Ako bezpečne vybrať kliešťa?
Zdroj: EvgeniyQW – stock.adobe.com
Užívate si pobyt v prírode a zrazu zbadáte na svojom tele, že máte prichyteného kliešťa? Netreba robiť paniku, stačí dodržať pár jednoduchých krokov a kliešťa bez problémov vyberiete. V tomto článku si ukážeme, ako bezpečne vybrať kliešťa, čo robiť po jeho vybratí, aj ako sa pred nimi chrániť.
Čo sú kliešte a ako si hľadajú svoje obete?
Kliešť je druh parazita, ktorý sa živí krvou divých i domácich zvierat a človeka. Nebezpečný je tým, že môže byť nositeľom rôznych chorôb, ako napríklad pre človeka nebezpečná lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Preto je dôležité vytiahnuť ho z kože čo najskôr.
I keď sú kliešte veľmi malé, dajú sa ľahko rozoznať od ostatného hmyzu. Kliešť obyčajný má ploché telo s tvrdým povrchom a 8 nohami. Meria 2 mm (samček) až 10 mm (samička).
Samičky kliešťa obyčajného sa od samčekov nelíšia iba svojou veľkosťou, ale aj chrbtovým štítom. Chrbtový štít pokrýva u samčekov celé telo, zatiaľ čo u samičiek a nižších vývojových štádií štít pokrýva iba prednú časť tela, aby mohol organizmus poňať viac krvi.
Nacicaná samička zväčšuje svoju hmotnosť až 200-krát. Samček je sfarbený do hnedočierna, samička do červena.
Kliešte na svoje obete striehnú v opadanom lístí a vysokej tráve na lúkach a v lesoch.
Kliešte si na svoje obete vyčkávajú v opadanom lístí, v tráve v lesoch, krovinách a na lúkach v blízkosti riek. Ak sa kliešť dostane na ľudské telo, najprv zisťuje, či si našiel vhodného hostiteľa. Ak nie, jednoducho sa stiahne a z tela odpadne.
Ak mu však budete vyhovovať, kliešť má tendenciu liezť smerom nahor a dostať sa pod kožu. Jeho pohyb neucítite, pretože jeho nohy sú vybavené vankúšikmi, ktoré človek na sebe nevníma. Pre mnohých bude možno záhadou, že kliešte si nevyberajú obnažené časti tela, uprednostňujú práve naopak miesta chránené odevom.
Po návšteve prírody si preto dobre skontrolujte najmä stehná, slabiny, nohy, ruky, brucho, hrudník a podpazušie, dokonca aj pohlavné orgány. U detí býva postihnuté miesto často vo vlasoch a za ušami.
Postup ako bezpečne vybrať kliešťa
Ak zbadáte, že kliešť je prichytený na vašej koži a nedá sa ho len tak striasť, treba ho bezpečne vytiahnuť. Tu je postup, ako na to:
- Ako prvé je potrebné dezinfikovať kliešťa a jeho okolie. Použiť môžete rôzne prípravky, pričom najvhodnejšia je jódová tinktúra. Vyhnite sa alkoholovým prípravkom, ktoré môžu kliešťa podráždiť. Pri dezinfikovaní by ste mali použiť rukavice alebo igelitové vrecko, aby ste zabránili prenosu infekcie cez drobné rany na rukách.
- Potom vezmeme do rúk pinzeta a ňou uchopíme kliešťa za tvrdú hlavičku čo najbližšie ku koži. Najvhodnejšia je špicatá pinzeta alebo pinzeta určená priamo na vyberanie kliešťov.
- Akonáhle máte kliešťa uchopeného, pomaly začneme s jeho vyťahovaním. Vyťahujeme ho ťahom, smerom kolmo od kože. Prípadne si môžete pomôcť mierne kývavými pohybmi.
- Treba postupovať pomaly a byť trpezlivý. Vyťahovanie môže zabrať i niekoľko minút. Nikam sa neponáhľajte a špeciálne si dávajte pozor, aby ste kliešťovi nestlačili bruško. Tým by sa mohli jeho vnútornosti uvoľniť do rany.
- Po vybratí kliešťa si obzrieme miesto rany i samotného kliešťa. Sledujeme najmä to, či je kliešť celý a či hlavička nezostala zachytené v koži.
- Po vybratí miesto vpichu dôkladne vydenzifikujeme.
Čo robiť ak v rane ostala hlavička?
Môže sa stať, že i napriek opatrnosti sa kliešť roztrhne a v rane ostane zachytená hlavička. V takomto prípade je možné ju vybrať ihlou, opäť však treba dbať na dôkladnú dezinfekciu.
Ak si na to netrúfate, vyhľadajte odbornú pomoc u svojho lekára alebo na pohotovosti. V prípade nevybratia hlavičky môže dôjsť k infekcii a zapálení kože.
Čo robiť po vybratí kliešťa?
Po vybratí kliešťa je vhodné miesto uhryznutia ešte niekoľko dní dôkladne sledovať. Pokiaľ počas pozorovania spozorujete nejaký z nasledujúcich príznakov, je potrebné vyhľadať lekára
- zapálenie rany
- začervenanie
- opuchnutie
- bolesť
- zvýšená únava
- zvýšená teplota
- zväčšené lymfatické uzliny
- bolesti hlavy, svalov či kĺbov.
Pred kliešťami a iným hmyzom by ste sa mali chrániť pomocou repelentov.
Ako sa chrániť pred kliešťami?
Chrániť sa pred dotieravým hmyzom je dôležité nielen kvôli nepekne vyzerajúcim štípancom alebo uhryznutiam. V prípade kliešťov je ochrana na mieste najmä kvôli nebezpečným chorobám, ktoré môžu prenášať.
Medzi prírodné odpudzovače kliešťov patrí cesnak, jablčný ocot, rozmarín či bazalka. No parazitológovia sa zhodujú na tom, že žiadne z nich nepôsobia stopercentne a je dobré ich kombinovať s repelentmi proti klieštom.
Po príchode z prírody sa dobre skontrolujte, či na sebe nemáte prisatého kliešťa. Pozorne si prezrite najmä časti tela, ktoré ste mali schované pod oblečením. Ak si na koži zbadáte kliešťa, pokúste sa ho bezpečne vytiahnuť. Po vybratí kliešťa si miesto ešte niekoľko dní sledujte a v prípade, že sa nebudete cítiť dobre, určite čo najskôr vyhľadajte lekára.