Návrat do škôlky: Na čo všetko sa pripraviť?

Ako zvládnuť nástup do škôlky

Uplynulý hektický školský rok trávili deti v dôsledku opatrení súvisiacich s pandémiou COVID-19 viac doma ako v škôlke.

Do toho následne prišli dvojmesačné letné prázdniny, ktoré sa pomaly ale isto blížia ku koncu a tých najmenších čaká návrat do škôlky. 

Na čo všetko sa pripraviť? Hovoriť s deťmi o návrate do škôlky alebo by táto téma mala zostať tabu do konca prázdnin? 

Pripravte deti na návrat do škôlky

Mnohé deti o návrate do škôlky nechcú ani len počuť. Nečudujte sa im. Predstavte si, že by ste sa mali po dvojmesačnej pauze vrátiť do práce. Asi by ste na tom boli podobne. 

Aj napriek tomu však s deťmi o návrate do škôlky treba hovoriť. Začnite opatrne a nenápadne, napríklad zmienkou o kamarátoch zo škôlky. 

Ak vaše dieťa chytá pri pomyslení na škôlku stres či strach, snažte sa jeho negatívne pocity zmierniť, prípadne zmeniť na pozitívne. V škôlke ho predsa čaká kopec kamarátov a pani učiteľky, ktorým bude môcť vyrozprávať svoje zážitky z letných prázdnin. 

Motivácia a podpora sú základ

Dieťa je potrebné motivovať, a to za každých okolností. Správna motivácia dokáže robiť zázraky nielen u dospelých, ale aj u detí. 

Pripomínajte preto dieťatku, že v škôlke sa toho môže veľa naučiť, spoznať nových kamarátov.

Podporujte ho a dávajte mu najavo, že pri ňom stojíte a utvrdzujte ho v tom, že chodenie do škôlky je správne a pre neho prospešné. 

Ako pomôcť zvládať dieťaťu škôlku

Motivujte vaše dieťa, snažte sa mu porozprávať o všetkých pozitívach, ktoré ho v škôlke čakajú. 

Pomaly upravujte denný režim

Počas prázdnin majú deti voľnejší režim ako počas školského roka. 

Dni trávia hraním a rôznymi aktivitami. Nechodia tak zavčasu do postele a ráno zvyčajne taktiež nevstávajú tak skoro. Na režim z čias škôlky už zabudli nielen ony, ale aj ich telo.

Aby ste pripravili deti na ranné vstávanie, odporúčame dostať ich do postele aspoň posledný prázdninový týždeň o niečo skôr. To platí aj o vstávaní, ktoré by taktiež malo byť už v skoršiu hodinu, ako počas dní voľna.

Pozor aj na aktivity, ktorým sa dieťa počas prázdnin venuje. Ak mu doprajete hru na tablete či smartfóne, pomaly upravujte čas, ktorý touto činnosťou môže stráviť.

Pokiaľ je dieťa zvyknuté, či už raňajkovať alebo obedovať výlučne pri sledovaní rozprávky na tablete, snažte sa tohto zvyku do začiatku školského roka zbaviť. 

NÁŠ TIP: Patria smartfóny a tablety do rúk detí? Pozrite sa, čo na to hovoria odborníci.

Vyberte sa na spoločný nákup vecí do škôlky

Hor sa na nákupy! Nezabudnite však so sebou zobrať vášho škôlkara. 

Vyberte spoločne nové papučky, pyžamko, zubnú kefku či nové oblečenie. Pri výbere však nechajte rozhodovať aj vaše dieťa.

Vedzte, že v tričku s obľúbeným rozprávkovým hrdinom sa mu bude do škôlky kráčať ľahšie. Pre vás to síce môže byť banálna vec, ktorá však vášmu dieťaťu môže pomôcť prekonať prípadný strach zo škôlky.

Tip od experta

"Dieťa by malo byť schopné vstať pred 8 ráno, tým pádom musí ísť aj skôr spať. Musíme mu už cez leto upraviť režim tak, aby škôlka začala veľmi komfortne, aby dieťa nezažilo šok. Aj keď bol teraz výpadok kvôli korone a deti mali zmenený režim, treba ho znovu nasadiť tak, aby sme napodobňovali školský rok."


PhDr. Gabriela Herényiová, psychologička

Rozlúčte sa s prázdninami

Skvelým spôsobom, ako pomôcť dieťatku lepšie sa vyrovnať s nástupom do škôlky je uskutočnenie rozlúčky s prázdninami. Nemajte obavy, vonkoncom nemusí ísť o žiadnu honosnú párty. 

Stačí, ak si spoločne celá rodina zájdete do cukrárne, na zmrzlinu, do ZOO alebo strávite posledný prázdninový deň (ak to počasie umožní) niekde na kúpalisku. 

Nástup do škôlky a zvedavé otázky detí

Nástup do škôlky môže byť sprevádzaný množstvom otázok. Na všetky sa snažte vášmu dieťaťu odpovedať vždy úprimne a pravdivo.

Rátajte s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa nevyhnete ani otázkam typu, ako dlho bude škôlka otvorená a či ju zas (pre ochorenie COVID-19) nezavrú. To však, samozrejme, nemôžete vedieť. Nebojte sa to dieťaťu povedať, no zároveň ho šikovne povzbuďte. Každý deň sa predsa počíta. 🙂 

Ak má vaše dieťa obavy z nutnosti nosenia rúška v škôlke, snažte sa ho upokojiť. Podľa doterajších pravidiel z predchádzajúceho školského roka boli rúška deťom v škôlke iba odporúčané, teda nie povinné. Nevedno však čo prinesie nasledujúci školský rok a predpovedaná tretia vlna. 

V každom prípade mu však nezabudnite ozrejmiť, že nosenie rúška je pre jeho dobro a zdravie. 

Povinnosť nosenia rúšok v škôlke

Podľa posledných nariadení nosenie rúšok v škôlke nebolo povinné, iba odporúčané. 

Prvýkrát do škôlky - veľká zmena v živote dieťaťa, ale aj rodiča

Nastupuje vaša ratolesť od septembra do škôlky po prvýkrát a vy z toho máte väčšie obavy ako dieťa samotné? Nepanikárte, aby ste stres zbytočne nepreniesli na dieťa.

S týmito tipmi zvládnete nástup do škôlky ľavou zadnou. 

Hovorte o škôlke každý deň

Hovorte vášmu dieťatku o škôlke každý deň, pri bežných činnostiach. Priblížte mu to, ako to v škôlke funguje, čo sa tam robí, koho tam stretne, aké to tam je. 

Nezabudnite pritom vyzdvihovať pozitíva škôlky - učenie nových vecí, spoznanie nových kamarátov, hranie s inými deťmi, nové hračky,...

Naučte dieťa samostatnosti ešte pred nástupom do škôlky

Dieťa, ktoré ide do škôlky by malo byť viacmenej samostatné, teda zvládať isté veci aj samo, bez neustálej pomoci mamy, resp. pani učiteľky. 

Malý škôlkar by mal byť úplne odplienkovaný (pokiaľ nehovoríme o jasliach), nemal by mať cumlík a ani sa ho dožadovať. Je dobré, ak sa dokáže samostatne (prípadne s malou pomocou) obliecť i obuť. 

Samozrejmosťou by malo byť samostatné jedenie i pitie

Tip od experta

"Rodičia robia za deti úplne všetko, od obliekania až po kŕmenie, pretože sa stále ponáhľajú, a to nie je správne. Deti musia byť samostatné. Už teraz počas prázdnin by sa rodičia mali snažiť viesť ich k samostatnosti."


PhDr. Gabriela Herényiová, psychologička

S nástupom do škôlky sa musí zmieriť i rodič

Nástup do škôlky môže byť ťažký nielen pre dieťa, ale aj pre matku, ktorá zrazu svojho drobca nebude mať neustále pri sebe. 

Aj keď vám je smutno už len pri pomyslení na to, že sa o vaše dieťa zrazu bude starať niekto iný a vy ho nebudete mať stále na očiach, nedajte to na sebe poznať a určite pred dieťaťom neplačte, pretože by začalo plakať aj ono. A to by už bola hotová dráma. 

Myslite na to, že stále platí staré známe: Spokojná mama rovná sa spokojné dieťa.

Pripravte spoločne všetko potrebné do škôlky

Aj napriek tomu, že nákup vecí do škôlky by ste oveľa rýchlejšie zvládli bez dieťaťa, predsa len ho nezabudnite vziať do obchodu so sebou. 

Po nákupe ho nechajte zbaliť si veci do batôžteku, ktorý s ním v prvý školský deň pôjde do škôlky. 

Nástup do škôlky na čo všetko sa pripraviť

Prvé dni v škôlke sa zrejme nezaobídu ani bez plaču. 

Máme doma škôlkara. A čo teraz?

Prvý deň v škôlke má vaše dieťatko úspešne za sebou. A vám určite odľahlo. Super, lenže ešte nemáte ani zďaleka vyhraté. 

Dieťa je zvyčajne počas prvého dňa v škôlke spokojné. Hrá sa s inými deťmi a aj samotný režim je ešte voľnejší. Problém však nastáva v ďalších dňoch, ktoré sa opakujú a dieťa zistí, že chodenie do škôlky je pravidelné. 

Chce to však iba zvyknúť si a vytvoriť si návyk. To trvá približne jeden mesiac. Po uplynutí prvého kritického mesiaca už väčšina detí nemá problém s chodením do škôlky.

Dôležité je tiež dodržiavať všetko to, na čom ste sa s dieťaťom dohodli. Ak poviete, že prídete hneď po obede, naozaj to tak urobte. Nenechávajte dieťa v škôlke dlhšie, ako ste sa dohodli, zradili by ste tým jeho dôveru. 

Pozor si dajte aj na zabudnutie, takýto zážitok môže byť totiž pre dieťa mimoriadne traumatizujúci. 

Tip od experta

"Rodičia by sa mali držať toho, aby prišli pre dieťa čo najskôr, ako sa im bude dať. V žiadnom prípade by nemali deti zabúdať, lebo sú to veľmi silné negatívne zážitky, ak má dieťa pocit, že je v škôlke posledné a nikto pre neho nepríde. Pre dieťa by mal niekto z rodiny prísť do 15.30 až 16.00, aj keď nám to pracovné povinnosti nedovoľujú.“


PhDr. Gabriela Herényiová, psychologička

Zaujímajte sa o to, aký bol deň v škôlke

Po každom dni sa nezabudnite vášho drobca opýtať, čo v škôlke robil, ako sa mu tam páčilo. Nechajte ho rozprávať, pýtajte sa, zaujímajte sa. 

Prvé dni z neho toho možno ešte veľa nedostanete, no postupným adaptovaním sa na škôlku, sa mu jazýček určite rozviaže. 

Pozor na škôlkarske povinnosti

Aj deti v škôlke majú isté povinnosti. Niekedy sa môže stať, že si do škôlky majú priniesť isté pomôcky, napríklad gaštany v období jesene či pred veľkonočným obdobím vajíčka na maľovanie. 

Dôležité je, aby ste na to nezabudli. Deti v predškolskom veku totiž veľmi ťažko znášajú nesplnenie svojich povinností.

Rešpektujte materskú škôlku i pani učiteľky

Nie vždy vám môže byť po vôli to, čo sa bude v škôlke diať.

Je však veľmi podstatné, neriešiť situáciu priamo pred dieťaťom, ale vydiskutovať si všetko niekde v ústraní, mimo dieťaťa.

Taktiež by ste sa nemali sťažovať na škôlku či učiteľku dieťaťa doma partnerovi tak, aby to vaše dieťa počulo. Vyvolali by ste v ňom len pochybnosti. Nehovoriac o tom, že by sa mohlo v škôlke prerieknuť.

Materskú škôlku, do ktorej ste sa rozhodli dať svoje dieťa, musíte rešpektovať, a to predovšetkým pre dobro vašej ratolesti. 

Prvýkrát do škôlky

Rešpektujte materskú školu, do ktorej váš drobec chodí, rovnako ako aj učiteľky, ktoré sa o neho starajú.

Na záver

Prvé dni v škôlke môžu byť pre dieťa ťažké, avšak nie nezvládnuteľné. 

Myslite na to, že dieťa škôlku potrebuje. Vďaka nej prekračuje hranice svojho rodinného kruhu, učí sa budovať si vzťahy so svojimi rovesníkmi a rozvíja svoje schopnosti a zručnosti. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar