Viete sa starať o umývačku riadu?

sklo v umývačke

Ak máte doma umývačku riadu, potom isto viete najlepšie, ako veľmi jej dávate zabrať. Denne sa musí postarať o množstvo špinavého riadu, na ktorom sú neraz rozličné usadeniny a pripáleniny.

Aby vaša umývačka pracovala na 100%, je nevyhnutné jej venovať aj patričnú starostlivosť, do ktorej patrí okrem správneho výberu čistiacich prostriedkov aj jej pravidelné čistenie.


Ako sa starať o umývačku

Umývačka riadu sa stala obľúbeným spotrebičom nejednej domácnosti a my sa teda vôbec nečudujeme.

Medzi jej výhody patria:

  • oveľa nižšia spotreba vody ako by to bolo v prípade, že by ste riady umývali ručne
  • nespotrebuje veľa elektrickej energie
  • šetrí našu planétu, nakoľko je pomer čistiaceho prípravku na množstvo riadu oveľa nižší, ako keby ste ich umývali ručne

Hoci sa umývačka riadu sama stará o to, aby bol náš riad čo najčistejší, sama občas potrebuje, aby sme ju dôkladne vyčistili.

Ako sa to robí? Celkom jednoducho. Stačí, ak v pravidelných intervaloch, povedzme raz mesačne, precízne vyčistíte kovový filter, ktorý sa nachádza v jej spodnej časti. Zvyšky jedál a rôzne ďalšie nečistoty totiž zvyknú upchávať sitká, dôsledkom čoho sa z umývačky neraz šíri nepríjemný zápach.

Výborným preventívnym opatrením je preto pravidelná údržba, ktorá vám určite nezaberie viac ako pár minút.

Nie sú to len usadené zvyšky jedál, ktoré trápia našu umývačku. Jej efektívnosť a výkon do veľkej miery ohrozuje aj vodný kameň. Práve ten spolu s usadeným tukom je hlavným vinníkom vytvárania bariér a zaťažovania čerpadla.

Odstrániť ho môžete mnohými spôsobmi. Siahnuť môžete buď po kyseline citrónovej, ale najlepší efekt vám aj tak zaručia až kvalitné čistiace prostriedky.

ako vybrat umyvacku riadu

Najlepšie čistiace prostriedky z Rakúska

V prípade, že siahnete po vhodných prípravkoch, čistenie umývačky nebude žiadna veda.

Stačí použiť kvalitné čistiace prostriedky, ktoré nájdete v bohatej ponuke online drogérie myAustria.sk a samozrejme dodržať správne dávkovanie. Vyberať si pritom môžete z 3 druhov:

  • Tablety do umývačky riadu
  • Prášky do umývačky riadu
  • Gél do umývačky riadu

Tablety do umývačky riadu

Možno ste to nevedeli, ale tablety podporujú len niektoré druhy umývačiek riadu. Medzi najobľúbenejšie patria Somat tablety ALL in 1, ktoré obsahujú čistiaci prášok, soľ a leštidlo.

Ak však máte doma príliš tvrdú vodu, je nevyhnutné pridať leštidlo aj soľ aj k tomuto typu tabliet. 


Prášky do umývačky riadu

Ďalšou alternatívou sú prášky, ktorých množstvo môžete sami regulovať na základe znečistenia riadu. Prostriedok pridávate do umývačky tesne pred jej zapnutím, v opačnom prípade by mohol navlhnúť a poriadne by sa nerozpustil.


Gél do umývačky riadu

Pomerne novinkou sú práve gély do umývačky riadu, ktoré sú ideálne najmä v prípade, že sa chystáte umývať riad pri nízkych teplotách a teda krátkych cykloch.

Aj v tomto prípade vám vrelo odporúčame značku Somat, ktorá je jednotkou na trhu.

4 rady pre lepší výkon a dlhšiu životnosť umývačky riadu

Kombík radí

1. Zvyšky jedál z tanierov a nádob vždy pred vložením do umývačky riadu odstráňte

2. Zaschnuté a pripálené hrnce a panvice najskôr nechajte odmočiť

3. Sitká a filtre pravidelne čistite

4. Nespoliehajte sa na babské rady s octom či kyselinou citrónovou. Používajte špeciálne prípravky na odstraňovanie vodného kameňa a mastnej špiny

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)