Návrat do škôlky: Na čo všetko sa pripraviť?

Deti v škôlke

Nástup do škôlky je pre deti veľkou zmenou. Pre niektoré je to prvýkrát v štruktúrovanom školskom prostredí, zatiaľ čo pre iné je to prechod z malej triedy do väčšej miestnosti s množstvom detí. Ocitnú sa v neznámom prostredí, sú ďaleko od rodičov a prídu do kontaktu s inými detí a situácií. Tie môžu byť pre množstvo nových podnetov celkom stresujúce.

Dôležité je myslieť na to, že každé dieťa reaguje na príchod do škôlky inak. Niektoré sú nadšené z novej skúsenosti a nevedia sa dočkať, zatiaľ čo iné môžu mať problém so zmenou a sú viac vystrašené. Zároveň sa môže zmeniť aj ich ich reakcia po príchode do triedy. Napriek tomu, že niektoré veci nemôžete zmeniť, je tu niekoľko, ktoré môžete ovplyvniť a uľahčiť tak svojmu dieťaťu príchod do škôlky. 

Na čo všetko sa pripraviť? Hovoriť s deťmi o návrate do škôlky alebo by táto téma mala zostať tabu do konca prázdnin? 

Pripravte deti na návrat do škôlky

Mnohé deti o návrate do škôlky nechcú ani len počuť. Nečudujte sa im. Predstavte si, že by ste sa mali po dvojmesačnej pauze vrátiť do práce. Asi by ste na tom boli podobne. 

Aj napriek tomu však s deťmi o návrate do škôlky treba hovoriť.

Pokiaľ ide dieťa do škôlky prvýkrát, je dôležité, aby ste pred nástupom do škôlky hovorili o pozitívach spojených s príchodom do škôlky. Môžete spomenúť to, ako sa v škôlke toho veľa naučia, pani učiteľky sa o všetko postarajú a nájdu si nových kamarátov a kamarátky. Ak vaše dieťa chytá pri pomyslení na škôlku stres či strach, snažte sa jeho negatívne pocity zmierniť, prípadne zmeniť na pozitívne.

Skúste nehovoriť o návrate do škôlky ako o povinnom pláne alebo konci „voľného času.” Snažte sa zamerať na tie pozitívne spomienky, obľúbené osoby a veci, ktoré si dieťa so škôlkou spája. Tým zamestnané jeho myseľ a pocíti vzrušenie pri pomyslení na návrat späť. 

Nezabudnite, že najdôležitejší je prístup k celej situácií. Ak už vaše dieťa navštevovalo materskú školu, a teraz prichádza návrat, potom stojí za to pripomenúť, čo sa dieťaťu najviac páčilo na každodennom pobyte v škôlke. Pripomeňte svojmu predškolákovi jeho najlepších kamarátov, hry, poobedné leňošenie, vychádzky na dvor, a tiež detaily, ktoré v ňom vyvolávajú príjemné spomienky. 

Motivácia a podpora sú základ

Dieťa je potrebné motivovať, a to za každých okolností. Správna motivácia dokáže robiť zázraky nielen u dospelých, ale aj u detí. Podporujte ho a dávajte mu najavo, že pri ňom stojíte a utvrdzujte ho v tom, že chodenie do škôlky je správne a pre neho prospešné. 

Ako pomôcť zvládať dieťaťu škôlku

Motivujte vaše dieťa, snažte sa mu porozprávať o všetkých pozitívach, ktoré ho v škôlke čakajú. 

Uľahčite dieťaťu nástup do škôlky 

Pokiaľ máte možnosť, stretnite sa s deťmi, ktoré tiež navštevujú škôlku alebo sa s nimi spojte minimálne cez online hovor. Dieťa tak zatúži po ich prítomnosti a môže sa tešiť na návrat do škôlky. Možno niektoré z nich máte aj v susedstve, preto bude ľahké vytvoriť im priestor pre hru a zoznámenie.

Ak vám to okolnosti dovoľujú alebo máte staršie dieťa, ktoré už škôlku navštevuje, vyberte sa svojim predškolákom na menšiu exkurziu. Zbežne mu predstavte prostredie, ktoré bude čoskoro navštevovať a nechajte ho, aby si obzrel priestory. Zmiernite tak šok zo zmeny prostredia. 

Pomaly upravujte denný režim

Počas prázdnin majú deti voľnejší režim ako počas školského roka. 

Dni trávia hraním a rôznymi aktivitami. Nechodia tak zavčasu do postele a ráno zvyčajne taktiež nevstávajú tak skoro. Na režim z čias škôlky už zabudli nielen ony, ale aj ich telo.

Aby ste pripravili deti na ranné vstávanie, odporúčame dostať ich do postele aspoň posledný prázdninový týždeň o niečo skôr. To platí aj o vstávaní, ktoré by taktiež malo byť už v skoršiu hodinu, ako počas dní voľna.

Pozor aj na aktivity, ktorým sa dieťa počas prázdnin venuje. Ak mu doprajete hru na tablete či smartfóne, pomaly upravujte čas, ktorý touto činnosťou môže stráviť.

  • Ranná a večerná rutina

Pokiaľ chcete čo najviac uľahčiť nástup do škôlky svojmu dieťaťu, skúste napodobniť  režim, ktorý je v materskej škole bežný. Pokúste sa aplikovať rutinnú zmenu minimálne o týždeň skôr, kým nenastúpia do materskej školy. Vráťte sa k dennému režimu, ktorý sa praktizuje v škôlke. Naplánujte si hru, odpočinok po obede, desiatu a dodržujte pravidlá čo najautentickejšie. 

Aby bol nástup do škôlky jednoduchší, je dobré, aby ste svojmu dieťaťu pred nástupom vytvorili novú rutinu. Je to hlavne skorší čas vstávania a s tým spojená nutnosť presunutia spánku na skorší čas, aby sa dieťa dostatočne vyspalo. Ak to je potrebné, tak spánok skráťte každý deň o pár minút. Kratší spánok môže tiež pomôcť pri prechode na skorší čas spánku večer. 

Precvičte si, aby sa dieťa zobudilo včas, oblieklo sa a zjedlo raňajky.

Pokiaľ je dieťa zvyknuté, či už raňajkovať alebo obedovať výlučne pri sledovaní rozprávky na tablete, snažte sa tohto zvyku do začiatku školského roka zbaviť. 

  • Čas na odpočinok

Triedy v materskej škôlke majú vyhradený čas na oddych. Prebieha po obede a trvá minimálne 30 minút. Ak vám to okolnosti dovoľujú, tak naučte svoje dieťa na približnú dobu odpočinku, aká je nastavená v škôlke. 

NÁŠ TIP: Patria smartfóny a tablety do rúk detí? Pozrite sa, čo na to hovoria odborníci.

Vyberte sa na spoločný nákup vecí do škôlky

Hor sa na nákupy! Nezabudnite však so sebou zobrať vášho škôlkara. 

Vyberte spoločne nové papučky, pyžamko, zubnú kefku či nové oblečenie. Pri výbere však nechajte rozhodovať aj vaše dieťa.

Vedzte, že v tričku s obľúbeným rozprávkovým hrdinom sa mu bude do škôlky kráčať ľahšie. Pre vás to síce môže byť banálna vec, ktorá však vášmu dieťaťu môže pomôcť prekonať prípadný strach zo škôlky.

Tip od experta

"Dieťa by malo byť schopné vstať pred 8 ráno, tým pádom musí ísť aj skôr spať. Musíme mu už cez leto upraviť režim tak, aby škôlka začala veľmi komfortne, aby dieťa nezažilo šok."


PhDr. Gabriela Herényiová, psychologička

Rozlúčte sa s prázdninami

Skvelým spôsobom, ako pomôcť dieťatku lepšie sa vyrovnať s nástupom do škôlky je uskutočnenie rozlúčky s prázdninami. Nemajte obavy, vonkoncom nemusí ísť o žiadnu honosnú párty. 

Stačí, ak si spoločne celá rodina zájdete do cukrárne, na zmrzlinu, do ZOO alebo strávite posledný prázdninový deň (ak to počasie umožní) niekde na kúpalisku. 

Precvičujte lúčenie

Jedným so spôsobov, ako zmierniť obavy zo škôlky dieťaťu, je postupne trénovať odlúčenie na istý čas. Je dobré, aby dieťa trávilo čas napríklad v spoločnosti starých rodičov alebo ľudí, ktorým plne dôverujete. Cieľom je, aby sa cítilo dobre s inými dospelými a uvedomilo si, že to zvládne aj bez prítomnosti rodiča. 

Vytvorte si špeciálny pozdrav na rozlúčenie. Môže to byť tajné podanie ruky, špeciálny bozk, aby ste pomohli dieťaťu zmierniť obavy a spríjemnili mu chvíľku pri lúčení. Následne ho uistite, že tento pozdrav budete používať pri každom odchode. 

Lúčenie môžete dieťaťu spríjemniť aj tým, že mu pri sebe necháte špeciálny predmet. Medailón s vašou spoločnou fotkou alebo len drobný náramok. Vysvetlite mu, že aj prostredníctvom neho ste s nim v spojení, aj keď tam momentálne nie ste. Môžete mu tak dodať istotu. 

Tip od experta

"Odlúčenie je spojené aj so smútkom a je to v poriadku. Vývinovo je úplne normálne, že deti sú z odlúčenia smutné a radšej by boli doma s mamou. Vždy sme smutní, ak sa lúčime s niekým, koho milujeme. Pre deti je pocit bezpečia a istoty to najdôležitejšie a ten majú od svojho narodenia práve pri rodičoch. Odlúčenie a separácia má však v živote dieťaťa z viacerých dôvodov veľký význam. Nie je správne ponechať si dieťa doma do nejakého vysokého veku."


PaedDr. Petra Arslan Šinková, detská psychologička

Prvýkrát do škôlky - veľká zmena v živote dieťaťa, ale aj rodiča

Nastupuje vaša ratolesť od septembra do škôlky po prvýkrát a vy z toho máte väčšie obavy ako dieťa samotné? Nepanikárte, aby ste stres zbytočne nepreniesli na dieťa.

Dieťa môže intuitívne vycítiť vaše obavy a môže sa stať, že sa podľa toho začne chovať. Preto vám radíme, aby ste sa zachovali pokojne, zostali prirodzení a otvorene s dieťaťom hovorili o škôlke. Ich schopnosť rýchlo sa adaptovať závisí od postoja rodiča. 

S týmito tipmi zvládnete nástup do škôlky ľavou zadnou. 

Spomínajte škôlku len tak medzi rečou

Hovorte vášmu dieťatku o škôlke pri bežných činnostiach. Priblížte mu to, ako to v škôlke funguje, čo sa tam robí, koho tam stretne, aké to tam je. 

Nezabudnite pritom vyzdvihovať pozitíva škôlky - učenie nových vecí, spoznanie nových kamarátov, hranie s inými deťmi, nové hračky,...

Naučte dieťa samostatnosti ešte pred nástupom do škôlky

Dieťa, ktoré ide do škôlky by malo byť viacmenej samostatné, teda zvládať isté veci aj samo, bez neustálej pomoci mamy, resp. pani učiteľky. 

Malý škôlkar by mal byť úplne odplienkovaný (pokiaľ nehovoríme o jasliach), nemal by mať cumlík a ani sa ho dožadovať. Je dobré, ak sa dokáže samostatne (prípadne s malou pomocou) obliecť i obuť. 

Samozrejmosťou by malo byť samostatné jedenie i pitie.

Tip od experta

"Rodičia robia za deti úplne všetko, od obliekania až po kŕmenie, pretože sa stále ponáhľajú, a to nie je správne. Deti musia byť samostatné. Už teraz počas prázdnin by sa rodičia mali snažiť viesť ich k samostatnosti."


PhDr. Gabriela Herényiová, psychologička

S nástupom do škôlky sa musí zmieriť i rodič

Nástup do škôlky môže byť ťažký nielen pre dieťa, ale aj pre matku, ktorá zrazu svojho drobca nebude mať neustále pri sebe. 

Aj keď vám je smutno už len pri pomyslení na to, že sa o vaše dieťa zrazu bude starať niekto iný a vy ho nebudete mať stále na očiach, nedajte to na sebe poznať a určite pred dieťaťom neplačte, pretože by začalo plakať aj ono. A to by už bola hotová dráma. 

Myslite na to, že stále platí staré známe: Spokojná mama rovná sa spokojné dieťa.

Pripravte spoločne všetko potrebné do škôlky

Aj napriek tomu, že nákup vecí do škôlky by ste oveľa rýchlejšie zvládli bez dieťaťa, predsa len ho nezabudnite vziať do obchodu so sebou. 

Po nákupe ho nechajte zbaliť si veci do batôžteku, ktorý s ním v prvý školský deň pôjde do škôlky. 

deti v škôlke

Pri správnom prístupe vystrieda prvotný plač úsmev a radosť pri príchode do škôlky.

Zaujímajte sa o to, aký bol deň v škôlke 

Materská škola je náročná v tom, že je tam pre dieťa veľa prvenstiev. Táto veľká zmena môže vyvolať rôzne pocity.

Po každom dni sa nezabudnite vášho drobca opýtať, čo v škôlke robil, ako sa mu tam páčilo. Nechajte ho rozprávať, pýtajte sa, zaujímajte sa. Prvé dni z neho toho možno ešte veľa nedostanete, no postupným adaptovaním sa na škôlku, sa mu jazýček určite rozviaže. 

Ak spozorujete zmenu nálady u dieťaťa, je to normálne, opäť sa skúste spýtať na to, čo prežíva. 

Nezabudnite, že pre vaše dieťa môže byť ťažké pochopiť alebo vyjadriť tieto pocity. Ale kladenie otázok a prejavovanie empatie dáva vášmu dieťaťu vedieť, že stojíte pri ňom.

Požiadanie o pomoc

V škôlke môže veľakrát nastať situácia, že bude dieťa potrebovať pomoc. Či už s osobnými vecami, ako je chodenie na toaletu alebo príprava na odchod na konci dňa. Hoci by malo byť vo veľa veciach samostatné, táto situácia je viac ako bežná.

Vysvetlite mu, že učiteľ je vždy pripravený pomôcť, ak sa vyskytne problém, a tiež to, že je v poriadku sa opýtať, ak si nevie s niečím dať rady. Nechajte svoje dieťa pred začiatkom školského roka vyskúšať požiadať o pomoc, ak to nerobí bežne. To pomáha deťom budovať sebadôveru, aby hovorili o tom, čo potrebujú najmä v okamihu, keď je to nevyhnutné. 

Tip od experta

"Najprv je predprípravná fáza, kedy by rodičia mali o škôlke deťom rozprávať. Hovoriť im, čo sa tam deje, hrať sa na ňu. Čítať si príbehy, kde sa spomína nástup dieťaťa do škôlky. Z rozprávky sa dokáže dieťa krásne vcítiť do situácie a mať predstavu, čo ho asi čaká. Potom by sa mali chodiť prechádzať k škôlke. Ak sa dá, ísť sa do nej pozrieť. Úžasné by bolo, ak by všetky škôlky umožňovali, aby rodičia mohli zotrvať aspoň prvé dni 30 min. až 1,5 hodiny. Nesmie to byť viac. Keď je tam už samé, vie, že mamička videla pani učiteľku, spálňu a toto prostredie je preň bezpečné."


PaedDr. Petra Arslan Šinková, detská psychologička

Pripomeňte svojmu dieťaťu jeho silné stránky

Niektoré deti môžu mať obavy, že nie sú dosť dobré v istých vecí. Vysvetlite im, že materská škola je o skúšaní nových vecí a práci na zlepšení v starých veciach.

Rozprávajte o činnostiach, ktoré vaše dieťa robilo a naučilo sa v minulosti. Poukazujte na minulé úspechy, či už to bolo učenie sa zaväzovať topánky alebo chytanie lopty. Spoločne môžete dokonca vytvoriť „box s úspechmi“.

Precvičujte si zručnosti z materskej školy

Počas leta môžete cvičiť aktivity, ktoré bude dieťa robiť v triede, aby sa cítilo viac pripravené. Ako je držanie ceruzky, vymaľovávanie obrázkov, písanie písmen či kreslenie rôznych geometrických tvarov. Môže to pomôcť dieťaťu cítiť sa viac sebaisto a zmierniť stres.  

predcitanie z knihy

Venujte sa aj predčítaniu kníh, pomáha to zlepšiť sústredenosť detí a položiť základy učenia sa v škôlke.

Máme doma škôlkara. A čo teraz?

Prvý deň v škôlke má vaše dieťatko úspešne za sebou. A vám určite odľahlo. Super, lenže ešte nemáte ani zďaleka vyhraté. 

Dieťa je zvyčajne počas prvého dňa v škôlke spokojné. Hrá sa s inými deťmi a aj samotný režim je ešte voľnejší. Problém však nastáva v ďalších dňoch, ktoré sa opakujú a dieťa zistí, že chodenie do škôlky je pravidelné. 

Chce to však iba zvyknúť si a vytvoriť si návyk. To trvá približne jeden mesiac. Po uplynutí prvého kritického mesiaca už väčšina detí nemá problém s chodením do škôlky.

Dôležité je tiež dodržiavať všetko to, na čom ste sa s dieťaťom dohodli. Ak poviete, že prídete hneď po obede, naozaj to tak urobte. Nenechávajte dieťa v škôlke dlhšie, ako ste sa dohodli, zradili by ste tým jeho dôveru. 

Pozor si dajte aj na zabudnutie, takýto zážitok môže byť totiž pre dieťa mimoriadne traumatizujúci. 

Tip od experta

"Rodičia by sa mali držať toho, aby prišli pre dieťa čo najskôr, ako sa im bude dať. V žiadnom prípade by nemali deti zabúdať, lebo sú to veľmi silné negatívne zážitky, ak má dieťa pocit, že je v škôlke posledné a nikto pre neho nepríde. Pre dieťa by mal niekto z rodiny prísť do 15.30 až 16.00, aj keď nám to pracovné povinnosti nedovoľujú.“


PhDr. Gabriela Herényiová, psychologička

Rešpektujte materskú škôlku i pani učiteľky

Nie vždy vám môže byť po vôli to, čo sa bude v škôlke diať.

Je však veľmi podstatné, neriešiť situáciu priamo pred dieťaťom, ale vydiskutovať si všetko niekde v ústraní, mimo dieťaťa.

Taktiež by ste sa nemali sťažovať na škôlku či učiteľku dieťaťa doma partnerovi tak, aby to vaše dieťa počulo. Vyvolali by ste v ňom len pochybnosti. Nehovoriac o tom, že by sa mohlo v škôlke prerieknuť.

Materskú škôlku, do ktorej ste sa rozhodli dať svoje dieťa, musíte rešpektovať, a to predovšetkým pre dobro vašej ratolesti. 

Prvýkrát do škôlky

Rešpektujte materskú školu, do ktorej váš drobec chodí, rovnako ako aj učiteľky, ktoré sa o neho starajú.

Pozor na škôlkarské povinnosti

Aj deti v škôlke majú isté povinnosti. Niekedy sa môže stať, že si do škôlky majú priniesť isté pomôcky, napríklad gaštany v období jesene či pred veľkonočným obdobím vajíčka na maľovanie. 

Dôležité je, aby ste na to nezabudli. Deti v predškolskom veku totiž veľmi ťažko znášajú nesplnenie svojich povinností.

Čas na prispôsobenie...

Ak je dieťa prvé dni po nástupe do škôlky citlivejšie, neposlušnejšie alebo nervóznejšie ako zvyčajne, možno dokonca nechce jesť alebo nemôže spať, nebojte sa. Je dôležité, aby dostalo čas na prispôsobenie sa novej situácii. Prvé dni v škôlke môžu byť pre dieťa ťažké, avšak nie nezvládnuteľné. Snažte sa byť dieťaťu oporou, buďte trpezlivý a posilnite myšlienku, že škôlka je zábavné miesto.

Myslite na to, že dieťa škôlku potrebuje. Vďaka nej prekračuje hranice svojho rodinného kruhu, učí sa budovať si vzťahy so svojimi rovesníkmi a rozvíja svoje schopnosti a zručnosti. 

Aby ste zmiernili stres z príchodu do nového prostredia, môžete tiež skúsiť tento tip. Nezabudnite dieťaťu zbaliť jeho obľúbený predmet alebo plyšovú hračku so sebou, ktorá v ňom vyvoláva pozitívne pocity.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar