Čo sa oplatí nakupovať v novoročných zľavách?

zlavy

Po sviatkoch opäť klesnú ceny v obchodoch. Niektoré produkty dostanete ešte výhodnejšie, ako počas Black Friday. S cieľom predať všetky produkty, ktoré ostali na pultoch po Vianociach, znižujú predajcovia ceny tovaru o vysoké percentá.

Tento rok to môžete využiť a kúpiť si niečo do domácnosti, nové oblečenie, topánky na budúcu zimu, či vianočné dekorácie za zlomok pôvodnej ceny.

Výklady obchodov v januári lákajú zákazníkov červenými tabuľami a plagátmi s nápismi „obrovský výpredaj“ a „-80%“.  Niekto má po náročných sviatkoch nakupovania po krk, iní zas s nákupmi čakajú len na novoročné výpredaje. Už po niekoľko rokov ceny v obchodoch pravidelne po Vianociach výrazne klesajú.

Podobne ako Black Friday, aj januárové výpredaje bývajú občas využívané obchodníkmi na prilákanie veľkého množstva kupujúcich. Niektorí z nich ceny pred výpredajmi navyšujú, iní zas ponúkajú skutočne zľavnený a rovnako kvalitný tovar.

vypredaj

Oplatí sa počkať na januárové výpredaje?

Urobiť si Ježiška o niečo neskôr rozhodne stojí za to, ak za tovar nechcete platiť zbytočne vysoké sumy. Nákupy si však treba naplánovať, aby toto čakanie nebolo zbytočné.

Ak je vaším cieľom nakúpiť vo výpredajoch a ušetriť, nevrhajte sa do nákupného maratónu bezhlavo. Pred tým, ako sa necháte zlákať nízkymi cenami, si rozmyslite, čo naozaj potrebujete a po čom naozaj túžite. Prípadne si to môžete naplánovať s predstihom, ešte pred Vianocami.

Najprv si napíšte zoznam

nakupny zoznam

Prvým krokom k úspešným nákupom je zoznam. Bez neho vám hrozí, že sa vrátite domov s plnými taškami tovaru, ktorý ste pôvodne vôbec nepotrebovali a s prázdnou peňaženkou. Zoznam si napíšte na papier, alebo do svojho smartfónu. Držte sa zoznamu a pokúste sa vyhnúť impulzívnym rozhodnutiam, ktoré by ste neskôr ľutovali.

Zapíšte si, čo naozaj potrebujete, a o čom si myslíte, že počas roka v lepšej cene nezoženiete. Pridajte aj položky, ktoré vám urobia veľkú radosť. Novoročné výpredaje sú ideálna príležitosť, keď si môžete dopriať niečo, čo vám počas celého minulého roka váš rozpočet nedovolil.

Aké produkty sa oplatí nakupovať v novoročných zľavách?

nakupovanie

Niektorých výrobkov sa januárové zľavy vôbec netýkajú. Zlacnené sú prevažne sezónne a sviatočné produkty, ako napríklad zimné bundy, ktorých sa chcú na konci zimy obchody s oblečením zbaviť. Okrem toho sa môžete napríklad pripraviť na sviatky, ktoré prídu o pár týždňov, či mesiacov.

Nasledujúci zoznam produktov vám možno pomôže s rozhodovaním, čo tento rok nakúpiť počas novoročných výpredajov:

Vianočné dekorácie a pohľadnice, baliaci papier

Je január a pravdepodobne už máte plné zuby sviatočných ozdôb, luxusných servítok a svetielok. Tento rok sa však oplatí myslieť dopredu a trochu si prípravu na budúce Vianoce uľahčiť. Dekorácie a baliaci papier zoženiete v januári najlacnejšie.

ozdoby

Valentínske darčeky

Valentín je na obzore. Dajte si dostatok času na prípravu romantického prekvapenia pre svoju lásku a kúpte jej/jemu darček už teraz.

valentin

Narodeniny, meniny, či svadba?

Ak máte svoj tajný úložný priestor na darčeky, myslite na svojich blízkych vtedy, keď sú ponuky obchodov najvýhodnejšie. Nielen, že ušetríte peniaze, ale sa aj vyhnete stresu zo zháňania darčekov na poslednú chvíľu. Ak si zaobstaráte narodeninové darčeky „do zásoby“ už v januári, už nikdy sa nestane, že počas roka na niekoho sviatok zabudnete.

svadobne dary

Oblečenie

Najviac peňazí v novoročných zľavách míňame na oblečenie, obuv a módne doplnky. Niet sa čomu čudovať – ich ceny sú v porovnaní s predvianočným predajom oveľa nižšie. Január teda môže byť novým začiatkom aj pre váš šatník.

Často sa stáva, že v zľavách často ostávajú najmenšie a nadmerné veľkosti, ktoré sa najmenej predávajú. S troškou trpezlivosti však iste nájdete niečo pekné pre seba. Vrhnite sa pokojne aj na letné či jarné oblečenie – ešte pred sezónou. Najviac sa však oplatí nakupovať zimné bundy, kabáty, pletené svetre či lyžiarske oblečenie.

saty vypredaj

Outdoorová výbava

Ak sa počas roka chystáte kempovať, stany, spacáky a turistická výbava už lacnejšia nebude.

stan

Elektronika

Herné konzoly a hry, telefóny, počítače a ďalšie elektronické zariadenia sú častou položkou v liste Ježiškovi. Tie, ktoré nenájdu svoje miesto pod stromčekom, sa predajú v zľavách po sviatkoch.

Ak to je možné, odložte nákup elektroniky na januárové výpredaje. Možno vychytáte aj kvalitný televízor za zlomok ceny. Výrobcovia zväčša prichádzajú s novými ponukami televízorov vo februári, a tak sa snažia minuloročné modely vypredať čo najrýchlejšie. Podobne je to aj s chladničkami, práčkami, či vysávačmi.

hracie konzoly

Nábytok

Nábytok nie je úplne typickým vianočným darčekom, no jeho cena po sviatkoch tiež mierne klesá. Príčinou je, podobne ako u predajcov elektroniky, uvádzanie nových kolekcií nábytku vo februári. Ak zariaďujete byt, teraz je vhodná príležitosť. Omnoho lacnejšie zoženiete v januári záhadný nábytok. Jar príde už o pár týždňov, tak prečo sa na ňu vopred nepripraviť?

nabytok

Výbavu pre bábätká

Kočíky, autosedačky, nosiče a iné časti detskej výbavičky zoženiete v januári za výhodnú cenu. Ak teda čakáte, alebo už máte malé bábätko, radšej nečakajte s nákupom týchto nevyhnutných vecí do jari.

hracky

Nájdite si tú najlepšiu ponuku

Namiesto toho, aby ste si kúpili výrobok v prvej predajni, do ktorej vojdete, skontrolujte, či iná predajňa neponúka to isté za nižšiu cenu.

Pri vyhľadávaní najlepšej ponuky vám pomôžu porovnávacie portály a aplikácie. Váš smartfón vám bude dobrým spoločníkom pri nákupoch, či už pri tvorbe nákupného zoznamu alebo porovnávaní výhodných ponúk. Oplatí sa tiež sledovať hodnotenia a recenzie výrobkov, ktoré ste si vybrali. Niektoré aplikácie zas umožňujú vytvoriť nákupný zoznam, ktorý môžete zdieľať s rodinnými príslušníkmi a dopĺňať skenovaním čiarových kódov tovaru v obchode.

nákup

Stanovte si sumu, ktorú chcete utratiť

Predtým, ako vstúpite do prvej predajne, ktorá vám ponúkne extrémne zľavnené oblečenie od výmyslu sveta, si určite hranice, ktoré neprekročíte. Nekupujte veci len preto, že sú lacné, ale preto, že sa vám naozaj páčia a padnú vám ako uliate.

Stihnite to!

Posledné kusy výrobkov, ktoré ste si vyhliadli, sa môžu veľmi rýchlo vypredať. Preto pozorne sledujte, kedy výpredaj začína, aby ste ho nezmeškali. Každý obchod organizuje svoj výpredaj individuálne. Niektoré e-shopy začínajú so zľavami už v 26. decembra, iné predajne až po novom roku. Koniec prichádza buď s vypredaním zásob, alebo až koncom januára.

Pohodlným riešením je nakupovať online. Nemusíte sa nikam ponáhľať a stáť v dlhých radoch obchodov. Navyše porovnávanie ponúk je omnoho rýchlejšie a jednoduchšie online. Ak sa chystáte na nákup oblečenia a topánok a preferujete možnosť všetko si vyskúšať, vyberte sa radšej do kamenných predajní.

hodiny

Zvláštne zľavy

Prečo neušetriť čo najviac, keď môžete? Okrem vyhľadávania novoročných ponúk sa oplatí porozhliadnuť po kupónoch, dostupných na rôznych zľavových portáloch.

Poznajte svoje práva

Pri nákupe zľavneného tovaru si pozorne skontrolujte, aké sú podmienky vrátenia a výmeny tovaru.  S nízkou cenou totiž môžu prísť obmedzenia, ktoré by vás nepotešili, ak by ste sa rozhodli kúpený výrobok reklamovať. Podľa zákona by ste mali mať právo na vrátenie chybného tovaru do 30 dní.

specialne zlavy

Užite si nákupy

Aj keď Vianoce už skončili, stále môžete začať nový rok tým, že urobíte radosť sebe, aj svojej rodine. Novoročné výpredaje sú príležitosťou, ako sa zbaviť starostí s budúcimi nákupmi darčekov, priniesť si domov nové kusy nábytku či elektroniky, alebo oživiť svoj šatník novými módnymi kúskami. Vezmite so sebou na nákupy blízku osobu a nezabudnite si dopriať kávičku! Bude to príjemný deň.

usmev

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar