Na domáce rastlinné mlieko stačí pár surovín 

Ako si pripraviť rastlinné mlieko doma

Rastlinné mlieko je vynikajúcou náhradou klasického kravského mlieka a na chuť mu prichádza čoraz viac ľudí. Neobsahuje laktózu, ani cholesterol, je ľahšie stráviteľné a bohaté na vápnik.

Predstavuje skvelú alternatívu pre ľudí s intoleranciou na laktózu či s alergiou na bielkovinu obsiahnutú v kravskom mlieku. Siahajú po ňom i vegáni a vegetariáni, keďže je rastlinným produktom. 

Na pultoch obchodných reťazcov nájdete nespočetné množstvo rastlinných mliek rozličných druhov, značiek, ale žiaľ aj kvality a zloženia. Ich cenovka začína niekde na jednom eure a šplhá sa až k sume 3 € za jeden liter, čo nie je málo. 

Pokiaľ chcete mať istotu, že neplatíte za zafarbenú vodu v krabici, kvalitné rastlinné mlieko bez pridaných látok, si ľahko môžete vyrobiť aj sami doma. Ako na to, vám prezradíme v tomto článku. 

Kravské mlieko vs. rastlinné mlieko

Možnože ešte nemáte úplne jasno v tom, čo je vlastne rastlinné mlieko a prečo býva označované za lepšiu alternatívu kravského mlieka. Pozrime sa, aké základné rozdiely možno medzi týmito druhmi mliek nájsť. 

Kravské mlieko

Kravské mlieko možno označiť za produkt mliečnych žliaz kráv. Primárne je určené na výživu teliat, no po vhodnej úprave sa na naše stoly dostáva ako výživná súčasť ľudskej stravy. 

Je vynikajúcim zdrojom dobre využiteľného vápnika i plnohodnotných bielkovín. 

Nájdete v ňom dôležité vitamíny A, D, E a K, ale aj mliečny tuk. Je prospešné pre kosti, srdce i svaly. 

V jeho neprospech však hrá veľké množstvo kalórií, obsah laktózy (problémový pre ľudí s laktózovou intoleranciou), ale aj možný obsah antibiotík, hormónov či iných nežiadúcich látok (1).

kravské mlieko


Rastlinné mlieko 

Rastlinné mlieko je rastlinný produkt, ktorý sa síce svojim vzhľadom podobá na klasické mlieko živočíšneho pôvodu, no nie je mliečnym výrobkom. Aj práve kvôli tomu sa pri rastlinnom mlieku môžete často stretnúť s označením rastlinný nápoj, ktoré je podľa mnohých názorov presnejšie a korektnejšie. 

Rastlinné mlieko v porovnaní s kravským mliekom neobsahuje laktózu ani kravskú bielkovinu a preto je mimoriadne vhodné pre ľudí s intoleranciou na laktózu či alergiou na kravskú bielkovinu. Rastlinné mlieka sú ľahšie stráviteľné a nespôsobujú tráviace ťažkosti, ako nadúvanie, hnačka, plynatosť (2).

Do karát im hrá aj fakt, že neobsahujú cholesterol a pozitívne vplývajú na reguláciu zlého cholesterolu. Obsahujú tiež veľké množstvo vitamínu E - jeden z najlepších antioxidantov.

Rastlinné mlieka sú na tom veľmi dobre aj čo sa týka obsahu vápnika. Väčšina druhov rastlinných mliek obsahuje rovnaké množstvo vápnika ako kravské mlieko a niektoré dokonca viac. 

Nevýhodou rastlinných mliek je menší obsah živín (v závislosti od konkrétneho druhu mlieka) a veľmi často i vyššia cena. To však neplatí v prípade, že si rastlinné mlieko pripravíte v pohodlí vášho domova. 

rastlinné mlieko recept

Domáce rastlinné mlieko: Ako si ho vyrobiť?

Ak sa rozhodnete pre výrobu domáceho rastlinného mlieka, nielenže ušetríte, ale zároveň získate aj čistý produkt, bez akýchkoľvek látok navyše, ako napríklad farbivá, konzervanty a podobne. Mlieko bude obsahovať len to, čo pri jeho príprave použijete. 

Príprava domáceho rastlinného mlieka je navyše jednoduchá a rýchla. Potrebovať budete iba vodu, základnú rastlinnú zložku, sito s gázou a kvalitný mixér so spoľahlivým výkonom. 

