Využite potenciál svojej záhrady naplno a zbavte sa škodcov

Leto a najproduktívnejšia zberná sezóna je ukončená, no starostlivosť o pôdu a vašu záhradu či skleník nekončí. Pred ich zazimovaním a po skončení tuhej zimy sa musíte pripraviť na ďalšie sadenie. Škodcovia a buriny ohrozujú rastliny a ich plodiny, a vy sa na boj s nimi dokážete vyzbrojiť len s kvalitnými prípravkami.

Chemikálie sú tou najbežnejšou metódou boja proti burinám, preto existuje množstvo rôznych prípravkov, ktoré môžete použiť. Treba mať ale na pamäti, že nie všetky prípravky proti burinám sú rovnaké.

Niektoré sú síce účinné pri ničení buriny, ale spolu s ňou ničia aj iné rastliny. Iné výrobky môžu v skutočnosti časom spôsobiť viac škody ako úžitku.

Ako sa zbaviť škodcov

Zdroj foto: Halfpoint / Shutterstock.com

Zbavte sa buriny efektívne a bezpečne

Existujú rôzne spôsoby boja proti burinám, ale medzi tie najobľúbenejšie patrí použitie herbicídov. Herbicídy ničia rastliny a burinu tým, že spôsobujú ich odumieranie z nedostatku živín alebo vody.

 Existujú dve hlavné kategórie herbicídov: selektívne a neselektívne. 

Delenie, formy a aplikácia herbicídov 

Selektívne herbicídy ničia len určité druhy burín, zatiaľ čo neselektívne herbicídy ničia všetky druhy rastlín. Existuje mnoho rôznych typov herbicídov, ktoré možno použiť na kontrolu nežiaducej vegetácie. Tieto prípravky sa môžu dodávať v rôznych formách, ako sú granule, pelety alebo tuby. 

Pri výbere vhodného prípravku na ničenie buriny je dôležité zvážiť, aký typ rastliny sa snažíte pestovať a aké sú vaše požadované výsledky.

Herbicídy sa môžu používať rôznymi spôsobmi a často sa miešajú s inými zložkami, aby sa vytvorili nové produkty, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli účinnejšie. Tieto prípravky sa môžu použiť na ničenie všetkých druhov burín vrátane tráv, širokolistých burín a dokonca aj niektorých druhov nepôvodných rastlín, ako sú divoké kvety.

Niektoré výrobky sú určené na použitie na konkrétne druhy burín, zatiaľ čo iné môžu pôsobiť na viacero druhov naraz. Môžu vyžadovať aj osobitné bezpečnostné opatrenia pri ich používaní v určitých oblastiach. 

Ako sa zbaviť škodcov v záhrade

Zdroj foto: ADragan / Shutterstock.com

Niektoré herbicídy sa môžu aplikovať priamo na rastlinu, aby ju zničili, zatiaľ čo iné sa môžu rozprašovať do okolitej pôdy alebo aplikovať prostredníctvom zavlažovacích systémov.

Škodcovia v podobe hmyzu

Okrem nechcenej buriny je veľkým nepriateľom v záhrade a skleníku aj hmyz. Na tie sú najefektívnejšie insekticídy, ktoré majú za úlohu chrániť vaše rastliny a plodiny.

Insekticídy sú prípravky používané na kontrolu hmyzu v záhrade, ktorý môže spôsobovať škody nielen na plodinách, ale aj na zvieratách a ľuďoch. 

Hlavné typy insekticídov sú:

  • insekticídy, ktoré ničia hmyz jeho otrávením,
  • insekticídy, ktoré ničia hmyz reguláciou jeho rastu.

Existujú tiež dva hlavné typy insekticídov podľa spôsobu použitia, a to kontaktné a systémové.

Kontaktné insekticídy sa aplikujú priamo na škodcu. Systémové insekticídy sa vstrebávajú do tela škodcu a putujú po ňom, pričom hmyz časom usmrtia zvnútra. 

Oba typy ničia škodcov otrávením alebo potlačením normálnych funkcií vrátane kŕmenia, rozmnožovania a pohybu. Kontaktné insekticídy majú často zlú povesť, pretože spôsobujú škody ľuďom a zvieratám v dôsledku náhodnej otravy alebo požitia. Systémové insekticídy môžu tiež spôsobiť poškodenie, ak sa ľudia alebo zvieratá dostanú do kontaktu s rozbitými nádobami alebo rozliatymi látkami v skleníku či na záhrade.

Ďalšie pesticídy pre reguláciu škodcov

Stretnúť sa môžete aj s pesticídmi, ktoré sú však v spoločnosti démonizované, a to v niektorých prípadoch právom. Existujú dva hlavné typy pesticídov, a to syntetické (napr. akaricídy, moluskocídy, fungicídy a iné) a biologické.

Syntetické pesticídy sú chemické látky, ktoré sa vytvárajú v laboratóriu. Biologické pesticídy sú rastliny alebo živočíchy, ktoré pôsobia ako látky na ničenie škodcov. Pri správnom používaní neškodia ľuďom ani zvieratám. Za určitých okolností však existuje riziko nesprávneho použitia biologických prípravkov. Je dôležité dodržiavať pokyny na etikete.

Postreky na škodcov v záhrade

Zdroj foto: Valentin Valkov / Shutterstock.com

Sledujte zloženie prípravku

Pri výbere produktov, ktoré budete používať pri pestovaní rastlín a plodín, sa stretnete so širokou ponukou na trhu. Existuje niekoľko spôsobov, ako určiť, ktorý je pre vás najlepší.

Prvým je pozrieť sa na účinnú látku v každom výrobku - ak obsahuje len jeden herbicíd alebo insekticíd, je pravdepodobné, že bude pri ničení buriny účinnejší ako ten s dvomi alebo tromi zložkami.

Ak je však vo výrobku veľa zložiek, môže obsahovať aj také, ktoré sa stanú pre vaše rastliny škodlivé, napríklad povrchovo aktívne látky alebo hnojivá. To znamená, že nemusí byť bezpečné používať ho v okolí rastlín, ktoré chcete udržať živé a zdravé.

Druhým spôsobom je zistiť, aký typ účinku má každý výrobok na vašu pôdu a rastliny. Ak zvyšuje hladinu dusíka alebo zvyšuje kyslosť pôdy, môže to mať negatívny vplyv na vašu záhradu.

Tretím spôsobom je zistiť, čo o výrobku povedali ľudia na stránkach sociálnych médií a dopredu si naštudovať recenzie. Toto je zvyčajne najlepší spôsob, pretože ľudia, ktorí výrobok použili, vám môžu poskytnúť úprimný názor na to, či bol účinný, ako dlho trvalo, kým sa ich problémy s burinou vyriešili a aké negatíva pozorovali.

Využívajte pre svoju pôdu a pri pestovaní v skleníku len tie najlepšie prípravky, ktoré trh ponúka a predĺžite tak životnosť zeminy. Vaša starostlivosť je dôležitá a čo je najlepšie, prinesie vám skvelé výsledky.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.