Vyberáte si novú chladničku? Hľadajte modely, ktoré bežia na jedničku
Technológie nám zmenili a uľahčili život. Využívame ich takmer všade a výnimkou nie je ani naša kuchyňa. A práve v nej môžeme bezpochyby za spotrebič číslo jedna považovať chladničku.
Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com
Avšak, keď príde čas na kúpu novej chladničky, potenciálny kupujúci je často, možno aj v dôsledku množstva nových funkcií, zmätený a kladie si otázky typu: Na aké vlastnosti sa treba najskôr zamerať? Stojí to za to utrácať peniaze za drahú alebo naopak lacnú chladničku?
Spolu s nami a na základe niektorých jednoduchých odporúčaní sa môžete pokúsiť týmto problémom porozumieť.
Pozor na rozmery, môžu zmeniť vaše zámery
Prvým a najviac viditeľným parametrom je veľkosť chladničky. Určite pred nákupom premýšľate o tom, kde bude chladnička stáť a koľko miesta si pre ňu môžete vyčleniť. Zvyčajne sa pre maximálny komfort a pohodlie umiestňuje v kuchyni, ktorej bežná rozloha je často od 6 do 12 metrov štvorcových.
Štandardom pre takúto miestnosť je preto chladnička 60 cm široká a približne rovnako hlboká. Pre vstavané modely je to o niečo menej - štandardná hĺbka tu tvorí 55 centimetrov. Všetko si ale dopredu premerajte a až potom vyberajte.
Ak výber veľkosti chladničky podceníte, aj malé odchýlky sa môžu postarať o to, že sa v kuchyni nepohnete.
Náš tip
Netreba zabúdať ani na fakt, že súčasťou chladničky je stále aj mraziaci box. Ten však môže zmeniť bežnú výšku chladničky, ktorá je druhým a veľmi dôležitým parametrom.
Aby preto neohrozil tento dôležitý detail rozmiestnenie vašej kuchyne a jej využitie, výrobcovia prišli na trh so špičkovými modelmi kvalitných chladničiek s mrazničkou.
Pri odhade umiestnenia chladničky je tiež vhodné premýšľať aj nad tým, akým spôsobom sa otvárajú dvere chladničky a či nimi nebudete zasahovať do malého priestoru. Aby sa tomuto problému predišlo, veľa moderných chladničiek je vybavených univerzálnymi dverami, na ktorých stačí vymeniť pánty.
Aký je správny objem chladničky?
Priamo súvisiaci s rozmermi chladničky je aj taký parameter, ako je objem. Tu by sa malo pamätať na správne rozloženie konkrétnych potravín v jednotlivých komorách.
Najjednoduchší spôsob, ako ale určiť ich správne množstvo, je vypočítať počet ľudí, ktorí budú chladničku používať. Pre obyčajnú rodinu môžu byť preto nápomocné nasledujúce hodnoty:
pre 1-2 osoby stačí chladnička s objemom 250 litrov;
250 - 300 litrov je vhodných pre trojčlennú rodinu;
- 300 - 350 litrov - pre rodinu 4-5 osôb
Pre väčšie rodiny alebo v prípadoch, kde existujú osobitné požiadavky na uchovávanie rôznych výrobkov, je vhodná chladnička s objemom viac ako 500 litrov.
Jedná sa však o celkový objem, t. j. chladničku s mrazničkou. A aký pomer medzi ich objemami by sa mal považovať za optimálny? Samozrejme, veľa záleží na individuálnych preferenciách, ale v priemere sa verí, že pri kombinovaných modeloch by chladnička mala byť 2-3 krát väčšia ako mraznička.
Výberom materiálu si zladíte kuchyňu do jednotného štýlu
Pokiaľ ide o fyzikálne vlastnosti, bolo by vhodné si všímať také parametre, ako je povrchový materiál chladničky a interiéru. Najjednoduchším a lacným materiálom je plast. Modely s kovovým povlakom budú spravidla drahšie, ale zároveň odolnejšie.
Vnútorné vstavané police a mriežky sú často z plastu, skla alebo kovu. Plastové mriežky sú najjednoduchšie a cenovo najvýhodnejšie, ale môžu sa časom ukázať ako krátkodobé riešenie. Sklenené police sú najlepšou kombináciou jednoduchosti, trvanlivosti a efektívnosti.
Pokiaľ ide o kovové mriežky, poskytujú možno lepšiu cirkuláciu vzduchu a udržiavajú jednotnú teplotu vnútri chladiaceho oddelenia, ale ak sa niečo rozleje alebo rozpadne, rozsah katastrofy sa pravdepodobne nebude obmedzovať iba na jedno oddelenie.
Náš tip
Ak sa bojíte v chladničke nepríjemných pachov a baktérií, vyberajte si modely s technológiou Antibacterial / Microban. Všetko zachytáva filter, ktorý sa ale mení v priemere každého pol roka.
Počet oddelení rozhodne o správnom rozdelení
Koľko zón s rôznymi teplotami bude mať vaša chladnička závisí od počtu komôr. Väčšina moderných modelov má tri oddelenia. Ide o chladničky vybavené chladiacou, mraziacou a univerzálnou komorou.
Univerzálny priečinok sa často nazýva „zeleninový“ alebo „nulový“: umožňuje vám uchovávať jedlo pri teplote blízkej nule a udržiavať ho čo najdlhšie čerstvé.
Limity fantázie, ako iste viete, ale neexistujú, takže výrobcovia týchto spotrebičov prišli s ďalšou možnosťou rozloženia, ktorá kombinuje klasiku a „Side by Side“ rozloženie. Reč je o amerických chladničkách, kde je chladiaci priestor uzavretý dvoma dverami a pod chladničkou je mraziaci priestor s ďalšími tretími dverami. Tieto modely sú ale väčšie a pre niekoho možno aj náročnejšie na spotrebu energie.
Teplota a mraziaci výkon
Po zistení objemu a účelu mrazničiek je čas pozrieť sa na parameter teploty. Pri každej mrazničke je výkon často označený symbolom snehovej vločky alebo hviezdičky.
Každá snehová vločka pritom zodpovedá schopnosti komory znížiť teplotu o 6 stupňov: jedna hviezdička znamená, že teplota v konkrétnej komore bude –6 °C, dve - 12 °C, tri a štyri - 18 °C a - 24 °C. Nezabudnite na to, že čím nižšia je teplota v komore, tým dlhšie môžu byť výrobky v nej uskladnené.
Spolu s parametrom teploty je dôležitý aj „mraziaci výkon“. Tento parameter určuje, koľko kilogramov potravín môže chladnička z izbovej teploty zamraziť v jednom dni na tie mínusové. Závisí samozrejme od veľkosti, pri bežných kombinovaných modeloch je to ale cca 18 kg
Spotreba energie vaše obavy zaženie
Rovnako ako v prípade iných domácich spotrebičov, každému zariadeniu je pridelená špecifická energetická trieda. Rôzne triedy sú tradične označené latinskými písmenami od A do G.
Moderné chladničky sú označené písmenami A, B a C, pretože do dnešného dňa jednoducho nie sú k dispozícii chladničky tried D, E, F a G.
Naopak, stále viac sa na trhu nachádzajú chladničky so zvýšenou energetickou účinnosťou, ktoré sú označené triedami A +, A ++ a A +++, kde najúspornejšie patria do triedy A +++.
Náš tip
Obzvlášť opatrní používatelia ale môžu nájsť v príručke alebo označení aj taký parameter, ako je ročná spotreba energie v kWh.
Vynásobením tohto parametra cenou jednej kWh vo vašom regióne môžete ľahko zistiť, koľko vás bude stáť chladnička v priebehu roka.
Aby toho nebolo málo, nezabudnite ani na univerzálne funkcie, ktoré sa dnes pri moderných chladničkách vyskytujú stále častejšie. Ide napríklad o dverový alarm, detskú poistku, kompresor a hlučnosť chladničky, ventilátor, klimatickú triedu a iné.
Často na tieto údaje odkazujú špeciálne znaky, preto si všetko dobre všímajte a v prípade potreby sa predajcu na dôležité veci aj pýtajte.