieto guľky miznú raketovou rýchlosťou. Z uvedeného množstva výjde asi 34 kusov (ale záleží od veľkosti guliek).
12. Burizónové guľky (bez lepku)
Potrebujeme:
- 2 balíčky neochutených burizónov
- 1 salko
- 300 g cukru
- 250 g masla
V hrnci so širším a hrubším dnom na miernom ohni rozpustíme cukor na karamel. Keď je úplne rozpustený, pomaly prilievame salko. Stále a dobre miešame, aby sa tieto dve suroviny spojili. Dobre zmiešame, odstavíme zo zdroja tepla a pridáme na kocky nakrájané maslo. Dobre miešame, aby sa opäť všetko spojilo. Trvá to trošku dlhšie. Biele burizóny nasypeme do misky a nalejeme na ne karamelovú zmes, dobre premiešame. Necháme 10 minút vychladnúť a potom z nich mokrými rukami tvarujeme guľôčky. Tie ukladáme do košíčkov a na záver dáme stuhnúť na chladnejšie miesto.
13. Šuhajdy s bielou čokoládou a makom (bez lepku)
Potrebujeme:
- 400 g bielej čokolády
- 1 lyžicu kokosového oleja
- 50 g hrozienok (alebo sušených sliviek)
- 0,5 dcl rumu (prípadne viac – podľa chuti). Ak chcete nealko verziu, použite vodu
- ½ lyžičky škorice
- 75 g mletého maku
- celý mak na ozdobenie
- papierové košíčky
Do misky nasypte hrozienka a zalejte ich rumom (vodou). Nechajte zmäknúť približne hodinku. Potom alkohol (vodu) zlejte a rozmixujte ich spolu s makom a škoricou. Maková plnka je hotová.
Čokoládu s kokosovým olejom rozpustite nad parou do hladka. Pripravte si košíčky, z uvedeného receptu výjde asi 15 košíčkov (väčšej veľkosti). Na dno košíčka dajte za lyžicu čokoládovej zmesi, potom pridajte makovú plnku, prstom ju utlačte, aby vznikla nízka plochá vrstva. Potom plnku zalejte zvyšnou čokoládou, posypte makom na ozdobu a dajte stuhnúť do chladu.
14. Čokoládová saláma
Potrebujeme:
- 3 – 4 tortové oblátky
- balíček kandizovaného ovocia
- 2 hrste hrozienok (brusníc alebo iného suš. ovocia)
- 150 g zmesi orechov – všetko podľa chuti (lieskovce, vlašské orechy, mandle)
- 3 vajcia
- 150 g práškového cukru
- 2 lyžice kakaa
- 250 g masla
Tento recept robievala ešte moja babka. Je skvelý, ak potrebujete minúť zvyšné tortové oblátky, ktoré vám zostali napríklad z prípravy grilážok. Tortové oblátky nalámeme na drobné kúsky, orechy nasekáme a opečieme na suchej panvici (aby mali výraznejšiu chuť). Spolu s kandizovaným a sušeným ovocím všetko vložíme do misky a premiešame.
V druhej miske si nad parou vyšľaháme vajcia s cukrom a kakaom. Za stáleho miešania pridávame po kúskoch maslo. Musíme dávať pozor, aby zmes nevrela. Keď je masa dobre vyšľahaná, nalejeme ju na zmes ovocia, oblátok a orechov. Dobre premiešame.
Hotovú zmes opatrne navrstvíme na potravinovú fóliu a vytvarujeme valček, prípadne fóliou vystelieme srnčí chrbát a zmes doň vysypeme. Necháme dobre stuhnúť, ideálne v mrazničke a až potom krájame. Pred podávaním obalíme v kokose.
15. Šišky z gaštanového pyré
Táto lákavá dobrota zaplavila internet. Receptov je milión, no ja som ich chcela urobiť v nepečenej verzii. A tak som vymyslela, že základ bude gaštanové pyré a iné dobré veci, ktoré netreba piecť. Inšpirujte sa. Táto zmes sa podľa mňa hodí aj do včelích úlikov, takže ak sa vám nechce babrať s lupienkami, skúste úliky.
Potrebujeme:
- 250 g gaštanového pyré (rozmrazeného)
- 100 g piškót
- 20 g orechov
- 1 čl vanilkovej pasty (alebo van. cukru)
- 15 g roztopeného masla
- 25 g amaretta/rumu
- 1 PL kakaa
- cereálne mušličky
- práškový cukor na posypanie
Piškóty aj orechy zomelieme, dáme do misky, pridáme kakao a všetky suché suroviny zmiešame. Cukor netreba, keďže gaštanové pyré aj piškóty cukor obsahujú, ale ak vám to bude málo sladké, pokojne si doslaďte. Pridáme gaštanové pyré, roztopené maslo aj amaretto (alebo rum, prípadne vodu). Vypracujeme kompaktné cesto, v rukách vytvarujeme kužel, do ktorého od vrchu zapichávame cereálne mušličky. Je to trochu piplačka, ale výsledok stojí za to. Šišky odložíme na chladné miesto, lupienky trochu zmäknú. Pred podávaním šišky posypeme práškovým cukrom.
Na záver
Vianočné pečenie nie je len o sladkostiach, ale o spoločne strávenom čase, o smiechu a o vôňach, ktoré naplnia celý dom. Vôňa šíriaca sa z kuchyne, radosť z prípravy a očakávanie pri ochutnávaní prvého kúsku vytvárajú spomienky, ktoré si uchováte po celý rok. Doprajte si tieto momenty a nechajte sa unášať atmosférou Vianoc.
Prajem vám príjemné chvíle pri pečení a sladké Vianoce plné radosti, lásky a chuti.
Pridajte komentár ku článku