Sezóna kliešťov je v plnom prúde. Ako sa chrániť?  

Ako sa chrániť pred kliešťami?

Aj keď je kliešť malý tvor, ktorého vo voľnej prírode spozorujete len veľmi ťažko, dokáže narobiť poriadne problémy. 

Ohrozuje našich domácich miláčikov, no veľmi rád sa prichytí aj na človeka. Jeho cudzopasenie pritom môže mať fatálne následky a viesť k závažným, život ohrozujúcim ochoreniam, ako kliešťová encefalitída či lymská borelióza. 

Ako sa pred týmto parazitom chrániť? 

Kde všade na vás môže číhať kliešť?

V našich zemepisných šírkach sa kliešťom výborne darí. Začínajú sa prebúdzať na jar, v máji a v júni už veselo útočia a sú aktívne až do príchodu jesene. 

Číhajú na nás v tráve, na koncoch listoch či vetvách malých, prízemných kríkov.

Aj keď majú v obľube predovšetkým bukovo-hrabové lesy v nižších nadmorských výškach, v posledných rokoch sa čoraz viac objavujú aj v horských oblastiach. 

Po tom, čo si vyhliadnu svoju obeť, ktorá im vyhovuje (ak sa tak nestane, zídu dole), znecitlivia miesto na pokožke, ostrými hryzadlami ju prerežú a prisajú sa sosákom s háčikmi do rany.

Pre kliešťa začínajú hody, pre človeka boj s časom. 

Prečo je kliešť pre človeka nebezpečný? 

Kliešť je síce malé, no ani zďaleka nie neškodné stvorenie. Môže totiž prenášať rôzne ochorenia, ako:  

 • kliešťová encefalitída,
 • lymská bolerióza,
 • toxoplazmóza,
 • tularémia,
 • tiketsióza,
 • anaplazmóza,
 • bartonelóza. 

Najznámejšími, ale zároveň aj najnebezpečnejšími ochoreniami prenášanými kliešťami sú kliešťová encefalitída a lymská bolerióza. 

Lymská bolerióza príznaky

Kliešte môžu byť prenášačom viacerých nebezpečných ochorení. 

Kliešťová encefalitída

Toto akútne vírusové ochorenie prebieha v dvoch etapách. Prvá etapa trvá približne 4 dni a prejavuje sa príznakmi podobnými chrípke - zvýšená teplota, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti či nechutenstvo. 

Následne nastupuje druhá fáza, ktorá je sprevádzaná vysokými horúčkami, vracaním, stuhnutím krku. Jej vážne stavy môžu viesť až k obrne a dokonca aj k smrti. 

Cielená liečba tohto nebezpečného ochorenia, žiaľ, ani v súčasnej dobe nejestvuje. Tíšia sa len jednotlivé symptómy, ako horúčka či bolesť. Nutnosťou je aj oddych na lôžku a pokoj. 

Kliešťová encefalitída a jej výskyt

Výskyt kliešťovej encefalitídy bol v minulom roku najvyšší za uplynulých 20 rokov. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva bola kliešťova encefalitída diagnostikovaná minulý rok až 184 pacientom. 

Dôvodov môže byť viacero. Neustále meniace sa klimatické podmienky a s nimi súvisiaci presun kliešťov aj do horských oblastí, ale tiež aj pandémia koronavírusu, počas ktorej ľudia trávili v prírode viac času ako predtým.

Test na kliešťovú encefalitídu

Diagnostika kliešťovej encefalitídy prebieha zistením protilátok z krvi. Lekár tiež môže vykonať vyšetrenie očného pozadia i lumbálnu punkciu, ktorá odhalí konkrétne štádium ochorenia i typ vírusu. 

Ak ste si našli kliešťa, odstránili ho a chcete si byť istí, že na vás nič nepreniesol, vyskúšať môžete aj test na kliešťovú encefalitídu, ktorý zoženiete v lekárni.

Vďaka nemu zistíte, či kliešť, ktorý na vás cudzopasil, nebol infikovaný touto chorobou.

Tip od experta

"V 90 percentách prípadov sa ochorenie po infikovaní vírusom kliešťovej encefalitídy ani neprejaví. Človek často ani nevie, že je infikovaný, ak si prípadne nespomenie, že bol poštípaný kliešťom. Približne 10 percent infikovaní môže prebiehať s príznakmi podobnými chrípke. Len malé percento z toho – odhadom ide o jedno percento – sa prejavuje zápalom mozgových blán, eventuálne jednotlivých častí mozgu."


MUDr. Martin Babušík, infektológ 

Lymská bolerióza

Druhým, pomerne často sa vyskytujúcim ochorením, ktoré prenášajú kliešte je lymská bolerióza. Ako sa prejavuje? 

Toto ochorenie môže postihovať celý organizmus, jeho prejavy preto môžu byť v závislosti od postihnutia orgánov rôzne. 

Choroba má tri štádia:

 • 1. štádium - počas prvého štádiá sa objavujú zmeny na koži, najčastejšie začervenanie. Výnimkou  nie je ani zvýšená teplota, bolesti svalov a celková únava
 • 2. štádium - nastupuje po niekoľkých týždňoch či mesiacoch a môže byť sprevádzané postihnutím kĺbov, ale aj nervového systému či srdca. 
 • 3. štádium - postihnutie centrálneho nervového systému, zápaly kĺbov, problémy so zrakom, ...

Základom liečby lymskej boleriózy je podávanie cielených antibiotík, ktoré sú pri nasadení správneho dávkovania veľmi dobre účinné. 

Príznaky kliešťovej encefalitidy

Ak v mieste uhryznutia kliešťom spozorujete zmeny na pokožke, buďte opatrní a všímajte si váš zdravotný stav. 

Očkovanie proti kliešťom ako prevencia? Aké sú recenzie a skúsenosti ľudí?

Pokiaľ zvažujete očkovanie proti kliešťom, mali by ste vedieť, že v súčasnej dobe jestvuje očkovanie len proti kliešťovej encefalitíde. Nie je teda možné nechať sa zaočkovať proti lymskej bolerióze. 

Očkovanie proti encefalitíde však predstavuje účinný a bezpečný spôsob, ako sa týmto nepríjemným ochorením nenakaziť.

S očkovaním by sa malo začať už počas jesenných/zimných mesiacov, aby mala očkovaná osoba počas sezóny kliešťov už dostatok protilátok. 

Vakcína sa podáva v troch dávkach. Druhá očkovacia dávka sa podáva v rozmedzí od jedného až do troch mesiacov od podania prvej dávky. Čas podania tretej dávky závisí od konkrétneho druhu vakcíny a zvykne sa podávať 5 až 12 mesiacov alebo 9 až 12 mesiacov po podaní druhej dávky. 

Očkovanie proti kliešťom - recenzie

A čo skúsenosti ľudí s očkovaním proti kliešťom? Na rôznych internetových portáloch a fórach ich nájdete dosť, pričom potvrdzujú nielen bezpečnosť, ale aj účinnosť vakcinácie. 

"Máme skúsenosti, malá je zaočkovaná proti kliešťovej encefalitíde. Vedľajšie účinky sme nemali, ale kliešťa aj 3 razy od tej doby. Vela času trávime v prírode vonku a mali som aspoň trošku kľudnejšie reakcie." Modrykonik.sk

"Aj ja som dala malého zaočkovať, ešte nás čaká tretia dávka a tiež sme nemali žiadne vedľajšie účinky, žiadna horúčka, ani bolesti vpichu, takže teraz len dúfam, že to bude v poriadku a ak to bude treba tak nám to aj pomôže." Modrykonik.sk

"My sme žiadne nemali reakcie, všetko ok .. odporúčam dať". Modrykonik.sk

Tip od experta

"Najvhodnejšie je začať na jeseň, aby sa do jari, kedy sa objavia znova kliešte vytvorili protilátky v dostatočnej miere. V zásade je ale možné a aj vhodné začať očkovanie kedykoľvek." 


MUDr. Marta Špániková

Prisatý kliešť na tele: A čo teraz?

Našli ste si na tele prisatého kliešťa? Nepanikárte! Namiesto toho sa čím skôr pustite do jeho odstránenia. Čím dlhšie je totiž kliešť prisatý, tým väčšie riziko nákazy vám hrozí. 

Zabudnite ale na naolejovanie či namydlenie. Pri takomto spôsobe odstránenia sa totiž kliešť pridusí, pričom objem svojich čriev môže vyvrátiť do rany. Tým sa riziko nákazy závažným ochorením ešte viac zvyšuje. 

Ako teda správne postupovať pri vybratí kliešťa?

Ako vybrať kliešťa? Zachráni vás pinzeta na kliešťa

Existuje viacero spôsobov, ako z vášho tela môžete odstrániť neželaného návštevníka. V lekárňach dostanete špeciálne pomôcky, ako napríklad klieštiky, pinzety, slučky, háčiky či odlepovače. 

Najefektívnejším spôsobom je použitie špeciálnej pinzety na kliešťa. Ak ju ale doma nemáte, vystačíte si aj s bežnou pinzetou. 

 • Kliešťa chyťte pinzetou za hlavičku, dbajte však na to, aby to bolo čo najbližšie pri koži. Pozor, aby ste ho nerozpučili alebo mu neodtrhli telo. 
 • Pinzetu držte kolmo ku koži a otáčajte. Na smere otáčania nezáleží. Dôležité je však najprv otáčať a až potom ťahať. 

Odtrhnutá hlavička z kliešťa v tele? Čo robiť? 

Aj v tomto prípade platí: "Nepanikárte"!

Buď vyhľadajte lekársku pomoc alebo v prípade, že ihneď nechcete bežať k lekárovi, hlavičku z kliešťa si môžete odstrániť aj sami doma. Budete potrebovať ihlu a pinzetu. Nezabudnite tiež na dôkladne dezinfikovanie rany. 

Ďalšou možnosťou je počkať, kým hlavička kliešťa vyhnisá a odpadne z kože (podobne, ako pri trieske zapichnutej v koži). 

Ak sa vám ale čokoľvek, či už so samotnou ranou alebo vašim zdravotným stavom nepozdáva, návštevu lekára neodkladajte. 

Tip od experta

"Nekvapkajte naň olej ani nenatierajte krém. Začne sa dusiť, snaží sa uvoľniť a vypúšťa viac slín, čo je nebezpečné, pretože v nich môžu byť choroboplodné zárodky. Môžete tým podporiť prenos infekcie! Kliešťa iba chyťte pinzetou za hlavičku čo najbližšie ku koži, niekoľkokrát pootočte jemne na jednu a druhú stranu a potom ľahkým ťahom vytiahnite. Ranu dezinfikujte jódovou tinktúrou. Odtrhnutá hlavička sama osebe zavŕtaná v koži nie je až taká nebezpečná, nie sú v nej už sliny, ale treba ju vybrať. Ak sa ulomí len rypáčik alebo jeho časť, opuzdrí sa a vytvorí hrčku. Z kože ju môžete vydlabať ihlou ako triesku. Vytiahnutého parazita nepučte medzi nechtami, riskujete, pretože ak máte na prstoch a okolo nechtov drobné ranky, môžete sa cez ne nakaziť."


MVDr. Branislav Peťko, DrSc., riaditeľ Parazitologického ústavu SAV v Košiciach

Svrbenie po vybratí kliešťa

Svrbenie spolu so začervenaním v mieste uhryznutia sú bežné príznaky, ktorými o sebe kliešť môže dať vedieť.

Ak u vás teda pretrváva svrbenie po vybratí kliešťa , nemusíte mať obavy. Spolu so začervenaním zvykne odznieť približne do jedného týždňa. 

Ak by sa tak nestalo a pridružili by sa ďalšie komplikácie, vyhľadajte lekára. 

Biely kliešť: Čo je zač?  

Existuje množstvo druhov kliešťov, no v našich končinách je najrozšírenejší kliešť obyčajný. 

Tento záškodník má viacero vývojových štádií, počas ktorých sa mení jeho vzhľad, ale i správanie. Z vajíčok sa liahnu larvy vyhľadávajúce predovšetkým menšieho hostiteľa. Po nacicaní odpadnú a lienia sa v pôde. 

Po lienení sa menia na nymfu, ktorá má už tmavšie sfarbenie a najradšej cudzopasí na drobných hlodavcoch. Po pár dňoch cicania znova odpadáva, lieni sa v pôde a mení sa na imago, teda dospelého samca alebo dospelú samicu. 

Práve samičky sa dokážu nacicať do 200-krát väčšej hmotnosti, ako bola ich pôvodná. V tomto štádiu sa mení aj ich sfarbenie, ktoré má zväčša bielu až sivú farbu.

Takéhoto bieleho kliešťa možno pozorovať najčastejšie na zvieratách, ktoré nie sú pravidelne kontrolované alebo skrátka majú dlhú srsť a nájsť na nich malého kliešťa je doslova nemožné. 

Biely kliešť

Bieleho kliešťa (nacicanú samičku) môžete najčastejšie nájsť na vašom domácom miláčikovi. 

Ako dlho prežije kliešť v byte? 

Kliešť si starostlivo vyberá obete, na ktoré sa pricucne. Ak mu teda niekto "nesadne", opustí ho.

Aj vám práve napadlo, čo sa stane, keď si na sebe prinesiete domov z prechádzky kliešťa a nebudete jeho typ? 

Nuž, zlezie dole a pustí sa do putovania za potravou. Podmienky v byte nie sú pre kliešťa práve najideálnejšie, no aj napriek tomu v ňom dokážu nejaký ten deň prežiť.

Dokazuje to výskum nemeckého portálu, ktorý sa venuje práve týmto malým potvorám. V ich teste totiž dokázal kliešť prežiť bez potravy až niekoľko dní, najdlhšie 10. 

Výskumníci sa tiež pozreli na to, čo sa stane, ak do práčky vložíte oblečenie, na ktorom sa nachádza kliešť. Pri praní na 40°C kliešť prežije, a to v akomkoľvek štádiu svojho vývoja. Pri teplote 60°C však už nemá nádej na prežitie a zahynie.

Aj z tohto dôvody by ste mali oblečenie z prechádzky v lese prať vždy pri teplote 60°C. 

Ako sa chrániť proti kliešťom? Prevencia je základ!

Jestvuje viacero možností, ako sa voči kliešťom brániť. Tu sú tie najzákladnejšie a zároveň aj najefektívnejšie. 

 • Ak idete do prírody, zvoľte vhodné oblečenie. Oblečené by ste mali mať dlhé nohavice, ideálne zastrčené do ponožiek.
 • Použite repelent, ktorý bude kliešťov odpudzovať. Dostupné sú rôzne druhy - také, ktoré sa aplikujú na odevy, ale aj také, ktoré nastriekate priamo na telo. 
 • Keď prídete domov, očistite si oblečenie. Môžete sa tiež osprchovať a následne si dôkladne prekontrolovať telo. Kliešte sa najčastejšie zvyknú uchytiť na teplých, vlhkých miestach s jemnou kožou. 
 • Pokiaľ sa pohybujete v rizikových oblastiach so zvýšeným výskytom kliešťov, dajte sa zaočkovať.

NÁŠ TIP: Porovnali sme na 7 repelentov. Ktorý v našom hodnotení obstál najlepšie? 

Na záver

Uhryznutie kliešťom môže skončiť pre človeka viac ako zle. Nepodceňujte preto riziko nákazy ani prevenciu a chráňte sa vždy, keď vyrazíte do lesa, parku, hôr, ale aj do záhrady. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar