Antigénové testy na COVID-19: Ako fungujú a kde ich kúpite?

Antigénový test na COVID kde kúpiť

Druhá vlna pandémie koronavírusu so sebou priniesla húfne testovanie. To začalo celoplošným testovaním v dvoch kolách a pokračovalo zriadením veľkého množstva testovacích miest takmer po celom Slovensku.

A tak, kým sme sa v počiatkoch pandémie mohli otestovať len po návšteve lekára a po objednaní sa na PCR test, v súčasnosti sa môžeme antigénovými testami otestovať v podstate už na každom rohu. Dokonca aj doma. 

Áno, veru, antigénový test sa v tejto pokročilej koronovej dobe stal dostupný pre každého a pokiaľ nebanujete investovať pár eur, môžete si ho spraviť aj doma. A to bez toho, aby ste museli absolvovať cestu na testovacie miesto, vystáť si dlhý rad alebo sa vystaviť riziku nákazy. 

Všetkým, ktorých táto možnosť overenia si svojho zdravotného stavu zaujala, prinášame najdôležitejšie informácie o antigénových testoch. Čo sú vlastne antigénové testy, ako fungujú a na čo si pri nich dať pozor? Poradíme vám tiež, kde antigénové testy zoženiete. 

Ako zistiť, či som COVID pozitívny?

Aj napriek tomu, že o príznakoch ochorenia COVID-19 sa popísalo a povedalo už naozaj mnoho, jediným zaručeným spôsobom, ako môžete zistiť, či ste alebo nie ste COVID pozitívny, je dať sa otestovať.

Aktuálne najjednoduchším spôsobom je návšteva testovacieho miesta, kde vás bezplatne otestujú a poskytnú výsledok testu do 15 minút. Testovanie na týchto miestach prebieha prostredníctvom antigénových testov. 

Okrem týchto testov však existujú aj PCR testy, na ktoré je nutné vopred sa objednať.

Aké sú medzi týmito dvomi typmi testov rozdiely?

Kde kúpiť antigénový test

Jediným spôsobom, ako zistiť, či máte ochorenie COVID-19 je nechať sa otestovať. 

PCR testy

PRC testy predstavujú v súčasnosti tú najspoľahlivejšiu, no zároveň aj najzdĺhavejšiu metódu odhalenia koronavírusu.

Materiál odobratý výterom z nosohltana sa musí spracovať v laboratóriu. Aj preto si na výsledok tohto typu testu treba počkať zvyčajne 48 hodín. 

PCR testy fungujú na princípe detekcie genetického materiálu vírusu. Dokážu však zachytiť vírus iba v prípade, že sa práve v organizme nachádza. Na zistenie protilátok teda PCR test nie je vhodný (1). 

Ako sa vykonáva PCR test

Pri PCR teste sa zvyčajne odoberá vzorka z nosa a z úst, pretože vírus sa nemusí nachádzať na oboch miestach. 

Antigénové testy

Ako napovedá názov, antigénové testy fungujú na princípe vyhľadávania antigénov, t. j. špecifických proteínov vírusu.

Antigénové testy sú vykonávané výterom zo slizníc nosohltana a hltana. Získané vzorky nie sú odosielané do laboratória, aj preto celý test až po zistenie výsledku trvá spravidla 15 až 30 minút. Ide o rýchlu a jednouchú formu, akou zistiť alebo vylúčiť prítomnosť koronavírusu. 

Problémom však môže byť ich nižšia spoľahlivosť. Ani antigénové testy rovnako ako PCR testy nedokážu odhaliť prekonané ochorenie, iba aktuálne prebiehajúce (2).

Kde kúpiť antigénový výterový test na COVID-19

Antigénové testy sú najčastejšie vykonávané výterom z nosohltana.

Kde kúpim antigénový test?

Antigénové testy také, ako ich poznáme z celoplošného testovania či testovania na testovacích miestach, sú určené do rúk zdravotníkov, keďže počas nich dochádza k výteru z nosohltana, ktorý pri neodbornosti nemusí dopadnúť práve najlepšie.

Klasické antigénové výterové testy v súčasnosti na svojich stránkach ponúka viacero overených predajcov. Pri týchto testoch nechýba upozornenie na to, že ich môže vykonávať iba zdravotnícky personál. 

Antigénové výterové testy s vysokou presnosťou (rôzne balenia)

Antigénové testy zo slín

Už len pomyslenie na paličku zavedenú hlboko do nosa mnohým spôsobuje doslova zimomriavky. Aj keď v súčasnej dobe testovanie prebieha práve týmto spôsobom, teda antigénovými výterovými testami, k dispozícii sú už aj antigénové testy, ktoré dokážu odhaliť koronavírus zo slín.

Táto metóda je omnoho komfortnejšia, pretože naplniť pohárik slinami je pre mnohých pohodlnejšie a rýchlejšie, ako si nechať odobrať výter z nos. Antigénové testy zo slín môžu nájsť svoje uplatnenie u detí či ľudí s chornickými chorobami a zdravotným postihnutím. 

Vybrali sme pre vás certifikované testy od overeného výrobcu, ktoré si dokážete urobiť sami i v pohodlí domova. Antigénový test zo slín sa vyznačuje jednoduchosťou a rýchlosťou a prináša výsledok už do 10 minút. Súčasťou balenia testov je aj podrobný návod na použitie, dôležitý pre správne vykonanie testu. 

Antigénové testy zo slín s vysokou presnosťou (rôzne balenia)

Na čo si dať pri antigénových testoch pozor?

Žiaľ, ani antigénové testy nie sú na 100 % spoľahlivé, čo znamená, že ani negatívny antigénový test nie je zárukou toho, že ochorenie COVID-19 nemáte.

Môže totiž nastať viacero situácií, ktoré dokážu výsledok testu ovplyvniť. Či už ide o nedostatočne odobratý ster alebo vírus sa nachádza v miestach, kde ster nebol odobratý. Napríklad v pokročilom štádiu vírus putuje do pľúc a preto sa už nemusí nachádzať v nosohtlane odkiaľ je odobratá vzorka. 

Antigénové testy taktiež nemusia zachytiť ranné alebo naopak už pokročilé štádium koronavírusu. 

A preto aj pri negatívnom antigénovom teste na COVID-19 je potrebné naďalej dodržiavať všetky opatrenia - nosiť rúško (alebo respirátor bez ventilu), udržiavať odstup a pravidelne si umývať a dezinfikovať ruky. 

To platí bez ohľadu na to, či sa rozhodnete nechať sa otestovať zdravotníckym personálom na niektorom z testovacích miest alebo radšej uprednostníte testovanie za pomoci slín u vás doma. 

NÁŠ TIP: V uplynulých dňoch sa o respirátoroch (bez ventilu) začalo hovoriť ako o účinnejšej ochrane pred ochorením COVID-19. Pozrite sa, kde ich môžete zohnať.

Neviete, či ste prekonali ochorenie COVID-19? Skúste test na protilátky

Testy na protilátky označované aj ako sérologické testy slúžia na zistenie toho, či človek v minulosti už prekonal ochorenie COVID-19.

Tento typ testu zisťuje špecifické protilátky v krvi viažúce sa na antigény koronavírusu. Sérologický test nedokáže odhaliť práve prebiehajúcu infekciu. Dozviete sa z neho iba to, či ste ochorenie už v minulosti prekonali a máte v krvi protilátky (3).

Pokiaľ chcete absolvovať sérologický test, môžete navštíviť lekára, kde vám bude odobratá vzorka krvi, ktorá sa následne zašle do laboratória na vyhodnotenie. Druhou možnosťou je zaobstaranie si špeciálneho rýchlotestu, s ktorým sa dokážete otestovať aj sami doma.

Kde kúpiť rýchlotest na protilátky na COVID-19

Rýchlotest na protilátky predstavujú jednoduchú metódu, pomocou ktorej zistíte, či ste ochorenie už prekonali.

Kde kúpim test na protilátky na COVID-19?

Rýchlotest určený na zisťovanie protilátok na ochorenie COVID-19 je v súčasnosti veľmi rozšírený a zoženiete ho preto v mnohých internetových lekárňach a eshopoch. Spravidla ide o rýchlotesty, ktoré vám dokážu poskytnúť výsledok už do 10 minút.

Pri tomto type testu sa pomocou lancety odoberie z prstu malá vzorka krvi, ktorá sa následne za pomoci minikvapkadla aplikuje na testovaciu pomôcku. Po pridaní vzorkovacieho roztoku stačí už iba počkať 10 minút a odčítať výsledok. Použitie tohto typu testu je naozaj jednoduché a rýchle.

Keď sa rozhodnete otestovať sa na protilátky v pohodlí domova, buďte pri výbere rýchlotestu opatrní a nakupujte len od overených predajcov. My sme pre vás vybrali certifikované rýchlotesty na protilátky na COVID-19 s vysokou úspešnosťou až 97,5%.

Testy na protilátky na COVID-19 (rôzne balenia)

Na záver

Nech už testovanie vnímate akokoľvek, faktom je, že predstavuje jednu z ciest, ktorou nad pandémiou možno zvíťaziť a vrátiť sa čo najrýchlejšie k normálnemu životu. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar