Všetko o pestreci mariánskom + recenzia prípravku GS Pestrec mariánsky

Všetko o pestreci mariánskom ako ho užívať dávkovanie

Strieborný bodliak, Kristova koruna či pestrec mariánsky. To sú ľudové označenia pre liečivú rastlinu nazývanú ostropestrec mariánsky. Na prvý pohľad by sa ľahko mohlo zdať, že tento majestátny bodliak u nás rastie na každom rohu, opak je však pravdou. 

Ostropestrec mariánsky pochádza a zo stredomorských teplých oblastí a v našich končinách sa vo voľnej prírode nevyskytuje. Záujem o neho je však natoľko veľký, že u nás existuje viacero miest, kde sa pestrec mariánsky pestuje a vo svojej záhrade sa o neho stará nejeden záhradkár.

Aj keď je pestrec mariánsky známy predovšetkým kvôli svojim blahodárnym účinkom na pečeň, jeho pôsobenie na ľudský organizmus je omnoho väčšie.

V dnešnom článku vám prinášame všetky dôležité informácie, ktoré by ste o ostropestreci mali vedieť - aké má účinky, pre koho je alebo aj nie je vhodný, ako ho užívať, doplnené o naše osobné skúsenosti s prípravkom GS Pestrec mariánsky.

Trocha z histórie pestreca mariánskeho

Prvé zmienky o tejto liečivej rastline siahajú až do 4. storočia pred našim letopočtom (1).

Už v tej dobe bol pestrec, vtedy nazývaný Pxternix, najčastejšie používaný pri rozličných ochoreniach pečene, ale napríklad aj pri žltačke. 

Neskôr dostal rôzne ľudové pomenovania s prívlastkom mariánsky, čo značí spojitosť s mariánskym kultom. Vo viacerých publikáciách sa v súvislosti s pestrecom mariánskym začali spomínať aj jeho účinky na nechutenstvo či pri problémoch s trávením.

Aj dnešné využitie pestreca mariánskeho vychádza predovšetkým z jeho pozitívneho vplyvu na pečeň, uvoľňovanie kŕčov či napríklad aj zvyšovanie tvorby žlče či lepšie vylučovanie žlče. 

Ako vyzerá pestrec mariánsky?

Pestrec mariánsky si možno veľmi ľahko pomýliť s bodliakmi, ktoré u nás rastú v hojnom množstve takmer všade. Najčastejšie býva zamieňaný s pichliačom obyčajným či rastlinou s názvom ostropes obyčajný. 

Všetky tieto tri "bodliaky" majú podobné fialové kvety s pichliačmi a hrubú stonku plnú listov. Čo sa ale týka ich liečivej sily, obyčajný bodliak sa pestrecu ani zďaleka nevyrovná.

Ako teda rozoznať pestrec mariánsky? 

Pestrec je liečivá rastlina patriaca do čeľade astrovité. Má laločnaté listy s ostňami a hrubú, listnatú stonku. Kvety sú fialovej alebo purpurovej farby a majú v sebe množstvo drobných hnedých semienok. Sú chránené pichliačmi. Rastlina dorastá až do výšky 1 až 2 metre. Ide o jednoročnú alebo dvojročnú rastlinu. 

Ako rozoznať Pestrec mariánsky

Pichliač obyčajný

Ako spoznať ostropestrec mariánsky

Ostropes obyčajný

Ako vyzerá pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky

Aké účinné látky ostropestrec mariánsky obsahuje?

Liečivé účinky pestreca mariánskeho sú spájané predovšetkým s bioflavonoidmi, teda komplexom látok prírodného charakteru. Najvýznamnejšie sú tri z nich - silibín, sylichristin a silydianin, ktoré možno pomenovať i spoločným názvom sylimarín.

Najvyšší obsah sylimarínu je v semenách (teda v kvetoch) pestreca. V menšej koncentrácii sa sylimarín nachádza i v listoch a v koreni.

Táto látka sa v pestreci tvorí na prelome septembra a októbra, pri ideálnych teplotách pohybujúcich sa okolo 25°C, čo je v našich končinách takmer nereálne. Aj preto u nás dopestovaný ostropestrec nemusí byť na sylimarín tak bohatý ako pestrec vypestovaný v stredomorských oblastiach. 

Okrem sylimarínu ostropestrec mariánsky ďalej obsahuje aj: 

 • vitamín E,
 • bielkoviny,
 • nenasýtené mastné kyseliny,
 • aminokyseliny s obsahom síry,
 • horčiny (2).

5 významných účinkov pestreca mariánskeho

Najznámejší účinok pestreca mariánskeho je nepochybne jeho vplyv na pečeň. Pre ľudské telo ale môže byť prospešný z omnoho viac dôvodov. 


Podpora zdravia pečene

Nemožno začať ničím iným, ako pozitívnym vplyvom pestreca na pečeň, pretože pre tento účel je vyhľadávaný najčastejšie. 

Pestrec vďaka obsahu sylimarínu chráni pečeň, regeneruje ju, ale taktiež aj detoxikuje a čistí. Pomôcť dokáže aj pri rôznych chronických chorobách pečene, vrátane cirhózy či stukovateniu. Obnovuje pečeňové bunky a aj preto môže byť nápomocný pri dlhodobom užívaní liekov.


Úprava trávenia, cholesterolu i hladiny cukru v krvi

Pestrec mariánsky obsahuje okrem iných dôležitých látok aj vlákninu, ktorá sa postará o pravidelné vylučovanie.

Jeho užívanie má význam aj pri zvýšenej hladine cholesterolu či cukru v krvi.


Detoxikácia

Pestrec mariánsky nemá vplyv len na detoxikáciu pečene, ale aj na detoxikáciu tráviacej a vylučovacej sústavy a celého organizmu.

V tradičnom bylinkárstve sa pestrec dodnes používa pri otravách hubami alebo alkoholom a inými látkami. 


Podpora nervového systému

Ostropesterc mariánsky je veľmi dobrým podporným prostriedkom aj pri úzkostných stavoch a depresiách, pri bolestiach hlavy, migrénach či nevoľnostiach.

 

Zlepšenie erekcie a potencie

V tejto oblasti spočíva význam pestreca predovšetkým v jeho priaznivom vplyve na stav ciev. Pravidelným užívaním možno docieliť lepšie prekrvenie pohlavných orgánov (rýchlejší nástup erekcie a jej dlhšie trvanie). 


K ďalším účinkom pestreca možno ďalej zaradiť vplyv na menštruačný cyklus a jeho úprava či pomoc pri viacerých gynekologických problémoch. Pre svoje protizápalové a prečisťujúce účinky je účinný aj v boji proti akné a rôznym ekzémom.

Účinky pestreca mariánskeho

Pestrec mariánsky vo forme tabliet, čaju, tinktúry či oleja. Čo je lepšie? 

Na trhu v súčasnosti existuje množstvo preparátov s obsahom pestereca mariánskeho. Vyberať môžete medzi tabletami, čajmi, rôznymi tinktúrami či olejmi. 

A ktorá forma pestreca je tá najlepšia? 

 • Čaj z pestreca mariánskeho

Po tejto forme siahajú ľudia najčastejšie. Čaj sa pripravuje jednoducho a rýchlo - zaliatím drvenej zmesi vriacou vodou. Po vylúhovaní čaj scedíme. 

Problémom ale môžu byť vysoké teploty (vriaca voda), ktoré môžu zničiť množstvo cennej látky sylimarín. Ak teda chcete pestrec užívať kvôli jeho účinkom na pečeň, forma čaju nie je práve najvhodnejšia. Pitie čaju z pestreca vám ale môže pomôcť napríklad pri gynekologických ťažkostiach. 

 • Pestrec mariánsky vo forme oleja

Olej z pestreca obsahuje esenciálne nenasýtené mastné kyseliny a iné dôležité látky a vitamíny. Obsah látky sylimarín je však diskutabilný.

Olej z pestreca sa totiž získava lisovaním za studena, pričom množstvo sylimarínu sa nachádza v šupke plodu. Nakoľko je však šupka veľmi tvrdá, ani lisovaním sa z nej nemusí extrahovať potrebné množstvo sylimarínu. 

Na regeneráciu pečene preto nemusí byť ani olej z pestraca tou najideálnejšou formou. 

 • Tinktúra z pestreca

Tinktúra z pestreca môže obsahovať alkohol, ktorý by mohol znehodnotiť niektoré cenné látky nachádzajúce sa v pestreci. Pokiaľ chcete užívať pestrec vo forme tinktúry, mali by ste siahnuť po takej, ktorá neobsahuje alkohol. 

 • Pestrec vo forme tabletiek

Tabletky z pestreca sa jednoducho a pohodlne užívajú. Spravidla obsahujú informácie o presnej dávke pestreca v jednej tablete, teda viete, koľko prijmete.

Aj z tohto dôvodu, sa ako najlepšia voľba javia práve tablety z pestreca. My sme uplynulé dni testovali tablety GS Pestrec mariánsky vo zvýhodnenom balení 3 x 30 ks teda 90 tabliet. Ako sme s týmto prípravkom boli spokojní? Pre koho je vhodný a kto by sa mu naopak mal vyhýbať?Naše skúsenosti s prípravkom GS Pestrec mariánsky - Recenzia

GS Pestrec mariánsky recenzia

 O produkte

GS Pestrec mariánsky je výživový doplnok, určený na podporu zdravia pečene, na jej ochranu, regeneráciu, očistu i celkovú detoxikáciu organizmu.

Hlavnou zložkou prípravku je extrakt z pestreca mariánskeho. Je dostupný vo forme tabletiek, pričom v jednej tablete sa nachádza 210 mg sylimarínu.

Prípravok neobsahuje cukor, lepok ani laktózu.  

Účinky GS Pestrec mariánsky

 • Ochrana pečene
 • Regenerácia pečene
 • Podpora detoxikácie organizmu

Vyššie uvedené účinky uvádza pri produkte výrobca. Užívanie pestreca mariánskeho však môže pôsobiť aj na ďalšie oblasti, ktoré úzko súvisia s pečeňou. Oslabená pečeň sa totiž môže prejaviť napríklad aj problémami s menštruáciou, plodnosťou či rôznymi kožnými problémami. 

Recenzia GS Pestrec mariánsky

GS Pestrec mariánsky je primárne určený na podporu zdravia pečene a detoxikáciu organizmu. 

GS Pestrec mariánsky účinky

GS Pestrec mariánsky je výživový doplnok, ktorý dostanete bez lekárskeho predpisu. 

  Zloženie GS Pestrec mariánsky

Prípravok Gs Pestrec mariánsky tvorí extrakt z tejto liečivej rastliny - konkrétne ide o látku sylimarín. Táto látka býva často mylne zamieňaná so samotným pestrecom mariánskym. 

Avšak, kým pestrec mariánsky predstavuje rastlinu, sylimarín je látka nachádzajúca sa v pestreci. Aj keď o sylimaríne hovoríme ako o jednej látke, v skutočnosti ide o komplex dôležitých látok - silybinín, silychristín a silydianí

K účinkom sylimarínu patrí: 

 • podpora pečene a žlčníka,
 • podpora trávenia,
 • antioxidačné účinky,
 • protizápalové účinky,
 • ochrana srdca a ciev,
 • regulácia krvného tlaku,
 • podpora prirodzenej obranyschopnosti organizmu,
 • detoxikácia,
 • podpora zdravého stavu a vzhľadu pokožky.

Okrem látky sylimarín sa v prípravku GS Pestrec mariánsky nachádzajú aj ďalšie látky - protihrudkujúca látka (stearan horečnatý), farbivá (oxid titaničitý, oxid železitý), povlakové látky (hydroxypropylmetylcelulóza, mastenec) a objemové činidlá (fosforečnan vápenatý, maltodextrín). 

GS Pestrec mariánsky zloženie

Hlavnú zložku tvorí sylimarín - extrakt z pestreca mariánskeho. 

  Pestrec mariánsky: Dávkovanie, možné vedľajšie nežiadúce účinky

Dávkovanie je úplne jednoduché - denne sa užíva jedna tableta. Veľkosť tabliet je primeraná a ich prehĺtanie tak bezproblémové. 

Pre koho pestrec mariánsky nie je vhodný? 

 • Deti
 • Tehotné a dojčiace ženy
 • Ľudí s citlivosťou na niektorú zložku

Má pestrec mariánsky nejaké vedľajšie účinky?

Pestrec mariánsky je zvyčajne znášaný veľmi dobre, bez vedľajších účinkov. Objaviť sa ale môže alergická reakcia v podobe žihľavky či svrbenia, ale aj tráviace problémy ako hnačka či nadúvanie. 

GS Pestrec mariánsky dávkovanie

Dávkovanie je jednoduché - jedna tableta denne. 

GS Pestrec mariánsky balenie

Prípravok je dostupný vo viacerých baleniach - po 30 tabliet, 2x30 tabliet a 3x30 tabliet. 

  Cena

Prípravok GS Pestrec mariánsky v balení 3 x 30 ks, teda 90 tabliet, sa aktuálne predáva za sumu cca 15 €. V ponuke je aj balenie s obsahom 30 tabliet za cenu 5 € a dve balenia 2 x 30 tabliet za sumu 9,50 €. 

V porovnaní s podobnými prípravkami ide o prijateľnú cenu. 

GS Pestrec mariánsky veľkosť tabliet

Veľkosť tabliet je vyhovujúca. 

Výhody a nevýhody prípravku GS Pestrec mariánsky

Výhody

 • obsah sylimarínu
 • podpora zdravia pečene
 • regenerácia pečene
 • detoxikácia organizmu
 • pozitívny vplyv na rôzne zdravotné komplikácie súvisiace s nesprávnym fungovaním pečene

Nevýhody

 • možné vedľajšie účinky
Recenzia skúsenosti GS Pestrec mariánsky

 Celkové hodnotenie prípravku GS Pestrec mariánsky

Výživový doplnok GS Pestrec mariánsky s obsahom účinnej látky sylimarín je primárne určený na podporu zdravia pečene a detoxikáciu organizmu.

Pod týmito dvoma účinkami sa však skrýva rad ďalších pozitívnych vplyvov. Pozrime sa najprv na pečeň. Pestrec mariánsky podporuje jej zdravie, chráni ju, prispieva k správnej funkcii, regeneruje a očisťuje.  

Pečeň však v ľudskom tele plní množstvo dôležitých úloh, ako napríklad kontrola hladiny cukru v krvi, očista tela, podpora imunitného systému či štiepenie a premena látok. To znamená, že pokiaľ pečeň nefunguje správne, môžete pozorovať aj iné zdravotné komplikácie, a to bez toho, aby ste čo i len tušili, že súvisia so stavom pečene. Užívanie pestreca mariánskeho preto dokáže zbaviť aj iných zdravotných problémov, vyplývajúcich z nesprávneho fungovania pečene. 

Podobne je to aj s detoxikáciou, pri ktorej sa organizmus očisťuje od škodlivých látok v ňom nahromadených. Tie taktiež samé o sebe môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy, ktoré sa po užívaní pestreca mariánskeho môžu zmierniť alebo úplne odznieť. 

Pestrec mariánsky je skrátka jedna zázračná bylina, za ktorú sa vám vaše telo poďakuje.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Helena
Komboš
Helena

Zakúpila som v Lidli Pestréc mariánsky drevený maximálnej trvanlivosti do 2.3.2022 ŠK. Do dvoch týždňov mi v poličke v originálnom balení splesnivel. Jedno balenie som dala do kovovej krabice, ale ten sa mi znehodnotil, musela som ho vysypať, potom som dala druhé balenie do plastovej krab.od granka a i ten som musela vyhodiť, preto som ďalšie balenia nechala v originálnom obale a keď som brala z neho asi 3-tiu dávku tak i ten mi splesnel a musela som ho tiež vyhodiť ďalšie neotvorene v originálnom obale mi tiež splesniveli, ktoré neboli vôbec otvorené, som smutná z toho uvažovala som, či… Čítať ďalej >