5 motivačných kníh, ktoré sa vám dostanú pod kožu (vyberá tím Kombo)

motivacne-knihy

Nie všetky motivačné knihy vám dajú to, čo hľadáte, ale niektoré z nich vám dajú viac, ako by ste si dokázali pomyslieť.

Tie najlepšie motivačné knihy vás dokážu v mnohom inšpirovať a dokonca zmeniť zaužívané vzorce vášho myslenie. Prinášajú idey, ktoré môžu byť pre váš sebarozvoj prelomové.

V redakcii sme spojili sily a pripravili tipy na motivačné knihy, ktoré sa nám osvedčili a zároveň sú umiestnené v rebríčku tých najvplyvnejších bestsellerov. 

Každý hľadá nejakú formu motivácie v každodennom živote. Potrebujeme ju pre osobný rozvoj, produktivitu, zvládanie úzkosti, kreativitu, bežné fungovanie, vzťahy, ale aj množstvo iných oblastí života, ktoré chcete zlepšiť. Môže byť náročné nájsť autentickú motivačnú knihu v žánri, ktorý sa zdá byť presýtený radami a návodmi, ktoré vás majú naučiť ako správne žiť. 

Na druhej strane je vítané, že čitatelia majú na výber zo širokého sortimentu motivačných kníh v rôznych kategóriách, ale môže byť ťažké určiť, ktoré sú skutočne kvalitné a ponúkajú motiváciu, ktorú hľadáte.

Pozitíva čítania motivačných kníh

 • zvýšená produktivita a sústredenie
 • zmena zaužívaných vzorcov správania 
 • posun v určitej oblasti života 
 • možnosť lepšie pochopiť svoje konanie a traumy 

Ako si vybrať z motivačných kníh tú pravú?

Ak hľadáte tú najlepšiu motivačnú knihu, nemôžete len tak siahnuť po prvej knihe v poličke kníhkupectva, ktorá sa vám zapáči. Aby vám kniha poskytla to, čo očakávate, všímajte si tieto znaky: zameranie, autora, formát a názory čitateľov. Tento postup môžete aplikovať aj pri výbere kníh z nášho zoznamu.

 •  Zameranie

Kritérium, ktoré je pri výbere tej správnej knihy prvoradé. Všimnite si, na akú tému je motivačná kniha zameraná. Výber sa odvíja od toho, akú knihu aktuálne hľadáte. Skúste sa zamyslieť na nasledovnými otázkami, ak si nie ste istý. 

Existuje konkrétna oblasť života, s ktorou permanentne bojujete? Potrebujete zlepšiť vaše pracovné nasadenie alebo hľadáte odpovede na vzťahové otázky? Možno cítite, že vám chýba motivácia do cvičenia alebo dodržiavania správnej životosprávy.

Uistite sa, že si vyberiete knihu, ktorá je zameraná na konkrétnu oblasť, ktorú túžite vylepšiť, aby ste zvýšili šancu, že vám kniha poskytne to, čo očakávate. Je viac ako pravdepodobné, že niekto z autorov už narazil v živote na rovnakú prekážku. 

 • Autor

Je dôležité všimnúť si autora práce a celkové pozadie, pretože vám môže napovedať, či kniha bude dostatočne kvalitná. Mnoho autorov motivačných kníh čelilo výzvam a nepriazni osudu, pričom ich dielo vychádza z praktických poznatkov a skúseností, ktoré nazbierali počas niekoľkých rokov života. 

Všímajte si odbornosť autora, akademický zázemie, životný príbeh a jeho predchádzajúce práce. Tieto fakty vám pomôžu ujasniť si, či je dielo pre vás vhodné alebo nie. 

 • Recenzie

Opis diela môže znieť na papieri fantasticky, ale v skutočnosti môže byť príbeh slabý.

Veľa z nás, ako prvé hľadá komentáre, ktorými ľudia subjektívne definujú dielo. Zaujímať vás môžu názory ľudí, ktorí si knihu prečítali, ale určite sa nespoliehajte len na jednu recenziu čitateľa. Prečítajte si širokú škálu názorov z dôveryhodného zdroja a vytvorte si vlastnú domnienku.

 • Formát

V súčasnosti vám trh ponúka príležitosti, ktoré v minulosti neboli možné. Dnes môžete počúvať audioknihu počas šoférovania alebo čítať v posteli bez zapnutej lampy prostredníctvom čítačky. Niektorí knihomoli zostávajú verní klasickej podobe, pretože nič nenahradí vôňu a dotyk stránok pod rukami.

Avšak cieľom rôznych formátov je dostať sa k informáciám čo najrýchlejšie. Pokojne si to môžete uľahčiť, aby ste knihu mali vždy po ruke, keď ju potrebujete. (1)

Motivačné knihy, ktoré sa udomácnili v Kombo knižnici

12-pravidiel-pre-zivot-zdroj-heureka.sk

1. Jordan B. Peterson: 12 pravidiel pre život

Ak hľadáte protijed na chaos v modernom svete, ktorý by vám zároveň pomohol vyrovnať sa s akoukoľvek výzvou, siahnite po knihe 12 pravidiel pre život. Samotné pravidlá nie sú ničím zložité, možno ste sa s nimi už stretli, ale myšlienky, ktoré sa skrývajú za nimi, sú skutočným dielom, ktoré vás môže prinútiť k zmene.

Viac o diele...

Autor sa nesnaží ponúknuť čitateľom len plytký recept, ktorým by sme sa mali riadiť. Text detailne popisuje správanie človeka v spoločnosti, do istej miery núti čitateľa zamyslieť sa a uvažovať. Autor používa bohatú slovnú zásobu a prináša znalosti zo psychologických a prírodných vied (psychológie, sociológie a biológie), čo sa prejavilo aj na pomerne náročnej čitateľnosti textu. Na druhej strane, neznamená to, že dej je ťaživý, objavujú sa tu aj vtipné skúsenosti zo života.

 Titul rozhodne možno priradiť k dôležitej motivačnej literatúre presahujúcej do psychológie, ktorá ovplyvnila súčasné chápanie osobnosti

Jordan Peterson je psychológom, ktorý pri písaní diela vychádzal z poznatkov nadobudnutých z klinickej praxe aj osobného života, na základe čoho nám ponúka prvotriedny pohľad na realitu očami psychológa aj mysliteľa zároveň.

Hodnotenie redakcie

Podľa názvu kniha môže navádzať na jednoduché pravidlá na život, no opak je pravdou. Autor dokazuje, že majstrovsky ovláda svoje povolanie psychológa. Ak hľadáte zaujímavé čítanie o spoločnosti a nemáte radi prvoplánovú motivačnú literatúru, ktorá dáva zaručené návody na život, túto knihu si zaobstarajte. 


Michaela Struhárová, manažérka Kombo

ako-si-ziskat-priatelov-zdroj-heureka

2. Dale Carnegie: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí 

Kniha, ktorá vám otvorí oči v otázke medziľudských vzťahoch a odhalí vám tajomstvo správneho prístupu k ľuďom. Naučí vás, ako urobiť správny prvý dojem na ľudí, viesť dialóg, ako získať druhých na svoju stranu, a tiež to, ako sa vyhnúť vytváraniu zlým vzťahom a nepriateľstiev. Autor vám ponúka niekoľko overených a praktických rád, ktoré môžete automaticky aplikovať do praxe.

Viac o knihe...

Každý túži byť obľúbeným alebo minimálne získať si viac priateľov na svoju stranu. Aj keď to možno znie triviálne, vytvoriť si okolo seba okruh ľudí je prirodzenou ľudskou potrebou. 

Konkrétne sa čitatelia dozvedia:

 • 6 spôsobov, ako dosiahnuť, aby sa ľuďom zapáčili,
 • 12 spôsobov ako si získať ľudí, 
 • 9 tipov ako povzbudiť ostatných k spolupráci a zmene. 

Autor rozoberá všetky spôsoby, ako si zlepšiť komunikačné zručnosti, ktoré používate pri bežných situáciách. Kniha ponúka praktické návody a triky, ktoré môžete aplikovať do praxe ihneď. Po prečítaní diela by ste mali vidieť situácie oveľa otvorenejšie, pričom by ste mali dostať nový impulz a komunikácia s ľuďmi by mala byť pre vás jednoduchšia. Štýl písania pripomína hovorenú reč, pričom knižka nie je náročná na čítanie. 

Hodnotenie redakcie

Je to taká malá príručka, ktorá vám pomôže vybudovať si lepšie vzťahy. Otvorila mi oči v otázke medziľudských vzťahov a naučila ma pozerať sa na niektoré situácie inak, a tiež jednať s ľuďmi na základe toho, čo od nich očakávam. Motivačná kniha, ktorú si určite prečítam ešte minimálne jedenkrát, pretože na osobných a pracovných vzťahoch je vždy čo zlepšovať! 


Dominika Ježová, redaktorka 

tym-vrchom-ste-vy-zdroj-bux.sk

3. Brianna Wiest: Tým vrchom ste vy

Motivačná kniha, ktorá vás prevedie cestou sebapoznávania. Doslova otvorí tie najhlbšie rany vo vašom vnútri, nechá ich vykrvácať, aby vám pomohla vyliečiť sa. Prevedie vás najtmavšími kútmi vašej duše, kde sa skrývajú nespracované traumy, škodlivé návyky a nedostatočná emocionálna inteligencia. Vo výsledku vás kniha donúti spracovať emócie, ktoré ste zablokovali, ale nenechá vás ležať zraneného.

Viac o knihe...

Kniha vás prevedie cestou sebapoznávania. Doslova vás prevedie horou tých najhlbších emócii. Postupne vás učí poznávať, čo znamená sabotáž vlastného ja až k sebakontrole. 

Autor vám ponúkne vzorce správania, ktoré vám poskytnú základy na vytvorenie odolnejšieho a emocionálne uvedomelejšieho stavu mysle. Umožní vám odpútať sa od minulosti. Pretože sebasabotáž môže byť jedným z najsilnejších inhibítorov pre každého, kto sa snaží žiť svoj život naplno. 

Hodnotenie redakcie

Cez metaforu hôr a vrcholov autorka knihy servíruje myšlienky o tom, čo je blokom medzi vami a životom, ktorý túžite žiť, o tom, ako životné vzostupy a pády, o prekážkach, ktorým čelíme, vytvorili pre každého osobnú výzvu, ktorú musíme zvládnuť, aby sme rástli. Ak chceme naplno využiť náš skutočný potenciál, musíme ho opätovne objaviť. To môžeme urobiť každý deň a o malú trošku vyrásť. 


Michaela Struhárová, manažérka Kombo

atomove-navyky-heureka.sk

4. James Clear: Atómové návyky

Možno premýšľate nad obrovskou zmenou. V kritickej situácii zrejme túžite prerobiť svoj život od základov. Prirodzene, môžete sa o to pokúsiť, ale existuje lepší spôsob, pri ktorom tak veľmi neutrpíte a je pravdepodobnejšie, že ho aplikujete do života na dlhší čas, nielen na krátke obdobie. 

Začnite malými návykmi, s ktorými môžete dosiahnuť veľkú zmenu v akejkoľvek oblasti života. Ak hľadáte spôsob, ako sa zlepšiť minimálne o 1 % bez ohľadu na váš aktuálny cieľ, možno vám v tom pomôže práve táto kniha.

Viac o knihe...

James Clear ponúka spoľahlivý návod ako si vybudovať dobré návyky, zaviesť ich do svojho života a zbaviť sa zlých vzorcov správania. Naučíte sa praktické stratégie, ktoré môžete automaticky aplikovať do svojho života. Po čase si môžete všimnúť pozoruhodné výsledky a pochopíte, že problém celú dobu nebol vo vás, ale v systéme, ktorý ste si vybrali. 

Autor v diele rozoberá komplikované témy na zrozumiteľné princípy, pričom čerpá poznatky najmä z biológie a psychológie. Okrem teoretických definícii v knihe nájdete aj praktické príklady reálnych príbehov zo života ocenených umelcov, popredných podnikateľov, špičkových športovcov, ktorí pomocou malých návykov dosiahli vrchol svojej kariéry.

Či už ste umelec, športovec, podnikateľ alebo jednotlivec, ktorý chce skončiť s fajčením, prejedaním alebo zlou životosprávou, môžete dosiahnuť svoj cieľ. Atómové návyky zmenia spôsob, akým uvažujete o pokroku a poskytnú vám techniky, ktorými sa môžete riadiť. 

Hodnotenie redakcie

Začnem jednou z myšlienok, ktoré som si podčiarkol: Návyky sú zloženým úročením nášho sebazdokonaľovania. Každý má nejaké zlozvyky. Kniha vysvetľuje, ako sa ich môžeme zbaviť a osvojiť si namiesto nich užitočné návyky. Celou knihou sa nesie hlavná myšlienky autora, a to, že každodenná snaha o malé pozitívne zmeny rutiny sa nakoniec nabaľuje do veľkých pozitívnych zmien. Kniha bola preložená do 50 jazykov, preto ak máte pocit, že potrebujete prehodnotiť svoju rutinu, toto čítanie vám môže sadnúť do noty.                      

   Peter Chodelka, zakladateľ Kombo 

kradni-ako-umelec-zbozi.cz

5. Austin Kleon: Kradni ako umelec: 10 vecí, ktoré ti nikto nepovedal o kreativite

Stalo sa vám, že ste v ruke držali pero, ale nevedeli ste, ako začať prvé riadky? Alebo ste neprítomne hľadali na stenu a dúfali, že vás kopne múza? Všetci umelci sa už dostali do situáciou, kedy ich úroveň kreativity klesla. Márne sa snažili zložiť báseň alebo namaľovať majstrovské dielo, jednoducho zostali na mŕtvom bode.  Ako dosiahnuť, aby ste znovu oživili svoje kreatívnu stránku?

Viac o knihe...

Existuje ľahký návod ako priniesť svoju kreatívnu stránku späť, ako tvrdí autor knihy Austin Kleon. Spísal cenné rady, ktoré zhrnul do 10 princípov, pričom pôvodne ich napísal pre svoje mladšie ja. Pomôže vám pochopiť svoju kreatívnu stránku, a tiež to, prečo je dôležité kradnúť ako umelec, aby ste sa stali tým kreatívcom, ktorým túžite byť.  

Možno sa vám na prvý pohľad budú vidieť slová kontraintuitívne alebo nesúvisiace, postupne pochopíte, akú dôležitú rolu hrajú pri tvorení diel. Knižka je krátka, napísaná stručne a číta sa jednoducho. Je vhodná pre umelcov, spevákov, spisovateľov či maliarov. 

Hodnotenie redakcie

Kradni ako umelec, vás presvedčí o tom, že kradnúť nie je až také zlé...pokiaľ veci doslova nekradnete, ale len kopírujete. Je v tom veľký rozdiel, ale tomu úplne porozumiete až po prečítaní tejto knihy. Pre mňa kniha znamenala zmenu pohľadu na skutočnosť, že umelec nemusí tvoriť len dokonalé dielo, aby malo hodnotu! Umelec sa učí, rozvíja, nevznikne zo dňa na deň, talent musíš cibriť a kopírovať vôbec neznamená to, čo by sme si prvotne pod touto myšlienkou predstavili.                                       


   Dominika Ježová, redaktorka  

Záver

Všetky z vyššie uvedených titulov sú vhodné pre širšiu vrstvu čitateľov pre ženy aj mužov, ale aj rôzne profesie, okrem posledného titulu, ktorý je zameraný na kreatívcov. Nezabudnite, že motivačné knihy vám ponúkajú návod, ale výsledná zmena je na vás. 


O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar