Bridlica.eu: Jediný slovenský e-shop s hand-made bridlicovými výrobkami

Bridlicové výrobky bridlica.euPočuli ste už niekedy o bridlici? Táto prírodná surovina, známa najmä zo stavebníctva, sa postupne dostáva do našich kuchýň a reštaurácií. Stolovanie a servírovanie na bridlici je vo svete mimoriadne populárne, no na Slovensku si bridlica stále hľadá svojich fanúšikov.

Tento fakt si veľmi dobre uvedomila Elena Bachledová. Spolu s otcom a bratom založila e-shop bridlica.eu, ktorý ako jediný na Slovensku predáva ručne vyrábané produkty z bridlice.

Netradičný materiál, ktorý otvára priestor kreativite

Prírodný materiál tmavej farby má svoju tradíciu zakorenenú v histórii. Napriek tomu, že v Nemecku, Francúzsku, Španielsku či Portugalsku je servírovanie na bridlici bežné, Slovensko a Česká republika sa bridlicovými výrobkami ešte len zoznamujú.

Pýtate sa, čím je bridlica taká výnimočná? Je to čisto prírodná surovina bez akýchkoľvek chemických prísad alebo farbív, teda 100 % ekologická. Farba kameňa je vždy originálna a závisí od jej pôvodu. Má dlhú životnosť a zachováva si svoju farbu. Používanie bridlice je overené časom a históriou, pretože jej vznik sa datuje cca 300 miliónov rokov do minulosti,” vysvetľuje zakladateľka e-shopu Elena Bachledová. 

Elena Bachledová

Elena Bachledová, zakladateľka e-shopu

Elena objavila bridlicu vďaka otcovi, ktorý sa aktívne zaujíma o baníctvo. Zoznámila som sa s ňou cez otca, ktorý sa zaujímal o históriu v Marianke, kde žije. Za čias Márie Terézie a hlavne v druhej polovici 19. storočia sa vyrábali v Marianke bridlicové písacie tabuľky. Marianka bola v tom čase jediným miestom v Uhorsku, kde sa bridlica ťažila a spracovávala na výrobky, ktoré ju preslávili prakticky po celom svete. Jednalo sa už o spomínané bridlicové školské písacie tabuľky, strešnú krytinu, obkladové dosky a pod. Je zaujímavé, že najkvalitnejšia bridlica sa používala na biliardové a hracie stoly. Možno ešte aj dnes by sme v niektorej z herní v Monte Carlo našli biliardové a hracie stoly, ktorých základ tvorí marianska bridlica,” hovorí Elena.

Servírovanie na bridlici v podaní Moods Bakery & Coffee

Servírovanie na bridlici v podaní Moods Bakery & Coffee

Inšpiráciou pre výrobky z bridlice bola pre nás návšteva Múzea bridlice v Budišove nad Budišovkou, kde sme objavili možnosti jej využitia. Potom to už bol krok ďalej, prichádzali rôzne nápady a inšpirácie. Začínali sme klasickým výrobkom z bridlice - srdiečkom a potom sme sa postupne vyprofilovali hlavne na produkty pre servírovanie a stolovanie. Aktuálne v našej ponuke nájdete viac ako 200 výrobkov,” dodáva Elena. 

Aj pizza môže na bridlici vyzerať ešte zaujímavejšie

Aj pizza môže na bridlici vyzerať ešte zaujímavejšie

E-shop, ktorý spojil takmer celú rodinu

Projekt bridlica.eu nie je len zásluha Eleny. Dá sa povedať, že do biznisu zapojila takmer celú rodinu a na projekte sa tak podieľa niekoľko ďalších ľudí.

Okrem mňa je do projektu bridlica.eu zapojený otec, ktorého práca ma k tejto myšlienke inšpirovala. On robí tú manuálnu ťažkú prácu a každý deň vystrihuje z bridlice jednotlivé výrobky. E-shop a technické záležitosti rieši môj brat a ja sa venujem všetkému ostatnému. Starám sa o to, aby výrobky čo najskôr dorazili k svojim majiteľom, vybavujem objednávky, starám sa o naše sociálne siete a spolu s otcom vymýšľam, čo zaujímavé by sme mohli z bridlice vyrobiť,” odhaľuje zákulisie e-shopu, ktorý si za 2 roky fungovania získal stovky zákazníkov, ktorí sú nadšení z produktov.

Candy bar na bridlici od šikovnej cukrárky Emmilys Bakery

Candy bar na bridlici od šikovnej cukrárky Emmilys Bakery

Ak si zakúpite produkt z bridlice, môžete mať istotu, že nikto nebude vlastniť úplne rovnaký. Aj keď tvar ostáva, každý kus je jedinečný vďaka štruktúre materiálu. Každý jeden produkt vychádza z rúk Eleninho otca, ktorý výrobky pracne strihá špeciálnymi nožnicami.

„Všetky produkty vyrábame ručne z veľmi kvalitnej španielskej bridlice, ktorá pochádza z lomov v Galícii na severozápade krajiny. Používame len tradičné metódy, od merania cez strihanie a ošetrenie povrchu až po kontrolu pred balením. Hotové výrobky ošetrujeme jedlým olejom, aby zvýraznil jej jedinečnú štruktúru a bol pripravený na kontakt s potravinami,” opisuje Elena proces vzniku produktov.

Samozrejme, aby si zachovala svoje vlastnosti, vyžaduje si určitú starostlivosť, najmä pri styku s potravinami. Elena preto pred odoslaním výrobku každý kus natrie špeciálnym olejom a každý zákazník dostáva manuál, aby produkt vydržal v dobrom stave čo najdlhšie. 

Proces strihania bridlice

Proces strihania bridlice

Originálne servírovanie na bridlici je horúci gastro trend

Bridlicové výrobky si už našli svoje miesto v kuchyniach slovenských aj českých gazdiniek, ktoré sa tešia z netradičného servírovania. Ako sama hovorí: Teším sa, že Slovensko aj Česká republika postupne objavuje krásu servírovania a stolovania s bridlicou.”

Bridlica priniesla Elene aj niekoľko zaujímavých spoluprác v gastro sektore. Keďže spoluprác máme za sebou množstvo, spomeniem aspoň niekoľko nedávnych. Bridlicu používajú na svoje skvelé syry Syrotéka a vinotéka Rufus, kaviareň Štúrbacks, ale aj Bon Appétit využíva naše výrobky pri cateringoch. Teším sa z veľmi peknej spolupráce na eventoch ALO Diamonds.

Spolupráca s predajňami šperkov ALO Diamonds
Katering pre Štúrbaks

Katering pre Štúrbacks

Z bridlice ste si mohli vychutnať jedlo v reštaurácii Wagamama alebo niečo dobré pod zub v kaviarni Moods Bakery & Coffee. Veľmi obľúbené sú naše servírovacie dosky a etážéry medzi cukrárkami. Svoje torty a skvelé koláčiky servírujú na bridlici šikovné cukrárky ako Víkendové mlsanie, Emmily's Bakery, Mackine torty, U kmotry alebo Macarons by Petra.”

Macarons by Petra na bridlici

Macarons by Petra na bridlici

Spolupráca Eleny s cukrárkou Víkendové mlsanie

Spolupráca Eleny s cukrárkou Víkendové mlsanie

Pôvodne bola bridlica používaná ako stavebný materiál. Zaujímalo ma, čím je bridlica taká výnimočná a prečo si získala popularitu pri stolovaní a servírovaní.

Elena si myslí, že je to najmä vďaka jej prírodnému pôvodu: V súčasnosti je trendom návrat k prírodným materiálom, ktorým bridlica bezpochyby je. Navyše sa dobre kombinuje s drevom aj s kovom a stolovanie tak získava veľmi elegantný nádych. Odkedy som začala pracovať s bridlicou, myslím si, že na bielom tanieri jedlo nevynikne tak, ako na bridlici. Vďaka svojej farbe a štruktúre nechá vyniknúť všetky farby jedla.”

Katering pre Štúrbaks

Katering pre Štúrbacks

Aj keď väčšina výrobkov je z kategórie stolovanie a servírovanie, Elena rada s bridlicou aj experimentuje. Výsledkom je napríklad stolička, originálny kvetináč alebo šperky.  

Kde hľadá inšpiráciu?Sledujem zahraničné trendy stolovania a veľmi ma inšpirujú naši zákazníci. Často im výrobky odovzdávam osobne. Úprimný rozhovor a ich spokojnosť je najlepšia spätná väzba, s ktorou ďalej pri vymýšľaní nových výrobkov pracujem.”

Kvetináč z bridlice

Kvetináč z bridlice

Kúsok prírody do kuchyne

Ak sa vám bridlica zapáčila a chcete ju vyskúšať vo svojej domácnosti, objednávajte priamo z e-shopu bridlica.eu. Inšpiráciu na servírovanie Elena intenzívne zdieľa na sociálnych sieťach Facebook a Instagram

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar