Dokonalé sedadlo na bicykel existuje. Takto nájdete to pravé (návod)

ako vybrať sedadlo na bicykel

Cyklistika zažíva zlaté časy. Stále viac ľudí si uvedomuje, že bicykel nie je iba pre ľudí bez vodičského preukazu, ale tiež vynikajúcim športom a ekologickým dopravným prostriedkom.

Nové bicykle však často končia po pár jazdách zabudnuté kdesi v rohu garáže a prvotné nadšenie vystrieda pocit sklamania z nepohodlia, ktoré čerstvý majiteľ pri jazde zažíva.

O tom, či na bicykli budete cítiť radosť, alebo (nepríjemnú) bolesť, rozhoduje do veľkej miery správne sedadlo. Výber je však obrovský a pre laika je často takmer nemožné sa medzi rôznymi typmi a cenovými kategóriami zorientovať.

Ako si vybrať sedadlo na bicykel tak, aby ste si jazdu užívali bez ohľadu na to, kam sa vyberiete?

Ako sa sedí na dokonalom sedadle?

To, či máte na svojom bicykli namontované to správne sedadlo, spoznáte jednoducho. Ani po niekoľkých hodinách jazdy by ste nemali pociťovať tlak, odieranie, bolesť a v ideálnom prípade ani nevedieť, že na nejakom sedíte. (1

Kto však na svojom bicykli zažíva takéto pohodlie? Dobrou správou je, že sa nemusíte uspokojiť so sedadlom od výrobcu. V porovnaní s kúpou nového bicykla je doplatenie za lepšie sedadlo minimálnou položkou, ktorá však neporovnateľne zlepší zážitok z jazdy.

Dobré sedadlo by vám malo nielen poskytnúť oporu na miestach, kde to potrebujete, ale tiež zmierňovať tlak spôsobený telesnou hmotnosťou a pohybom v citlivejších oblastiach.

dokonalé sedadlo na bicykel

Dobré sedadlo vám poskytne dostatočnú oporu.

NÁŠ TIP: Martin Belan, syn zakladateľov Belda Sport, v rozhovore prezradil svoje tipy na výber športovej výbavy

Aké parametre sledovať, keď si vyberáte sedadlo na bicykel?

Výber správneho cyklistického sedadla ovplyvňuje niekoľko premenných. Medzi najdôležitejšie parametre, ktorými by ste sa mali pri kúpe riadiť, patria: 

  • šírka sedacích kostí,
  • štýl jazdy,
  • pohlavie.
ako si vybrať sedadlo na bicykel

Sedadlo podľa šírky sedacích kostí

Pri jazde na bicykli naša celá hmotnosť spočíva na sedacích kostiach, ktoré sú najnižším bodom celej panvy. Šírka medzi nimi je individuálna a najčastejšie sa pohybuje okolo hodnôt 130 mm až 150 mm.

Na príliš úzkom sedadle môžu byť sedacie kosti mimo jeho hlavnej časti a váha tela sa tak presúva na mäkké tkanivo, ktoré nie je stavané na takúto záťaž.

Príliš široké sedadlo naopak spôsobuje, že sa nám pri šliapaní do pedálov vnútorné strany stehien odierajú o seba a nedokážeme sa stabilne usadiť.

sedadlo šírka sedacích kostí

Správne odmeraná šírka sedacích kostí je dôležitý parameter pre pohodlie pri bicyklovaní.

Ako si odmerať šírku sedacích kostí?

Mnohé predajne používajú pre čo najpresnejšie meranie špeciálne navrhnuté taburetky s pamäťovou penou, do ktorej sa po chvíľke sedenia obtlačia obrysy sedacích kostí.

Toto meranie si však môžete vyskúšať aj v pohodlí domova:

  1. Pripravte si pravítko a kúsok čistého kartónu dostatočne veľký, aby ste sa naňho mohli posadiť.
  2. Tepláky vymeňte za legíny alebo nejaké tenké športové nohavice, prípadne meranie robte v spodnej bielizni, aby boli otlačky sedacích kostí čo najvýraznejšie.
  3. Sadnite si na kartón tak, aby ste mali nohy v rovine a počkajte pár minút.
  4. Keď je už v kartóne zreteľný otlačok vašich sedacích kostí (najviac deformované miesta), zmerajte pravítkom vzdialenosť medzi nimi.
  5. Ak jazdíte na cestnom bicykli sklonení nad riadidlami, pripočítajte k nameranej hodnote 1 cm, pri horských bicykloch prirátajte 2 cm a v prípade mestských bicyklov 3-4 cm.

Niektoré predajne ponúkajú dokonca testovacie sedadlá, ktoré si môžete požičať a otestovať priamo pri jazde. Pokiaľ máte takúto možnosť, rozhodne ju odporúčame.

Sedadlo podľa štýlu jazdy

V športových obchodoch sa môžete bežne stretnúť so sedadlami rozdelenými podľa toho, či sú určené pre cestný, horský alebo mestský bicykel.

Toto rozdelenie však môže byť v mnohých prípadoch zavádzajúce, pretože skôr ako na type vášho bicykla záleží na tom, kde a ako jazdíte. 

Cestná cyklistika

Cestní cyklisti dbajú na rýchlosť a špičkové výkony, často sú počas jazdy takmer prilepení na riadidlách. Ak pretekáte alebo vám pri jazde ide o čo najlepšiu aerodynamiku, siahnite po dlhších a plochých sedadlách.

cestná cyklistika výber sedadla

Pre cestnú cyklistiku je dôležitá aerodynamika, ktorú podporia ploché sedadlá.

Horská cyklistika

Ak na bicykli radi objavujete nespevnené cestičky, oceníte viac zakrivené sedadlá, často navyše vybavené doplnkovými funkciami pre zníženie vibrácií. Mnoho ľudí v snahe čo najviac znížiť otrasy hľadá skôr mäkké sedadlá s pamäťovou penou či gélom. Príliš mäkké sedadlo sa pri jazde deformuje a neposkytne vám dostatočnú oporu.

horská cyklistika

Sedadlo pre horský bicykel dokáže znížiť otrasy pri jazde v teréne.

Bicyklovanie po meste

Pri bežnej jazde v meste jazdíte skôr vzpriamene a chcete mať čo najlepší prehľad o svojom okolí. V tomto prípade je lepšie dať prednosť zakriveným sedadlám, ktoré vám poskytnú väčší komfort a nebudú vás nútiť hľadať inú polohu. (2)

mestský bicykel

Pre vzpriamenú jazdu sú vhodné zakrivené sedadlá.

Sedadlá podľa pohlavia

Nepohoda pri bicyklovaní sa nevyhýba mužom i ženám. Podľa odborníkov sú však potreby žien rozmanitejšie, keďže anatomicky sú ich kosti odlišné: „Vzdialenosť medzi sedacími a lonovými kosťami je u žien širšia, lonové kosti majú u žien zaoblenejší tvar, čo môže viesť k väčšiemu tlaku v oblasti lonovej kosti,“ hovorí Janina Haas, dizajnérka pre výrobcu komponentov Ergon. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že ponuka sedadiel pre ženy nie je dostatočne pestrá, je jasné, prečo jazdkyne trpia. (3)

V mnohých predajniach môžeme nájsť sedadlá označené ako „ženské“. Sú prispôsobené anatómii ženského tela, ktoré má vo všeobecnosti širšie boky ako u mužov. Pri jazde môže byť vyvíjaný tlak aj na oblúk lonovej kosti, teda miesto, kde sa spája pravá a ľavá panvová kosť. U mužov ide o oblasť perinea (hrádze).

sedadlo na bicykel pre ženy

Ženy majú iné požiadavky na sedadlo pre širšiu vzdialenosť medzi sedacími a lonovými kosťami. 

Bez ohľadu na pohlavie táto oblasť obsahuje množstvo nervových zakončení a pri dlhodobej záťaži sa objavuje bolesť alebo naopak znecitlivenie. Niektoré sedadlá sú preto vybavené otvormi alebo drážkami, ktoré tlak na citlivé oblasti zmierňujú. (1)

TIP: Vyberáte si nový bicykel? Prečítajte si náš test bicyklov, nad ktorým sme strávili 42 hodín, aby sme vybrali tie najlepšie bicykle podľa vopred stanovených parametrov. 

Na záver

Správne meranie sedacích kostí a výber vhodného sedadla by ste nemali podceňovať ani urýchliť, ak chcete, aby vám váš nový bicykel prinášal toľko radosti, koľko ste od neho pri kúpe očakávali. Trpezlivosť sa vám v tomto prípade vyplatí a na konci vás čaká pohodlná jazda, o akej sa vám predtým možno ani nesnívalo.

Spoluautorom článku je Michal Hosťovecký.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar