Pandémia a viac času pred obrazovkou počítača zvýraznila problém modrého svetla
O škodlivosti modrého svetla, ktoré je súčasťou nášho každodenného života, či sa nám to páči alebo nie, počúvame z každej strany.
Viete, kde všade sa s týmto svetlom stretávame a ako znížiť jeho negatívny vplyv na naše zdravie?
Hoci sa volá modré svetlo, nesvieti na modro
Svetlo sa skladá z veľkého množstva farieb, ktoré tvoria farebnú dúhu. Toľko spomínané modré svetlo, inak nazývané HEV (z angl. High-energy Visible Light), tak naše oko vidí klasicky bielo.
Pod pojmom modré svetlo sa ukrýva druh svetla, v ktorom prevažuje modrá zložka. Toto svetlo vyžaruje napríklad monitor počítača či mobil.
Vplyv modrého svetla na organizmus
Určite ste sa už stretli s tvrdením, že modré svetlo škodí. Je tomu tak najmä preto, že vyžarovanie modrého svetla má schopnosť ovplyvniť tvorbu melatonínu. To je hormón, ktorý je zodpovedný za kvalitu nášho spánku.
Bez dostatočnej hladiny melatonínu si naše telo kvalitne neoddýchne a bude tak unavenejšie a náchylnejšie k rôznym chorobám. Aj len vystavenie sa modrému svetlu z mobilu pred spánkom, tak môže výrazne ovplyvniť jeho kvalitu.
Fotoreceptory, ktoré v očiach vnímajú modré svetlo majú zároveň vplyv na krvný obeh, krvný tlak, teplotu tela, metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín, vplývajú na imunitu, produkciu pohlavných hormónov, starnutie či duševnú pohodu.
Navyše komponent svetla v modrofialovom pásme s vlnovou dĺžkou od 390 nm do 440 nm je považovaný za mimoriadne kritický a pokladá sa za jednu z možných príčin fotoretinitídy, t. j. poškodenia sietnice spôsobeného vysokoenergetickým existujúcim svetlom.
Za krátkodobé následky dlhého vystavenie modrému svetlu sú považované:
Medzi dlhodobé účinky modrého svetla patria:
Dlhodobé pôsobenie modrého svetla môže spôsobiť viacero zdravotných komplikácií.
Zdroje modrého svetla
V dnešnom modernom sveta sa so zdrojmi modrého svetla stretávame takmer na každom kroku. Či už ide o LED alebo xenónové svietidlá, úsporné žiarovky či elektromagnetické žiarenie obrazoviek.
Všetko sú to svetelné zdroje, ktoré majú vyšší podiel modrého svetla.
Ochrana pred modrým svetlom
Základom ochrany pred modrým svetlom by malo byť vyhýbanie sa mu aspoň 2 hodiny pred spaním. To znamená, že večer by ste nemali tráviť čas pri televízore, počítači ani s mobilom v ruke.
Pokiaľ sa používaniu niektorého z uvedených zariadení pred spánkom nevyhnete, snažte sa aspoň využívať tzv. nočný režim. Ten sa dá nastaviť na všetkých druhoch mobilov aj počítačov.
Zároveň si môžete do počítača či mobilu nainštalovať softvér zameraný na redukciu modrého svetla, či si zakúpiť monitor s nižším vyžarovaním.
Svoje oči, ale aj zdravie môžete ochrániť okuliarmi proti modrému svetlu.
Okuliare proti modrému svetlu
Pravidelnému používaniu telefónu či počítača sa vyhne len málokto z nás. Bežný pracovník v kancelárii strávi počas svojej pracovnej doby za počítačom ročne až tisíce hodín. Ideálnym pohlcovačom modrého svetla a chránenia si zraku sú v tomto prípade tzv. okuliare proti modrému svetlu.
Ide o špeciálne okuliare, ktoré nemusia mať dioptrie, ale obsahujú špeciálny filter modrého svetla. Vďaka nemu okuliare proti modrému svetlu bojujú proti unaveným očiam, bolestiam hlavy či rozmazanému videniu.
Filter proti modrému svetlu je možné zabudovať do klasických dioptrických okuliarov, no okuliare proti modrému svetlu si môžu kúpiť aj ľudia, ktorí inak okuliare nepotrebujú.
Sklá s filtrom proti modrému svetlu bez dioptrií je možné osadiť takmer do všetkých typov moderných rámov, vďaka čomu môžu byť okuliare proti modrému svetlu nielen dôležitým pomocníkom, ale aj moderným doplnkom.
Na záver
Modré svetlo je vďaka moderným technológiám takmer všade okolo nás a vyhnúť sa mu je takmer nemožné.
Stačí však zodpovedný prístup, využitie okuliarov proti modrému svetlu a nepoužívanie techniky pred spaním a jeho škodlivé vplyvy vo svojom živote eliminujete na minimum.
Pridajte komentár ku článku