Zabezpečte si spánok v tej najvyššej kvalite

Nemožno poprieť, že spánok je pre zdravie dôležitý. Avšak nájsť správnu posteľ, rošty, matrac a vankúše, ktoré prispejú k pohodlnému, ničím nerušenému nočnému relaxu, môže byť náročné. Vhodný matrac okrem toho môže výrazne ovplyvniť celkovú kvalitu vášho života. Ako ho vybrať?

Kvalitný matrac je nevyhnutnou súčasťou každej spálne či detskej izby. Nie je to len miesto na spanie, ale aj priestor na relaxáciu a na to, aby ste sa cítili pohodlne a uvoľnili svoje telo a myseľ.

Ak si kúpite nevhodný matrac, ktorý je príliš tvrdý alebo príliš mäkký, budete mať nepohodlný spánok, ktorý vo vás zanechá pocit nenaplnenia spánkovej potreby.

Ako dobre spať

Zdroj foto: Dean Drobot / Shutterstock.com

Atribúty, ktoré mať na pamäti pri kúpe matraca

Veľkosť matraca 

Toto je jedna z najdôležitejších vecí, ktorým treba venovať pozornosť pri kúpe nového kvalitného matraca.

Vaše telo a životné okolnosti sa časom prirodzene menia, preto je dôležité uistiť sa, že kupujete model, ktorý vyhovuje vašej súčasnej postave a preferenciám, ale zároveň bude vyhovovať aj vášmu partnerovi, ak plánujete kúpu spoločného matraca na manželskú posteľ. 

Platí, že dĺžka matraca by mala byť minimálne o 15 cm väčšia ako je výška osoby, ktorá ho bude užívať. Ideálna šírka pre jednolôžko je 90 - 100 cm a pre dvojlôžko je to aspoň 160 cm. 


Typ matraca

Existujú rôzne typy matracov, napríklad pružinové matrace, penové či hybridné matrace.

Hoci každý typ jadra má svoje výhody, nevýhody a vlastnosti, každý z nich bude mať vplyv na to, ako pohodlne sa budete na novom matraci cítiť.

Zvolený typ tiež determinuje životnosť matraca, jeho pevnosť, rozloženie váhy tela používateľa, priedušnosť materiálu a iné.


Cena za matrac

Nakoniec, jedným z faktorov, ktoré nás pri kúpe matracov ovplyvňujú, je cena. Nie všetky matrace sú rovnaké, preto je dôležité urobiť si prieskum a porovnať ceny, aby ste za svoje peniaze získali čo najlepšiu hodnotu.

Matrace bývajú rozdelené do viacerých zón, zvyčajne 3 až 7, pričom väčší počet zón znamená vyššie pohodlie, ale aj vyššiu cenu.

Pohodlie na prvom mieste

Od matraca sa očakáva, že bude hlavne pohodlný. Zároveň by mal byť podporný a poskytovať správnu úroveň opory počas celej noci. 

Ak hľadáte nový matrac, najlepšie je poradiť sa s odborníkom o svojich spánkových návykoch a type postavy, aby ste získali predstavu o tom, aký matrac je pre vás najvhodnejší.

Investíciou do kvalitného matraca si môžete dopriať ten najlepší možný nočný odpočinok. 

Ako si vybrať pohodlný matrac

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Matrace sa vyrábajú v mnohých tvaroch, veľkostiach a materiáloch, preto je dôležité urobiť si prieskum a nájsť taký, ktorý bude vyhovovať vašim nárokom a potrebám vášho partnera v manželskej posteli, ktorú spolu zdieľate.

Uistite sa, že má pevný základ, poskytuje rovnomerné rozloženie váhy tela, okrem toho je odolný a ponúka dokonalé pohodlie.

S partnerom oceníte možno aj dve jadrá matraca.

Aká by mala byť tvrdosť matraca 

Ak si plánujete zaobstarať nový matrac, je dôležité, aby ste si ho pred kúpou vyskúšali v obchode. Takto môžete získať predstavu o tom, ako dobre bude fungovať s vaším typom tela a inými faktormi, ktoré by mohli ovplyvniť celkovú úroveň pohodlia, napr. spánkové polohy

Ak preferujete spánok na chrbte, matrac by mal byť skôr tvrdší, aby udržal chrbticu vo vystretej polohe. Rovnako tak aj pri spánkovej polohe na bruchu. Naopak, ak ste zvyknutí ležať na boku, siahnite po matraci s menšou tvrdosťou. 

Niektorí ľudia uprednostňujú tvrdšie matrace, pretože poskytujú väčšiu oporu. Ak vás však trápia zdravotné problémy, týkajúce sa prevažne chrbta alebo krku, mali by ste zvážiť mäkší model s väčším tvarovaním a menším počtom tlakových bodov.

Dobrý matrac vydrží niekoľko rokov, preto sa oplatí doňho investovať. 

Aká by mala byť tvrdosť matraca

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Ďalšou vecou, ktorú je potrebné mať na pamäti, je veľkosť postele, pre ktorú plánujete zaobstarať nový matrac, aby vám do nej spolu s roštami sadol. 

V spánkovom súlade s partnerom

Manželská posteľ 180x200 cm je pohodlná voľba pre každého, kto chce maximalizovať svoj spací priestor spolu s partnerom. Táto možnosť ponúka veľa priestoru na rozťahovanie sa a je skvelá pre páry alebo ľudí, ktorí chcú mať veľký priestor na spanie. 

Pri výbere manželskej postele je dôležité zohľadniť veľkosť rámu, vybrať adekvátny matrac a tiež posteľnú bielizeň.

Periny voľte buď celoročné, ktoré regulujú teplotu, tzn. v zime hrejú a v lete príjemne chladia, alebo také, ktoré sa dajú rozopnúť a v lete budete používať len polovicu ich celkovej hrúbky.

Obliečky na periny a vankúše môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako je bavlna, polyester alebo vlna. Výber správneho typu materiálu je dôležitý, pretože každý z nich má svoje jedinečné vlastnosti.

Pred prvým použitím sa uistite, že látka bola vypraná. Pri praní bielizne používajte studenú vodu a šetrný cyklus bez bielidiel a aviváží, aby ste zachovali jej kvalitu.

Nezabúdajte obliečky a celú posteľnú bielizeň pravidelne meniť (cca každé dva týždne), aby ste dosiahli čo najväčšiu možnú hygienu pri kontakte s kožou a pleťou.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.