Aké parametre musí spĺňať herný monitor?
Ak patríte medzi hráčov, ktorí si zakladajú na kvalitnej hardwarovej výbave, určite by ste mali venovať zvýšenú pozornosť voľbe ideálneho herného monitora. Ide totiž o hlavný prostriedok, ktorým s vami hra komunikuje a kvalitne vizualizované scenérie herného sveta sú zárukou vtiahnutia do deja.
Problém však nastáva okamžite po zavítaní do vášho obľúbeného eshopu či kamennej predajne. Čítajte ďalej a dozviete sa nielen ako vybrať herný monitor presne podľa vašich preferencií, ale aj na čo sa zamerať, aby ste za svoje peniaze získali maximum.
Potrebujete vôbec herný monitor?
Dnes je herný priemysel omnoho rozšírenejší ako v minulosti a s ním prišiel aj špecializovaný hardware. Kvôli sprehľadneniu dnes množstvo predajcov uvádza oddelenú kategóriu s názvom herné monitory, aby dokázali zákazníkov lepšie nasmerovať.
Aj aktuálne však platí, že najmä s nižším rozpočtom môžete vybrať monitor vhodný na každodenné hranie aj mimo špecializované modely, ktoré boli navrhnuté a vyrobené priamo za týmto účelom. Naopak, ak chcete hraním hier tráviť veľké množstvo času a dosiahnuť čo najlepší vizuálny zážitok, môžete investovať omnoho viac.
Cena monitorov, ktoré si zaslúžia prívlastok herné teda začína mierne nad hranicou 100 eur a môže sa vyšplhať až na rekordnú sumu 2000 eur. Drahší ale nemusí zákonite znamenať lepší. Buďte preto opatrní a pri výbere sa nezameriavajte na to, čím sa prezentujú výrobcovia, ale čo od monitora očakávate vy a aké hry na ňom plánujete hrať.
Každý správny hráč kladie pri stavbe svojho herného počítača dôraz na jeho výbavu. V prvom rade sa vždy sústredí na výkon procesora, grafickej karty, kapacitu a frekvenciu pamätí a ďalšie parametre, ktoré pocíti pri hraní v praxi. Dizajn a osvetlenie skrinky pri rozhodovaní nezohrávajú takú dôležitú úlohu, preto ich hráči nechávajú až nakoniec alebo jednoducho vôbec nezohľadňujú.
Uhlopriečka a rozlíšenie obrazovky
Prvými kľúčovými vlastnosťami, ktorým musíte venovať pozornosť, sú uhlopriečka a rozlíšenie displeja. Ide o úzko previazané parametre a aby ste dosiahli čo najlepších vlastností obrazu, musia byť vzájomne vyvážené.
Ideálna uhlopriečka pre lepší zážitok z hry
Uhlopriečka displeja určuje veľkosť obrazovej plochy monitora. Nedá sa povedať, že čím väčší monitor si vyberiete, tým lepšie sa na ňom bude hrať.
Ak chcete mať v hernom svete čo najlepšie výsledky a zároveň si užívať komfort pri sledovaní akčných scén či dokonca šetriť zrak, mali by ste zvoliť uhlopriečku displeja podľa žánru hier, ktoré najčastejšie hrávate. V prípade, že sú vašimi favoritmi FPS tituly ako Counter-Strike: Global Offensive, voľba by mala padnúť na menšiu veľkosť. Za ideál sa považuje uhlopriečka 22 - 24“ podľa toho, z akej vzdialenosti sa na monitor obvykle pozeráte.
Prečo uprednostniť práve tento monitor? Pri FPS hrách je dôležitá rýchlosť vašej reakcie na aktuálnu situáciu, pričom najlepšie reagujete na zmeny v centre pozornosti, a teda priamo pred vašimi očami. Obsah hry sa na väčšej uhlopriečke pri rovnakom rozlíšení roztiahne a okraje obrazovky budete vnímať len periferne. Ak teda napríklad nepriateľ vybehne spoza rohu v tejto časti monitora, môžete si ho všimnúť neskôr a nestihnete dostatočne adekvátne zareagovať.
Presne opačná situácia nastáva v prípade strategických či dokonca príbehovo zameraných hier. Ak uprednostňujete tieto žánre, môžete siahnuť aj po väčších uhlopriečkach ako napríklad 27“. Vďaka väčšej ploche pre obsah si totiž lepšie vychutnáte rozsiahle scenérie vo vysokom rozlíšení, prípadne uvidíte na mape stav celej dediny alebo inej väčšej časti mapy detailne a bez potreby neustále posúvať obraz.
Pomer strán
Okrem doposiaľ štandardného pomeru strán 16:9 však prichádza aj čoraz rozšírenejší formát 21:9, s ktorým sa môžete stretnúť aj pod označením ultrawide. Ide o kategóriu monitorov, ktorú s obľubou využíva čoraz viac hráčov bez ohľadu na žáner hry. Pri FPS hrách sa totiž obraz neroztiahne, iba dochádza k rozšíreniu viditeľnej plochy na stranách, zatiaľ čo pri stratégiách zostávajú zachované už spomínané výhody.
Kategória začína monitormi s uhlopriečkou 29“, ktoré sú dostupné za výhodné ceny už od 200 eur. Ak patríte medzi náročnejších hráčov a siahnete po jednom z 34“ modelov, vyberajte len z monitorov s prehnutým displejom. Objavujú sa síce aj exempláre s touto uhlopriečkou a plochým panelom, avšak nie sú vhodným riešením pre hráčov, pretože tí sa na monitor zvyčajne pozerajú z bežnej vzdialenosti. Ak by nestačila ani takáto uhlopriečka, na trhu je už aj unikátny 49“ monitor s pomerom strán 32:9.
Rozlíšenie monitora
Po uhlopriečke je ďalším dôležitým faktorom rozlíšenie. Jeho hodnota definuje množstvo obrazových bodov (pixelov), pričom pomer medzi uhlopriečkou a rozlíšením určuje ostrosť obrazu. Vo svete herných monitorov budete vyberať spomedzi nasledujúcich:
- 1080p (fullHD)
- 1440p (QHD/2K)
- 2160p (UHD/4K)
Voľba rozlíšenia pre vás bude nesmierne jednoduchá, ak už ste si vybrali uhlopriečku displeja. V praxi totiž platí, že s narastajúcou uhlopriečkou monitora by malo stúpať aj rozlíšenie. V opačnom prípade bude príliš viditeľný raster obrazu. Odradzujúcim príkladom sú napríklad čoraz častejšie sa objavujúce fullHD monitory s 27“ a viac palcovou uhlopriečkou. Rozlíšenie 1080p je totiž na takú veľkú uhlopriečku príliš nízke, a preto sú jednotlivé pixely relatívne veľké a viditeľné. Zobrazovaný obsah je preto „kockovaný“.
Na menších monitoroch s uhlopriečkami pod 23“ je naopak fullHD rozlíšenie úplne dostačujúce. O niečo väčšie 24“ modely si ešte s fullHD vystačia, ak nevyžadujete dokonalú ostrosť obrazu. V opačnom prípade hľadajte kúsky s 2K rozlíšením.
Na veľké uhlopriečky nad 27“, avšak s bežným pomerom strán 16:9 je už potrebné voliť rozlíšenie 2K, pričom pri takejto veľkosti panelu neurobíte chybu ani pri 4K. To však neplatí o ultrawide 29“ paneloch, do ktorých výrobcovia stále najčastejšie dávajú displej s rozlíšením 2560x1080. Hoci ide len o 1080p, monitor je nízky, a preto má na výšku dostatok obrazových bodov a dosahuje žiadanú jemnosť.
S fullHD rozlíšením sa môžete stretnúť aj u 34“ panelov. Modely s touto konfiguráciou sú dobrou voľbou len v prípade, že chcete 34“ ultrawide prehnutý monitor s vysokou frekvenciou za každú cenu, ale máte malý rozpočet. V takom prípade sa však musíte pripraviť na mierne „kostrbatý“ obraz. Ten však nie je pri FPS hrách prekážkou.
Rozlíšenie by malo v neposlednom rade závisieť aj od vašej hernej výbavy, konkrétne výkonu počítača alebo notebooku. Monitor totiž využije maximálne také rozlíšenie, aké bude rozlíšenie poskytnuté grafickou kartou. V praxi to znamená, že ak kúpite 4K monitor a disponujete grafickou kartou, ktorá je schopná hru spustiť plynule len vo fullHD, vychutnáte si ju len v nižšom rozlíšení a monitor nevyužijete naplno.
Pri výbere sa tak snažte dosiahnuť čo najlepší pomer medzi rozlíšením a uhlopriečkou displeja s prihliadnutím na hardware vášho počítača a žáner hier, ktoré hrávate najčastejšie.
Frekvencia a odozva
Alfou a omegou všetkých herných monitorov je obnovovacia frekvencia a odozva. Odozva sa udáva v milisekundách (ms) a hovorí o tom, ako dlho trvá jednému pixelu, aby zmenil farbu z čiernej na bielu a naspäť. Samozrejme je ideálne, keď je odozva čo najnižšia. V hrách sa monitory s príliš vysokou odozvou prejavia tak, že sa za veľmi rýchlo pohybujúcim sa objektom môžu objavovať tiene. Tento jav sa volá ghosting a je spôsobený tým, že pixely nestíhajú meniť farby medzi objektom a pozadím, ak je medzi nimi príliš vysoký kontrast (pre predstavu napríklad čierne auto na snehu v závodnej hre). Najlepšie TN panely dosahujú odozvu len 1ms, zatiaľ čo u IPS je zvyčajne odozva 4ms. Obe hodnoty sú však na hranie dostatočné.
Obnovovacia frekvencia je spravidla udávaná v Hertzoch (Hz) a hovorí o tom, aký plynulý obraz je možné dosiahnuť. Menej náročným hráčom obľubujúcim pomalé hry by mohla stačiť aj frekvencia 60Hz určená pre kancelárske monitory alebo o niečo plynulejších 75Hz, avšak milovníci akcie a FPS strieľačiek sa nezaobídu bez monitora s frekvenciou 144Hz. Profesionálni hráči dokonca používajú modely pracujúce pri 240Hz. Na plynulý zážitok však nestačí len kvalitný monitor, potrebné framy musia byť totiž monitoru poskytnuté grafickou kartou.
FreeSync a G-Sync
V prípade, že máte grafickú kartu od spoločnosti Nvidia, siahnite po monitore s technológiou G-Sync, fanúšikovia AMD by zase mali vybrať monitor s Free-Sync. Oba systémy pracujú na rovnakom princípe. Ide o synchronizáciu frekvencie grafickej karty s frekvenciou monitora. Znamená to, že monitor vykreslí ďalší snímok presne vtedy, keď ho grafická karta dodá, čím sa výrazne zvyšuje plynulosť samotných hier.
Technológia panelov displeja
V súčasnosti sú najpoužívanejšie panely typu IPS a TN.
Výhodou technológie TN sú nízke výrobné náklady a s nimi súvisiaca nízka cena. Zároveň môžu dosiahnuť vysokú frekvenciu a nízku odozvu. Veľkou nevýhodou sú fádne farby, nízky kontrastný pomer a značná deformácia farieb pri pohľade z uhla.
Naopak IPS panely vynikajú výborným farebným podaním a kontrastným pomerom, zatiaľ čo zaostávajú v odozve. Rozdiel v odozve však nie je príliš znateľný, preto je drvivá väčšina herných monitorov práve typu IPS.
Na trhu sa objavujú aj VA panely. Tie majú v porovnaní s TN o niečo vyššiu odozvu a oproti IPS výrazne lepší kontrastný pomer. Ak by sme postavili vedľa seba dvojicu monitorov, pričom jeden by bol vybavený VA a druhý IPS panelom a oba by mali zobraziť scénu s vysokým kontrastom, čierna na IPS by oproti VA vyzerala iba ako tmavomodrá alebo sivá. Zatiaľ čo VA exceluje v hlbokej čiernej, za IPS zaostáva pozorovacími uhlami.
Pozrite si, ako dopadli výsledky nášho testovania PC monitorov
Vybrať herný monitor môže byť náročné, preto sme pre vás otestovali rôzne monitory s menšími aj väčšími uhlopriečkami.
Kontrastný pomer, svietivosť a HDR
Pri špecifikáciách monitorov sa môžete stretnúť aj s doplnkovými údajmi, ktoré sa snažia presnejšie špecifikovať zobrazovacie vlastnosti panela. Kontrastný pomer je zvyčajne udávaný ako hodnota x:1 a vyjadruje rozdiel medzi najsvetlejšou a najtmavšou farbou, akú dokáže monitor zobraziť.
Svietivosť udáva hodnotu jasu, aký je displej monitora schopný vyprodukovať. Je spravidla udávaný v Kandeloch na meter štvorcový (cd/m2), pričom základnou hodnotou je 250cd/m2. Väčšina herných monitorov dosahuje aspoň 350cd/m2 a najpokročilejšie kúsky sa vyšplhali až na hodnotu 1000cd/m2. Vyššiu svietivosť oceníte v prípade, že budete s monitorom pracovať v miestnosti zahltenej priamym slnečným svetlom.
Technológia HDR (vysoký dynamický rozsah) je pre kategóriu herných monitorov nová. Postupne sa však bude na trhu objavovať čoraz viac kúskov, ktoré ňou budú vybavené. V praxi HDR pocítite na živších farbách a vyšších detailoch najmä v tmavých scénach. Obraz s touto technológiou je živší a pôsobí reálnejšie.
Flicker free a redukcia modrého svetla
Ak už ste vybrali konkrétny monitor podľa všetkých dôležitých vlastností, presvedčte sa, či disponuje aj technológiami na ochranu očí. Flicker free ich chráni pred namáhaním z blikania podsvietenia displeja. Redukcia modrého svetla v nočných hodinách tlmí modré subpixely, čím pomáha rýchlejšie zaspať a zvyšuje kvalitu spánku, ak pracujete s monitorom v nočných hodinách.
Konektory, reproduktory a USB hub
DisplayPort 1.4 je v súčasnosti najlepšou voľbou na pripojenie monitora kvôli podpore vysokých rozlíšení aj obnovovacích frekvencií. Zároveň samozrejme prenáša obraz aj zvuk.
HDMI 1.4 a 2.0 – jeho nevýhodou je, že oproti DisplayPortu nepodporuje vyššie frekvencie.
Na konektory ako DVI a VGA už v súčasnosti zabudnite, sú totiž zastarané. Potešiť však môže výstup na 3,5mm jack. Vďaka podpore USB Hubu môžete priamo z monitora pripojiť vaše obľúbené USB príslušenstvo – napríklad klávesnicu a myš a niektoré káble tak nemusíte viesť až ku PC skrinke.
Naopak, je dobré sa vyhnúť vstavaným reproduktorom. Tie majú totiž spravidla len veľmi zlé zvukové podanie a prakticky akákoľvek audio sústava či slúchadlá odvedú v tomto smere lepšiu prácu.
RGB podsvietenie, holografická projekcia a pivot
Posledným kritériom výberu individuálne pre každého hráča, je dizajn monitora a jeho vonkajšie spracovanie. Fantázii sa medze nekladú, rovnako ako aj schopnosti zaujať zákazníkov, preto výrobcovia prichádzajú s čoraz originálnejším vyhotovením svojich produktov.
Naopak veľmi užitočný môže byť pivot, a teda stojan s nastaviteľnou výškou, uhlami náklonu a s bohatou možnosťou nastavovania monitora v priestore, čím dosiahnete ideálnu ergonómiu.
Investujte svoje peniaze rozumne
Každý od monitora očakáva vysokú kvalitu a dlhú životnosť, preto radšej vyberajte spomedzi monitorov výrobcov overených značiek. Keď sa vám podarí nájsť si svojho favorita, nezabudnite si pozrieť hodnotenia konkrétneho modelu herného monitora. Môžete tak odhaliť nečakané problémy alebo parametre, ktoré vám nemusia vyhovovať.
Ďakujem, za uzrejmenie zakladných infošiek, ktoré mi chýbali. 🙂