Akú knihu darovať pod vianočný stromček? Toto je našich 15 tipov

kniha pod vianočný stromček

Ak hľadáte univerzálne vianočný darček je ním bezpochyby kniha. Môžete ju darovať komukoľvek. Poteší malým aj veľkým bez rozdielu. Vôbec nezáleží na tom, či ste ju darovali rok predtým. Dokonca jej môžu dať šancu aj ľudia, ktorí nečítajú. Ak im kúpite zaujímavý titul, ktorý sa spája s ich záľubou alebo poslaním, vo väčšine prípadov sa rozhodnú dať jej šancu. Dôležité je trafiť literárny žáner, pretože až vtedy bude darček dokonalý a môžete si byť istý, že poteší človeka, ktorému knihu darujete.

Ako vybrať správnu knihu? 

Existuje na to veľmi jednoduchá pomôcka, ktorou sa môžete riadiť. Môžete ju použiť až vtedy, keď daného človeka poznáte aspoň minimálne, inak to nepôjde. 

Predstavte si človeka, ktorému chcete darovať knihu. Porozmýšľajte nad aktivitami, ktoré robí najradšej, a zároveň najčastejšie, prípadne nad záľubami, ktoré sa snaží rozvíjať. Učí sa variť? Potom bude dokonalá kuchárska knižka, ktorá mu ponúkne nespočetne veľa kuchárskych nápadov. Trávi dlhé hodiny cvičením? Určite ho poteší, ak sa dozvie niečo viac o svojom tele, strave alebo tréningoch. 

Pri tomto procese nastáva len jeden háčik. Čo ak knihu, ktorú chcete kúpiť už vlastní? Môžete ísť naslepo alebo sa spýtať niekoho z jeho blízkych, aby to vypátral za vás. Výber knihy je celkom zložitý, však? Nemajte obavy, pripravili sme si pre vás zoznám zaujímavých kníh, s ktorými nič nepokazíte.

Knihy pre deti

Atlas ciest a bádateľov, zdroj:Panta Rhei

Knižka je určená všetkým malým objaviteľom od 7 + rokov, ktorý dychtia po dobrodružstvách. Patrí do beletria a ponúka zaujímavé príbehy niekdajších objaviteľov. Najčastejšie išlo o mníchov, obchodníkov a námorníkov, ktorí museli opustiť svoj domov, aby sa vydali objavovať našu Zem. V knihe nechýbajú mapy ani ilustrácie, ktoré krásne dotvárajú príbeh. Hoci je kniha určená pre deti, zamilujú si ju aj dospelí. 🙂

Gerda, malá veľryba

Príbeh veľryby Gerdy si získal svojich malých čitateľov krásnymi ilustráciami a veršovaným príbehom, ktorý popisuje dobrodružstvá veľryby. Ide o skladaciu rozprávkovú knižku vo forme leporela, kde nájdete krásne básničky nadväzujúce na bohaté ilustrácie. Druhé vydanie obľúbenej rozprávkovej knihy môžete kúpiť dieťaťu už od 2 rokov.

Na koniec sveta, zdroj: Albatros media

Sú otázky na, ktoré stále nevieme odpoveď. Jednu z nich si kladie aj malý Eskimák Yuko. Kde sa končí svet? Na odpoveď sa pýta kamarátov zo zvieracej ríše, ktorí žijú v polárnej oblasti. Celý príbeh je krásne ilustrovaný a doplnený krátkymi vetami. Kniha sa hodí do vianočnej atmosféry, preto je ideálny darčekom pre najmenších.

Veľká kniha rozprávok

Ak hľadáte knihu, ktorá by skrývala množstvo detských rozprávok zároveň, Veľká kniha rozprávok je tou správnou voľbou. V knižke nájdete množstvo rozprávok zo všetkých kútov sveta. Patria sem známe príbehy ako Mrázik, Žabí princ, Pampúšik, ale aj menej známe magické legendy a mýty, ktoré sa šíria rôznymi kultúrami sveta. Kniha je ilustrovaná a obsahuje aj informačnú časť, kde nájdete zoznam sviatkov, ktoré sú slávene medzi rôznymi národmi vo svete.

Volanie lesa

Keď sa zviera ocitne v domácom prostredí, jej jedinou túžbou sa stáva návrat k jej prirodzeným inštinktom do lesa. Opustí tak svojho priateľa a záchrancu? Dojímavý príbeh o úprimnom priateľstve medzi chlapcom a zranenou líškou, a pochopení, že milovať znamená aj nechať ísť. Kniha je doplnené o krásne ilustrácie z prostredia lesa a záchrany líšky, preto si malý čitateľ užije aj krásne obrázky pre lepšiu predstavivosť. Vhodný vianočný darček pre čitateľov od 5 rokov.

Knihy pre tínedžerov a mladých dospelých

Láska a iné nehmatateľné veci, ktoré tak nevyhnutne potrebujeme

Zaujímavý debut od autora Adama Malíka, ktorý zaujme krásnou obálkou a poetickým názvom. Rozpráva príbeh o mŕtvom chlapcovi menom Aiden, ktorý zostáva prítomný v deji tým, že sa prihovára svojej priateľke prostredníctvom listov, ktoré jej adresoval ešte pred smrťou. Príbeh je o láske, priateľstve, smútku, ale aj radosti.

Čistá - Juno Dawson

Román o hodnotách aktuálnej spoločnosti, ktorý je podaný prostredníctvom príbehu až nechutne bohatej dievčiny, ktorá dostala vždy všetko, čo chcela bez akejkoľvek snahy. Napriek tomu, že má na ružiach ustlané, prepadne drogám a ocitne sa na odvykačke. Tu prichádza k sledu udalostí, pričom sa odhaľujú rôzne traumy a nástrahy života. Ide o autentický a drsne podaný román, ktorý je vhodný pre dospievajúcich, pretože im ukazuje skutočnú tvár, nástrahy života a správny smer.

Holly Jackosn book

Jednou zo zaujímavých titulov, ktorý si získal pozornosť mladých, je kriminálny triler zo školského prostredia. Hlavná hrdinka príbehu Pippa, sa rozhodne pod zásterkou školského projektu riešiť vraždu najpopulárnejšiej teenegerky v škole. Dochádza k nie tak bežnému spojeniu young adult a detektívky, ktoré vyústi do zaujímavej zápletky. Množstvo tínedžerov aktuálne číta v angličtine, preto môže byť zaujímavých riešením kúpiť knihu v cudzom jazyku.

Anna zo zeleného domu

Anna je sirota, ktorá sa omylom dostane do opatery súrodencov Mateja a Marilly. Dej je plný dobrodružstiev, úsmevných zážitkov a situácii, ktoré zažíva Anna po príchode na Ostrov princa Eduarda.

Román o húževnatej ryšavke, je jednou z kníh, ktoré si zamiluje každé dospievajúce dievča. Ide o nadčasové dielo, preto by určite nemala chýbať na našom vianočnom zozname.

Tajomstvo Dumbledora

 Známa autorka fantasy príbehov J.K.Rowling v spolupráci so Steve Klovesom, prinášajú pokračovanie veľkolepej série, ktorú poznáme z filmových plátien. Scenár je doplnený o ukážky zo zákulisia, návrhy kostýmov, nákresy miest, postrehy hercov, ktoré môžu byť pre skutočných fanúšikov určite zaujímavým obsahom. 

Kniha je inšpirovaná pôvodných príbehom Harry Pottera. Prináša zaujímavé dobrodružstvá, v ktorom sa temný čarodejník Gellert Grindelwald snaží ovládnuť čarodejnícky svet. Na rozvíjanie predstavivosti je zaujímavou voľbou aj sci-fi literatúra, ktorá má množstvo priaznivcov.

Knihy pre dospelých

Dobré vibrácie dobrý život

Ak hľadáte dobrú motivačnú knihu pod stromček, radili by ste vám siahnuť po tejto. Kniha odpovedá na časté otázky ohľadom pestovania sebalásky, negatívnych pocitov, prekonávania strachu a realizácii svojich cieľov. Prináša nové pohľady a podnetné myšlienky, ktoré vás donútia pozerať sa na svet v inom svetle.

Jo Nesbo - Krvavý mesiac

Krvavý mesiac je novinkou, ktorá poteší všetkých milovníkov kriminálnych príbehov. Hlavný hrdina románu utápa svoje psychické problémy v alkohole, ale náhne mu vpadne do života herečka, ktorá uniká pomste drogového kartálu voči čomu nezostane ako detektív chladný. Príbeh má ďalšie dejové línie, ktoré sa prelínajú s hlavnou zápletkou. Kniha je ideálnym darčekom pre muža aj ženu, o ktorých viete, že si nenechajú ujsť žiaden kriminálny príbeh.

Cirkadiánny kód

Fungovanie ľudského tela je pre nás v istých oblastiach stále záhadou. Nevieme o ňom všetko, ale ak by sme vedeli aspoň o nejakú časť viac, automaticky by sme dosiahli vyšší potenciál. 

Autor kniha objasňuje, ako funguje cirkadiánny rytmus v ľudskom tele. Z vedeckého pohľadu sa pozerá na témy cvičenie, chudnutia, jedenie, spánku, optimálneho fungovania ľudské telo, pričom si pokladá základnú otázku - prečo? Kniha je vhodným darčekom pod vianočný stromček, pretože prináša množstvo podnetných a vedecky podložených informácii.

Greenwoodovci

Zaujímavý, zložitý a krásny román Greenwood je príbeh o zlomových bodoch lásky, peňazí, dreva a krvi, a tiež o túžbe vyrásť. Je to komplikovaný príbeh rodiny Greenwoodovcov, ktorý sa prepletá rôznymi generáciami. Hlavnou postavou je Jake Greenwoodová, ktorá pracuje ako sprievodkyňa v jednom z posledných pralesov na svete v Kanade. Do jej rúk sa dostane denník, ktorý patril jej prastarej mame, a vďaka nemu sa dozvie strhujúci príbeh svojej rodiny. Ak hľadáte oddychovku, ktorú by ste darovali, toto je jednoznačne zaujímavá voľba.

rýchlokurz geniality

Poučné dielo, ktoré opisuje zložité témy jednoduchým spôsobom. Konkrétne obsahuje 42 otázok a odpovedí, ktoré sa zaoberajú najdôležitejšími trendmi súčasnosti aj budúcnosti. Nájdete tú témy ako kvantová mechanika, HDP, príjmové rozdiely, fungovanie vesmíru, starnutie populácie, fungovanie pc a podobne. Autorom je ekonóm Ľudovít Ódor. Kniha je doplnená o ilustrácie aj grafy, aby umožnila čitateľom porozumieť obsahu jednoduchšie.

NÁŠ TIP: 5 motivačných kníh, ktoré sa vám dostanú pod kožu (vyberá tím Kombo). 

Záver

Kniha pod vianočný stromček, ktoré sme pre vás vybrali, patria do rôznych žánrov, aby vyhoveli čo najväčšiemu spektru čitateľov. Nejde len o novinky, ale aj overené klasiky, ktoré jednoducho musíte mať vo svojej knižnici.

Nezabudnite na začiatočnú radu, o ktorej sme písali v úvodnom odstavci a veríme, že pod stromček vyberiete tú správnu knižku. 

O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar