Idete na dovolenku? Nezabudnite na cestovnú lekárničku!

cestovná lekárnička

K dovolenkám a samotnému letu patria aj zdravotné komplikácie, ktorým sa, žiaľ, nemožno vyhnúť. V prípade, že sa nachádzate v blízkosti domova alebo v krajine, v ktorej žijete, by to problém byť nemal. No čo v prípade, že ste na dovolenke v zahraničí a vaša ratolesť ostane po celom dni na pláži spálená slnkom? Babské recepty ako smotanu odložte na chvíľu nabok a zoznámte sa s cestovnou lekárničkou.

 Čo by mala cestovná lekárnička obsahovať? 

Existujú základné produkty, ktoré by v lekárničke rozhodne nemali chýbať. Patria medzi nich najmä prípravky na opaľovanie pre vás i pre vaše dieťa, no taktiež produkty, ktoré vám pomôžu v prípade úpalu.

Tip: Pokožka každého z nás potrebuje iný typ ochrany pred slnkom. 20 hodín sme poctivo hodnotili obľúbené značky opaľovacích prípravkov a výsledok sa dočítate v recenzii. 

Bežným problémom počas cestovania je aj nevoľnosť, prípadne samotná cestovateľská hnačka. Na dovolenke by ste mali myslieť aj na svoje alergie, ktorými trpíte, ochranu pred hmyzom, ktorý je v iných podmienkach odlišný od toho nášho, alebo na možné infekcie močových ciest.

Po schladení ľadovými nápojmi sa môže objaviť bolesť hrdla alebo kašeľ. Ak cestujete cez niekoľko časových pásiem a nechcete stráviť prvé dni dovolenky v boji s časovým posunom, oplatí sa pribaliť do lekárničky prvú pomoc. 

Úpal

Úpal je ochorenie, ktoré vzniká po prehriatí organizmu. Príčiny môžu byť nie len vnútorné, ale aj vonkajšie. To, že máte úpal zistíte napríklad tak, že pociťujete nadmernú dehydratáciu, žalúdočné slabosti alebo točenie sa v hlave. Dlhý pobyt na slnku vo vlhkom prostredí, ktorý úpal spôsobuje, ohrozuje v najväčšej miere malé deti, dôchodcov, obéznych ľudí a ľudí s kardiovaskulárnymi problémami. 

Ak už teda pociťujete nevoľnosť, a viete, že ste na priamom slnku boli dlhší čas, pobyt na slnku by ste mali obmedziť a doplniť sa tekutinami. V prípade, že tak neurobíte, môže vaše telo dostať kŕče, v horšom prípade upadnete do bezvedomia alebo šokového stavu.

Pomôcť osobe, ktorú úpal postihol sa dá rôzne, no najefektívnejším riešením je dať ju do tieňa, vyložiť jej nohy a prikladať chladné obklady. Samozrejme nesmieme zabúdať na doplnenie pitného režimu. Tu sa odporúčajú menšie dávky. Ak osoba nevracala, môžete jej podať lieky, ktoré zabraňujú bolesti.

Známym liekom na zníženie bolesti je Ibuprofen. Pitný režim je ideálne doplniť čajom, no skvelou voľbou sú aj rozpustné tablety s obsahom rôznych minerálov. Tie podporujú správne fungovanie nervového systému alebo dodávajú energiu.

Nevoľnosť počas cestovania

Nevoľnosť počas cestovania nepostihuje len malé deti, ale ľudí každej vekovej kategórie. Nevoľnosti sa väčšinou prejavujú počas dlhých ciest autom a autobusom, no výnimkou nie je ani lietadlo alebo loď. Môže sa prejaviť len jedenkrát, ale aj viackrát a dokáže znepríjemniť celú cestu. 

Aj pred týmto problémom sa dá chrániť inak ako liekmi. Dôležité je, aby ste sa pred cestou dobre vyspali a oddýchli si. Ďalšia vec, na ktorú by ste mali myslieť je používanie alkoholických nápojov, z ktorých vám môže byť zle aj mimo cesty. Ak necestujete sami, odreagovanie sa vo forme spoločenských hier alebo rozprávania sa vám pomôže nemyslieť na nevoľnosti, a možno aj vďaka tomu si cestu nakoniec užijete.

V prípade, že sa chcete poistiť, užite známy liek Kinedryl. Ten však užite minimálne 60 minút pred začiatkom jazdy. Siahnuť môžete aj po menej známom prípravku Cocculine, ktorý taktiež pomáha pri nepríjemnej kinetóze.

Cestovateľská hnačka a žalúdočné problémy

Vedeli ste, že cestovateľská hnačka postihuje každoročne až polovicu dovolenkujúcich? Hnačky bývajú zväčša vyvolané baktériami, vírusmi alebo parazitmi, na ktoré nie sme zvyknutí. V iných prípadoch môžu mať hnačky aj neinfekčný charakter. To znamená, že zapríčinené sú najmä stravou alebo vodou. 

Hnačky trvajú priemerne jeden až päť dní. Proti hnačkám sa dá bojovať rôzne, no aj v tomto prípade je najdôležitejšou časťou pitný režim. Dbajte na to, aby sa váš organizmus nedehydroval! Kávu, alkohol a mlieko vymeňte za minerálku, ryžový alebo mrkvový odvar, alebo čaj. Vyhýbať by ste sa mali aj ťažkým mastným jedlám, ktoré nahraďte za sucháre, ryžu alebo ovocie.

Ak vám tieto tipy nepomôžu, chrániť sa môžete aj pomocou liekov. Medzi najúčinnejšie patrí jednoznačne Imodium alebo klasické Čierne uhlie.

Alergické reakcie a bodnutie hmyzom

Alergiám sa nevyhnete ani na dovolenkách. Prejavov alergie poznáme viac, pričom medzi najčastejšie patria očné a nosové, ako napríklad svrbenie a pálenie očí, časté kýchanie, vodná sekrécia z nosa alebo slzenie očí. Alergie sa môžu prejavovať aj na pokožke. Častá je žihľavka – svrbivé vyrážky na tele. 

Naše telo reaguje aj na nadmerné slnečné žiarenie, a to začervenaním, v horšom prípade pľuzgiermi. Reakcia na pokožke sa objavuje aj po bodnutí hmyzom.

Práve kvôli týmto problémom by ste mali na cestu zabaliť aj Fenistil gél, ktorý je určený na kožné problémy rôzneho typu.

Drobné poranenia a dezinfekcia

Možno sa vám zdá, že obsah vašej lekárničky je už teraz plný, no to nie je celkom pravda. Malé poranenia vás môžu stretnúť úplne všade, a preto by ste nemali zabudnúť na leukoplasty, obväzy a dezinfekčné prostriedky.

Septonex by mal byť súčasťou každej lekárničky, no ak cestujete s deťmi, odporúčame vám vymeniť ho za niečo, čo na pokožke neštípe (napríklad Asept).

Počas užívania si pláže a slnka vás môže postihnúť aj pleseň, na ktorú by ste mali myslieť taktiež. Vo veľkej miere vznikajú vo vlhkom prostredí a postihujú chodidlá a nechty. Canespor sada na nechty obsahuje bifonazol-antimykotický účinok a močovinu na zmäkčovanie nechtov.

Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla a horúčka

Stačí chladnejší vietor, ktorý vás prefúkne v mokrých plavkách, alebo sa schuti napiť ľadového nápoja. O deň alebo dva už môžete pociťovať príznaky nádchy alebo bolesť hrdla. 

Pribaľte si do lekárničky prvú pomoc v podobe liekov na bolesť hrdla a kašeľ. Na zvýšenú teplotu pomôže aj vyššie spomenutý Ibuprofen

Pri podchytení príznakov v počiatočnom štádiu si zvyšok dovolenky stále môžete užiť v pohode a zdraví. 

Tip: Prečítajte si podrobné hodnotenie teplomerov v našej aktuálnej recenzii

Spánok a časový posun

Ak sa chystáte cestovať do krajín s väčším časovým posunom a neviete, ako vaše telo zareaguje, pribaľte si melatonín. Cestovatelia sa zhodujú, že telo sa lepšie vysporiada pri cestovaní smerom na západ od Slovenska. Potvrdzuje to aj lekár MUDr. Peter Ďurdík, PhD. z Univerzitnej nemocnice Martin: "Vo všeobecnosti presun smerom na východ prekonáva organizmus človeka ťažšie, naopak, s letmi na západ sa ľudské telo vyrovnáva o niečo ľahšie. Nie je to však pravidlo, ktoré platí u každého."

Melatonín sa tvorí prirodzene v tele na základe svetla a tmy. Jeho hladina sa s prichádzajúcim večerom zvyšuje, aby sme večer dokázali zaspať. Keď po príchode do cieľovej destinácie neviete zaspať, aby ste sa zladili s miestnym časom, užite pred spaním 1 mg melatonínu. 

Na cestovnú lekárničku myslite vždy, keď sa chystáte na cesty. Nezabúdajte, že byť pripravený sa vypláca.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar