Bolesť hlavy: poradíme, kedy vyhľadať lekára a ako zmierniť príznaky

bolesť hlavy

Štatistiky odhaľujú, že s bolesťou hlavy sa počas života stretlo až 95 % svetovej populácie. Zvyčajne sa s ňou snažíme vyrovnať a rýchlo siahnuť po lieku, ktorý nám prinesie vítanú úľavu. Tento postup však nie je možné praktizovať dlhodobo a naviazať sa na automatickú rovnicu - bolesť = tabletka. Bolesť hlavy je často symptómom ďalších ochorení, ktoré možno nebolia, no pomaly sa v tele rozvíjajú. 

Primárna verzus sekundárna bolesť hlavy

Príčiny bolesti hlavy lekári delia na primárne a sekundárne. Primárna bolesť hlavy nie je naviazaná na konkrétne diagnostikové ochorenia, ale sú výsledkom mozgovej činnosti. 

Za primárnu bolesť hlavy označujeme

 • migrénu, 
 • tenznú bolesť hlavy, 
 • bolesť hlavy pri kašli, 
 • zaradiť sem môžeme napríklad i bolesť hlavy po sexuálnom styku, po fyzickej aktivite, pri kašli...
bolesť hlavy pri kašli je primárna bolesť

Na druhej strane stojí sekundárna bolesť hlavy, ktorá vzniká v dôsledku zdravotných stavov. Za jej vznikom stoja úrazy hlavy a krku, infekčné ochorenia, užívanie niektorých druhov liekov, mozgový nádor alebo aneuryzma. Ani jednu z bolestí hlavy (primárnu či sekundárnu) sa neoplatí podceňovať. Skôr alebo neskôr má neliečená bolesť hlavy vplyv na zhoršenú kvalitu nášho života. 

Sekundárne bolesti je dôležité rozpoznať, pretože môžu signalizovať život ohrozujúce stavy, ako je: 

 • trombóza mozgových žíl,
 • krvácanie do mozgu,
 • infekcie nervového systému (napríklad meningitída),
 • nádory.

Pri diagnostike sekundárnych bolestí hlavy je potrebné zvážiť i fakt, že až 8 % populácie sa vyznačuje existenciou abnormalít v nervovej sústave. A preto býva náročné určiť príčinu sekundárnych bolestí hlavy.

Rizikové faktory a spúšťače bolesti hlavy

V prípade bolestí hlavy sú rizikové faktory najmä iné ochorenia, ale aj spúšťače, ktoré podporujeme sami svojim životným štýlom: 

 • dehydratácia – prejavuje sa na začiatku ako tupá bolesť, postupne prechádza do ostrej bolesti najmä prednej časti hlavy,
 • nedostatok vitamínov a minerálov – v tomto prípade hovoríme predovšetkým o nedostatku horčíka a vitamínu B6, 
 • zlé držanie tela spôsobuje stuhnutie svalov krku a hlavy, prejavuje sa ako tupá bolesť, 
 • stres sa prejavuje bodavou bolesť hlavy, 
 • prechladnutie – bolesti hlavy sú spôsobené zápalom dutín. 
stresová situácia

Nie je bolesť ako bolesť

Ak vás hlava bolí pravidelne, nie je to stav, s ktorým by ste sa mali zmieriť. Bolesť hlavy sa môže vyskytovať na jednom mieste a opakovať sa v rôznych intervaloch.

Lokalizácia bolesti a opakovanie 

Bolesť má rôznu podobu, ktorá sa prejavuje v rôznych častiach hlavy a intenzite. Najčastejšie sa bolestivý tlak prejavuje na čele, na stranách hlavy a v zadnej časti na zátylku. 

Cyklujúca bolesť hlavy prichádza a odznieva v cykloch (veľmi často spojená s menštruačným cyklom), nepríjemný tlak nasledujúci bolesťou sa zvyčajne objavuje na jednej strane hlavy. 

Sinusitída je spojená so zápalom horných dýchacích ciest, ktorý spôsobuje bolesť hlavy, bolesť je najintenzívnejšia v predklone a sprevádza ju kašeľ, zhoršené dýchanie i upchaný nos

Bolesť okolo hlavy postihuje až 80 % svetovej populácie a vyvoláva pocit, akoby ste mali okolo hlavy pevne uviazaný opasok. Táto bolesť sa spája s napätými svalmi hlavy a krku, má tendenciu sa opakovať a priamo súvisí so stresom a zlým držaním tela. V tomto prípade môžete využiť teplý obklad, ktorý pomáha zmierniť bolesť. 

Klastrová bolesť hlavy (cluster headache) je pálčivá bolesť vyskytujúca sa na jednej strane alebo za očami, vo väčšine prípadov dochádza k jej postupnému rozširovaniu a trvať môže až 6 týždňov, príčina nie je známa ale častejšie táto bolesť postihuje mužov (postihuje približne 0,1 % populácie). Pomáha najmä odpočinok, zaradiť však môžete i zelený čaj (kofeín je v malom množstve nápomocný) a suplementáciu vitamínom B a horčíkom.

cluster headache (klastrová bolesť hlavy)

Migréna sa prejavuje pulzujúcou a búšiacou bolesť, ktorá sa zvyčajne vyskytuje na jednej strane hlavy. Zabezpečte si dostatočnú hydratáciu a odpočinok, pomáha i teplý obklad, zázvor a masáž esenciálnym olejom (napríklad levanduľovým).

Hemiplegická migréna sa prejavmi podobá mŕtvici, môžu sa objaviť závraty, poruchy videnia a dokonca tento stav nemusí byť sprevádzaný výraznou bolesťou. Odporúčame neodkladať návštevu lekára. 

Odrazené bolesti hlavy sa najčastejšie vyskytujú u ľudí, ktorí vysadili lieky tlmiace bolesti hlavy, zvyčajne sa objavuje na jednom mieste a môže trvať i niekoľko dní. V tomto prípade pomáha uvoľnenie masážou a dostatočná hydratácia. Pri vysadení liekov je tiež možné používať studené obklady a na mieste je najmä trpezlivosť. 

bolesť hlavy studený obklad

Charakter bolesti hlavy 

Pre lepšiu diagnostiku je potrebné sledovať nielen oblasť, kde hlava bolí, ale aj intenzitu a charakter bolesti. Ako pacienti najčastejšie opisujú bolesť: 

 • tupá bolesť – vyskytuje sa najmä po náročnom dni,
 • ostrá bolesť – spájaná s úrazom alebo dehydratáciou,
 • bodavá bolesť – môže byť vyvolaná napríklad zápalom,
 • pulzujúca bolesť - často sa objavuje pri migréne alebo pri bolesti zubov.

Charakter bolesti hlavy je vždy potrebné oznámiť ošetrujúcemu lekárovi najmä v prípade, že silná bolesť sa objavila v priebehu niekoľkých minút a stále sa zväčšuje. Napríklad ischemická choroba nie je spojená so silnou bolesťou, ktorá by bola viazaná na jedno miesto. Napriek tomu však môže ohroziť váš život. 

paralyzujúca bolesť pri migréne

Bolesť hlavy neznamená, že máte migrénu

Migréna je chronické záchvatové ochorenie so silnejšou intenzitou bolesti v porovnaní s bolesťou hlavy. Ide o 3. najrozšírenejšie ochorenie na svete, ženy trpia v priemere migrénou častejšie ako muži (18,3 % žien a 7,9 % mužov).

Predpokladá sa, že hlavnú príčinu vzniku migrény spôsobuje porucha v produkcii serotonínu, ktorá sa za bežných okolností tvorí v mozgu. Pri nadmernej produkcii tejto látky dochádza v mozgu k rozšíreniu ciev, čo vyvolá bolesť – vznik migrény. 

migréna príznaky

Akútny stav predstavujú občasné výskyty migrény. Ak sa však vo vašom prípade vyskytuje migréna dlhšie ako 15 dní v mesiaci, môžeme hovoriť o migréne chronickej.

Podľa Národného portálu zdravia má 80 % pacientov má bez tzv. aury (zábleskov svetla pred nástupom bolesti), ďalších približne 20 % udáva migrénu s aurou. Stavy, ktoré spôsobuje migréna vyradia z práce a bežného života až 90 % pacientov. Zvyšuje sa riziko mŕtvice a znížená kvalita života môže spôsobovať depresie.

Tip od lekára

Krátky test na rozpoznanie rozdielu medzi klasickou bolesťou hlavy a migrénou: „Ak pacient pociťuje jednostrannú bolesť hlavy, ktorá je pulzujúca a zhoršuje sa pri pohybe, jej intenzita je stredná až silná a k tomu vracia, alebo je citlivý na svetlo a zvuky, je vysoko pravdepodobné, že môže trpieť migrénou. Pacient nemusí vykazovať všetky tieto príznaky, v každom prípade by však mal navštíviť neurológa.“


MUDr. Martin Kucharík, neurológ

Voľnopredajné lieky na úľavu od občasnej bolesti hlavy

Kedy je potrebné vyhľadať lekára? 

Každý z nás znáša bolesť hlavy inak a i migréna má pri každom z nás odlišný priebeh. Je náročné presne určiť, kedy by ste mali vyhľadať lekára.

Ak však máte pocit, že horšiu bolesť hlavy ste nikdy predtým nezažili, pridávajú sa sprievodné príznaky (napríklad nevoľnosť, zvracanie, rozmazané videnie, citlivosť na svetlo), je pravý čas vyhľadať lekársku pomoc. Pri niektorých vážnych stavoch ide o čas. Cievna mozgová príhoda sa prejavuje napríklad bolesťou hlavy, ktorá vzniká v priebehu 60 sekúnd a stupňuje sa. 

Podľa MUDr. Kataríny Kosovej by ste mali vyhľadať lekársku pomoc i v prípade, že sa bolesť hlavy objavuje opakovane alebo je sprevádzaná vysokou teplotou či extrémne stuhnutým svalstvom v oblasti šije. Ak bolesti hlavy predchádzal úraz, rovnako nevyhnutne vyhľadajte lekársku pomoc.

bolesť hlavy vyšetrenie magnetická rezonancia

Zmena životného štýlu – pomôže pri bolestiach hlavy? 

Proti bolesti hlavy môžete bojovať i zmenou životného štýlu a vytvorením si nových návykov.

Pravidelný pitný režim

Dehydratácia predstavuje jednu z častých príčin bolesti hlavy. Do svojho pitného režimu zaraďte bylinkové čaje a čistú vodu. Nadmerná konzumácia kofeínu a sladených nápojov napríklad bolesť hlavy často zapríčiňuje. 

pitný režim

Správne držanie tela

Pomôcť vám s ním môže napríklad pravidelné cvičenie jógy a pilatesu. Cvičenie je dôležité i pre správne prekrvenie organizmu, ktoré rovnako minimalizuje riziko vzniku bolesti hlavy. 

Dostatok ovocia a zeleniny

Vyvážená strava vám pomôže udržať si dostatočný príjem horčíka a vitamínu B6, ktorých nedostatok sa prejavuje práve bolesťami hlavy. 

NÁŠ TIP: Začnite svoj deň výživnými raňajkami. Naša redaktorka pripravila tipy, ako si prvé jedlo dňa vyskladať, aby vás ich výživové hodnoty nakopli do fungovania počas dňa. 

Dostatok spánku

Málo spánku, prerušovaný a zlý spánok sú problémami spôsobujúce bolesti hlavy. Ak máte so zaspávaním problém, minimalizujte kofeín a čas strávený pred obrazovkou. Naopak si doprajte viac pohybu na čerstvom vzduchu a oddychu napríklad pri knihe

dostatok spánku

Vyhnite sa alkoholu a tabakovým výrobkom

Alkohol dehydruje a stavy na druhý deň po konzumácii vedia poriadne potrápiť bolesťou hlavy. Ani jedna z týchto nerestí nepatrí do zdravého životného štýlu. 

Aj keď sa zriedkavo bolesť hlavy objaví, netreba hneď siahať po tabletke ako najúčinnejšom riešení. Najprv sa zamyslite, či ste v ten deň vypili dostatok vody, nemali ste ťažký deň v práci a čo v poslednej dobe jete. Kým nie je bolesť chronická a neparalyzuje vás, stále máte priestor na zmenu svojich zvykov. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar