Čítačka kníh poteší každého knihomoľa

čítačka kníh



Obľúbeným darčekom pre milovníkov kníh sú elektronické čítačky. S nimi môžu mať svoje knižky vždy so sebou, bez toho, aby museli nosiť ťažký náklad. Kapacita čítačiek uloží veľké množstvo kníh, ku ktorým sa čitateľ môže kedykoľvek jednoducho vrátiť bez toho, aby ju musel vyhľadávať v dlhých regáloch knižnice.

Ich praktickosť kvôli malým rozmerom rozhodne nie je jedinou výhodou. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, aké čítačky kníh existujú a čo všetko dokážu.

Typy čítačiek kníh 

Poznáme niekoľko variánt čítačiek kníh, ktoré sa líšia najmä typom displeja. Displej je najdôležitejšia časť čítačky – pohodlie pri čítaní závisí práve od jeho kvality. Investíciou do čítačky s  displejom s vysokým rozlíšením ochránite svoje oči pred únavou, suchosťou a hroziacim zhoršením zraku. Na trhu sú dostupné 2 základné typy čítačiek kníh:

1. Čítačky s displejom E-ink

Výrobcovia čítačiek kníh využívajú tzv. E-ink (elektronický atrament) technológiu. Snažia sa čo najvernejšie napodobiť vzhľad tlačenej knihy a zobraziť text v čo najvyššom rozlíšení a vysokým kontrastom. Čítanie z kvalitného E-ink displeja by malo byť také pohodlné, ako čítanie textu na papieri pri dostatočnom osvetlení.

2. Čítačky kníh s klasickým LCD displejom

V ponuke elektronických čítačiek sa nájdu aj také, ktoré majú klasický LCD displej, ako väčšina tabletov. Pri niekoľkohodinovom nepretržitom čítaní však nie sú najvhodnejšou voľbou pre váš zrak. Navyše pri silnom dennom svetle sa LCD displej leskne a viditeľnosť obsahu sa zhoršuje.

čítačka kníh dovolenka

Ako si vybrať čítačku kníh? 

Veľkosť

Jednou z najväčších výhod čítačiek kníh je ich skladnosť a praktickosť na cestách. V batožine zaberajú omnoho menej miesta, ako papierové knihy. Najmenšie čítačky skryjete napríklad do vrecka či malej kabelky.

Veľkosť uhlopriečky

Veľkosť od 7 do 9 palcov voľte vtedy, keď potrebujete zobrazovať a upravovať celé dokumenty vo formáte A4. Uhlopriečky veľkosti 6 palcov sú praktické a dostačujúce na čítanie románov v klasickom menšom formáte.

Malá čítačka kníh

Podsvietenie displeja

Podsvietenie displeja čítačiek nie je samozrejmosťou. Niektoré z nich sú čitateľné len pri dobrom osvetlení. Vzhľadom na to, že žiarenie z obrazoviek môže mať negatívny vplyv na zrak, to nemusí byť nevýhodou.

Ak chcete mať možnosť čítať aj v šere alebo v tme, vyberte si čítačku s podsvieteným displejom. Všimnite si, aké má rozlíšenie a vyberte si model, ktorý bude k vašim očiam čo najšetrnejší.

Ovládanie

Väčšina čítačiek disponuje dotykovým displejom. Nájdu sa však aj také, ktoré sa ovládajú tlačidlami. Niektorí používatelia čítačiek ich využívajú aj na písanie textov (resp. poznámok). Pre túto funkciu je rozhodne nutný dotykový displej. Menej kvalitné modely môžu reagovať na dotyk oneskorene. Ak budete využívať funkciu písania textov, pred kúpou skontrolujte rýchlosť, s akou čítačka pracuje.

Výdrž batérie

Výrobcovia uvádzajú výdrž batérie v hodinách, alebo v počte otočených strán na jedno nabitie. V jednotlivých modeloch bývajú naozaj výrazné rozdiely. Výdrž závisí najmä od typu displeja a podsvietenia. Kým čítačka s LCD displejom vydrží len niekoľko hodín, kvalitný E-ink displej umožňuje na jedno nabitie otočiť až 5000 strán.

čítanie doma

Prepojenie s počítačom

Najbežnejším spôsobom pripojenia na počítač je pripojenie USB káblom. Niektoré čítačky využívajú aj Bluetooth.

Kapacita pamäte

Kapacita 4 GB je pre čítačky optimálna. Súbory na čítanie nezaberajú veľa miesta, no ak chcete využívať čítačku aj na počúvanie hudby, hľadajte možnosť doplnenia kapacity pamäťovou kartou.

Aké súbory možno zobraziť čítačkou kníh?

Pri nákupe čítačky a následne pri sťahovaní e-bookov si treba všímať podporované formáty. Knihy môžu byť dostupné v niekoľkých formátoch:

  • EPUB (electronic publications) – formát, ktorý vznikol špeciálne pre elektronické čítačky. Je to veľmi flexibilný formát – možno ho optimalizovať pre konkrétne zariadenie. Umožňuje úpravu textu, zobrazuje obrázky, podporuje aj video a audio súbory.

  • PDF (portable document format) – najznámejší, univerzálny formát, ktorý zobrazuje dokumenty na akomkoľvek zariadení rovnako, vrátane obrázkov.

  • MOBI – formát, vyvinutý spoločnosťou Amazon. Knihy v tomto formáte najlepšie zobrazujú čítačky Amazon Kindle. Ostatné značky ho môžu zobrazovať menej kvalitne. Má niekoľko nevýhod, napríklad v ňom nie je možné v ňom rozširovať veľkosť obrazu s veľkosťou písma.

  • JPEG, MP3, PNG a iné – niektoré čítačky zobrazujú aj zvukové a obrázkové súbory.

V prípade, že ste si stiahli knihu vo formáte, ktorý vaša čítačka nepodporuje, ešte je možné ho konvertovať, teda preformátovať.

čítačka kníh

Zaujímavé funkcie čítačiek kníh, ktoré sa môžu hodiť

Najlepšie čítačky kníh dokážu viac, než len zobraziť text na displeji. Toto sú ďalšie funkcie, ktorými disponujú:

Poznámky

Veľkou výhodou elektronických čítačiek je možnosť upravovať dokumenty a vpisovať si do nich svoje poznámky. Táto funkcia je veľmi praktická pri štúdiu. Narozdiel od papierových kníh môžete zvýraznené časti a poznámky kedykoľvek vymazať a prepísať.

Pripojenie na internet

Nie je tak dokonalé ako v tabletoch a notebookoch, no základné úkony na internete zvládnete aj pomocou čítačky. Pokročilé modely čítačiek sa dokážu pripojiť na Wi-Fi.

Prehrávanie hudby a videí

Pokročilejšie modely podporujú formáty videí a zvuku. Takéto prístroje majú  v príslušenstve slúchadlá.

Text to speech

Okrem prehrávania hudby umožňujú čítačky so slúchadlami predčítanie textu v požadovanom jazyku.

Slovníky

Pri práci s textami iste oceníte pomoc slovníkov. Niektoré slovníky patria k štandardnej výbave moderných čítačiek. Podľa potreby si ďalšie môžete stiahnuť dodatočne.

čítačka kníh

Čítačka alebo tablet?

Elektronické knihy môžete čítať aj v tablete či počítači. Ak však čítate denne aj niekoľko hodín, je pre vás vhodnejšia čítačka kníh. Prečo je to tak?

Výstižnú odpoveď na túto otázku poskytol prim. MUDr. Pavel Stodůlka PhD., prednosta siete očných kliník Gemini pre novinky.cz: „Ich rozlíšenie (čítačiek) je prispôsobené práve na čítanie, nízke rozlíšenie tabletov alebo počítačov spôsobuje kostrbatosť písma, čo zraku škodí,“ radí lekár.

Veľkosť písma pri čítaní je vhodné si prispôsobiť tak, aby ste necítili námahu a neskôr únavu.

čítačka kníh

„Dospelým čitateľom najlepšie vyhovuje veľkosť 9 – 10 bodového písma. Menšie písmo zrak čoskoro unaví,“ dodáva primár Stodůlka. Zároveň dodáva, že pri čítaní na podsvietenom treba dodržiavať pravidelné prestávky, aby si oči oddýchli: „Po každých 10 minútach by sa mal človek po dobu 10 sekúnd pozerať na predmet vzdialený 10 metrov, najlepšie z okna.“

Elektronické čítačky teda nezaťažujú oči tak, ako notebooky a tablety vďaka technológií E-ink, špeciálne vyvinutej pre knihomoľov. Sú nie len praktické, ale aj šetrné k vašim očiam. Navyše môžu byť skvelou pomôckou pri štúdiu alebo práci. Skrátia chvíle na dlhých cestách a potešia kohokoľvek, kto rád trávi chladné mesiace v pohodlí domova s dobrou knižkou.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Martin
Komboš
Martin

Citacky knih su super. Treba si podla mna uvedomit sj zo, ze kde nakulunete knihy. Amazon ma urcite najlepsi obchod. Na druhu stranu kindle nepodporuje epub formaty co moze byt problem. Kobo ma zase super spracovanie, pifporu vsetkych formatov, ale slabucky obchod. Aci tablet, alebo citacku, mne pomohol dost rozhodnut sa tento dotaznik https://eknizky.sk/2015/07/tablet-alebo-citacka-elektronickych-knih-tychto-10-otazok-vam-pomoze-spravne-sa-rozhodnut/