Hľadáte edukačné hračky pre deti do 4 rokov? My sme také vyskúšali

Skúsenosti s hračkami z eshopu Hravaskolka.sk

Hra je prirodzená súčasť ľudského života, a to už hneď od narodenia. Práve v počiatkoch života má nesmierny význam, pretože dieťa sa prostredníctvom hry sebarealizuje, rozvíja svoju fantáziu, kreativitu, schopnosti i zručnosti a spoznáva seba, ale aj okolitý svet.

Spôsobov, ako sa dieťa môže hrať je nespočetne veľa. Tí najmenší drobci v postieľkach zvyknú na hranie využívať svoje prsty, ruky, nohy, teda vlastné telo. Postupom času, ako rastú, sa stredobodom ich pozornosti a hry stáva okolitý svet a predmety v ňom. 

Začínajú sa zaujímať aj o hračky, ktorých výber by, či už rodičia, krstný rodič, teta... skrátka, ktokoľvek, kto sa chystá obdarovať dieťa hračkou, nemal rozhodne podceňovať. Správne zvolená hračka totiž pomáha dieťaťu rozvíjať sa, a to hneď vo viacerých oblastiach - psychickej, zmyslovej, pohybovej či citovej. A ako a kde teda vybrať správnu hračku, ktorá dieťatku ponúkne viac, ako len obyčajnú zábavku? 

My sme sa uplynulé dni hrali spolu s našimi najmenšími s hračkami z eshopu Hravaskolka.sk, ktorý je výnimočný v tom, že každá ich ponúkaná hračka je viac ako len predmet na hranie. Všetky hračky, ktoré u nich nájdete sú totiž originálnymi, učebnými pomôckami, ktoré by ste v bežnom obchode len márne hľadali. A ako to dopadlo?

Eshop Hravaskolka.sk skúsenosti

Zásielka z eshopu Hravaskolka.sk

Keď sme doma otvorili krabicu a tam 5 rozličných hier, to vám bolo radosti. Každý si hneď uchmatol tú "svoju", ktorá ho zaujala najviac.

V krabici sme si našli prvú farebnú guličku a pribíjacie tvary na doštičku, o ktorých sa dozviete viac v dnešnej recenzii a tiež aj origami, vykopávky z ľadovca a set superhlinovej mánie. O tých ale nabudúce. 


Farebná gulička skúsenosti
Skúsenosti farebná gulička

Do farebnej guličky sú osadené pastelky v šiestich farbách.

Farebná gulička bolo to, po čom naši drobci siahli ako prvé. Malá, farebná loptička, pri ktorej na prvý pohľad nie jasné na čo slúži, hneď upútala pozornosť detí. Po prvom zoznámení a zistení, že ide vlastne o guľu na maľovanie, sa okamžite pustili do kreslenia. A niet sa čomu čudovať.

Kreslenie a maľovanie sú u detí veľmi obľúbené aktivity, pri ktorých môžu popustiť uzdu svojej fantázii. Predstavujú prvé z činností, pomocou ktorých sa dieťatko snaží vyjadrovať svoje pocity, ale aj vnímanie sveta. Nemusí mať pritom ani bohatú slovnú zásobu, stačí, ak dokáže v rúčkach udržať farbičku. 

Maľovanie a kreslenie - nástroj rozvíjania jemnej motoriky a grafomotoriky

Práve s udržaním farbičky či ceruzky v ruke úzko súvisia dva dôležité pojmy - jemná motorika a grafomotorika. Pod jemnú motoriku spadajú všetky tie jemné, drobné pohyby prstov a rúk, keď sa dieťa snaží niečo uchopiť. Jemná motorika je mimoriadne dôležitá pre správny vývoj dieťaťa, keďže je súčasťou všetkých dennodenne vykonávaných činností a ovplyvňuje i jeho zručnosti a schopnosti v budúcnosti. 

A čo si predstaviť pod grafomotorikou? Tá je o pozornosti, vnímaní, o koordinácii oka a ruky, skrátka o súhre motoriky a hlavných funkcií mozgu. Je rovnako dôležitá ako jemná motorika a spolu s ďalšími dôležitými ukazovateľmi, ako emocionálna a sociálna zrelosť, reč či mentálna a telesná spôsobilosť, je znakom pripravenosti dieťaťa do školy. Aj preto tieto dve oblasti rozhodne netreba zanedbávať.

Prvá farebná gulička je skvelým spôsobom, ako rozvíjať a podporovať u detí jemnú motoriku i grafomotoriku. Vďaka svojmu špeciálnemu ergonomickému tvaru je obzvlášť vhodná pre tie najmenšie deti, konkrétne už od prvého roku života. Tie totiž neraz môžu mať pri svojich prvých pokusoch o kreslenie problém uchopiť ceruzku či farbičku. Gulička je však okrem tých najmenších vhodná aj pre staršie deti. Výrobca na obale uvádza určenie pre deti od jedného do štyroch rokov. 

Gulička obsahuje 6 pasteliek modrej, zelenej, hnedej, červenej, čiernej a žltej farby. Vďaka tomu môže byť skvelým prostriedkom nielen na maľovanie, ale napríklad aj na učenie základných farieb.

Farebná gulička recenzia

Gulička má špeciálny ergonomický tvar a je vhodná pre malé deti, ktoré s kreslením ešte len začínajú.

Kreslenie s farebnou guličkou skúsenosti

Na guličku je potrebné tlačiť, pretože inak farby maľujú pomerne slabo. 

Ako sa farebná gulička CollorBall používa? 

Použitie guličky je veľmi jednoduché, a práve to ju odlišuje od iných potrieb na kreslenie. Dieťatko guličku spontánne a prirodzene chytí do rúčky a bez toho, aby ste mu museli vysvetľovať, čo s ňou má robiť, sa pustí do maľovania. Takto jednoducho to prebiehalo aj u nás. Gulička presne padne do rúčky a náš drobec nebojoval so šmýkaním ceruzky pomedzi prsty či s jej nesprávnym držaním. 

Pozitívne hodnotím i to, že pastelky nefarbia rúčky. O niečo horšie je to už s oblečením, z ktorého však idú ľahko dole po opratí. Aj táto vychytávka pre všetkých malých umelcov spĺňa to, čo by mala spĺňať každá kvalitná, bezpečná hračka, teda smernice Európskeho parlamentu a Rady o bezpečnosti hračiek i všetky bezpečnostné normy. 

Aj napriek tomu však nenechávajte deti počas ich tvorivej umeleckej činnosti bez dozoru, pretože sú to tvory od prírody zvedavé, a najmä v prvých rokoch svojho života sa so všetkým naokolo radi zoznamujú aj "ochutnaním". 

Pri maľovaní je potrebné tlačiť guličkou na papier o niečo silnejšie, čo je však veľmi častý nedostatok akýchkoľvek pasteliek. 

Náš názor na farebnú guličku

Moja prvá farebná gulička predstavuje unikátnu didaktickú pomôcku, stvorenú najmä pre tých najmenších, ktorí s kreslením ešte len začínajú. Gulička pomáha s rozvíjaním jemnej motoriky a grafomotoriky, formuje dlaň a v neposlednom rade učí i správne uchopiť ceruzku či pero, čo je obzvlášť dôležité pre všetkých budúcich školákov. 

Cena za túto šikovnú vychytávku je o síce o niečo vyššia, momentálne sa pohybuje okolo sumy 10 €, no keď ide o našich drobcov, nikdy nešetríme. 

Výhody

 • špeciálny, ergonomický tvar
 • rozvíjanie jemnej motoriky a grafomotoriky
 • učenie správneho úchopu ceruzky
 • formovanie dlane
 • nefarbí ruky
 • ľahko prateľné
 • bezpečené

Nevýhody

 • o niečo vyššia cena

Orientačná cena

10 €

Hodnotenie

Pribíjacie tvary na doštičku
Pribíjacie tvary na doštičku skúsenosti

Hra je určená pre deti od jedného až do štyroch rokov.  

Ďalšou hračkou, ktorú sme u nás doma testovali boli Pribíjacie tvary na doštičku. Aj táto hra ponúka dieťaťu viac ako len zábavu - cibrí jemnú motoriku a navyše, pomáha rozvíjať i matematické myslenie. 

Prečo je matematické myslenie u detí dôležité?

Matematické myslenie je pre vývoj dieťaťa rovnako dôležité ako jemná motorika či grafomotorika a má výrazný vplyv na budúcnosť dieťaťa. Nejde pritom iba striktne o čísla či počty, pochopenie množstva, vedieť rozlíšiť menej a viac, poznať jednotlivé tvary, ale napríklad aj o logické myslenie, ktoré potrebujeme využívať pri dennodenných situáciách. 

Aj tu platí, že rozvíjanie matematického a logického myslenia by malo prebiehať už v predškolskom veku. A ako na to? 

K najúčinnejším spôsobom patrí využívanie vlastností, ktoré sú charakteristické pre daný vek dieťaťa. Ak sa bavíme o predškolskom veku, ide najmä o vlastnosti ako zvedavosť, fantázia, predstavivosť, všímavosť či napodobňovanie. A práve tieto aspekty v sebe kombinuje i hra Pribíjacie tvary na doštičku. 

Pribíjacie tvary na doštičku balenie

Obsah balenia hry.

Pribíjacie tvary

Hra obsahuje rôzne dieliky, ktoré skvele poslúžia aj pri učení tvarov. 

Hra nielen pre malých majstrov

Táto hra je primárne určená pre deti od 1 - 4 rokov, no podľa našich skúseností sa s ňou bez problémov zahrajú i staršie deti. Pozostáva z viacerých  z viacerých dielikov rôznych tvarov a farieb, šablón, kladivka a drevenej doštičky, do ktorej sa dieliky pribíjajú. Aj keď má hra s dreveným kladivkom predpoklad zaujať skôr chlapcov, je vhodná aj pre dievčatá. 

Princíp tejto hry je jednoduchý - pribíjať pomocou kladivka na doštičku dieliky a vytvárať tak rôzne obrazce. Inšpirovať sa možno buď priloženými predlohami alebo nechať dieťa vytvoriť vlastné obrazy a rozvíjať tak jeho kreativitu. Práca s dreveným kladivkom zas rozvíja jemnú motoriku. 

Výhodou tejto hry je aj zameranie na tvary. Dieliky majú rôzny tvar - štvorce, trojuholníky, obdĺžniky..., čo možno využiť pri učení tvarov, ktorých osvojenie je pre dieťa v predškolskom veku viac ako prospešné. Dieliky sú väčšie, teda nehrozí ich prehltnutie. Na čo si však treba dať pozor je kladivko, ktoré je síce ľahké a vyrobené z dreva, no pri súrodeneckej bitke môže ľahko poslúžiť ako "zbraň". 🙂 

Pri tejto hre mi tiež nedá nespomenúť pojem priestorové myslenie. To totiž využívame taktiež dennodenne, napríklad pri parkovaní, manipulovaní s rôznymi predmetmi a podobne. Myslím si, že o jeho dôležitosti preto snáď ani nie je potrebné hovoriť nejako zvlášť. Pribíjanie tvarov na doštičku okrem iného rozvíja práve aj priestorové myslenie a to tým, že dieťa musí správne usúdiť, kde môže daný dielik umiestniť tak, aby vo výsledok zodpovedal predlohe. 

Pribíjacie tvary šablóna

Tvary možno na doštičku pribíjať aj na základe priložených predlôh. 

Skúsenosti pribíjacie tvary na doštičku hra
Hra pribíjanie tvarov recenzia skúsenosti

Túto hru sme si u nás doma veľmi obľúbili. 

Náš názor na hru Pribíjacie tvary na doštičku

Hra Pribíjacie tvary na doštičku je unikátna v tom, že sa podieľa na rozvoji dieťaťa, a to hneď vo viacerých oblastiach. Pomáha dieťaťu rozširovať jeho orientačné schopnosti, logické a matematické myslenie, priestorové myslenie i jemnú motoriku.

Pri hraní si však vyžaduje maximálnu sústredenosť a pozornosť, čo sa nemusí pozdávať každému dieťaťu. Kým u nás jedno dieťa strávilo pri hre aj hodinu, druhé malo problém zotrvať dlhšie ako niekoľko minút. Práve tu si však veľmi pekne možno uvedomiť rozdielnosť pováh detí. Niektoré detí preferujú hry, ktoré si vyžadujú ich pozornosť, sústreďujú sa pri nich, rozmýšľajú. A potom sú tu aj pohybovo zamerané deti, ktoré majú radšej práve pohyb. 

Tak, či onak však platí, že rozvíjanie matematického myslenia i jemnej motoriky je veľmi podstatné pre každé jedno dieťa a preto túto hru odporúčame do každej domácnosti s predškolákom.

Výhody

 • rozvíjanie matematického myslenia
 • vplyv na jemnú motoriku dieťaťa
 • aj ako pomôcka na učenie tvarov a farieb

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

19 €

Hodnotenie

Eshop Hravaskolka.sk skúsenosti

Nenašli ste hračku vhodnú pre vaše dieťa? Inšpirujte sa našimi 20 tipmi na najlepšie hračky pre deti.

A nezabudnite, že hračka nemusí byť nutne len obyčajná zábavka, ale aj vzdelávacia pomôcka.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar