Agentúra Jaspis: Prvý kurz urobili provizórne v byte, tento rok oslavujú už 20 rokov

JaspisKeď s podnikaním začínali, pokročilé účtovnícke softvéry boli ešte hudbou budúcnosti. Urobiť kurz účtovania na počítači znamenalo prenášať ťažké počítačové zostavy z učebne do učebne. 

Tento rok oslavuje obľúbená vzdelávacia agentúra Jaspis už 20 rokov.

Spontánny nápad, ako vzdelávať dospelých

Nápad založiť Agentúru Jaspis vznikol úplne spontánne,” hovorí konateľ Ondrej Ševčík. “Mysleli sme si, že je na trhu potrebné vzdelávať aj dospelých - nielen v štátnych školách, ale aj formou rekvalifikácií. Množstvo ľudí sa v tej dobe prispôsobovalo novým podmienkam na trhu práce a chceli pracovať v inom odbore ako vyštudovali, prípadne si hľadali prácu v zahraničí. Aktuálne je nízka nezamestnanosť, ale neustále vznikajú nové pracovné pozície a menia sa požiadavky zamestnávateľov.” 

Začiatky v bojových podmienkach

Ako prvé produkty začala agentúra organizovať kurzy účtovníctva. V roku 1999 ešte veľa ľudí nemalo toľko skúseností s prácou na počítači, takže rýchlo do portfólia pribudli aj IT kurzy. Dnes to môže vyznieť ako vtip, že niekto sa prihlásil na kurz práce s Office dokumentmi. 20 rokov naspäť Slováci vo veľkom začali objavovať lepšie platené pracovné možnosti v zahraničí, preto agentúra reagovala rozšírením ponuky o gastronomické kurzy.

Jaspis začiatky

Prvé IT kurzy

V spolupráci s anglickými hotelmi sme organizovali aj študijný program v zahraničí UK Hotel Training. Snažili sme sa byť flexibilní, počúvali sme klientov,” hovorí Ondrej. 

Dnes je možností na zorganizovanie kurzu oveľa viac - nájdete vhodné priestory, ktorých je neúrekom, kvalitného lektora a kurz odpromujete. Koncom 90-tych rokov fungovalo nákupné správanie úplne inak a organizácia kurzov bola zložitejšia.

Nezačínali sme v garáži ako IT giganti, ale rovnako v bojových podmienkach. V byte na Sibírskej ulici v Bratislave prebehol úplne prvý kurz účtovníctva. Popri tom sme zariaďovali prvú učebňu spojenú s kanceláriou v budove bývalého Radošinského naivného divadla pri Trnavskom mýte. V týchto priestoroch sme dodnes, postupne sme sa rozšírili a v budove máme viacero samostatných učební. Veľa sme sa na začiatku od klientov naučili a mestá sme rozširovali postupne, až keď sme našli kvalitných lektorov,” vysvetľuje Ondrej.

Jaspis priestory

Aktuálne priestory v Bratislave

20 rokov vývoja cítiť vo všetkých oblastiach

V porovnaní s rokom 1999 je technologický pokrok obrovský, a tak sa postupne modernizovali spôsoby výučby aj práca so zákazníkmi.

Ondrej s úsmevom spomína aj na výučbu účtovníctva na počítači v začiatkoch podnikania: “Počítače boli v tej dobe obrovské, pomalé a navyše aj drahé, tak sme ich prenášali do učebne v Piešťanoch, ktorá vznikla po Bratislave ako druhá v poradí. Internet bol vtedy drahý luxus v porovnaní s jeho dnešným rozšírením. Mali sme k dispozícii tzv. dial-up pripojenie cez pevnú linku. Na kurzoch sme ho zapínali iba na konci, aby zákazníci mohli odoslať potrebné dokumenty. Keď bol internet zapnutý, pevná linka bola hluchá a nedalo sa k nám dovolať.

Jaspis - účtovanie kedysi

Počítače sa museli prenášať z učebne do učebne

Od začiatku mala Agentúra Jaspis svoju webovú stránku, no ľudia si hľadali cestu na kurzy cez offline cesty. Informácie si zisťovali telefonicky alebo osobne, rovnako fungovalo aj prihlasovanie na kurzy. Dnes všetko vybavia pár klikmi na webe. 

Rovnako prešiel modernizáciou aj systém na evidenciu klientov. “Keď to dnes porovnám s naším aktuálnym systémom, ktorý slúži na správu vzdelávacích aktivít a rezervácie klientov, tak môžeme hovoriť o dobe kamennej,” priznáva Ondrej. 

Spokojní zamestnanci sú dôležitý pilier úspechu firmy

Firma rástla, pribúdali noví zamestnanci, ktorí si postupne v tíme rozdelili úlohy. Okrem zamestnancov Jaspis spolupracuje s freelancermi a lektormi. “Organizačne si všetko zabezpečujeme sami, snažíme sa byť všestranní. Občas sa smejeme, keď nám zavolá niekto z veľkej korporácie a pýta si niekoho z ekonomického oddelenia,” usmieva sa Ondrej. 

Agentúra Jaspis

Jaspis má nielen zamestnancov, ale spolupracuje aj lektormi a freelancermi

A zároveň dodáva: “Delegujeme špecifické úlohy, napríklad tvorbu obsahu alebo marketingové kampane. Radšej ich prenecháme profesionálom. Myslím, že aj spokojní zamestnanci sú dôležitý faktor, prečo Jaspis funguje už 20 rokov.” 

Kríza aj kopírovanie

Podnikatelia nemajú vždy na ružiach ustlané a pri budovaní firmy sa objavujú prekážky. S kými sa popasovala Agentúra Jaspis? “Najväčšou výzvou bolo samotné podnikanie - ani nie tak z pohľadu organizácie firmy, ale myslím skôr štátnu byrokraciu a neustálu zmenu zákonov. Prežili sme krízu v kombinácii s konkurenciou, ktorá nás v tom čase doslova kopírovala,” hovorí Ondrej Ševčík. 

Hranica 50 000 absolventov prekonaná

V roku 2019 dosiahla Agentúra Jaspis magický míľnik 50 000 absolventov. Podľa Ondreja Ševčíka sú kurzy populárne najmä vďaka poctivému výberu lektorov. “Vždy sme spolupracovali s kvalitnými lektormi, ktorí boli priamo z praxe. Ako študent som zažil zopár fantastických učiteľov, ktorí nám na škole vo Viedni prišli prednášať priamo z praxe - z veľkých firiem, jeden z nich cestoval z Nemecka, aby mohol doslova študentom rozdať svoje skúsenosti z praxe. Vysvetľovali na príkladoch, hovorili o vlastnom know-how z reálnej firmy. Tieto prednášky ma inšpirovali a rovnaký prístup sme zvolili pri výbere našich lektorov.”

Lektorka Agentúry Jaspis - Renáta Parízková

Lektorka Renáta Parízková počas účtovníckeho kurzu

Neustála práca na vylepšovaní kurzov

Agentúra Jaspis však nespí na vavrínoch a neustále vymýšľa nové možnosti, ako vzdelávať ľudí. “Chystáme nové spolupráce, termíny kurzov v mestách po celom Slovensku, pracujeme s osnovami kurzov. Naši zákazníci musia dostať vždy aktuálne informácie, keďže v účtovníctve a daniach je niekoľko zmien ročne,” dodáva na záver Ondrej Ševčík.

Premýšľate nad zmenou práce, alebo máte len chuť naučiť sa niečo nové? Pozrite si kurzy Agentúry Jaspis a pridajte sa k spokojným absolventom.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar