50 nápadov na originálne darčeky pre novomanželov

originálne darčeky pre novomanželov

Žijeme v roku 2021. V roku, keď neexistuje nič jednoduchšie, ako nakupovanie darčekov, vrátane tých svadobných. Alebo nie?

Vyšperkované a nápadité darčeky, pomôcky do domácnosti, ktoré perfektne uľahčujú prácu, klasické, netradičné aj luxusné výrobky - všetko je ľahko dostupné. Avšak je tu jeden problém - každý už všetko má. Vymyslieť originálny svadobný dar pre novomanželov, ktorí už majú všetko… Nemožné, hovoríte si.

Sady tanierov a čajové sety ako darček na svadbu sú klišé, no nájdu sa aj také páry, ktoré skutočne potešia. Nepotešia však, ak ich dostanú 5. Byť v pozícii hosťa, ktorý priniesol piatu sadu tanierov na stôl so svadobnými darmi, by ste asi nechceli. 

Preto máme pre vás niekoľko tipov, ktoré upriamia vašu pozornosť na originálne svadobné dary. Možností je naozaj požehnane. 

Svadobný dar, ktorý neskončí v skrini

Po mnohých skúsenostiach našich rodičov dospeli moderní svadobčania k praktickému riešeniu: zoznamu želaní. Zoznam svadobných darov, ktoré si prajú dostať, umiestnia na webovú stránku, ktorú sprístupnia všetkým hosťom. Hostia si len vyberú ikonku s darom, ktorý sa rozhodnú kúpiť, odškrtnú zo zoznamu, zoženú svadobný dar presne taký, aký si novomanželia prajú a prinesú im ho s pekným venovaním. Jednoduché!

Asi druhou najobľúbenejšou voľbou novomanželov je - nechať sa obdarovať hotovosťou. Mnoho mladých ľudí dnes uprednostňuje zážitky pred vecami do domácnosti. Možno aj vaši blízki oveľa radšej spolu cestujú, ako vyvárajú a sledujú filmy v pohodlí domova. Peniaze ako svadobný dar poslúžia buď ako príspevok na svadobnú cestu, alebo na zariadenie ich spoločnej domácnosti, ktoré si vyberú presne podľa svojich predstáv. 

Ak si potrpíte na originalitu, nemusíte vkladať peniaze do obyčajnej obálky. Vložte ich napríklad do dekoratívnej pokladničky, alebo usporiadajte do úhľadného vejárika a zarámujte. K tomu pridajte úprimné blahoželanie. Vyriešené. 

Darčekové karty sú ďalším praktickým riešením. Zistite, čo majú radi, opýtajte sa, čo by chceli vyskúšať. 

svadobné dary

Originálny (a užitočný) svadobný dar

Smart zariadenia do domácnosti, to sú ideálne darčeky na svadbu 21. storočia. Moderné domácnosti ocenia vychytávky ako napríklad robotický vysávač, difuzér či futuristický zvonček na dvere s kamerou, prepojenou so smartfónom/notebookom cez wifi. 

Pestrú škálu nápaditých darčekov na svadbu ponúkajú aj spoločenské hry. Šťastné manželstvo bez zábavných aktivít nemôže existovať! Doprajte im trošku srandy na spoločné večery a vyberte napríklad Poker box, Activity, alebo špeciálne hry pre páry so “záludnými” otázkami…

Pre pokojnejšie večery poslúžia aj puzzle s 1000 dielikmi. 

spoločenská hra activity dar na svadbu

Darčeky do domácnosti

Absolútna klasika svadobných darov sú potreby do domácnosti. Ak patríte k starej škole a chcete darovať novomanželom niečo praktické, vyberajte z moderných spotrebičov. 

K najobľúbenejším patria:

Kuchynské roboty sú dostupné v sympatických dizajnoch. Veľmi uľahčujú prácu, avšak ide o väčšiu položku a treba sa opýtať nevesty či ženícha, či by takého pomocníka vo svojej kuchyni prijali. To platí pri všetkých väčších spotrebičoch. 

Ošatka na kváskový chlebík poteší mladomanželov, ktorí podľahli trendu výroby vlastného pečiva. 

NÁŠ TIP: Niekoľko kuchynských robotov sme podrobili nášmu podrobnému testovaniu. Výsledky vám uľahčia výber. 

Darčeky pre dobrodruhov

Niekto rád vegetí pri filme, iný cestuje a objavuje svet. Pre tú druhú skupinu novomanželov by sme namiesto darov do domácnosti vymysleli niečo, čo ich bude sprevádzať na ich potulkách. Alebo im pomôže vyraziť tam, kde ešte neboli. Napríklad: 

dobrodružní manželia svadobný dar

Alternatívy, ktoré sme vám menovali, majú niečo spoločné: úvahy nad cenou. Koľko peňazí minúť na svadobný dar? 

Nepísané pravidlo hovorí, že najhodnotnejší dar by mal pochádzať od najbližšej rodiny. To znamená, že najväčšie položky by si mali zabrať rodičia nevesty a ženícha. Po nich súrodenci, babky a dedkovia. Širší okruh rodiny môže s pokojným svedomím darovať niečo do 80 €. Od priateľov a kolegov sa očakávajú len drobnosti. 

Živé alebo jedlé svadobné dary

Jesť potrebuje každý. Darčekové zostavy zaváranín, orechov, cestovín, čajov a kávy - to ocení každá domácnosť. Sú dostupné v originálnych krabičkách - stačí si len vybrať. 

Trochu netradičné, ale veľmi pekné svadobné dary sú rastliny. Ak pár býva v rodinnom dome, darujte im ovocný strom do záhrady. Do bytu sa hodí interiérová rastlina, napríklad monstera, zamiokulkas dracéna. Sú rastliny, ktoré symbolizujú hojnosť a zdravie (tučnolist, bambus šťastia, fikus). Navyše, čistia ovzdušie a krásne zútulnia ich hniezdočko lásky. 

NÁŠ TIP: Inšpirujte sa najkrajšími izbovými rastlinami, ktoré môžete mladomanželom podarovať. 

Handmade darček na svadbu od srdca

Nepoznáme lepší spôsob, ako vyjadriť radosť zo sňatku dvoch blízkych ľudí, ako ručne vyrobený darček. Dôverujte svojej šikovnosti a pustite sa do výroby. Tu je niekoľko tipov, ktoré zvládne aj začiatočník:

  • servírovacie podnosy, z dreva, misy, podšálky z vyrezávaného korku: vytvarujte pomocou orezávača, alebo pílky, rozdeľte líniami na geometrické časti, ktoré vymaľujete rozličnými farbami
  • fľašky na olej, ocot, karafy či džbány, šálky a poháre  - to všetko zoženiete za pár eur a ozdobíte farbami na sklo či servítkovou technikou
  • kvetináče a vázy - podobne, ako sklenené kuchynské nádoby, môžete použiť aj akrylové farby, glazúru
  • vyšívané obrazy, obrusy, obliečky na vankúše - s pestrofarebnými bavlnkami a korálikmi dokážete určite vytvoriť niečo krásne a originálne 
  • z textilu sa dajú vyrobiť praktické závesné organizéry, z plste či prírodného vlákna rohožky, zo špagátov makramé dekorácie na stenu

Možností je neúrekom. Všetko záleží len na tom, k akému druhu ručných prác inklinujete najviac. Ak radi pracujete s drevom, tvoríte keramiku alebo vládnete akémukoľvek inému remeslu, na vašom mieste by sme ani neuvažovali o kupovanom darčeku!

vyrobený svadobný dar

Svadobné dary na mieru

To, že sa necítite na vlastnoručnú výrobu darčeka na svadbu ešte neznamená, že váš dar nemôže byť absolútny handmade unikát. 

Využite možnosť dať si vytvoriť darčekový predmet niekým, kto má remeslo v malíčku. Napríklad na sashe.sk si môžete objednať osobné obrazy a doplnky do domácnosti podľa vašich predstáv.

Obľúbeným motívom sú mandaly, lapače snov, stromy života, anjelikovia, vyrábajú sa originálne fotoalbumy a rámiky, škatuľky, truhlice, či pokladničky, nástenné hodiny, deky, prikrývky, obliečky… Snáď čokoľvek, čo si dokážete predstaviť, “označené” niečím, čo symbolizuje šťastný pár. 

Sú to doplnky, ktoré in zútulnia domácnosť a budú slúžiť ako nekonečné spomienka na svadbu. S gravírovaním mien novomanželov, či citátom o láske, môže byť ešte doska na krájanie, váza, sada kvalitnej fľaše šampanského s dvoma pohármi, župan a uterák

NÁŠ TIP: Naša redaktorka si vyskladala a objednala deku z vlastných fotiek. Prečítajte si jej recenziu. 

Na záver

Ak vás pozvali na svadbu, pamätajte si, že pre novomanželov je najdôležitejšia vaša účasť. Majú vás radi a pravdepodobne neočakávajú, že im prinesiete veľký dar. Drobnosť od srdca s úprimným venovaním znamená niekedy viac, než drahý spotrebič.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar