Vykurovanie rodinného domu: Vyberte si správne
Túžite po príjemnom bývaní s čo najnižšími prevádzkovými nákladmi? Rozhodne v tom prípade nepodceňujte výber vhodného spôsobu vykurovania.
V článku vám postupne predstavíme jednotlivé možnosti a poradíme, ktorá je pre koho vhodná.
Ako teplo je príjemne teplo?
Poznáte ten príjemný pocit, že vám v miestnosti nie je ani teplo ani chladno? Nazývame ho aj tepelná pohoda. A práve tá by mala byť výsledkom správne nastaveného vykurovania. Ovplyvňuje ju nielen teplota, ale aj vlhkosť vzduchu, teplota stien a intenzita prúdenia a výmeny vzduchu.
Optimálna relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorú ľudský organizmus pociťuje ako príjemnú, sa pohybuje v intervale od 40 do 55 %. Miestnosti s vyššou vlhkosťou je potrebné pravidelne vetrať.
Ako ideálna teplota vzduchu v domácnosti sa najčastejšie zvykne udávať 20 °C. No omnoho efektívnejšie je neudržiavať v každej miestnosti domu rovnakú teplotu, ale teplotu v miestnosti prispôsobiť jej účelu. Kým napríklad v spálni nám bude stačiť aj príjemných 19 °C, v kúpeľni oceníme aj 25 °C.
Možnosti vykurovania nehnuteľnosti
Kým v minulosti boli možnosti vykurovania rodinného domu obmedzené a v niektorých lokalitách nemali majitelia k dispozícii viac ako jednu možnosť, dnes je z čoho vyberať.
Elektrické kúrenie
Elektrické kúrenie je jedna z najdostupnejších, no zároveň najdrahších možností. Tento spôsob vykurovania je preto vhodný najmä pre menšie nehnuteľnosti s malými tepelnými stratami.
Dobrou správou je, že tento spôsob vykurovania je šetrný voči životnému prostrediu a neprodukuje žiadne emisie. Realizovať ho možno prostredníctvom plynového kotla alebo elektrického akumulačného vykurovania.
Vykurovanie plynovým kotlom
Plynové kúrenie patrilo v posledných desaťročiach medzi najviac rozšírený spôsob vykurovania. No v posledných rokoch sa používa čoraz menej. Dôvodom sú najmä pomerne vyššie náklady na vykurovanie v porovnaní s modernejšími alternatívami a najnovšie aj obavy z nedostatku plynu.
Základom vykurovania pomocou plynu je plynový kotol. Ten môže byť kondenzačný, nízkoteplotný alebo vysokoteplotný.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo znižuje náklady na vykurovanie v porovnaní s predchádzajúcimi spôsobmi vykurovania až o 70 %. Ide o jeden z najmodernejších spôsobov vykurovania, ktorý sa teší čoraz väčšej obľúbenosti aj u nás. Toto špeciálne zariadenie premieňa pomocou malého množstva elektrickej energie nízko potenciálové teplo zo zeme, vody alebo vzduchu na tepelnú energiu. Možno ho doplniť aj fotovoltaikou.
Ide o jeden z najmodernejších spôsobov vykurovania, ktorý sa teší čoraz väčšej obľúbenosti. Na vykurovanie pomocou tepelného čerpadla sa u nás špecializuje napríklad firma Renova Install.
Kúrenie drevom alebo tuhým palivom
Medzi u nás najviac používané tuhé palivá na vykurovanie rodinných domov patria hnedé a čierne uhlie, drevo, biomasa, brikety a pelety. Vôbec najlacnejším druhom tuhého paliva je hnedé uhlie.
Tento spôsob vykurovania patrí síce medzi lacnejšie, no zároveň vo veľkej miere znečisťuje životné prostredie a vyžaduje si aj dostatočné priestory na skladovanie paliva.
Solárna energia
Slnečná energia je obnoviteľný zdroj, ktorý je v obmedzenej miere použiteľný aj na vykurovanie. Omnoho viac sa však používa na ohrev vody. Najväčšou nevýhodou tohto druhu vykurovania u nás sú veľké výkyvy v počte hodín slnečného žiarenia počas dňa v rámci jednotlivých ročných období.
Infračervené vykurovanie
Vykurovanie infračervenými žiaričmi je vhodné najmä pre menšie domy. Výhodou tohto spôsobu vykurovania je možnosť samostatného regulovania teploty v každej miestnosti. Zároveň ide o jeden z najlacnejších spôsobov vykurovania. To však so sebou prináša aj negatívum v podobe pomerne krátkej životnosti a veľkej poruchovosti.
Ústredné vykurovanie je možné ešte doplniť niektorým z lokálnych zdrojov tepla, ako je podlahové kúrenie, krb, gamatky či kachle.
Čo zvážiť pri výbere spôsobu vykurovania
Vykurovací systém je potrebné prispôsobiť nehnuteľnosti aj požiadavkám majiteľov. Každý objekt je niečím jedinečný a každý majiteľ má iné očakávania. Do úvahy by ste mali brať najmä:
Stavebné požiadavky – architektúra stavby, dispozičné riešenie, klimatické podmienky, tepelno-izolačné vlastnosti stavebných materiálov.
Prevádzkové požiadavky - údržba, komfort, estetika.
Očakávania od vykurovacieho systému a jeho potreby – požiadavky na tepelnú pohodu, dostupnosť paliva, spôsob využitia vykurovaných priestorov.