Ďalší postup závisí od toho, či si chcete vyrobiť domáce rastlinné mlieko z obilnín alebo rastlinné mlieko z orechov a semien. Kým pre mlieko z obilnín sa totiž odporúča výrobný proces za tepla, mlieko z orechov či semien by sa malo vyrábať za studena.

Výroba domáceho rastlinného mlieka za studena

Pri príprave rastlinného mlieka za studena je potrebné základnú surovinu namočiť na niekoľko hodín do vody. Potom sa premyje a spolu s trochou vody rozmixuje v mixéri. Následne sa opäť pridá voda, podľa toho, akú konzistenciu mlieka chcete dosiahnuť.

Po tom, čo je mlieko dobre rozmixované, prelejte ho cez sitko, čím oddelíte tekutinu od rozmixovanej suroviny. Mlieko možno dochutiť, napríklad pridaním škorice. Takto si môžete pripraviť doma napríklad aj orechové mlieko.

Domáce orechové mlieko - recept

Na prípravu domáceho orechového mlieka môžete použiť orechy podľa chuti. Či už siahnete po vlašských orechoch, mandliach alebo kešu, je len a len na vás. A čo budete na orechové mlieko potrebovať?

Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ chcete husté orechové mlieko mali by ste použiť aspoň 2 hrste orechov. Jedna hrsť orechov postačí na riedke orechové mlieko. Najvýraznejšiu chuť má mlieko pripravené z lieskových orechov. Použiť tiež môžete kombináciu viacerých druhov orechov. 

Orechy vložíte do mixéra, pridáte vodu a mixujete. Nakoniec už len precedíte.

recept na orechové mlieko

Výroba rastlinného mlieka za tepla

Tento spôsob sa využíva zväčša vtedy, keď sa ako základná surovina používajú strukoviny a obilniny. Tie sa najprv premyjú vodou, scedia sa a orestujú na panvici. Potom sa spracujú štandardným spôsobom v mixéri. 

Základnú surovinu ale tiež možno po namáčaní uvariť, rozmixovať, doliať požadované množstvo vody a precediť pomocou sita. Takýmto spôsobom si vyrobíte napríklad aj obľúbené ryžové mlieko. 

Domáce ryžové mlieko - recept

Na ryžové mlieko budete potrebovať ⅓ šálky ryže a 3 hrnčeky vody. Ryžu sa odporúča namočiť už deň vopred. Ryžu je potrebné precediť, vyliať vodu a nechať variť spolu s hrnčekom vriacej vody. Ryžu varte približne 40 minút na miernom plameni do mäkka. Po dovarení dajte ryžu do mixéra, pridajte 3 hrnčeky vody a rozmixujte. Vzniknutú tekutinu dobre preceďte a ryžové mlieko je na svete. 

Domáce rastlinné mlieko si možno pripraviť dokonca ešte jednoduchšie a menej pracnejšie, a to za pomoci špeciálneho prístroja na výrobu rastlinného mlieka. Ako táto šikovná vecička funguje a čo všetko dokáže? 

domáce ryžové mlieko recept

Prístroj na výrobu domáceho rastlinného mlieka: Nášmu trhu kraľuje MioMat  

Na trhu nájdete viacero mašiniek určených na výrobu domáceho rastlinného mlieka. Niektoré slúžia výlučne len na prípravu rastlinného mlieka, s inými toho pripravíte viac, napríklad aj kaše, smoothie či dokonca polievky.

Jedným z takýchto multifunkčných prístrojov je aj obľúbený a čoraz viac populárny MioMat.

Čo je MioMat? 

Kuchynský pomocník s názvom MioMat je zariadenie, s ktorým pripravíte rôzne rastlinné mlieka, ale aj detské výživy, kaše, smoothie a polievky. Ponúka 5 programov - RAW, VeggieMilk - Cereal, VeggieMilk - Soy, Mash/Soup a Smoothie.

V tomto článku sa ďalej budeme venovať už len príprave rastlinných mliek v MioMate, no pokiaľ vás zaujímajú aj jeho ostatné funkcie, určite nahliadnite do našej podrobnej recenzie prístroju MioMat.

Príprava rastlinných mliek v miomate
MioMAt na prípravu rastlinných mliek

Na akom princípe funguje výroba rastlinného mlieka v MioMate? 

Celá príprava a výroba rastlinného mlieka v MioMate ja maximálne jednoduchá a rýchla a pozostáva z troch jednoduchých krokov: 

  1. Do nádobky vložte ingrediencie - základné rastlinné zložky, z ktorých budete pripravovať rastlinné mlieko a nádobu prikryte vekom.
  2. Stlačte tlačidlo na spustenie programu.
  3. Rastlinné mlieko je hotové vtedy, keď sa prístroj ohlási pípaním.

Ako si zvoliť správny program na výrobu rastlinného mlieka v MioMate?

MioMat má na prípravu rastlinného mlieka určené až 3 programy. Podľa čoho si vybrať ten správny? 

VeggieMilk - Cereal program pracuje za tepla, konkrétne pri teplote do 75°C, teda je ideálny pre prípravu makového či kokosového mlieka. 

Program VeggieMilk - Soy sa využíva na výrobu rastlinného mlieka zo strukovín, ako cícer či sója. Ohrev tu dosahuje až 100°C. 

RAW program je ideálny na výrobu rastlinného mlieka za studena. Ako základná rastlinná surovina môžu byť použité arašidy, ovsené vločky alebo kokos. Teplota ohrevu pri tomto spôsobe prípravy nedosahuje viac ako 42°C. 

A ako si v MioMate pripravíte konkrétne druhy rastlinných mliek? Aké množstvo surovín je potrebné použiť? 

prístroj na výrobu rastlinného mlieka

MioMat makové mlieko - recept

Makové mlieko síce zatiaľ nepatrí k tým najpopulárnejším, no pozornosť si rozhodne zaslúži. Mak ako taký je totiž vynikajúcim zdrojom vápnika, obsahuje tiež horčík, železo, zinok, vlákninu, bielkoviny i vitamíny B, C, E.

Ak si chcete pripraviť makové mlieko v MioMate, budete potrebovať jednu až dve odmerky maku, ktorý najprv namočíte. 

Po namočení mak pridajte do nádoby, nalejte približne 1 liter vody (medzi rysku MIN a MAX), zapnite prístroj a stlačte tlačidlo VeggieMilk - Cereal. Spustí sa program trvajúci približne 10 minút. Po ukončení zaznie zvukový signál. 

Pripravené mlieko preceďte cez sitko. 

MioMat makové mlieko recept

MioMat kokosové mlieko - recept

Kokosové mlieko je veľmi obľúbené, a to nielen kvôli svojej lahodnej chuti, ale aj kvôli svojmu zloženiu. Nájdete v ňom vitamíny C, E, K i minerály draslík, mangán, meď, horčík či železo.

Na prípravu kokosového mlieka v MioMate potrebujete 100 g strúhaného kokosu a liter pitnej vody. 

Kokos vysypte do nádoby MioMatu, pridajte jeden liter vody (medzi rysky MIN a MAX) a stlačte tlačidlo pre spustenie programu RAW. Program pracuje približne 10 minút. Keď zaznie zvukový signál, kokosové mlieko je hotové. Stačí ho už iba precediť.

MioMat kokosové mlieko

MioMat mandľové mlieko - recept

Mandľové mlieko má príjemnú, sladkastú, orieškovú chuť a je plné vitamínov i minerálov. Obsahuje mangán, železo, vápnik, horčík i fosfor. Z vitamínov tu má svoje zastúpenie E, D, B2 a B12.

Mandľové mlieko vyniká i nízkym obsahom kalórií, cukrov a tukov. Jeho mínusom je však nízky obsah bielkovín. 

Pokiaľ si chcete pripraviť naozaj dobré, výživné mandľové mlieko, je dôležité vopred namočiť mandle. Tie by mali stráviť vo vode až 12 hodín. Namočením mandle zväčšia svoj objem a zároveň sa zbavia nežiadúcich látok. 

Po namočení mandle vložte do MioMatu, zalejte litrom vody a zapnite program RAW. Po dokončení prípravy mlieka nezabudnite na precedenie.

MioMat mandľové mlieko recept

Čo sa vám k MioMatu ešte zíde?

Je rastlinné mlieko vhodné pre deti?

Kravské mlieko bolo roky považované za jednu z najdôležitejších zložiek potravy u detí v období rastu. Pediatri ho odporúčali pre svoje bohaté zloženie, ktoré telu dodáva vápnik, bielkoviny, ako aj iné dôležité látky potrebné pre rast a vývoj. 

Postupne sa však začali objavovať nové a nové argumenty, ktoré od konzumácie kravského mlieka odrádzali a označovali to za neetické či neekologické. Začalo sa poukazovať aj na to, že kravské mlieko nemusí byť vôbec také zdravé, ako si mnohí myslia. 

Ide najmä o zloženie, ktoré nemusí byť pre malé dieťa vyhovujúce a dokonca môže zaťažovať jeho telo. V hre je, samozrejme, aj laktózová intolerancia či alergia na mliečnu bielkovinu (3).

Expert radí

Dieťa do troch rokov by naozaj nemalo piť kravské mlieko. Nemá dostatok železa, minerálov a vitamínov, aby pokrylo všetky jeho potreby. Navyše, obličky dozrievajú až okolo druhého roka života a bielkovinová záťaž z kravského mlieka je priveľká,“



MUDr. Elena Prokopová, pediatrička

Čo sa týka zaradenia konzumácie rastlinného mlieka do jedálnička dieťaťa, ani tu nemajú odborníci úplne jasno. Existujú názory,podľa ktorých rastlinné mlieka nespĺňajú nároky výživy pre dieťa, keďže neobsahujú živočíšnu bielkovinu. To sa týka predovšetkým deti do prvého roku života. 

Aj preto by sa mliečna výživa dieťaťa nemala nahrádzať rastlinným mliekom, no môže slúžiť na spestrenie jedálnička.

Podľa niektorých odborníkov však rastlinné mlieko môže u starších detí poslúžiť aj ako plnohodnotná náhrada ku klasickému kravskému mlieku, a to najmä v prípade, že dieťa nemôže konzumovať klasické mlieko. Všetky dôležité látky, ktoré dieťa potrebuje, no v rastlinnom mlieku nie sú obsiahnuté, totiž môže získať aj z inej stravy. 

Tak či onak stále platí, že najlepším mliekom pre dieťatko je bezpochyby to materské. Ak ale mamička nemôže dojčiť, vždy je potrebné poradiť sa o ďalšej mliečnej výžive s pediatrom dieťatka, ktorý najlepšie pozná jeho zdravotný stav. 

Ak dostanete zelenú pre rastlinné mlieko, vyskúšať môžete napríklad pohánkové rastlinné mlieko. 

Pohánkové mlieko pre deti

Pohánka je energetický výdatná obilnina, bohatá na minerály, vitamíny i dôležité bioaktívne zlúčeniny, a navyše je aj bezlepková. Podporuje imunitu, srdce i cievy.

Vďaka svojmu vynikajúcemu zloženiu a zdravotným benefitom je považovaná za veľmi dobrú súčasť stravy detí. Aj keď pre vysoký obsah vlákniny ju treba podávať opatrne, nakoľko môže byť ťažšie stráviteľná (najmä pre tie najmenšie deti). 

Kým niektorí rodičia zavádzajú pohánku do stravy dieťaťa, či už v tuhej alebo tekutej forme, už v 6. mesiaci, iní čakajú do 8. mesiaca. Aj tu teda platí, že nie je na škodu konzultovať podávanie pohánky s pediatrom. 

Aké priaznivé účinky môže priniesť pohánka?

  • Dodáva energiu
  • Podporuje rast a vývoj dieťaťa
  • Podporuje zdravie čriev
  • Podpora celkového zdravia (5)

Na čo si dať pri pohánke u detí pozor?

  • Možné tráviace problémy spôsobené vysokým obsahom vlákniny  
  • Možné alergické reakcie

Ako si pripraviť pohánkové mlieko? - Recept

Pohánkové mlieko pripravíte z cca 150 g pohánky a jedného litra pitnej vody. Pohánku je potrebné vopred namočiť, ideálne nechať vo vode celú noc. Pohánku potom premyjte, vložte do mixéra alebo MioMatu, zalejte litrom vody a spustite mixovanie. Nakoniec preceďte. 

Pohánka má sama o sebe veľmi typickú, horkastú chuť a aj preto môžete mlieko dochutiť škoricou či medom.

je rastlinné mlieko vhodné pre deti?

Ktoré rastlinné mlieko je najlepšie?

Označiť jedno rastlinné mlieko za to najlepšie je ťažké, až priam nemožné. Každé rastlinné mlieko má totiž iné zloženie, obsahuje iné vitamíny, minerály a dôležité látky, v rozličných množstvách.

Podobne je to aj s chuťou. Každému z nás vyhovuje niečo iné. Niekto dáva prednosť rastlinnému mlieku z lieskových orechov, pretože má výraznú chuť. Iní zas obľubujú mandľové mlieko kvôli jeho sladkastej chuti a krémovej konzistencii. Ryžové mlieko zas uprednostňujú tí, ktorí sú zvyknutí na klasické plnotučné kravské mlieko, pretože sa mu chuťovo veľmi podobá. 

A takto by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej. No zbytočne. Každé rastlinné mlieko je totiž pre ľudské telo zdravá alternatíva, ktorú sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička. Na zdravie! 🙂 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar