Rastlinná strava a MioMat – ideálna kombinácia 

príprava jedla s MioMatom

Príprava chutného pokrmu s MioMat-om. Foto: @mama_na_tretiu

S inklinovaním k rastlinnému stravovaniu sa v dnešnej dobe stretávame čoraz častejšie. Je to podmienené zvýšeným záujmom v rámci starostlivosti nielen o seba a svoje zdravie, ale aj o životné prostredie. 

Napokon, zaradenie rastlinných potravín do jedálnička je jednoduché – môžeme si vyberať zo skutočne rozsiahlej ponuky potravín, ktoré do tohto konceptu zapadajú, no nápomocné nám môžu byť aj prístroje, ktoré takýto spôsob stravovania podporujú. A presne takým je rozhodne MioMat.

Prečo vie byť MioMat v rámci rastlinného stravovania nápomocný? Aký impulz najčastejšie stojí za prechodom na rastlinnú stravu? Čo chutné a rastlinné si pomocou tohto šikovného prístroja môžete hravo pripraviť? Čítajte ďalej a dozviete sa to prostredníctvom odpovedí v rozhovore s MioMatkami. 🙂

Podstata a možný prínos rastlinnej stravy

Aj keď sa môže zdať, že tento alternatívny smer stravovania sa je niečím novým, opak je pravdou. Niektorých skupín obyvateľstva sa totižto týka už od nepamäti. 

Podstatu rastlinnej stravy tvorí rozmanitosť, pestrosť a aj farebnosť. Jedná sa o konzumáciu obilnín, strukovín, ovocia, zeleniny, orechov či semienok samotných, ale aj produktov z nich vyrobených.

Motívy, ktoré najčastejšie vedú k zaradeniu viac rastlinných produktov do nášho jedálnička alebo s prechodom na vegánstvo, sú etický, environmentálny a zdravotný

Na zdravotné benefity v spojení s vegánstvom poukazujú viaceré štúdie. Ak je rastlinná strava vyvážená, môže to mať užitočný vplyv na naše zdravie. Ak sa ale jedná o nevyváženú konzumáciu len rastlinných produktov, môže to narobiť viac škody ako úžitku, čo napokon nájdete potvrdené aj v našom rozhovore. 

Môžeme teda v podstate povedať, že vďaka vyváženej rastlinnej strave máme príležitosť podporiť naše zdravie i miesto, kde žijeme – Zem.

Pár slov o MioMat-e

MioMat je známy ako "hrnček var", vďaka ktorému si rýchlo a jednoducho pripravíte chutné kaše, polievky, rastlinné mlieka či smoothie.

S týmto prístrojom môžete v rámci prípravy stravy (pre vás či pre deti) pokojne experimentovať a nebáť sa skúšať nové veci. Zvládne toho skutočne veľa a navyše úplne sám. Viac už nižšie, v rozhovore.

Produktová foto MioMat

MioMat nájde využitie v každej kuchyni.

Rozhovor s tímom Mamigo

Tím Mamigo – MioMatky

Tím Mamigo, ktorý je známy ako MioMatky 🙂

Dobrý deň, MioMatky, na úvod nám, prosím, predstavte značku MioMat – kto/čo stojí za jej vznikom?

Značka MioMat vznikla v roku 2012 a založila ju Slovenka žijúca v Čile, kde sa datuje aj predaj prvého MioMatu.

Slovo dalo slovo a v roku 2013 sme značku MioMat a aj samotný prístroj priniesli na Slovensko, a následne do Čiech. Odvtedy je MioMat obľúbeným a využívaným kuchynským pomocníkom v množstve rodín. Jeho dostupnosť sa momentálne rozširuje aj do ostatných krajín sveta.

Čo sa skrýva v názve MioMat? 

Slovo MioMat vzniklo v španielsky hovoriacej krajine, kde Mio znamená Môj a Mat ako automat, tzn. prístroj. Inak povedané, je to vlastne “Môj Prístroj”. 🙂

Prečo je MioMat výnimočný a kto by si ho mal rozhodne zaobstarať?

MioMat je výnimočný šírkou svojho využitia. Spája v sebe funkcie polievkovaru, kašovaru, výrobníka rastlinného mlieka a smoothie makera v jednom. Stačí do neho vložiť suroviny a stlačiť správny gombíček. 😉 

MioMat varí sám, o 2 – 25 minút sa ohlási pípaním a môže sa jesť. Oceňujú ho hlavne mamičky na prípravu jedla pre deti a celú rodinu. Vyhovuje im, že MioMat polievku nielen uvarí, ale aj rozmixuje. Využívajú ho aj na prípravu príkrmov pre deti a detských domácich výživ.

MioMat by nemal chýbať v žiadnej domácnosti, kde žijú alergici na klasické mlieko – primárny účel MioMatu je vyrábať lahodné, krémové rastlinné mlieka. Ľudia ich často nakupujú v obchodoch, ale keď si ho pripravíte doma v MioMate, bude bez dochucovadiel, umelých prísad či konzervantov. MioMat ocení v podstate každý, kto nechce stráviť pri sporáku hodiny a potrpí si na kvalitné a čerstvé jedlo.

Rastlinné mlieko z MioMat-u

Vďaka MioMat-u si pripravíte aj rastlinné mlieko.

Nie je žiadnym tajomstvom, že súčasná doba sa vyznačuje rôznymi prínosnými aktivitami, ktoré vedú k zvýšenej starostlivosti o seba a životné prostredie. Jednou z nich je aj prechod na rastlinnú stravu – vie byť v tomto smere MioMat nápomocný?

Určite áno, pretože MioMat je určený práve na prípravu rastlinnej stravy. Polievky z neho sú bez mlieka a múky a cítiť v nich lahodnú chuť zeleniny.

Rovnako aj raňajkové kaše pripravíte z čerstvých surovín a sú veľmi zdravé. Napríklad naša obľúbená raňajková kaša zo zŕn ovsa nahého a strúhaného kokosu je v MioMate uvarená a rozmixovaná za 25 minút. Za ten čas sa človek práve nachystá do práce, takže MioMat mu efektívne ušetrí čas.

Polievka pripravená v MioMat-e

Chutná zeleninová polievka pripravená v MioMat-e.

Aký impulz podľa Vás najčastejšie stojí za tým, že sa človek rozhodne prejsť na rastlinnú stravu? 

Impulzy môžu byť rôzne. Veľa ľudí mení stravovacie návyky zo zdravotných dôvodov, iní sa rozhodnú zmeniť svoj životný štýl a rastlinná strava je toho súčasťou, inde je to ekológia a súcit k planéte a zvieratám. 

Motivácie sú teda rôzne, ale v každom prípade platí, že čím viac rastlinnej potravy sa nachádza v našom jedálničku, tým lepšie pre náš organizmus a aj pre planétu.

Aké sú podľa vás najväčšie benefity rastlinnej stravy?

V skratke môžeme povedať, že väčší podiel rastlinnej stravy v našom jedálničku pomôže nášmu zdraviu a súčasne odľahčí našu planétu.

Rôzne štúdie hovoria o prevencii a liečbe niektorých ochorení (najmä rakoviny), upravení BMI (index telesnej hmotnosti), pozitívnom vplyve na zníženie výskytu chronických chorôb ako napr. cukrovky či srdcových ochorení. 

My, osobne, sme zástankyne rovnováhy v stravovaní, tzn. nevylúčiť úplne živočíšnu stravu, ale upraviť jedálniček v prospech vyššieho zastúpenia rastlinnej stravy.

Doprajme si všetko, čo máme radi, veď aj jedlo nás robí šťastnými. Ale všetko s mierou :-).

Má rastlinné stravovanie aj nejaké nepriaznivé stránky?

Ako spomíname vyššie, extrémy nám nie sú vlastné. Myslíme si, že aj pri čisto rastlinnej strave sa dajú narobiť hlúposti, ak človek nie je dostatočne fundovaný a pri zostavovaní svojho jedálnička sa neporadí s odborníkom. Jedálniček by mal byť pestrý, aby sme telu dopriali všetko, čo potrebuje.

Takže ktokoľvek, kto sa rozhodne pre radikálnejšie zmeny vo svojom stravovaní, by to mal robiť rozumne, naštudovať si informácie a prechádzať na novú stravu postupne, aby svojmu telu neublížil a aby zmena bola dlhodobo udržateľná a nebol to len krátky “výkrik”.

Ako vnímate trend rastlinnej stravy na Slovensku v porovnaní so zahraničím?

Myslíme si, že Slovensko ničím nezaostáva. Trendy k nám prenikajú a informácie sú dostupné. Stačí napríklad sledovať správne profily na Instagrame a určite viete držať krok s dobou. Samozrejme ale platí, že ak sa napríklad chcete stravovať vonku, väčšie metropoly ponúkajú viac možností. Ale to je prirodzené a je to vo všetkom.

Myslíme, že aj na Slovensku je situácia už výrazne lepšia ako kedysi. Zdravá strava, poctivé potraviny, kvalita spracovania sa postupne dostáva do DNA viacerých prevádzok, a to je super.

Môžeme MioMat označovať aj za akéhosi šíriteľa myšlienky rastlinného stravovania?

Určite áno. Každý, kto si zaobstará MioMat, prirodzene zaradí do svojho jedálnička viac rastlinnej stravy. Teda za predpokladu, že ho bude aj naozaj využívať. Nie sme zástankyňami žiadnych extrémov, samé konzumujeme aj stravu živočíšneho pôvodu a snažíme sa riadiť heslom zlatá stredná cesta. 😉

Na záver nám, prosím, prezraďte a zároveň inšpirujte – čo konkrétne si pomocou MioMatu pripravujete najradšej/najčastejšie?

Ako sme načrtli v otázke vyššie, obľubujeme napríklad ovseno-kokosovú raňajkovú kašu a vlastne pravidelne si robievame kaše z našich predpripravených namiešaných balíčkov – ryžovo-kokosová so slzovkou, pšenovo-maková, quinou so pšenom a pohánkou a ďalšie, ktoré máme na našom webe.

Polievky milujeme viaceré – hráškovú, hokaido, brokolicovú, paradajkovú, z červenej šošovice… Na našom webe  v časti recepty je celkovo vyše 500 receptov, naozaj sa je čím inšpirovať.

Je teda zrejmé, že MioMat a rastlinná strava spolu kráčajú ruka v ruke. Ak ste doteraz náhodou mali pocit, že rastlinné stravovanie sa je jednotvárne alebo náročné z hľadiska príprav, aj vďaka MioMatu je to presne naopak. Ak teda premýšľate nad tým, že svoj jedálniček obohatíte alebo aj úplne zmeníte, viete, do čoho najbližšie investovať.

Veľmi pekne ďakujeme za prínosný rozhovor a želáme mnoho ďalších úspechov!

O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar