Ak pri slnečných okuliaroch podceníte tieto parametre, váš zrak vystavíte riziku

Príchod jari je sprevádzaný teplejším počasím a my máme konečne možnosť sa čoraz častejšie tešiť aj z dlhých a slnečných dní. Zimné a prechodné oblečenie v našich šatníkoch postupne nahrádza letná kolekcia a prispôsobujeme sa zmene počasia aj z hľadiska našej životosprávy či celkového štýlu. 

Často však zabúdame na detaily, ktoré zohrávajú významnú rolu a nemali by sme ich zanedbávať. Jedným z takých je aj výber slnečných okuliarov.


Takmer každý z nás pri prvých slnečných lúčoch znižuje z nárokov na vrstvy oblečenia. Meníme si nielen šatník, ale obmieňame aj obuv a začíname aj s častejším nosením trendy slnečných okuliarov.

Aj tento dizajnový kúsok je ale nutné podrobiť pri výbere kritériám, ktoré sú pre chránenie zraku počas ostrého slnečného žiarenia viac ako nevyhnutné a okrem vhodného dizajnu je nutné zamerať sa najmä na kvalitu.

Ak pri slnečných okuliaroch podceníte tieto parametre, váš zrak vystavíte riziku

Zdroj obrázka: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Kľúčová je hodnota UV filtra

Ešte pred samotným skúšaním a zvážením vhodného typu by ste sa mali upriamiť na jeden z najkľúčovejších parametrov. Tým je predovšetkým UV filter a práve ten predstavuje ochranu proti UVA a UVB žiareniu.

Pokiaľ teda siahnete po výrazne slabšej hodnote, riskujete poškodenie zraku. Intenzívne slnečné žiary totiž pri nechránených očiach vedú k zápalom rohovky či spojiviek.

V horšom prípade môže dochádzať až k zakaleniu šošovky. UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov je zárukou stopercentnej ochrany.

Zaváži aj sfarbenie

Z hľadiska ochrany proti slnečnému žiareniu poznáme päť stupňov a práve tie nám udávajú, do akej miery slnečné okuliare prepúšťajú viditeľné žiarenie priamo cez šošovky.

Kým tie s hodnotou nula sa vám hodia skôr ako len „imidžovky“, nakoľko oko vôbec neochránia a prepustia takmer všetko, okuliare s maximálnym stupňom sú výrazne tmavo zafarbené a majú priepustnosť menšiu ako 10 percent.

Nosenie bez obmedzení

V neposlednom rade by vám okuliare mali dobre sadnúť. Ani priveľmi voľné, ani prehnane tesné. Ak by vám totiž výrazne padali, o ochrane pred slnečným žiarením by nemohla byť ani len reč.

Okrem toho, že sa pri výbere upriamite na také spracovanie, ktoré sadne typu vašej tváre, nezabúdajte, že by vám okuliare mali aj perfektne sedieť.

Náš tip: Či už to budú unikátne slnečné okuliare Cazal alebo siahnete po inom štýle či spracovaní, pri okuliaroch je nevyhnutné vopred zvážiť ich finálnu voľbu. Pokiaľ si totiž vyberiete správne, okuliare vám poslúžia skutočne dlhodobo.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)