Ako vybrať vhodné krmivo pre psa? Tieto informácie by mal vedieť každý psíčkar 

Ako vybrať granuly pre psa

Zdroj obrázka: Yuriy Golub / Shutterstock.com

Majitelia psov chcú pre svojich štvornohých miláčikov to najzdravšie, najchutnejšie a zároveň cenovo dostupné krmivo. Ako však vybrať, keď je na trhu k dispozícii také veľké množstvo možností, pričom každá sa prezentuje ako tá “najlepšia”? Zostavili sme pre vás komplexného sprievodcu, ktorý vám pomôže výber psieho krmiva zúžiť.

Čo robí z psieho krmiva “dobré krmivo”

Aj napriek tomu, že psy patria do skupiny mäsožravcov a práve mäso tvorí väčšinový podiel na ich strave je dôležité, aby získavali živiny aj z iných zdrojov bohatých na vitamíny, minerály a vlákninu. Hovoríme o zelenine, ovocí a niektorých druhoch ľahko stráviteľných obilnín. 

Najlepšie krmivá pre psov by teda mali poskytovať vyváženú kombináciu všetkých týchto zložiek.

Dôležité živiny pre zdravie a rast psa 

Na to, aby ste dokázali vybrať vhodné krmivo musíte pochopiť nutričné potreby vášho psa. Tie sa líšia v závislosti od veľkosti plemena, úrovne pohybových aktivít a vývojového štádia.

Bielkoviny

Proteíny zohrávajú dôležitú funkciu pri tvorbe buniek, telesných substancií (svaly, srsť, kosti) a budovaní prirodzenej obranyschopnosti imunitného systému.

Významným zdrojom je mäso, pričom zásadnú rolu hrá jeho rozmanitosť a kvalita. Vysokú koncentráciu bielkovín potrebujú hlavne šteňatá a gravidné fenky.  

Tuky 

Sú dôležitým zdrojom energie a nevyhnutnou zložkou pre podporu metabolického systému psa.

Dobrým zdrojom nenasýtených mastných kyselín sú ryby (rybí olej) alebo rastlinné oleje (slnečnicový a konopný). 

Sacharidy

Ďalšou dôležitou nutričnou zložkou krmiva, ktorá dodáva psovi energiu sú sacharidy - je potrebné rozlišovať zdravé od nezdravých.

Vyvarujte sa sacharidom s vysokým glykemickým indexom, ktoré sa skladajú z množstva cukrov, napr. kukuričná múka alebo škrob. 

Naopak, medzi zdravé sacharidy s vysokým podielom živín a vlákniny patria rôzne druhy obilnín a zeleniny. 

Minerály a vitamíny

Sú dôležité pre správne fungovanie metabolistických funkcií a imunitného systému.

Nedostatok, rovnako ako nadbytok týchto látok môže spôsobiť závažné zdravotné komplikácie (napr. kostná malformácia, kŕče, močové kamene a iné). 

Väčšina kvalitných krmív pre psy obsahuje vyvážený pomer potrebných vitamínov a minerálov, takže nie je potrebné ich dodatočné podávanie vo forme rôznych doplnkov. 

Ako vybrať psie granuly

Zdroj obrázka:  zkolra / Shutterstock.com

Suché vs. mokré krmivo 

Výber konzistencie psieho krmiva je veľkou dilemou všetkých psíčkarov. Je lepšie suché krmivo vo forme granúl alebo mokré konzervované krmivo?

Tu je niekoľko užitočných faktov, ktoré vám pomôžu sa v týchto kategóriách zorientovať.  

Suché krmivo

Veľkou prednosťou suchého krmiva je jeho dlhá trvanlivosť, jednoduchá skladovateľnosť a dávkovanie.

Mnoho odborníkov zároveň vyzdvihuje ich pozitívny efekt na dentálne zdravie - tvrdé granule pomáhajú prirodzene čistiť psie zuby a odstraňovať zubný povlak. Z hľadiska ceny ide o lacnejšiu variantu. 

Nevýhodou je na druhej strane suchá konzistencia (obsahujú iba 10% tekutín) a slabá aróma.

Aj keď najlepšie granule pre psov poskytujú nutrične vyvážené hodnoty, na rozdiel od mokrého krmiva obsahujú zvyčajne vyššie množstvo sacharidov. 

Mokré krmivo

Výhodou mokrého krmiva je vysoký obsah tekutín (70 - 80%), intenzívnejšia chuť a aróma vyplývajúca z procesu konzervovania, vyšší obsah bielkovín a menej sacharidov, ktoré pri suchých granulách častokrát plnia úlohu “spojiva”. 

Nevýhodou je však kratšia trvanlivosť (mokré krmivo z konzervy by sa malo spotrebovať do 24 hod. po otvorení) a nutnosť sledovať kvalitu zloženia (rozdielna kvalita mäsa, resp. živočíšnych bielkovín).

Výber krmiva na základe plemena

Ako už bolo spomenuté, s rozdielnou veľkosťou plemena sa spájajú aj odlišné nutričné nároky, ktoré je potrebné uspokojiť vhodným krmivom pre psov.

Tu je niekoľko všeobecných zásad pri výbere: 

Krmivo pre malé a stredné plemená  

Malé plemená sa vyznačujú rýchlym metabolizmom a vysokou úrovňou aktivity.

Práve preto potrebujú krmivá s vysokým obsahom kalórií - krmivá s vysokou koncentráciou živočíšnych bielkovín, tukov (omega-3 a omega-6) a pomaly stráviteľných sacharidov, ktoré pomáhajú udržať stabilnú hladinu glukózy (pri malých plemenách a šteňatách má tendenciu kolísať). 

Stredné plemená sú v bežnej domácnosti najrozšírenejšie (hmotnosť 10  - 20 kg).

Vďaka veľkému hmotnostnému rozpätiu však častokrát spadajú do kategórie malých alebo veľkých plemien a krmivo im môžete prispôsobiť podľa ich individuálnej váhy a veľkosti. 

Krmivo pre veľké plemená 

Vyznačujú sa rýchlym rastom (omnoho rýchlejším, ako pri malých a stredných plemenách), čo je častou príčinou problémov s kĺbmi a kosťami v dospelosti.

Je preto veľmi dôležité dbať na vyvážený jedálniček už od raného veku, tzn. psie krmivo by malo obsahovať vysokú koncentráciu vápnika pre správny rast a silu kostí týchto veľkých psích plemien.

Podľa čoho vybrať psie granuly

Zdroj obrázka: BearFotos / Shutterstock.com 

Ako často obmieňať psie krmivo

Väčšina odborníkov zaoberajúcich sa výživou psov sa zhoduje na tom, že psia strava by mala fungovať na ustálených stravovacích návykoch.

Pokiaľ vášmu štvornohému miláčikovi zvolená značka vyhovuje, tzn. chutí mu a nespôsobuje mu žiadne zdravotné problémy, nie je potrebné psie krmivo obmieňať ani pri dlhodobom kŕmení. 

Ak sa u psa objavujú pravidelné ťažkosti s trávením, alergia či potravinová intolerancia, budete musieť siahnuť po hypoalergénnych granulách. Nezabudnite sa poradiť so svojim veterinárom. 

Čo ak psa začne krmivo “nudiť”? 

Ak po čase začne pes krmivo odmietať, skúste prejsť na inú príchuť z toho istého radu. 

Tento krok môžete robiť každé 3 - 4 mesiace. Prechod na nové krmivo by mal byť postupný.

Začnite s pridávaním malého množstva nového krmiva do pôvodného. Pomer postupne zvyšujte po dobu 10 dní.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.

Pridajte komentár ku článku

avatar