Začnite nosiť barefoot topánky, ich výhody vás prekvapia

Vvýhody barefoot topánok

O barefoot obuvi už v posledných rokoch aspoň raz počul asi každý. Považujete ich len za nezmyselný módny trend? Omyl. Barefoot vám môže priniesť viacero zdravotných benefitov.

Čo sú barefoot topánky

Ako prezrádza voľný preklad anglického výrazu barefoot, barefoot predstavuje tzv. chodenie naboso. Nejde však o chodenie naboso v pravom slova zmysle, ale o špeciálny druh topánok, ktorých cieľom je imitovať bosú chôdzu.

Bosé topánky, ako sa zvyknú barefoot topánky označovať, majú v porovnaní s „klasickými“ topánkami nezvyčajný tvar – sú oveľa širšie, majú tenkú podrážku, zaguľatenú špičku a žiadny podpätok alebo klenbu. Špička topánok je mäkká a podrážka ohybná. Hlavným dôvodom je snaha o rešpektovanie anatómie nohy a vytvorenie priestoru na prirodzené rozloženie prstov.

Podstatou barefoot obuvi je vytvorenie dostatočného priestoru a voľnosti pre chodidlo. Pri chodení v barefoot topánkach chodidlo vníma všetky nerovnosti terénu.

Barefoot topánky pre deti

Vlastnosti barefoot topánky

Nie každá obuv, ktorá je označená ako barefoot, ňou aj v skutočnosti je. Aby mohla niesť topánka označenie barefoot, musí mať súčasne všetky tieto vlastnosti:

 • podrážka max. 5-6 mm,
 • rovnaká výška podrážky vpredu i vzadu, bez podpätku,
 • ohybné priečne aj pozdĺžne,
 • široká špička bez zdvihnutých prstov,
 • nemajú klenbu.

Prečo barefoot? Výhody barefoot obuvi

Hlavnú výhodou barefoot topánok je väčšie zapájanie svalov chodidla pri chôdzi, čo umožňuje jeho zdravý vývin. No barefoot topánky prinášajú do života omnoho viac výhod:

 • prevencia plochých nôh,
 • posilnenie svalstva a úponov okolo kĺbov nôh,
 • lepšia rovnováha a obratnosť pri pohybe,
 • zlepšenie držania tela a narovnanie chrbtice,
 • zmiernenie vybočených palcov,
 • ochrana pred bolestivými otlakmi na prstoch a pätách,
 • ústup bolesti bedier, hlavy, krku aj nôh.

Ako vyrať barefoot topánky

Nevýhody barefoot topánok podľa ortopédov a fyzioterapeutov

Ortopédi aj fyzioterapeti sa zhodujú, že barefoot obuv má nasledujúce 4 hlavné nevýhody:

 • žiadna podpora klenby nohy,
 • príliš voľné členky,
 • nesprávne nosenie môže prehĺbiť zdravotné problémy a pohybové zlozvyky,
 • slabšia ochrana päty proti nárazom.

Nosenie barefoot obuvi preto nie je vhodné úplne pre každého, či do každého terénu. Najmä v prípade častého chodenia po dlažbe či betóne môžu barefoot topánky viesť aj k zápalom chodidiel či Achillovej šľachy.

Pri rozumnom a zodpovednom prístupe vám však barefoot topánky prinesú výhody.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si kúpite barefoot topánky

Ako sme už spomínali, bosé topánky nie sú vhodné pre každého. Na základe odporúčaní lekárov by ste sa mali vyhnúť noseniu barefoot obuvi ak máte:

 • ortopedické problémy,
 • znížené svalové napätie,
 • neurologickú poruchu,
 • deformáciu chodidla,
 • voľnejšie väzy,
 • diabetes – prípadné zranenia nôh sa horšie hoja.

Vo všeobecnosti ale platí, že zdravý človek sa barefoot obuvi vyhýbať nemusí a v prípade rozumného používania mu prinesie množstvo benefitov.

Ako správne chodiť v barefoot obuvi

Nikdy na barefoot topánky neprechádzajte zo dňa na deň. Začínajte postupne a dobu nosenia pomaly predlžujte. 

Najskôr si vyskúšajte barefoot len doma, alebo v pohodlnej situácii, aby ste zistili, ako sa v nich cítite. Nikdy nenoste barefoot obuv cez bolesť.

Čo sú barefoot topánky

Ako vybrať barefoot topánky

Pri výbere barefoot topánok, podobne ako pri iných druhoch obuvi, by ste si mali všímať najmä materiál, správnu veľkosť, spôsob „zapínania“, hrúbku podrážky a v neposlednom rade aj vzhľad.

Materiál

Vybrať si môžete barefoot topánky vyrobené z rôznych materiálov, medzi najobľúbenejšie patria nepochybne tie celokožené, ale na trhu nájdete aj barefoot obuv z umelej kože, či vegan barefoot topánky. Výber vhodného materiálu závisí najmä od vašich osobných preferencií.

Veľkosť

Podobne, ako u „klasických“ topánok, aj veľkosť barefoot topánok sa určuje podľa dĺžky chodidla. Pri výbere správnej veľkosti sa riaďte veľkostnou tabuľkou daného výrobcu barefoot obuvi.

Podrážka

Aby mohli topánky niesť označenie barefoot ich podrážka nesmie byť hrubšia ako 6 mm.

Samozrejme, platí tu rovnica, čím tenšia podrážka, tým chodidlo pri chôdzi viac vníma nerovnosti povrchu. V prípade, ak s nosením barefoot obuvi ešte len začínate, uprednostnite obuv s hrubšou podrážkou. Postupne, ako si telo na barefoot obuv privykne môžete hrúbku podrážky postupne znižovať.

Spôsob zapínania

Vybrať si môžete topánky na šnurovanie, zips aj suchý zips. Výber opäť závisí najmä na vašich osobných preferenciách.

Vzhľad

Barefoot topánky sa vyrábajú v rôznom dizajne, ľahko si tak vyberiete také, ktoré budú dokonalým doplnkom vášho šatníka. K dostaniu sú barefoot topánky pre ženy, mužov i deti.

Dámske barefoot topánky

Pánske barefoot topánky

Barefoot na prvé kroky a pre deti?

barefoot obuv pre deti

V názore vhodnosti barefoot obuvi na prvé kroky pre deti nastáva pomerne veľký nesúlad aj medzi odborníkmi. Kým niektorí radia na prvé kroky používať výlučne ortopedickú obuv, iní presadzujú chôdzu naboso.

Deti, ktoré chodia bosé, robia kratšie a širšie kroky. Väčšina ortopédov sa však zhoduje, že prvé topánky by nemali byť výlučne bosonohé, ale pevnejšie. Dôvodom je nestabilita členkov a trupu u detí, ktoré sa ešte len učia chodiť. Tú v žiadnom prípade barefoot obuv nezvládne nahradiť.

Test, ktorý vykonali odborníci v južnej Afrike na deťoch vo veku 7 až 11 rokov však priniesol zaujímavé výsledky. Počas prieskumu nechali odborníci deti 2 mesiace chodiť úplne naboso alebo v barefoot topánkach. Už po tomto období u detí došlo k posilneniu svalov svalstva, k zlepšeniu držania tela aj rovnováhy.

Čo sa týka vhodnosti barefoot pre deti, najlepšie je vydať sa zlatou strednou cestou. Nechať deti, aby chodili v barefoot obuvi či bosé v prírode, kde dochádza k prirodzenej stimulácii chodidla, ale vyhnúť sa tomuto druhu chodenia na tvrdých plávajúcich podlahách a chodníkoch v meste.

V prípade, ak má vaše dieťatko akúkoľvek vrodenú vývojovú vadu chodidla, konzultujte vhodnosť nosenia barefoot obuvi najskôr so svojím detským lekárom, prípadne ortopédom alebo fyzioterapeutom.

Barefoot topánky pre deti

NÁŠ TIP: Zaujala vás barefoot obuv? Prečítajte si naše skúsenosti s detskou barefoot obuvou v podrobnej recenzii.

Barefoot v zime?

Čisté chodenie naboso v zime si vie predstaviť málokto. No barefoot topánky sa vyrábajú prispôsobené aj na toto ročné obdobie.

Barefoot zimné topánky môžu mať vzhľad klasických čižiem alebo nižších členkových topánok. Všetky barefoot topánky na zimu sú vyrobené tak, aby dostatočne chránili pred mrazom a snehom. 

Vzdať sa svojej lásky k barefoot tak nemusíte ani v zime.

Zimné barefoot topánky

Na záver

Ponuka barefoot obuvi je naozaj pestrá a okrem barefoot topánok môžete siahnuť aj po barefoot papučkách či barefoot ponožkách a to ako pre seba, tak aj pre deti. 

V prípade správneho nosenia vám barefoot prinesie množstvo výhod, za ktoré sa vám vaše telo poďakuje. Neváhajte a pridajte sa do rodiny bosonožcov aj vy. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar