Nie je káva ako (zelená) káva - podporí chudnutie?

Zelená káva

Zoznámte sa so zelenou kávou, „surovou sesternicou“ našej obľúbenej čiernej kávy! Charakteristickú farbu, lahodnú a zmyselnú chuť a vôňu nadobúda káva tepelnou úpravou, ktorá si však vyberá daň. Procesom tepelnej úpravy sú totiž kávové zrná ochudobňované o zdraviu prospešné látky.

Zelená káva predstavuje kávové zrná, ktoré neprešli procesom sušenia a následného praženia a tak si vo svete promujúcom zdravie a krásu nachádza svoje nezastupiteľné miesto. Veď zhodnoťte sami!

Zelená káva = najlepšia káva?

Nakoľko zrná zelenej kávy nepodstupujú proces praženia, ukrývajú v sebe množstvo telu a zdraviu prospešných látok ako: antioxidanty, bielkoviny, olejové zložky, nenasýtené a iné mastné kyseliny, fytozlúčeniny, polyfenoly, vzácné prírodné cukry a kyselinu chlorogénovú.

Práve kyselina chlorogénová predstavuje látku, ktorá sa tepelným spracovaním kávových zŕn vytráca a stojí tak za úspechom zelenej kávy. Je to silný antioxidant, ktorý má priaznivé účinky na celý organizmus, no najčastejším dôvodom, prečo ľudia siahajú po zelenej káve je redukcia hmotnosti.

Nepražené zrná zelenej kávy

Zelená káva predstavuje nepražené kávové zrná, ktoré v sebe ukrývajú množstvo zdraviu prospešných látok

Pomôže zelená káva na chudnutie?

Skúmaním kyseliny chlorogénovej a jej účinkov na ľudský organizmus bolo preukázané, že má potenciál pomôcť pri chudnutí. Kofeín, tiež vhodná podporná látka na spaľovanie tukov, ktorá je prítomná v zelenej káve, sa s kyselinou chlorogénovou dopĺňajú a potláčajú chuť do jedla. Kofeín zároveň ovplyvňuje energetický obrat tela, činí vás aktívnejším a tak prispieva k spaľovaniu prijatých kalórií.

Pitím zelenej kávy podporíte proces spaľovania tukov a cukrov, zároveň obmedzíte chuť do jedla a navodíte pocit sýtosti. Je si však nutné uvedomiť, že nemožno na zelenú kávu hľadieť ako na čarovný liek na chudnutie. Bez zdravej životosprávy sa prebytočných kíl nezbavíte! Kombináciou každodennej konzumácie zelenej kávy, zdravej stravy a pravidelného pohybu si však snahu o dosiahnutie ideálnej váhy môžete značne urýchliť.

Zelená káva na chudnutie

Zelená káva vám môže pomôcť pri chudnutí, naštartuje metabolizmus, potláča chuť do jedla a podporuje proces spaľovania tukov a cukrov

... ďalšie účinky zelenej kávy

Pitie zelenej kávy nie je len o chudnutí. Ide o celkové zlepšenie vášho zdravia, imunity. Okrem toho, že podporne pôsobí pri redukcii hmotnosti, konzumácia zelenej kávy prináša ďalšie benefity, ktoré by bola škoda opomenúť:

 • zrýchľuje metabolizmus
 • znižuje chuť do jedla
 • chráni telo pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom
 • spomaľuje proces starnutia
 • zlepšuje imunitný systém
 • vyplavuje z tela toxíny
 • dodáva telu energiu
 • je účinná ako prevencia nádorových ochorení, asterosklerózy a cukrovky typu II
 • má protizápalové účinky
 • je bohatým zdrojom vitamínov E a C, železa, vápnika a selénu – zlepšuje stav vlasov, pleti a nechtov
 • pomáha proti celulitíde
 • hydratuje pleť

Náš tip: Prečítajte si tiež, aké blahodárne účinky má kokosový olej na naše zdravie.

Ako správne konzumovať zelenú kávu

Existuje niekoľko spôsobov ako ťažiť z účinkov zelenej kávy. Trh ponúka neobmedzené množstvo produktov, ale pre maximálny výsledok je kvalita tej ktorej zelenej kávy určujúca. Nekvalitná zelená káva nespustí žiadané procesy v tele, resp. len výnimočne a jej konzumácia môže vyústiť až do tráviacich ťažkostí ako bolesť žalúdka alebo pálenie záhy.

Odborníci odporúčajú piť zelenú kávu dvakrát až trikrát denne, najlepšie ráno, nalačno, ideálne polhodinu pred jedlom, nakoľko kyselina chlorogénová znižuje vstrebávanie glukózy, a večer po poslednom jedle. Ráno dodá telu potrebnú energiu pre správny štart do dňa. Naštartuje však organizmus aj pred cvičením.

Zelená káva má prospešné účinky

Zelená káva má oproti klasickej čiernej viac zdraviu prospešných látok, nakoľko neprešla procesom sušenia a praženia

Nápoj z mletej zelenej kávy horkastou chuťou a vôňou pripomína skôr zelený čaj ako kávu a v prípade, že vám proste nechutí, môžete siahnuť po doplnkoch výživy.

Okrem klasickej mletej zelenej kávy nájdete na trhu aj kapsule a tablety s výťažkami zelenej kávy. Je skutočne len na vás, akú formu si zvolíte, ale v kvalitných produktoch by obsah kyseliny chlorogénovej mal byť minimálne 45% a vyšší.

Odporúčaná denná dávka sa môže líšiť vzhľadom na rôzny obsah účinných látok v jednotlivých výživových doplnkoch a preto je vhodné sa riadiť príbalovými letákmi.

Vybrali sme pre vás 3 najlepšie doplnky výživy s vysokým obsahom zelenej kávy

Zelená káva mletá

Zelená káva

100% zelená mletá káva arabica pôsobí ako silný antioxidant. Stačí ju zaliať vriacou vodou. 

od 4 €

Green coffee trio

Zelená káva na chudnutie 

Extrakt zo zelenej kávy obohatený o výťažok z Garcínie kambodžskej a CLA.

od 12 €

Zelená káva tablety

Zelená káva arabica

1000 mg extraktu zo zelenej nepraženej kávy v jednej kapsule napomáha k zvýšeniu vytrvalosti.

od 6 €

Nežiadúce účinky zelenej kávy

Vedľajšie účinky zelenej kávy štúdie neuvádzajú, neodporúča sa však konzumácia deťom, tehotným a dojčiacim ženám, diabetikom a ľuďom s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Jablčný ocot na vlasy

Jablčný ocot dokáže pomôcť aj s lupinami. Vmasírujte ho do vlasov zmiešaný s vodou v pomere 1:1 a po pár minútach opláchnite.

Pri užívaní zelenej kávy v akejkoľvek vami zvolenej podobe je veľmi dôležité neopomínať:

 • zdravú životosprávu, ak je vašim cieľom redukcia hmotnosti  
 • pitný režim, ktorým podporíte účinky zelenej kávy
 • a fakt, že všetkého veľa škodí, užívajte ju teda s rozumom.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar