MioMat - drahý špás alebo investícia do zdravia? - Recenzia
Pamätáte si ešte na rozprávku o divotvornom hrnčeku? Stačilo povedať: "Hrnček, var" a z hrnčeka sa behom chvíle začala liať kaša. Že ste po takomto hrnčeku neraz zatúžili aj vy? Veru, čas strávený varením pri sporáku by si nejeden z nás vedel predstaviť aj zmysluplnejšie.
Nebudem dlho chodiť okolo horúcej kaše (a to doslova) a priznám sa, že ešte donedávna som nebola príliš veľká kuchárka. Varila som, pretože som musela a pretože, jesť sa skrátka musí tiež. Vždy, keď som varila len pre samú seba, bolo pre mňa varenie skôr utrpením ako pôžitkom. Varenie ma chytilo za srdce až vtedy, keď som začala variť pre svojich blízkych.
Zrazu som mala obrovskú chuť skúšať stále niečo nové a nové. K tomu sa pridala i túžba po zdravšom spôsobe života, ktorá ma doviedla až k MioMatu - zázračnému hrnčeku, ktorý dokáže variť sám, stlačením jediného tlačidla, bez toho, aby ste pri ňom museli stáť dlhé hodiny. Že ide podľa vás o ďalšiu rozprávku? Ale kdeže! Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo vlastne MioMat je?
Možno ste už niekedy o MioMate počuli a momentálne sa rozhodujete, či si ho kúpiť alebo nekúpiť. A možno o ňom počujete po prvýkrát. Tak či onak, potrebujete v prvom rade vedieť, čo vlastne MioMat je a na čo slúži.
MioMat je kuchynský pomocník, priam stvorený pre všetkých vyznávačov zdravého životného štýlu. Umožňuje prípravu krémových polievok, kaší, smoothies, detských výživ či rastlinných nápojov, a to dokonca v RAW kvalite.
Je vybavený piatimi funkciami pre zdravé a chutné varenie a prípravu nápojov:
Tento program slúži na prípravu RAW polievok alebo rastlinných mliek, napríklad z kokosu, orechov, arašidov či iných podobných ingrediencií. Takto pripravené mlieka si zachovávajú všetky svoje prírodné antioxidanty, enzýmy a dôležité látky, a to vďaka tomu, že pri príprave neprekročia teplotu vyššiu ako 42°C. Program pripraví RAW mlieko či polievku už za 15 minút.
S programom VeggieMilk pripravíte rôzne rastlinné mlieka už za 10 minút. Pochutnať si môžete na makovom, pohánkovom či napríklad aj kokosovom mlieku. Pri tomto programe dosahuje ohrev maximálne 75°C.
Strukovinové rastlinné mlieka pripravíte s programom VeggieMilk - Soy. Na výrobu týchto mliek je najčastejšie používaná sója či cícer a dochutiť ich možno makom. Tu však ohrev dosahuje teplotu až 100°C.
Pre všetkých polievkových dostal MioMat do výbavy program Mash/Soup. S týmto programom vyčaríte krémové strukovinové či zeleninové polievky, ale tiež aj zdravé kaše. MioMat pri tomto programe pracuje s teplotou až 100°C .
Smoothie program nezohrieva a ani nevarí, a chutné zeleninové či ovocné smoothies tak dokáže pripraviť už v priebehu dvoch minút.
Obsluha MioMatu je jednoduchá a rýchla. Stačí do tohto zázračného hrnčeka vložiť nakrájané surové ingrediencie a zvoliť program. O všetko ostatné sa postará MioMat. A aby som nezabudla, môžete v ňom pripraviť vždy liter nápoja, kaše či smoothies.
Plusom je aj to, že MioMat je srdcom Slovák, aj keď ako taký pochádza z Číny. Prvotný nápad vytvoriť "hrnček var" sa totiž zrodil v hlave jednej šikovnej Slovenky, ktorá sa za láskou presťahovala až do Čile, kde jej zrazu chýbali obľúbené potraviny, predovšetkým rastlinné mlieko. Na Slovensko ho následne dostalo stretnutie s ďalšími dvoma Slovenkami, ktoré sa pre neho nadchli.
Tak ale teraz už dosť teórie a poďme na prax. 🙂
Moje prvé zoznámenie s MioMatom
Pamätám si, keď som MioMat uvidela po prvýkrát. Strašne som po ňom zatúžila, a to som ešte ani poriadne nevedela, na čo vlastne slúži. Dizajn má teda táto vecička naozaj vydarený a to jej jednoducho nemožno uprieť. Veľký hrnček s uškom a pokrievkou, s potlačou kvetín by vo svojej kuchyni uvítala každá gazdinka. Navyše, ak je pravdou, že dokáže dodržať to, čo sľubuje.
MioMat ku mne domov dorazil v pomerne veľkej krabici, ktorá prezrádzala, že nepôjde práve o zariadenie najmenších rozmerov, čo je aj pravda. MioMat totiž môže svedomito konkurovať aj väčším hrncom. Jedným dychom však zároveň musím dodať aj to, že sa nemusíte obávať, že vám domov dorazí veľký kotlík podobný tým vo vývarovniach. Moje obavy skôr vychádzajú z mojej malej kuchyne a z toho, že už proste nemám kde tieto kuchynské vychytávky skladovať.
Okrem robustnej konštrukcie som na prvý pohľad nespozorovala žiadnu nevýhodu. MioMat má nerezové vnútro a plastový vonkajšok, na ktorom neostávajú odtlačky prstov. Vrchnú pokrievku, resp. uzáver, na ktorom sa nachádza i ovládací panel a motor, je možné dať úplne dolu. V hornej časti na oske sa nachádza nôž. Samozrejmosťou je aj bezpečnostný spínač.
V balení sa nachádzal manuál na použitie, sitko, špongia a receptár. Po dôkladnom obkukaní a ohmataní MioMatu som sa pustila do študovania manuálu.
Ako MioMat hodnotia mamičky?
Prečítajte si čo na MioMat hovorí mamička v tejto jej obsiahlej recenzii.
Moje skúsenosti s MioMatom
Manuál na použitie popisuje prácu s MioMatom jasne a stručne. Hneď na začiatku sú uvedené všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť ešte predtým, než začnete prístroj používať. Keď mi už bolo všetko jasné, nazrela som aj do priloženého receptára a nechala sa inšpirovať. Rozhodla som sa, že ako prvú skúsim s MioMatom pripraviť cesnakovú polievku.
Krémové polievky v MioMate
U nás doma pomerne veľa a často jeme rozličné polievky. Naša najobľúbenejšia je jednodznačne cesnačka. Aj preto ma jej prítomnosť v receptári veľmi potešila.
Na jej prípravu treba 2 očistené hlavičky cesnaku, 5 menších zemiakov nakrájaných na malé kúsky a petržlenovú vňať. Tú som však nepridávala, nakoľko u nás doma veľmi nejde na odbyt a tak som radšej siahla po bobkovom liste. Do tejto zmesy som pridala vodu tak, aby jej hladina bola medzi ryskami MIN a MAX.
Aby MioMat začal s prípravou, je potrebné stlačiť tlačidlo Mash/Soup. Už po chvíli budete počuť jemné bublanie a cítiť neodolateľnú cesnakovú vôňu. Príprava polievky končí po uplynutí cca 25 minút a zaznení zvukovej signalizácie. Polievku na záver ešte treba osoliť a dochutiť korením.
Polievka z MioMatu chutí fantasticky. Je jemná, krémová, našľahaná, proste skvelá. Cesnak bol počas prípravy úplne rozmixovaný a MioMat nemal absolútne žiadne problém ani s bobkovým listom. Mne osobne sa páči, že polievka nie je úplne vodová, ale trošíčku hustejšia.
V MioMate som okrem cesnakovej polievky skúšala už aj brokolicovú a paradajkovú polievku a s rovnakým výsledkom. A poviem vám, že aj keby ste v MioMate už nič iné nepripravovali, budete ho milovať už len kvôli tomu, ako vynikajúce polievky dokáže pripraviť.
Ingrediencie som nakrájala na malé kúsky, nasypala do MioMatu a doliala vodou medzi rysky MIN a MAX.
Rastlinné RAW mlieka
Z rastlinných mliek som rozhodla vyskúšať ako prvé arašidové mlieko. Zamierila som teda do obchodu, kúpila balenie arašidov a pustila sa do prípravy.
Do nádobky som vložila jednu odmerku arašidov a pridala studenú vodu tak, že hladina bola medzi ryskami MIN a MAX. Toto je inak jedno zo základných pravidiel používania MioMatu. Nikdy nepoužívajte viac či menej vody, pretože by zariadenie nemuselo fungovať správne. Potom som MioMat zapojila do elektriny a stlačila tlačidlo s nápisom Raw.
Ozvalo sa malé ťuknutie a po chvíli zas, a tak to pokračovalo v pravidelných intervaloch. V duchu som si vravela, aký je MioMat tichý a začítala som sa do receptára. Až som podskočila, keď prístroj začal drviť arašidy. Nebola to ale chyba MioMatu. Ten totiž nie je o nič hlučnejší ako bežný mixér. Len som sa priveľmi sústredila na čítanie a nevnímala.
Presne po 15 minútach sa ozval zvukový signál a mlieko bolo hotové. Vytiahla som MioMat z elektriny, odkryla uzáver a ihneď som ho umyla pod teplou vodou. Nápoj som následne precedila cez priložené sitko.
A ako arašidové mlieko chutilo? Pokiaľ ste doteraz neholdovali rastlinným mliekam, prvý dúšok arašidového nápoja vás zrejme nepresvedčí. Taktiež netreba počítať s tým, že tieto rastlinné mlieka majú rovnakú chuť ako tie z obchodu. Povedala by som, že arašidové mlieko pripravené v MioMate podľa receptu má málo výraznú chuť, aj keď v ňom cítiť arašidy. Aj preto som si ho dochutila medom. Výraznejšiu chuť však tiež možno docieliť i použitím dvoch odmeriek arašidov, namiesto jednej.
Pokiaľ ale pravidelne konzumujete rastlinné mlieka, či už kvôli alergiám alebo ste vegán/ka, MioMat si vďaka rýchlej a nenáročnej príprave okamžite zamilujete.
Takto prebiehala príprava arašidového mlieka.
Kaše
Osobne som bola veľmi zvedavá aj na ryžovo - kokosovú kašu. Stačí prepláchnuť 2 odmerky bielej ryže a vložiť do MioMatu. K tomu pridať jednu odmerku kokosu a doliať vodou tak, ako v prvom prípade, teda medzi rysky MIN a MAX. Podľa pokynov v manuáli som stlačila tlačidlo Mash/Soup a MioMat začal pracovať. Príprava tejto kaše mu trvala presne 25 minút. Počas prípravy MioMat, presne ako hrnček var, párkrát jemne zabublal a potriasol sa. Nič nevykypelo, nič neprekypelo.
Kaša ma prekvapila výbornou kokosovou chuťou. Na ochutenie som pridala ešte škoricu a ovocie. Kým mne kaša chutila, mojim ostatným zverencom už menej. Mínus teda určite vidím v tom, že v MioMate možno vždy pripraviť len liter pokrmu či nápoja, ani menej ani viac. Pokiaľ ste teda jednotlivec alebo dvojčlenná rodina, tento objem pre vás nemusí byť praktický. Hotové jedlo či nápoj však môžete bez problémov uskladniť v chladničke po dobu dvoch troch dní alebo zamraziť.
Pokiaľ pripravujete v MioMate kašu, hneď po jej dokončení odporúčam preliať a prístroj umyť. V opačnom prípade, keď kaša zaschne, sa pri umývaní MioMatu poriadne zapotíte.
Hladina vody sa vždy musí nachádzať medzi ryskami MIN a MAX.
Smoothies
Veľkou výhodou tohto pomocníka je, že dokáže pripraviť i zdravé smoothies a nahradiť tak smoothie mixér.
V MioMate som skúsila pripraviť moju obľúbenú kombináciu - mrkva, jablko a banán. Z každého ovocia treba dva kusy - ošúpať, nakrájať na malé kúsky a vložiť do MioMatu. Doliať studenou vodou, ktorej hladina musí byť medzi ryskami MIN a MAX a stlačiť tlačidlo Smoothie. Príprava smoothie trvá len dve minúty. Po zaznení signálu je liter nápoja na svete.
Smoothie malo výbornú konzistenciu a ešte lepšiu chuť. Tomuto programu nemám absolútne čo vytknúť. Aj umývanie MioMatu je po ňom hračkou.
MioMat pripraví smoothie už za dve minúty.
Údržba MioMatu
Ono je to v súčasnosti už akýmsi pravidlom, že pokiaľ chceme, aby nám niečo dlho a spoľahlivo slúžilo, je potrebné dôkladne sa o to starať. A veruže inak to nie je ani s MioMatom, ale práve naopak. Pri MioMate je totiž dôkladná údržba kľúčom správneho a dlhodobého fungovania.
A ako sa o MioMat treba po dovarení postarať?
Hneď po tom, čo zaznie zvukový signál je potrebné odpojiť kábel z elektriny a hneď aj z MioMatu. Následne prístroj otvorte a nerezovú časť horného dielu umyte pod teplou, tečúcou vodou. Neponárajte do vody, ani nepoužívajte studenú vodu, pretože by sa mohol orosiť. Rovnako nepoužívajte ani žiaden kyslý či zásaditý prostriedok. Vnútro nádoby umývajte šetrne a jemne. Nezabudnite nechať MioMat dobre vysušiť.
Môjmu rozhodnutiu zaobstarať si MioMat predchádzalo zdĺhavé surfovanie na internete a čítanie recenzií majiteľov tohto vynálezu. Väčšina recenzií bola pozitívna, čo do istej miery prispelo k tomu, že som si ho nakoniec zaobstarala.
Avšak, okrem chvál sa objavili aj negatívne recenzie, ktoré zvyčajne vychádzali z komplikovanej údržby a obáv, že sa voda dostane tam, kde nemá. V pár prípadoch sa voda aj naozaj dostala tam, kde nemala a MioMat skrátka vypovedal svoju službu (či práve z tohto dôvodu, to neviem). Výrobca však na tento produkt poskytuje dvojročnú záručnú dobu a bezplatný servis. Tak som do toho šla. A zatiaľ musím povedať (a tiež aj poklopať na drevo), že s údržbou nemám absolútny problém.
Koľko MioMat stojí?
Ak mám byť úprimná, MioMatu som dlhšie odolávala aj kvôli jeho cene. Suma pohybujúca sa okolo 140 € totiž nie je málo.
Kdesi som však raz čítala, že človek najprv potrebuje zdravie, aby si mohol zarobiť peniaze a potom peniaze, aby zdravie znova získal. Nuž, a ja s tým musím len a len súhlasiť, keďže samej sa mi to už potvrdilo. A tak som už zbytočne dlhšie neváhala a investovala.
Výhody a nevýhody MioMatu
Výhody
Nevýhody
Môj celkový dojem a hodnotenie
S MioMatom to bola proste láska na prvý pohľad. Zatúžila som po ňom hneď, ako som ho videla. Veľký hrnček s kvietkovanou potlačou, ktorý sám navarí a dokonca zdravo, som jednoducho musela mať. A tak, keď mi domov dorazila veľká krabica s MioMatom, odložila som všetko bokom, začala vybaľovať a testovať.
MioMat sme si doma zamilovali. Zdravé a chutné smoothies sa stali neodmysliteľnou súčasťou nášho dňa. Rastlinným mliekam som síce zatiaľ prišla na chuť iba ja, uvidíme však časom. Lepšie krémové polievky ako tie z MioMatu som doteraz nejedla. Obsluha je nenáročná a rýchla a obávať sa netreba ani údržby. Stačí si iba osvojiť ten správny spôsob. Ak by som ale MioMatu mala niečo vytknúť, bol by to objem 1 liter pripraveného nápoja či pokrmu, ktorý nemusí vyhovovať každému.
Najlepšie na tom celom však je, že skutočne nemusíte byť žiadna veľká kuchárka či kuchár s extra schopnosťami. Stačí iba do MioMatu nahádzať vybrané ingrediencie (ktoré navyše môžete mixovať podľa vašej chuti) a stlačiť tlačidlo programu. Na MioMat netreba dozerať a vy sa tak môžete venovať iným činnostiam. Ocenia ho predovšetkým mamičky s deťmi, ale aj všetci vyznávači zdravej stravy, pretože tá je základom kvalitného života.
Za mňa odporúčam tento zázračný hrnček všetkými desiatimi. 🙂
Pridajte vašu recenziu