Šikovné triky gazdiniek, ako odstrániť zápach z práčky
Práčka je pomocník, bez ktorého si nevie predstaviť život žiadna gazdinka. Akonáhle sa tento vynález dostal do domácností, stal sa z nej pravidelne využívaný spotrebič. Uľahčuje prácu, zjednodušuje pranie i žmýkanie a bielizeň z nej vychádza nielen čistá, ale i voňavá.
Občas sa ale stane, že namiesto sviežej vône prádlo po vypratí zapácha. Niekedy problém zápachu práčky bagatelizujeme, no to by sme v žiadnom prípade robiť nemali. O práčku sa treba starať rovnako, ako o iné typy domácich spotrebičov. Vďaka starostlivosti práčka môže slúžiť dlhé roky a bielizeň bude krásne čistá a voňavá.
Len so správnou starostlivosťou o práčku je oblečenie po vypratí voňavé a jemné.
Najčastejšie dôvody, prečo práčka zapácha
Práčky majú veľa zákutí, v ktorých sa môžu usadzovať nečistoty, nahromadený prášok, vodný kameň alebo plesne. Z tých sa potom zápach môže ľahko šíriť.
Občas býva dôvodom i zabudnutý kúsok bielizne, napríklad ponožky alebo spodné prádlo. Nič z toho síce nie je voľným okom viditeľné, no práčku môžu aj natrvalo poškodiť.
Práčka môže zapáchať aj vtedy, keď ju dlhší čas nepoužívame. Po každom praní totiž zostáva v hadici na vypúšťanie vody trochu zbytku, ktorý môže zapáchať. Je samozrejmé, že dvierka na práčke by sme nemali zatvárať, no nemali by sme zabúdať ani na vetranie otvoru na prací prostriedok. I v ňom sa často kumulujú nečistoty, z ktorých sa môžu šíriť nepríjemné pachy.
Práčka začne zapáchať aj keď v nej zabudnete ponožku alebo spodné prádlo.
Ďalším ohniskom zápachu môžu byť gumové tesnenia. Práve tam sa s radosťou usádza pleseň a rôzne nečistoty zodpovedné za neznesiteľný zápach. Pranie na krátkych programoch nám síce šetrí čas, no rozhodne nešetrí našu práčku.
Prášok na pranie sa v nej nestihne dobre rozpustiť a proces plákania nemusí postačovať na to, aby sa vyplavili všetky nečistoty. Na povrchu bubna tak zostáva tenký film, ktorý je zdrojom baktérií, z ktorých sa šíri zápach.
Naučte sa správne prať
Životnosť práčky predĺžite, keď sa naučíte správne triediť bielizeň, plniť práčku a používať vhodné pracie prostriedky. Ďalšie tipy sa dozviete v článku.
Pranie na nízkych teplotách tiež nemusí našej práčke vyhovovať. Ak totiž perieme špinavú bielizeň stále len na nízkych teplotách, baktérie sú odolné a šíria sa ďalej. Odporúča sa oprať občas bielizeň aj na 90 °C.
Pri nákupe pracích prostriedkov by sme mali byť tiež obozretní. Lacné prášky či gély na pranie nemusia mať dostatočnú účinnosť prania (navyše, ak ich skombinujeme s nízkymi teplotami prania) a navyše sa môžu usadzovať a spôsobovať zápach.
Pri nízkych teplotách sa lacné prášky nerozpustia a usádzajú sa v práčke.
Ako zbaviť práčku nepríjemného zápachu?
Keď už poznáme možné dôvody zápachu, môžeme sa pustiť do ich odstránenia.
1. Zabudnuté kúsky bielizne
Raz za čas by ste mali poprosiť šikovného kutila, aby zhodil plechy na vašom domácom pomocníkovi a pozrel sa, či nie je kdesi v útrobách práčky zabudnutý kúsok bielizne. Ak sa vám často stáva, že po praní vám jedna ponožka chýba, tu môže byť príčina zápachu.
Preto by ste mali na pranie drobných vecí používať špeciálne vrecká, do ktorých môžete menšie kúsky bielizne uschovať a tak vyprať. Takéto vrecúško si môžete aj vyrobiť zo staršej záclony. Je vhodné prať v ňom silonky, či silonkové ponožky. Špeciálne vrecúško existuje aj na podprsenky, aby sa pri praní nezničili a vypadnuté kostice nepoškodili práčku.
Po rozobratí práčky vás môže čakať prekvapenie v podobe zabudnutých zapáchajúcich kusov bielizne.
2. Čistenie práčky octom a sódou bikarbónou
Najlacnejší trik, ktorý naozaj pomáha, môžete skúsiť aj hneď teraz. Nepotrebujete k nemu žiadne špeciálne prípravky, stačí zájsť do kuchyne a vyrobiť si účinný čistič práčky.
Starostlivosť o bubon práčky
Aj keď na prvý pohľad môže vyzerať bubon čistý, určite by ste nemali zabúdať na jeho údržbu. Odborníci odporúčajú zapnúť práčku raz za čas na 90-stupňový program bez bielizne a namiesto prášku priliať špeciálny elixír na vyčistenie - 1 liter klasického octu.
Ocot ničí baktérie, odstraňuje vodný kameň a zmäkčuje vodu. Práve spomínané množstvo vám zaručí vyčistenie rôznych epicentier zápachu, no nemali by ste túto hranicu prekročiť - mohli by ste totiž poškodiť gumové tesnenia.
Bubon práčky ľahko vyčistíte s použitím octu.
Čistý zásobník, voňavá bielizeň
Pri zápachu zo zásobníka na prací prostriedok stavte na sódu bikarbónu. Ten častokrát obsahuje vodný kameň, plesne, zvyšky pracieho prášku či aviváže.
Nádobku vyberte, prepláchnite horúcou vodou, prípadne nechajte odmočiť. Potom hubkou odstráňte všetky nečistoty. Tento proces by ste mali opakovať aspoň raz mesačne. Po každom čistení do nej nasypte sódu bikarbónu a práčku nechajte prať na 90 °C bez bielizne rovnako, ako pri čistení s octom.
Pravidelnou údržbou predídete nielen nepríjemným fľakom na opratej bielizni, ale tiež nepríjemnému zápachu. Nezabudnite vždy nechať dvierka práčky a aj násypky na prací prostriedok dobre vyvetrať.
3. Tesnenie práčky je lákadlo pre baktérie a plesne
Gumové tesnenia by ste mali raz za čas pretrieť vlhkou handričkou namočenou v slabom octovom roztoku. Nezabudnite na všetky zákutia tesnenia. Potom ich utrite čistou utierkou do sucha, aby sa nepoškodila štruktúra gumy.
Dbajte na to, aby ste tento proces opakovali po každom praní a nedali šancu baktériám, aby sa na vlhkej gume množili. Plesne vytvorené na povrchu môžu spôsobovať nepríjemné zápachy a fľaky na bielizni. Ak máte v kúpeľni okno, po praní ho vždy otvorte a práčku dobre vyvetrajte. Ak okno nemáte, použite odvlhčovač.
Gumové tesnenie zachytáva nečistoty a vytvára prostredie pre rozmnožovanie baktérií a vznik plesí.
4. Filter a čerpadlo na jednotku
Častokrát býva zdrojom zápachu aj filter. Rady na správne čistenie filtra sú však rôznorodé - každá práčka má iný návod na jeho čistenie, preto by ste sa mali riadiť hlavne ním. Čistenie filtra však nepodceňujte, pomôžu vám pri tom kryštalická sóda a ocot. Na zúbok by ste sa mu mali prizrieť približne každé tri mesiace.
Čerpadlo uchránite používaním kvalitných pracích prostriedkov. Ak navyše do svojho rituálu pri praní zaradíte aj zmäkčovač vody za pár eur, vaše čerpadlo sa vám určite poďakuje. Práve zmäkčovač vody dokáže zabrániť usadzovaniu vodného kameňa vo vnútri práčky a chráni práčku pred tvorbou usadenín.
5. Striedajte pracie cykly
Aby ste zlikvidovali prípadné baktérie vo vnútri práčky, mali by ste okrem bežného prania na 40 °C zaradiť aj programy s vyššími teplotami. Raz za čas vyperte utierky, osušky či posteľné prádlo aj na 90 °C. Odstránite tak nielen baktérie z práčky, ale tiež zo samotnej bielizne.
Pracie cykly by ste mali striedať.
Pozor však, aby ste na vysokých teplotách neoprali bielizeň, ktorá by to nemusela zvládnuť. Vždy sa riaďte štítkom od výrobcu.
Taktiež nepoužívajte len krátke programy, ktoré nemusia oprať všetku bielizeň. Bavlnu pokojne perte aj 2 - 3 hodiny, viac zašpinenú bielizeň tiež. Ak je vaše šatstvo len prepotené, napríklad z fitka, vtedy stačí aj kratší program.
Kombík radí
Vždy zvoľte prací prášok vhodný na ten ktorý typ odevu. Ak periete špeciálne športové oblečenie, použite prostriedky na to určené. Ak periete na krátkom programe, tiež by ste mali siahnuť po pracom prostriedku, ktorý sa rýchlo rozpúšťa aj pri nízkych teplotách.
Taktiež dbajte na dodržanie dávkovania, nikdy to nepreháňajte, ale ani zbytočne nešetrite. Dávkovanie by malo byť popísané vždy priamo na obale.
6. Problém s praním čierneho oblečenia
Častokrát sa stáva, že zápach cítiť hlavne pri praní tmavého, resp. čierneho oblečenia. Môže to byť spôsobené tým, že čierna farba pridávaná do šatstva vylučuje priveľa farby, ktorá sa môže usadzovať v útrobách práčky a spôsobovať zápach. Je preto vhodné zvoliť prípravok na tmavé oblečenie a taktiež dodržať jeho dávkovanie.
Z čierneho oblečenia sa vylučuje farba, ktorá môže zapáchať.
Pravidelná údržba, práčka bez zápachu
Je mnoho rád, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z práčky. Nevzdávajte sa, ak nezaberie hneď prvý pokus - príčina je možno inde.
Skúste na začiatok trik s octom či sódou bikarbónou. Nestojí veľa a môže vám tak zachrániť zopár stoviek eur za novú práčku. Dôležitá je tiež prevencia a udržiavanie čistoty.
Testovali sme automatické práčky plnené zboku aj zvrchu
Náš Kombo Expert Ján Koprla strávil 29 hodín prieskumom trhu, aby pripravil recenziu tých najlepších automatických práčiek na trhu.
Pridajte komentár ku článku