Krásny úsmev? Ako sa správne starať o zuby

Ako sa starať o zuby

Čistenie zubov a správna starostlivosť je dôležitá pre zdravý chrup a krásny úsmev. Zuby majú tvrdú štruktúru, ktorá im umožňuje spracovať potravu, celé formátovanie tváre či dokonca tvorbu zvukov a reči. Okrem toho zuby spĺňajú estetickú funkciu, ktorá je skutočne veľmi dôležitá.

Pokiaľ chcete mať prirodzene biele a krásne zuby, je naozaj potrebné, aby ste im venovali dostatok pozornosti a hlavne vzornú starostlivosť. Tiež je potrebné, aby ste sa starali aj o zuby múdrosti, ktoré zvyknú narásť až v dospelosti.

Ako môžeme vnímať dentálnu hygienu

Návšteva zubára

Ústna hygiena je pre naše každodenné fungovanie neoddeliteľnou záležitosťou. Dentálna hygiena vedie k správnemu udržaniu a zachovaniu našich zubov v ústnej dutine na celý život. Zuby by sme si mali pravidelne umývať aspoň dvakrát denne.

Dentálna hygiena zabraňuje tvorbe kazov a rôznych ochorení na tkanivách v celej ústnej dutine. Existuje viacero názorov na to, kedy je vhodný čas na umývanie zubov, avšak je potrebné, aby ste si teda zuby umyli hneď ráno po zobudení a večer pred tým než pôjdete spať.

Hlavný cieľ dentálnej hygieny spočíva v zabraňovaní poškodeniu tkanív zubov, a to je teda prevencia pred vznikom zubného kazu, zápalu na tkanivách, zápalu ďasien, parodontitíde alebo zápalu parodontu. Správna dentálna hygiena pomáha tiež udržať terapeutický výsledok po liečení zubných tkanív.

Za vznik chorôb zubných tkanív najčastejšie môže zubný povlak. Povlak je jedna z príčin zubného kazu a rôznych zápalových problémov celého aparátu zubov. V povlaku sa ukladajú všetky baktérie po jedle a pri ich zanedbanom a nesprávnom odstraňovaní sa baktérie len naďalej hromadia a môžu tak ľahko spôsobiť nepríjemné zápaly ďasien alebo zubné kazy.

Pre pravidelnú kontrolu je nutné navštevovať svojho zubára dvakrát ročne, aby ste sa mohli vyhnúť zubným problémom ešte pred ich rozšírením.

Otestovali sme elektrické zubné kefky. Pozrite si naše hodnotenie.

Za čo sa zodpovedajú dentálni hygienici?

Dentálna hygiena

K dentálnym hygienikom prichádzame z vlastnej iniciatívy alebo na odporúčanie lekára. Dentálni hygienici dôkladne a starostlivo vyšetria svojich klientov a podľa ich vyšetrenia môžu navrhnúť svoj postup starostlivosti ošetrenia.

Častým krokom býva tiež podrobný postup alebo inštruktáž ako je potrebné sa správne starať o zuby, aby ste predišli všetkým vznikov tvorby zubných kazov alebo zápalov. Dôležitý je tiež výber správnych hygienických pomôcok, ktoré môžu pomôcť pri zlepšení a predchádzaní tvorbou vlákien. Ak sa teda chcete vyvarovať nejakým možným problémom alebo vzniku kazu či zápalu nepodceňujte pravidelné návštevy u dentálnych hygienikov.

Na odstránenie zubných povlakov a zubného kameňa používajú dentálny hygienici viaceré pomôcky, ako sú rôzne druhy škrabiek a kyriet, ultrazvuku, špeciálne pasty, kefky alebo pieskovač. Ošetrenie zubov nebýva bolestivé, pokiaľ vaše ochorenie nie je príliš vážne. Úlohou zubárov je teda zodpovedať za predchádzanie nejakým zubným chorobám, ktoré by vám mohli neskôr spôsobiť nejaké väčšie problémy.

Návšteva dentálnych hygienikov nemôže byť len nejakou občasnou záležitosťou, a preto sa odporúča ich navštevovať aspoň dvakrát do roka na pravidelnú prehliadku. Návštevy tiež závisia podľa toho, či máte nejaké problémy alebo sklon k zubným ochoreniam.

Individuálna hygiena ústnej dutiny

Práve individuálna a osobitná hygiena je súčasťou hygieny každého jedného človeka, ktorá sa vykonáva počas celého dňa. Cieľom tejto hygieny je obmedzenie a odstránenie zvyškov jedla, ktoré je možné odstrániť hneď niekoľkými šikovnými spôsobmi, ako je napríklad zubná kefka a zubná pasta.

Pomôcť pri odstránení zvyškov z jedla si môžete aj vďaka špeciálnym pomôckam, ktoré sú určené priamo na čistenie priestorov medzi zubami, ku ktorým je naozaj ťažké sa dostať iba obyčajnou kefkou. Medzi základné pomôcky na odstránenie baktérií v medzizubných priestorov môžeme považovať napríklad ústnu vodu alebo žuvačku, ktorá dokáže tiež stimulovať tvorenie slín a čistenie pohybmi mäkkých tkanív.

Pri dobrej starostlivosti by ste nemali tiež zabúdať na odstránenie čierneho povlaku, ktorý sa často tvorí na zuboch. Tento zubný povlak je možné odstrániť len vďaka mechanickým pomôckam pre hygienu ústnej dutiny – zubnou kefkou, pomôckami, ktoré sú určené na čistenie zubných náhrad a chemickými prostriedkami.

Ako si vybrať správnu kefku?

pomôcky na čistenie zubov

Pre správnu dentálnu hygienu je dôležitý výber správnej zubnej kefky. Pri výbere zubnej kefky by ste sa mali riadiť viacerými faktormi, najdôležitejším je práve druh kefky. Každý by mal vedieť či mu na čistenie zubov viac vyhovuje klasická tvrdá zubná kefka alebo radšej elektrická.

Pri výbere najmä elektrických zubných kefiek vás bude určite zaujímať aj cena. Avšak nie vždy tá drahšia elektrická kefka je aj lepšou voľbou.

Vhodný druh kefky

Na trhu sa stretnete s veľkým výberom zubnej kefky podľa jej samotného druhu. Najbežnejšie a najrozšírenejšie používané sú práve klasické kefky. Okrem bežnej klasickej kefky, ktorá slúži na čistenie celých zubov sa na trhu tiež môžete stretnúť s medzizubnou kefkou, ktorá dokáže vyčistiť medzizubné priestory.

Takéto medzizubné kefky sú tiež vhodným prostriedkom ako sa vyvarovať zubným kazom, parodontitíde alebo dokonca zápalom ďasien. Kefky, ktoré slúžia na čistenie medizubných priestorov je možné kúpiť vo viacerých veľkostiach (od najmenšej až po najväčšiu kefku). Kefka sa musí dobre zmestiť do medzizubného priestoru, nemôžete ju do ústnej dutiny medzi zuby zavádzať len nasilu.

Správnu veľkosť medzizubnej kefky vám dokáže zmerať váš zubný lekár, práve veľkosť je rozhodujúca pre zamedzenie poraneniu ďasien.

Elektrické zubné kefky

čistenie zubov

Pokiaľ sa rozhodujete o kúpe elektrickej kefky, tak by ste mali vedieť presne aký mechanizmus chcete. Elektrické zubné kefky môžeme rozdeľovať na rotačné a tiež sonické. Pohyb rotačných elektrických kefiek pripomína otáčanie, avšak hlavica sa dokáže otáčať zo strany na stranu iba v určitom možnom rozsahu.

Rotačné kefky majú hlavicu, ktorá má kruhový tvar, aby sa dokázala čo najlepšie prispôsobiť vašim zubom. Hlavica je tiež vhodná pre pravidelnú hygienu priestorov medzi zubami. Výhodou takýchto kefiek je, že ju môže používať viac členov rodiny naraz. Túto možnosť jej umožňujú vymeniteľné hlavice zubnej kefky. Jednoducho stačí ak bude mať každý člen rodiny svoju vlastnú hlavicu.

Ultrazvukové alebo teda sonické zubné kefky pracujú na rozdielom princípe ako elektrické kefky. Rýchle vibrácie zabezpečia šetrné umývanie zubov a ich ťažšie dostupných priestorov. Sonické kefky dokážu odstrániť zubný povlak aj bez potreby priameho dotyku.

Náš tip: Plánujete vyskúšať elektrickú zubnú kefku? V tom prípade odporúčame náš Test elektrických zubných kefiek.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora